Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(31)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Mai fetelor, tare drag imi e sa va citesc, pe toate, fara exceptie!

Ilinca, sa nu mai povestesti pe aici ce galgai tu, ca uite, dupa ce am citit mesajul tau m-am dus si mi-am luat o bere, din aia de-a mea cu 2%, mai diluata, fiecare cu cat duce.Ieri m-a sarit randul ca a fost ziua de vaccin si mi-a fost teama de febra, dar a fost ok.

Gina, fruntea sus. In primul rand eu zic sa-i spui sotului tot ce simti, in felul asta iti clarifici si tie sentimentele, gandurile, ajuta mult daca le transpui in cuvinte, eu asa cred. Cred de asemenea, ca e foarte important ca ai constientizat ca e un pui de depresie. Eu dupa nastere am fost ca in ceata, parca nici nu gandeam ca lumea, nu-mi mai aminteam o multime de lucruri (am uitat cu totul ca se gasesc ceaiuri si siropuri care stimuleaza lactatia, pur si simplu am uitat), copilului ii descopeream pe masura ce trecea timpul cate o cuta pe care eu nu o curatasem, mi se pareau cumplit de multe, imi era permanent frig, tremuram si ma tot infofoleam, dar eram permanent transpirata. Ca atare infofoleam si copilul, ca doar teoria zice ca sa-l imbraci ca pe tine. Nu-mi amintesc prea multe din primele 2 luni jumate ale copilului, apoi s-a ridicat brusc ceata si mi-am revenit. Eu n-am avut nici un ajutor in afara de sot, pot sa numar pe degetele de la o mana si cred ca nu le epuizez, de cate ori a venit cineva la mine sa stea 2-3 ore, deci nu sa ma ajute, pur si simplu sa stea, cel mult am "impuscat" un dus. Si tot mi-am revenit. Asa ca ai incredere ca depasesti tu si starea asta! Bucura-te ca o ai pe mama ta aproape, ca poti lasa copilul pe maini bune cat esti la serviciu, dormi, mananca ce-ti face placere, plimba-te si fa tot ce crezi tu ca te ajuta sa capeti putere. Pupam fata speriata!

Si eu ca si aris, pana vine sotul nu fac mai nimic. Numai ce tine de bebe. Curatenie, mancare si alte cele numai cand e si sotul acasa. Si la alte cele sa nu includeti cine stie ce chestii, ca degeaba e voie ca mie mi se pare un consum prea mare de enegie, energie pe care eu o gestionez cu mare grija, ca n-am decat putina si nu se stie cand imi mai trebuie.
Vorba, Ilincai, bautura asta...





3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Multumesc la "tufetele" (Olga, Sasha, Ilinca, Leoloo) pentru aprecieri

Aris, body-uri (cu mineca scurta sau tip maieu) se gasesc in Carfour de la Tex sau de la Unikid (cel putin, la Cluj) Si Ian molfaie tot ce prinde si tare ma distrez cind vad cum tzocaie. Or fi dintii? Pediatra ne-a spus la o luna ca-i ies 2 dintisori jos

Ilinca si eu am ramas cu muuuuuulte kg in plus si dupa ce am trecut prin diverse etape (nervi, disperare etc) acum sint in faza pasiva de acceptare a faptului ca, dupa ce mincai ca o Milka 9 luni de zile de am pus 35 de kg , nu am cum sa fiu manechin intr-o saptamina. E drept ca inca ma enervez de cite ori probez ceva si arat ca un sac de cartofi; asta-i motivul pentru care ma imbrac tot in haine lalii si-n pantaloni cu curu' jos

Tufetele, tineti careva dieta? Ce parere aveti despre Montignac sau dieta bazata pe alimente cu indice glicemic scazut?

Stiu, tocami am afirmat mai sus ca ma aflu intr-o perioada minunata de acceptare, nu dati cu rosii. Accept, da, dar parca ar fi mai bine daca as accepta oleaca mai...activ

Anca, Ilinca sper sa aveti parte de un botez asa cum va doriti.

Gina mami de bebe titi Ian - 23.03.09

Botez Ian

Poze

Bebe Ian

camera bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Pisigri multumesc!
Nu sunt suparata pe nimeni, cum sa fiu. Dar nici nu vreau sa supar pe nimeni cu starile mele. Va citesc sa vad ce faceti.
Am avut probleme cu laptopul, am avut un virus care, cand conectam la net deschidea zeci de ferestre si ce sa pot scrie? Alex a fost de marti in spital, asa ca abia azi mi-a reinstalat windowsul. Am citit de pe mobil, si tot pe mobil am mai vorbit cu fetele pe messenger.
Eu ma simt uneori atat de coplesita, ca nu stiu ce as putea scrie sa nu molipsesc si pe altii cu starea mea. Ca sincer, nu vreau.
Nu vreau cu acest mesaj sa atrag atentia mea si sa-mi spuneti ca nu-i asa, ca stiu ca voua va pasa de mine si tineti la mine. Dar asa simt eu, ca uneori ma potrivesc in grup ca nuca in perete.
Va pup pe toate!

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Neata!
LA MULTI ANI CU INTARZIERE SARBATORITELOR DE IERI
La multe luni si ani pt Robert,Damian, Marina,Albert,Amalia,Radu si PETRU sa cresteti mari si sanatosi.pt mamiciLa muti ani Milli

Un botez frumos si distractie faina pt toti cei care se increstineaza azi..si in sopecial nora mea,Ariana

Gigilica si multi pupici e fainaa ,problema e ca ma joc eu cu ea ca pe fimiu mai mult de 5 min nu il pasioneaza nici o jucarie

Aris ce bine sa te "vad" pe aici..iti faci probleme pt greutatea lui Alex ....cine ma tot incuraja pe mine ca au ritm diferit de dezvoltare si alte cele..lasa copchilul in pace ca recupereaza el... Darius a luat saptamana asta 200 gr ceea ce nu s-a mai intamplat de la 1 luna swi cu chiu am ajuns la 5 .700. Eu nu disperam cand lua numai 40 intr-o saptamana nu zi//?!!! da uite ca are si perioada mai bune. A sosist si wrap saruma da n-are mama cine sa stea in el. eventual sa descopar o metoda sa il leg de mine in pozitia lui preferata..mai experimentam

Inapreda frumos ficior,,saltea noi avem din nuca de cocos..amu naiba stie care ii mai buna

Chatonel mama dragoana mumoasa

Ayla pupam printesa..ma bucur ca ia mai intrat..ne lipseste prezenta ta constanta

Gina momente depresive cred ca avem toate eu una chiar maniaco depresive....cand il apuca pe fimiu damblaua ma apuca si pe mine si rau..nu asa ca ma simt tare vinovata cand imi trece.
Ce sa zic e bine sa te descarci, vb cu noi, roagate daca esti credincioasa si cautati puterea inauntrul tau pt ca nu va veni nimeni saq te ia de mana si sa te traga la liman..tot noi singure ne regasim inect cu timpu ..pt ca SUNTEM FEMEI SI MAME SI AVEM O PUTERE UIMITOARE DE A FACE FATA MULTOR LUCRURI SI INCERCARI..TREBUIE SANE LINGEM DOAR PUTIN RANILE SI APOI O LUAM IAR SI IAR DE LA CAPAT CU INCERCARILE SI STII DE CE PT CA DOMNUL A CREZUT CA DOAR FEMEIA POATE FACE FATA LA ATATEA PROVOCARI NU BARBATUL..

scuzati m-am intins ..nu am baut nimic inca ca ma uc la nunta azi

super obosita de berbecut plangacios DARIUS ANDREI (27.03.2009)

http://picasaweb.google.com/mart.apr09/Darius#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Vb lui Kea imi sunteti tared dragi taote ca nu ma pot duce la culcare...
Pisigri ma inscriu si eu cu 100 ron ..dar tre sa studiez o tar catalogu ca la ora asta nu vad bine...

Fetele cu bijuteria eu tat in jos i-am montat-o ca avem suprize si se uda tot si barbatul meu in "intelpciunea " lui asa m-a sfatuit .nu mi-a zis nimeni ca alea alea..imi fac procese de constiinta.. Aris tu i-ai pus-o in sus?

Copchilul meu ma capiaza literalmente de marti noapte ..sta in continu la san ( e drept ca a luat si 200 gr) e miorlait rau ..acu de 2 nopti doarme pana pe la 4 sa ii tina naravu...de nu mai stiu ce sa fac cu el..si nu e clar de la caldura..il imbrac super lejer si nici nu e cald in casa.. o fi puseul ala de crestere?? ca nu mai stiu ce e de capu lui.
Am fost la medic ca ma doare rau coloana...verdict scolioza dorso lombara cu nu mai stiu ce pe acolo...tratament : creme local.fizioterapie si sa nu car.... da cu fimiu ce drac sa fac tata ziua ...vine ea sa il tina in brate??

Gata ma duc la ca sunt ca o cucuvea pe aici.


super obosita de berbecut plangacios DARIUS ANDREI (27.03.2009)

http://picasaweb.google.com/mart.apr09/Darius#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Ca de obicei Ilinca mi-ai inveselit ziua, sau mai bine zis noptea (mama la ce ore apuc eu sa scriu). Pupici multi si asteptam poze de la botez.
Leeloo multumim de sfatul cu pozitionarea manutelor, cred ca aici greseam si eu de sta fetita mea numai cu nasul in saltea.
Gina pupam mamica necajita. Hai nu plange, e foarte bine ca ne-ai scris asa putem sa te incurajam si daca te consoleaza sa sti ca nu esti singura. Asa cum au povestit fetele, si Kea, si eu am trecut prin momente ff grele,pe langa traumatismul ca de la o nastere de vis am ajuns la cezariana, raul de dupa, cand doua saptamni n-am mancat decat ceai cu biscuiti, eram singuri intr-o tara straina in care si sa ceri o sticla de spirt la farmacie era greu, asa am ajuns sa-mi scada si productia de laptic si sa dau astfel in alta depresie si frustrare. Si acum eu nu-l am ca ajutor decat pe sotul meu, tatal meu a murit acum doi ani si de atunci mami meu nu prea si-a revenit, soacra e cu capul in nori si nu stie decat sa se joace cu copilul si uite asa eu ajung sa ma simt singura pe lume si neajutorata. Dar stii care e remediul meu?, am invatat ca de fiecare data cand sunt stresata si suparata gaza mea e ff agitata in ziua respectiva asa ca imi caut de lucru pe afara (si 10-15 min pana la chiosc sunt suficiente), stiu ca uneori poate o obosim prea mult ca o caram cu noi peste tot dar nu am ce sa fac. Asa ca pur si simplu incerc sa fug de uratul care ma fura in casa. In ultimul timp am imbinat utilul cu placutul iesiri in oras+ organizare botez+ intalnire prieteni pe care nu i-am vazut de mult. Sau daca nu pot iesi afara pur si simplu imi schimb activitatea si caut sa fac altceva ca sa nu ma mai gandesc la bazaconii. Si ca tot se vorbea de centrul de joaca, eu tocmai l-am achizitionat tocmai pt a o lasa pe gaza mea sa se preocupe cu ceva atunci cand e trebuie sa evadez din cotidian. Fa orice, iesi pe balcon sau in curte, bea un pahar de suc si trage puternic aer in piept, si 5-10 min nu te gandi la nimic, incearca sa privesti cerul sa iti cauti alte preocupari ca sa nu te gandesti la nimic din ce te procupa, si ai sa vezi ca imediat vei simti cum prinzi dinnou puteri si poti sa continui. Aa si inca ceva eu am devenit cam salbatica in ultimul timp(asa zice sotul) sunt mai putin sociabila si nu ma mai intereseaza sa salvez aparentele cand e vb de copil, dar simt ca si asta e o faza trecatoare, acum suntem ca niste leoaice dar in timp ne mai imblanzim noi. Scuze ca am vb asa mult, e doar din dorinta de a te incuraja. Hai capul sus mamico! imediat trece si perioada asta si ai sa razi dar iti va fi dor de ea.

Iar ma-m lungit, ce sa-i faca daca ma apuca povestitul pe la ore asa mici cand nu e nimeni sa ma opreasca.
pup fetele, ne vedem maine.

Mami de Gazii mica si frumoasa Avem doua lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

aaa si am uitat aris, votat si eu povestea daca stiam ca se poate o faceam de la inceput. Off greu e cu tainele astea ale netului.

Mami de Gazii mica si frumoasa Avem doua lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Aris,
stiu cit de important ar fi pt moralul meu sa ies prin supermarket si mall (ma rog, mall mai putin, ca cel putin la iasi mall-ul e in primmul rind loc de intilnire pt "mirlanul de Iasi" si pt "pitzipoanca de companie", de afisat tinute dezbracate sau extravagante, chestie care merge pina acolo incit daca mergi ca mine, in blugi ordinari, tricou si adidasi, vinzatoarele te privesc cu superioritate si te iau la per tu), dar cind am nascut, sefa sectiei de neonatologie ne-a spus ca nu avem ce cauta in locuri cu aer recirculat cu un copil sub un an (preferabil nici pina la 2 ani) si sa tinem cont ca un copil alaptat macar 6 luni si care nu face nici cea mai mica raceala pina la un an este mult mai probabil sa fie mai rezistent si mai tirziu, la intrarea in colectivitate.
Acu nu stiu cita dreptate are si pe ce se bazeaza, dar Motanului i s-a infipt biiine in minte treaba asta; am incercat sa il fentez sa mergem la selgros toti 3, ca acolo e ff pustiu, dar n-a tinut.

Plus ca noi avem 2 masini, dar una e o dacie pe care as conduce-o daca as ajunge la pedale; deci daca vreau sa plec undeva fara el trebuie sa ii spun din timp ca sa imi lase Twingo-ul... plus ca asta mica nu sta nici in carucior nici in wrap nici in marsupiu si numai in brate ma rupe...

Ayla,
iti respect decizia, sper ca s-a reparat windowsu si ca Alex "functioneaza la parametrii optimi". Cit despre stricat dispozitia...nu vezi ca nu ai ce strica? E destul una sa se plinga, si incepem toate. Daca Chatonica a recunoscut si ea niscai lehamite si ginduri negre...si zau ca mi se parea cea mai tonica dintre noi toate.

Chatoano, i-am povestit Motanului faza cu alcoolul care conserva (si noi sintem de aceeasi parere, si tot la vodka/palinca ne sta inima) si a zis ca musai tre sa ajungem la Toulouse la voi. Cind ti-a vazut si Dragonul fumind pipa pacii s-a apucat sa caute zboruri directe asa ca...ai incurcat-o!



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Neata' fetele!

La multi ani sarbatoritilor de az! Robert Andrei,Damian Serban, Marina Alexandra,Albert Gabriel,Amalia,Radu Stefan, Petru

pisigri, eu nu stiu ce sa zic de copii plimbati prin supermarketuri.

Eu l-am alaptat pe Vlad pana la 10 luni, nu l-am plimbat prin magazine aproape deloc (pana la 1 an cred ca am fost de max 3 ori cu el)si este un copil sensibil, socializeaza imediat cu virusii. Nasa mea are un baietel care la 2 sapt se plimba cu el prin magazine,l-a alaptat pana la 1 an si pana la varsta de 2 ani a racit 1 data.Asa ca....



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

:))Helou, tufete. Io tocmai am dat pe gat o sticlutza de Bacardi Breezer tropical lime ca nu mai puteam de pofta, maama, ce dor mi-a fost, am pus sticlutza la gura si nu m-am oprit pana n-am gatat-o, dintr-o sorbire. Acum is cam ametzita si ma gandeam ca o amarata de bere mi-e frica sa beau, da' pe asta cu 4% alcool am devorat-o. Ca sa nu mai zic ca aseara am ras si un pahar de ouzo asa cum mi-ati zis voi, cu apa. Oare am devenit alcoolica?:)). Bine, toate astea le fac in intervalul orar 21-22, cand Sophiphi doarme si stiu ca mai repede de 2-3-4 nu se trezeste.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M



Ilinca, si eu am galgait asara o sticla de Bacardi ( rum refresher) care nu este preferata mea dar decat de asta aveam in frigider si la chioscul de jos. Pe la 11 noaptea eram tare ametita.

Poze

Mergi la inceput