INSEMINARE [39]

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

HakunaMatata...
Ce nickname bestial...
Multa bafta si tie si celorlalte fete...
Eu ...in pauza.

Mona
:)
In pauza. de-o vara.. , pusa pe prostioare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Fetelor,va multumesc din suflet-Dankutza,Sensibila,Andreea,Macarie.......
Chiar nu stiu ce sa cred..eu am facut barza teste de sarcina si din cate am citit,pot da rezultate fals pozitive,ma gandesc ca nu conteaza ca au fost 4,toate au fost eronate,linia a doua nu este foarte clara.
Sensibila,ai zis ca embrionul se fixeaza in uter dupa aproximativ 10 zile de la fecundare,acum,te intreb,organismul incepe sa secrete hormon de sarcina din momentul implantarii in uter sau de la fecundare?intreb pt.ca eu am avut ovulatia cam pe 20 iunie(aproximativ),deci sa zicem ca s-a fixat cam pe 1-2 iulie,iar eu am fost la medic pe 11 iulie,deci era suficient timp sa se vada la sange,nu?Offff,ce de intrebari....
Dankutza,eu nu sunt din Bucuresti,testul de sange l-am facut la Craiova,am zis ca mai incerc un test de sarcina si luni ma duc din nou la dr,sper sa aflu ce este cu intarzierea asta.
Sensibilasi tu esti in intarziere nu?Sigur este bebe...cand faci test?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HakunaMatata spune:

Ruzu 30, asa cum vad eu nu ai de ce sa te ingrijorezi, ci mai degraba sa sarbatoresti. teste fals pozitive se intalnesc din cate stiu eu rar (in functie de tratament), deci daca ce ei tu nu contine HCG, atunci eu zic ca vine BB. oricum, analiza de sange e cea mai sigura. oricum ar fi prea de tot in cazul in care un eventual tratament nu interfereaza cu testul de sarcina sa ai PATRU teste fals pozitive. in legatura cu intrebarea ta...eu una nu stiu de cand incepe sa se secrete HCGul, dar mi se pare ca am citit undeva ca imediat dupa fecundare....sper sa nu imi amintesc gresit. nivelul devine detectabil in urina abia dupa 2-3 saptamani, in functie de sensibiliatatea testului. eu zic sa ai grija ce si cum consumi in perioada asta si sa fii cat se poate de calma.

te pup si astept vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HakunaMatata spune:

Mona, mersi de mesaj...eram putin inspirata, ca mai incercasem cateva nikuri inainte, dar erau luate...

in pauza si eu inca vreo 2 saptamani, pana vin rusii dupa care mergem inapoi la nenea doctoru' sa vedem ce e de facut. :)

am si eu o intrebare...in caz de trompe infundate...e vreun simptom? eu nu mi-am facut testul de trompe, doctorul nu a considerat necesar...nu ma intrebati de ce, dar asa e procedura aici, intai incerci cu IA apoi daca nu e cazul se trece si la alte teste (cica sunt destul de invazive si de aceea). la noi se pare ca e un pic de problema la sot..dar ce ma asigura pe mine ca eu nu am nicio problema? hmmm...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

ruzu30 – analiza beta hcg se poate face din z10 dupa fecundare, dar ideal ar fi sa faci beta dupa z14 dupa ovulatie. Dar repet daca kitul era vechi sau deschis si nefolosit analiza poate fi eronata.
Nu mai face teste barza ca si eu am auzit ca ies slab positive. Fa un test Sure Check am inteles ca sunt printre cele mai sigure.
Desigur ar fi ideal sa mai faci o beta, dar undeva unde sa se faca beta mereu.
Si in plus daca nu e sarcina e ceva foarte ciudat si nu inteleg de ce iti intarzie cm atata. Ar trebui facute niste investigatii !
Andree-Oana – tu cum esti ? nu mai scrii nimic ?
HakunaMatata – cu incredere si o sa vina si bebe
Da, si eu sunt in intarziere, dar mai astept

In asteptarea unui ........
Dr Anca Moisa
1 IAD nereusita 30.01.2009
1 IAD reusita 02.03.2009 - avort menstrual la 5 saptamani
1 IAD 16.06.2009
http://lt1f.lilypie.com/nzNsp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor!!

hai sa va zic vesti:
am fost azi la eco si nu fac azi IA, ci sambata o data si luni inca o data.
a vazut asa:
pe ciclu natural: 3 foliculi, de 13 mm, 12 mm, 12,9 mm, endometru de 8 mm.

mi-a zis ca imi face sambata o inseminare si-mi da pregnyl.
si apoi vin iar luni si mai imi face o inseminare.
sambata as fi a 14-a zi si luni a 16-a.

ce parere aveti?
de ce imi face de doua ori????

aaa si inca ceva, mi-a zis sa am maine raport sexual...deci ma temeam degeaba ieri.:))

_

Babyblue va pupa pe toti!!
In asteptarea unui ingeras in viata noastra....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micomic spune:

fetelor,

am fost si eu plecata prin concediu si am revenit. asa cum va ziceam am incercat si naturist. acum sa stiti ca nu sunt experta, nu am citi foarte mult, am luat si eu o reteta de pe ici colo si am adaptat-o. simonia imi spunea ca mladitele de zmeur sunt cu progesteron, sincer nu stiu, eu am gasit ca fiind fie cu plus de progesteron fie ca fiind estrogenice. oricum parca ambele se secreta de aceeasi glanda, sunt confuza la cat am citit . eu am luat maldite de zmeur combinat cu tinctura de soc.

ideea e ca am avut un mucus cervical mult mai abundent decat alte dati, m-am simtit si usor ametita de la alcool probabil si ca am avut o senzatie de ovare marite.

acum sunt in ziua 18 de CM si imi urmaresc semnele corpului, de asemenea am mai citit ca avocado contine progesteron si acum seara mananc cate un avocado in salata . oricum de stricat nu strica si cica e foarte sanatos. poate mai si slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Babyblue iti face 2 inseminari, adica inseminare dubla, pentru marirea sanselor. Iti face una imediat dupa Pregnyl si a doua la 40 ore dupa ce sigur s-au spart foliculii. Si mie mi s-a recomandat sa fac inseminare dubla, dar eu nu i-am vazut sensul. AM facut vineri dupa-amiaza inseminarea, mi-a spus sa prestez a doua seara si sa vin la ea duminica. Ce rost ar fi avut? Daca sambata am prestat, pana duminica dimineata nu avea cum se sa refaca stocul de gigei. Asta a fost la a doau inseminare. LA prima, tot asa mi-a spus sa fac dubla. AM facut marti dupa-amiaza si m-a chemat joi dimineata cand dr a constatat ca toti foliculii erau sparti si ca nu mai avea sens sa imi faca inca una.
EU cred ca ti-a recomandat dubla, pentru ca dr crede ca foliculii se vor sparge pe rand si mai vrea sa mai bage o portie de inseminare. Parerea mea ca se vor sparge toti 3 odata, pentru ca sunt de aceeasi dimensiune. S-ar putea sa faci gemeni. Asa mi s-a spus mie la prima inseminare cand s-au spart 2 sau 3 odata. Oricum sanse mari ai, pentru ca sunt 3 si una sigur o sa fie violat.

Sensibila sigur e sarcina la tine. Este o intraziere suspect de mare. Cand te duci la dr?

17+ moi si Cezarica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

da, informatiile sunt tare derutante,
mladitele de zmeur sunt prezentate ca progesteronice iar fructele ca estrogenice. se poate?
am mai intrebat si pe la naturiste dar nu mi-a raspuns nimeni.
si daca iei progesteron in faza foliculara adio ovulatie, daca iei estrogen in faza luteala stimulezi foliculii si te dereglezi hormonal.
cum este bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Buna fetelorpe toate..
Astazi am fost derutata mai rau ca niciodata..sa zicem ca am avut ovulatia pe 20-21 iunie,eu am fost la dr.cam dupa 19 zile de la ovulatie,normal ar fi trebuit sa se vada daca eram insarcinata in sange....
Astazi,m-am dus la un alt dr.sa mai cer o parere;d-na dr.mi-a zis ca in uter nu se simte nimic,dar ca (scuzati cacofonia)colul este putin modificat,mai moale putin si ca ar fi semne de sarcina,dar deocamdata nu se simte nimic.Tinand cont ca eu am mai avut o sarcina extrauterina,mi-e un pic cam frica sa nu patesc iar;ambii doctori mi-au spus ca nu este pt ca nu am dureri,sangerari.....
Nu am niciun simptom ca ar venii cm,dar nu am simptome nici de sarcina,decat sa zicem ca mi-e foame un pic mai mult ca de obicei si am sanii mai umflati.
Eu una nu cred ca sunt insarcinata,am totusi doua saptamani de intarziere si niciun simptom,niciun test clar pozitiv,si nici testul de sange pozitiv.Sa nu va suparati pe mine ca insist cu problema mea dar am nevoie de sfaturi de la voi

Mergi la inceput