INSEMINARE [39]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

Mult noroc tuturor si sa auzim numai de 2 liniute in capitolul asta!

Ce mai fac fetele?

Eu am fost astazi la endocrine si concluzia este ca TREBUIE SA SLABESC!!! Am venit cu regim pt 3 luni si mult optimism (ca trebuie...) si reteta de ceva analog metforminului.
Mi-a iesit analiza cotisolului peste limita si de aceea mai trebuie sa fac o analiza suplimentara zilele astea din care sa rezulte daca costisolul mare este cauzat de greutate sau nu. Daca e rezultatul greutatii si mi-a spus ca este foarte des cazul atunci trec la regim, daca nu ... e cam nasol, trebuie RMN la suprarenale... brrr...


http://t2.lilypie.com/0mIpp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Babyblue intr-adevar ar fi indicat ca sa stai ziua urmatoare acasa, intinsa in varful patului. Nici eu nu am avut intelegere de la servici dar nu mi-a pasat. Bebe e mult mai important decat orice. Eu am mintit ca sunt deranjata la stomac. Am avut grija sa sun de dimineata si sa le spun. Ce puteau sa imi faca, cand eu le spuneam foarte politicos ca nu ma pot departa de wc. Sa stii ca merge asta ca scuza. ASta se poate intampla la oricine oricand, de aceea e foarte plauzibil. La prima inseminare, am lipsit 2 zile. Atunci am "avut" o piatra la rinichi care m-a chinuit. Iarta-ma Doamne ca te invat sa minti dar este pentru o cauza nobila. AM citit despre altele care s-au dus inapoi la munca si au continuat ziua ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Eu nu am facut asa. Eu am crezut ca asa imi voi mari sansele.
Felicitari sotului ca e foarte optimist. Asa trebuie sa fii si tu! Sa stii ca eu am reusit la prima inseminare cu 5 mil A+B (rapizi si foarte rapizi). AI sa reusesti si tu! Nici nu le trebuie cine stie ce viteza. Vor fi plasati la trompite si vor sta la panda. Practic ovulul vine inspre ei. Ei trebuie doar sa-l violeze.
Ce intelegi tu prin selectare? Eu stiu ca dr ia mostra de sperma de la sot, o pune la o centrifuga, unde va indeparta lichidul seminal (cel in care stau spermatozoizii) si practic ii concentreaza. Ii "asezoneaza" cu niste ingrediente ca sa reziste mai mult inauntru.
Daca ai sa cauti un pic in spate, cam 2 capitole, cred, sa citesti povestea lui M_Alexa. Ea a reusit sa ramana natural cu 50.000 de spermatozoizi pe ml. DEci, te mai plangi???
Nu te mai gandi la astea. Mergi pe mana dr si ai sa reusesti. Eu am avut incredere 100% in Cezara, probabil ca de aia am si reusit.


17+ moi si Cezarica






multumesc pentru incurajari!
sotul are 7 mil din care 15 % f mobili si 20% mobili. adika A si B cum ziceti voi.
nu stiu de trompita mea dc e permeabila, ca nu mi-au facut HSG.
sunt mai mult speriata, ca am inteles ca-ti dilata colul uterin ca la un avort..si eu am facut un avort candva si brrrr..nu vreau sa-mi amintesc senzatia aia suuuper nasoala.
plus ca nu stiu dc fac fata unei dezamagiri, sa nu iasa...
si sa o luam de la capat.
plus ca ma streseaza si astia la serviciu in ultimul hal, in ultima vreme, iar scuza ca fac o IA ar fi ultima pe care sa o zic. o sa inventez o boala, vorba ta.
plus ca nici nu dorm bine de ceva nopti, am tot visat aiureli si am niste stari: ba mi se pare ca nu mai vreau sa fac, ca mi-e frica si fortez soarta, ba imi doresc cu disperare un copil si sunt optimista. oscilez intre stari, in functie de cat de proasta imi e ziua si de cum dorm noaptea. mi se pare sumbru viitorul, perspectiva de a ma stresa luni sau ani, pt a face un bebe mi se pare criminala.

pe 15 fac eco de a 11-ea zi si atunci stabilim cand facem IA. offf...si ma simt atat de obosita..

va pup si va multumesc pentru incurajari! ce m-as face fara voi...


_

Babyblue va pupa pe toti!!
In asteptarea unui ingeras in viata noastra....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

dankutza mi-a dat viviflor...am facut stimulare cu ovamit.sper sa creasca endometru .....in cezara am incredere deplina....datorita ei am o fetita de 1,5 ani, acum sper sa fac gemeni...chiar gemene, tot fetita vreau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui MACARIE

dankutza mi-a dat viviflor...am facut stimulare cu ovamit.sper sa creasca endometru .....in cezara am incredere deplina....datorita ei am o fetita de 1,5 ani, acum sper sa fac gemeni...chiar gemene, tot fetita vreau....


si eu as vrea tot fetita.:)
prima sarcina tot cu IA ai reusit?

_

Babyblue va pupa pe toti!!
In asteptarea unui ingeras in viata noastra....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

babyblue...nu a fost inseminare, desi nu mai aveam mult si ajungeam la asta , a fost in urma unei laparoscopi facute de cezara bucur, m-a operat pe 1 mai si pe 27 mai am avut ultimul CM ....si in burtica o bebelina ....super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Babyblue nu este adevarat. Nu iti dilata colul uterin atat de mult. Eu nu am facut nici un avort asa ca nu stiu exact cat de mult se dilata la un avort. Iti pune un departator, care la Cezara, arata ca o bratara, deci nu valve (nu pot sa le sufar). Bratara aia o desface cu un surubel doar cat sa deschida un pic colul. Nu trebuie deschis la maxim, trebuie deschis doar un pic cat sa treaca cateterul. El este ca un tub foarte subtire, cred ca are diamterul maxim 0,5mm si este foarte lung ca sa ajunga sus la trompite. Nu te doare deloc. Iti spune una care are un prag al durerii foarte scazut. Desface, baga caterul (nici nu simti), injecteaza, scoate catetrul, scoate departatorul si ... multa bafta. Repet, nu te doare nimic.
Nu te gandi la dezamagire. Mergi pe strada si spuneti ca totul e bine. Dute si la biserica. Ar fi bine sa te duci la biserica cu o zi inainte sa te rogi la Doamne-Doamne. SI ar fi si mai bine, daca ai avea ceva cu tine de la biserica, o iconita sfintita, o batista trecuta peste moastele Sf Dumitru, o bucatica din straiele unui sfant. Eu mi-am dat cu mir de la Sf Spridon si am avut si o bucatica din straiele lui. LE-am luat cand am fost in Corfu. Sf Spiridon ajuta femeile care se chinuie sa faca copii. In Corfu, ii gasesti moastele. Eu am fost special vara trecuta la El. M-am rugat si uite ca m-a ajutat.
Gandurile dinainte de inseminare sunt inevitabile. Stiu, te gandesti daca nu cumva fortezi destinul si alte deastea. Pentru unele femei este foarte usor sa faci un copil, pentru altele (noi) este mai greu. Dar mergem inainte. Uite ca incet-incet mai trece cate una de partea cealalta a baricadei. Deci se poate!
Crede-ma ca in momentul in care vezi viata inauntrul tau, te simti ca si cum a participat la facerea lumii. Te simti extraordinar. Vezi cu ochii tai un miracol. Cand vezi si auzi cum ii bate inima, uiti de toate chinurile tale de ani de zile. SI iti dai seama ca a meritat orice: fiecare lacrima, fiecare speranta naruita la aparitia ciclului, fiecare ban cheltuit si economisit pentru a avea bani de dr. Crede-ma ca am plans si eu la viata mea un ocean. Fiecare test negativ, fiecare prima zi a ciclului ma durea fizic. Dar toate au trecut, si desi imi dau lacrimile si acum cand ma gandesc prin ce am trecut 6 ani, ma bucur de fiecare clipa.
Deci fruntea sus si astept vesti bune

17+ moi si Cezarica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petronela_99 spune:

Buna,

Cosi trece-ma si pe mine la aspirante.
Maine am monitorizarea si pe 16 sau 17 inseminarea la Medlife.

Am mai avut inca o inseminare dubla in Mai- nereusita.

Doamne ajuta!

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

fetelor ce ati facut....ati disparut?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruzu30 spune:

Buna,fetelor,va pup si va imbratisez pe toate.....
Sper ca va mai aduceti aminte de mine,a fost o perioada cand scriam si eu pe forum.Chiar daca nu am mai scris,v-am citit tot timpul,am sperat alaturi de voi.
Dankutza felicitari din tot sufletul pt.bebe,meriti sa fi mamica(toate meritam),tot timpul te-am invidiat pt.optimismul tau,pt.puterea cu care credeai ca sigur reusesti si asa a fost....
Sensibila,sunt sigura ca de data asta va fi bine,trebuie sa fie bine....
Pe scurt povestea mea-am facut o operatie de extrauterina in aprilie 2008,fara sa-mi fie scoasa trompa,trompa respectiva ramanand sigur permeabila dar nu se stie daca mai este functionala,iar trompa stanga este incert permeabila.Am trecut si peste asta,am facut intre timp instilatii,analize hormonale,histeroscopie,toate au iesit in regula.Am facut si trei inseminari,dar degeaba nu am reusit.
Acum,am nevoie de un sfat din partea voastra-mie imi vine cm fix la 31 zile,au fost putine dati cand mi-a intarziat o zi,doua.Luna asta s-a intamplat sa-mi intarzie mai mult,acum am 14 zile de intarziere;am facut 4 teste barza si au iesit ff slab pozitive,linia a doua se vede foarte slab,dar se vede.In perioada cand trebuia sa-mi vina cm m-a durut burta,am acut simptome clare de cm,apoi dupa 2-3 zile au disparut.La 9 zile de intarziere am fost la doctor,mai mult de frica sa nu am iar extrauterina;nu s-a vazut nimic la ecograf,dr.zicandu-mi ca este prea devreme,insa mi-am facut bhcg care a iesit 1,3,deci nu sunt gravida.Acum am 14 zile de intarziere,dar nici urma de cm,nu am nuciun simptom ca ar veni,ce ar putea fi,tinand cont ca mie nu mi-a mai intarziat niciodata cm?Am zis sa mai fac un test de sarcina peste cateva zile,dar nu cred ca este sarcina,s-ar fi vazut in sange nu?Luni ma duc iar la dr.sa vedem ce zice.
Am nevoie de un sfat de la voi,ce ar putea fi?poate o dereglare hormonala dar mi-am facut analizele la sange si au iesit bine toate.
Imi cer scuze ca m-am intins atat,dar sunt un pic cam disperata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

ruzu30, e ciudat ca totusi ies slab pozitive. In mod normal, daca ar fi sarcina s-ar vedea la eco intravaginala. EU iti propun asa (cel putin eu asa as face): test de sange 2 zile consecutiv. Vezi ce iese, creste scade? Si dupa asta poti trage concluzia.

Mergi la inceput