INSEMINARE [39]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

fetelo, sunt ff SPERIATA.
aseara, am facut..si eram a noua zi.am zis ca nu mai facem pana atunci si aia e ultima data, inainte de inseminare. ca ne gandeam noi ca dc in a 11-a zi fac eco, cap pe la a 12-a, 13-a va fi IA.
acum am o mare spaima!!!!!
dc pana fac insemniarea am ramas gravida (asa culmea, la contactul de aseara) si cand fac inseminarea nu omor copilul????

help!
ce ma fac?

_

Babyblue va pupa pe toti!!
In asteptarea unui ingeras in viata noastra....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

ruzu30 - ma bucur ca ai revenit !
Nu stiu ce sa zic !
Poate fi o dereglare a cm, dar de la ce ?
Ce teste de sarcina faci ? Stiu ca unele pot iesi fals pozitive, incearca un Sure Check daca mai faci test.
Iar legat de beta si aia se poate sa fie gresita pt ca aia aveau un chit vechi cu care au lucrat beta. Incearca o beta la Giulesti sau la Victor Babes sau undeva unde se lucreaza zilnic.
La eco poate nu s-a vazut ca era prea mica sarcina.
Incearca inca o beta undeva de incredere si vezi ce iese.
Iar ca sa se dubeleze trebuie facuta la 48 de ore, deci la 2 zile.
Iti tin pumnii si sper sa fie cu ochisori

babyblue – stai linistita ! Cum sa omori copilul ? Nu se intampla nimic pt ca nici nu exista nici un copil, cam dupa 10 zile se face nidarea adica fixarea in uter. Si in plus daca ti s-a spus sa vii la eco deabia peste 2-3 zile inseamna ca foliculii sunt prea mici si nu au cum sa se sparga. Oricum sa nu uitati ca trebuie macar 3 zile de repaus sexual pt sot inainte de IA. Relaxeaza-te !!!!!

In asteptarea unui ........
Dr Anca Moisa
1 IAD nereusita 30.01.2009
1 IAD reusita 02.03.2009 - avort menstrual la 5 saptamani
1 IAD 16.06.2009
http://lt1f.lilypie.com/nzNsp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

pai nu!
eu la eco ma duc MAINE!! si aseara am facut dragoste si eram a noua zi in ideea in care am ciclu de 25 de zile si ovulatia posibila in a 11-a zi, fix cand m-a chemat ca a zis ca dc e facem chiar miercuri sau joi IA! cel mai probabil joi.

deci NU ma incadrez in alea 3 zile de repaos nici dc fac joi IA!!!!!

aoleu, imi vine sa-mi smulg parul din cap!!!!

si dc sa zicem, ovulul a fost sau urmeaza sa fie fecundat..cand imi deschide uterul si imi arunca acolo sperma, ce se intampla cu ovulul fecundat, dc sa zicem el s-a fecundat? moare?????????

_

Babyblue va pupa pe toti!!
In asteptarea unui ingeras in viata noastra....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

babyblue - CALMEAZATEEEEEEEEEEEEEEE !!!! Nu moare nimic !
Dar ce dr e asta de te cheama in z 10 cand tu ai cm de 25 zile ?
Trebuia s ate cheme mai devreme la eco.
Uite ca sa ramai insarcinata aseara insemna ca s-a spart unul din foliculi sau singurul, deci maine nu are ce sa mai vada. Daca iti zice ca ai un fol de nu stiu cat insemna ca nu ai avulat inca.
Si chiar daca sa zicem ca a pocnit un folicul si ai fi ramas aseara nu ser intampla nimic daca mai baga o portie.
Stiu de la fete ca dupa inseminari la 24-48 de ore unele mai presteaza ca sa fie mai sigur ca se prinde.
Deci NU FACE NICI UN RAU din contra sunt sanse mai mari sa se prinda !
Dar daca te tot stresezi asa nu se prinde nici aia de aseara nici IA de maine sau poimaine.
Stai calma ci su incredere !

In asteptarea unui ........
Dr Anca Moisa
1 IAD nereusita 30.01.2009
1 IAD reusita 02.03.2009 - avort menstrual la 5 saptamani
1 IAD 16.06.2009
http://lt1f.lilypie.com/nzNsp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

pai da...dar dc s-a spart folicului si ovulul s-a fecundat aseara..si el acum e prin uter sau prin trompa, pluteste pe acolo..cand imi deschide uterul si baga cateterul ala cu sperma..nu-l omoara? adika asa ca deschide uterul si nu mai e mediul sau normal..sau pt ca baga cateterul si poate il atinge...

doamne simt ca innebunesc.


_

Babyblue va pupa pe toti!!
In asteptarea unui ingeras in viata noastra....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

babyblue – daca ai fi ovulat acum deabia spermatozoizii violeaza ovulul. In uter ajung in 10 zile. Plus ca tie nu iti deschide nici un uter. Se deschide putin colul cat sa bage un tub de plastic de grosimea unei mine de pix. Nu are nici ce sa omoare si nici sa atinga pt ca inca nu e nimic. In saptaman 5-6 de sarcina “bebele” are 7 mm. Deci acum sau maine poimaine ce sa omoare ? Spertozoizii merg in trompa ca sa violeze ovulul daca exista.
Intelege ca nu se intampla nimic. Inseminarea este exact ca o partida de sex, doar ca gigei sunt introdusi direct in col nu in vagin. Deci nu are pe cine sa omoare si nici nu se intampla nimic.
Incearca sa stai linistita !

In asteptarea unui ........
Dr Anca Moisa
1 IAD nereusita 30.01.2009
1 IAD reusita 02.03.2009 - avort menstrual la 5 saptamani
1 IAD 16.06.2009
http://lt1f.lilypie.com/nzNsp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

babyblue...sunt fete care fac dublu IA , adica in 2 zile diferite si platesc de 2 ori, tu ai facut asta acasa natural o data si ai sa o faci inca odata la cabinet , nu este nici o problema de nici un fel, din contra ,ti-ai dublat sansa de a ramane gravi luna asta. stai cat se poate de linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

ruzu30 - bine ai revenit. noi doua nu am vb dar am citit cam tot ce ai scris si imi pare extrem de rau pt sarcina extrauterina de anul trecut, chiar ca de la extanz la agonie nu este decat un pas... o pentru o floare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Ruzu30 bine ai revenit. Iti multumesc pentru vorbele frumoase. Esti o draguta. Dupa ce am citit ce ai scris, m-ai cam bagat in ceata. Sa stii ca si eu am avut 2 teste slab pozitive. Eu ti-as recomanda sa te mai duci sa faci 2 Bhcg. Dar nu la Synevo. Ti-o spune Stan Patitu'. Sensibila are mare dreptate cand te indruma sa mai faci o analiza. Eu am facut la Babes. Mi se par foarte profesionali. Te duci dimineata si dupa-amiaza ai rezultatul pe net. Poti sa te duci si la Medlife, desi cea mai buna optiune ar fi sa te duci la Giulesti. Intreab-o pe Sensibila unde exact in cladire. Intr-adevar daca kiturile sunt vechi, iti iese aiurea analiza. AM citit la un moment dat de o fata gravida, care i-a iesit Bhcg 0, in conditiile in care fusese la eco si vazuse ca bebe e sanatos. Pana la urma a ajuns la amniocenteza. Dar ea avea sarcina avansata. Nu te ingrijora ca nu se vede la eco. La mine s-a vazut la 5 saptamani jumate, sacul gestational de 6mm. Depinde si de ecograf.
Concluzia, dute si fa un Bhcg azi-maine si repeta-l la 48 ore. Dupa cum vezi suntem mai multe care iti recomandam acelasi lucru.
Multa bafta si tine-ne la curent

Babyblue de ce te panichezi tu asa de repede? Nu ai nici un motiv. Sunt de acord cu Sensibila. Asa ca nu are rost sa repet si eu ce a scris ea. Are perfecta dreptate. Daca ma trezeam mai devreme, asta ti-as fi scris si eu. Stai linistita. E foarte important. NU TE MAI STRESA! Nu e bine si "reusesti" sa iti scazi sansele de reusita. Relaxeaza-te! Lasa dr sa-si faca meseria. De cate ori ma duc la dr, imi spune sa nu mai citesc de pe net si ca s-o las sa-si faca treaba daca tot m-am dus la ea. Bafta multa!

17+ moi si Cezarica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HakunaMatata spune:

salutare salutare

FELICITARI celor care ati reusit..ma bucur pentru voi si sper ca in curand sa simpt pe pielea mea frica si emotia si fericirea care probabil va incearca acum. celorlate va spun: Fruntea sus! fiti optimiste si nu uitati ca atunci cand iti doresti cu adevarat ceva, se intampla!

m-am intors din concediu de 4 zile, super relaxata si cu pofta de viata. imi pare rau sa va spun (facusem o IA in 11 mai si o speram reusita), dar mi-a venit cm inca inainte de vreme, cu tot cu utrogestan. eu il calculasem pe 29-30, el a venit pe 27, in aeroport :D. asta este. luna asta pauza ca nu am fost acasa din z3-5 cum cere medicul, dar luna viitoare o luam de la capat.





Mergi la inceput