musaca

musaca | Autor: osna

Link direct la acest mesaj

initial postat de Theodora

MUSACA GRECEASCA


Sint trei pasi de urmarit:a)sos de carne tocata,b)cartofi taiati rondele,c)sos beshamel...
DECI:a) Calim o ceapa mare cu 1/2kg carne tocata de vita,adaugam sos de rosii,sare,piper,chimino(la alegere),patrunjel si aproape de terminare(cam jumatate de ora) putin usturoi(daca va place).
b)Taiem 1kg cartofi rondele si fierbem 5min cu un cub de MAGGI(KNORR).
Intr-o tava(de preferinta rotunda) asezam cartofii si deasupra sosul de carne tocata...
c)BESHAMEL: Intr-o olicica topim 2 linguri de unt sau margarina,adaugam o cana(mijlocie) de faina,mestecind in continuu(ca la ciulama),apoi incet-incet tunam 1L de lapte. Tinem pe foc mic pina se obtine o crema nu prea groasa,apoi adaugam 1 ou,o cana de brinza(cascaval)rasa,sare si piper si BESHAMELUL e gata...
In tava cu cartofii si sosul de carne tocata punem deasupra BESHAMEL si la cuptor 45min(depinde de cuptor,eu ma refer la cel electric).
Trebuie la sfirsit sa aiba o culoare maronie...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

MUSACA DE PESTE CU CARTOFI
Ingrediente: 800g cartofi, 700g peste( eu am facut cu macrou), 500g suc de rosii, 3 cepe, 2 linguri de pesmet, ulei, sare.
Cartofii se fierb in coaja, se curata si se taie rondele. Ceapa se taie pestisori si se caleste in ulei. Pestele se fierbe in apa cu sare, se scurge si se dezoseaza. Intr-un vas uns cu ulei se asaza un strat de cartofi, unul de ceapa, unul de peste si apoi iar un strat de cartofi. Se toarna apoi sucul de rosii, se presara pesmet deasupra si se introduce la cuptor 20 min.
Pofta Buna!

musaca de vinete cu carne
Ingrediente:
2,5 kg vinete
600g carne tocata
200ml ulei
350g ceapa
50g faina
150g iaurt
100g cascaval
50g pesmet
1l suc de rosii
5 oua
1 legatura de patrunjel
sare si piper dupa gust
Vinetele taiate rondele se inabusa la cuptor in 125ml ulei + apa.
Carnea,ceapa, sare, piper, patrunjelul si 4 oua se inabusa intr-o tigaie.
Intr-o tava unsa cu ulei si tapetata cu pesmet se asaza un strat de vinete rondele unul de carne si iarasi vinete peste care se adauga sucul de rosii si se lasa 30 min. la cuptor. Dupa 30 min se scoate si se adauga amestecul de faina, 1 ou si iaurtul si se mai pune la cuptor pentru gratinare inca 15 min. Cum se scoate din cuptor se presara cascavalul ras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

emosion:

musaca de vinete cu carne
400 g carne fara os (tocata), 150 ml ulei, 2 cepe, 300 g rosii, 1,5 kg vinete, 1 ou, 6 linguri smintina, 3 linguri cascaval ras, sare, piper, verdeata

Se toaca carnea,se toaca marunt ceapa, si se pun la prajit impreuna in ulei, timp de 10 minute.Dupa ce se racoreste, se adauga oul, condimentele, verdeata tocata.
Se spala vinetele, se taie felii de un centimetru, (se pot
praji feliile in ulei sau pe plita).
Se unge o tavfa si se aseaza alternativ straturi de vinete si de carne, se termina cu un strat de vinete. Se amesteca smintina cu pasta de rosii si se toarna deasupra. Se coace la cuptor 20 de minute la foc mediu. Cind e aproape gata, se presara casul ras si se mai lasa la cuptor 5 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

reliana

500g carne macinata, de preferinta mixta(vita+porc) pe care o dinstuiesti cu o ceapa mijlocie(se poate si fara ceapa), o condimentezi cu sare , piper, busuioc, oregano si thymian(noroc ca si tu esti în Germany, ca nu cunosc denumirile românesti). Când e aproape gata, adaugi putin patrunjel tocat si câteva linguri de ketchup dulce, sau pasta de rosii(cel mai indicat ar fi bulionul, daca ai)apoi o lasi sa se raceasca. Între timp cureti 1/2 kg de cartofi pe care îi fierbi si îi faci piure normal cu lapte si unt. Când esti gata cu toate astea iei o oala de supa, mai adânca(sau o yena rotunda mai adânca) o ungi cu putina unsoare(eu folosesc Rama lichida) si pui un strat de piure, apoi un strat de carnita, iar un strat de piure...doar sa ai grija ca stratul de deasupra sa fie carnita. Apoi dai compozitia la cuptor pt 20 minute la 150 Umluft, daca nu, atunci normal pt 30 minute. Inventie personala la "musacaua" aista eu mai combin ceva brinza rasa(ementaler-ul e mai bun) cu smântâna si o arunc peste compozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

mini:

Musaca de varza
Ingrediente : 1 varza mijlocie, 750 g carne macra, 1 ceapa, 4 linguri de untura, 2 linguri de pesmet, 4 linguri de smantana, sare, piper.
Se prajeste in untura cu o ceapa taiata marunt, carnea data prin masina. Se inabusa picurand cate putina apa. Se pune sare si piper. Se aleg foile de la o varza frumoasa, se taie cotorul, se oparesc si se scurg bine. Se unge o cratita cu untura, se pune un rand de varza, unul de carne, o lingura de smantana. Ultimul rand trebuie sa fie de smantana. Se potriveste de sare si piper. Se da la cuptor. Se poate adauga intre randurile de varza si de carne, o jumatate ceasca de orez, fiert in apa cu sare si bine scurs.

Musaca de conopida
Ingrediente : 1 conopida frumoasa, 500 g carne macra, 1 ceapa, 3 linguri de unt sau untura,1 ou, sare, piper, 2 linguri de pesmet.
Se rup buchetele de conopida frumoasa, se spala si se fierb pe jumatate in apa cu sare. Se scurg de apa. Se prajeste in untura cu o ceapa taiata marunt, carnea data prin masina de tocat. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet. Se aseaza un rand de conopida, impartind buchetele astfel incat stratul sa fie cat mai egal. Se pune carnea si apoi un rand de conopida. Se presara pesmet, se adauga o lingura de unt si 2-3 linguri de apa sau zeama de carne. Se da la cuptor. Cand este gata se rastoarna.

Musaca din vinete si cartofi
Ingredinte: 1 kg vinete, 1/2 kg ardei gras, 1 conopida mică, 1 kg cartofi, roșii proaspete (bulion), 300 gr ulei.
Mod de preparare: Se fierb cartofii in coaja, dupa care se curata. Ardeiul si conopida se prajesc putin in ulei. Vinetele se coc sau se pot taia felii, dupa care se prajesc la fel ca si ardeiul si conopida. Se unge tava sau de preferinta vasul jena cu ulei, apoi se aseaza un rand de cartofi taiati in felii rotunde. Se pune un rand de conopida pe care se presara orice condiment, apoi se pune un rand de vinete, un rand de ardei. In compozitie se pot adauga dovlecei sau alte legume, dupa preferinta. La sfarsit, se toarna bulionul peste toata tava (sau se pun rosiile taiate). Se pune vasul la cuptor, la foc mic, aproximativ 45 minute.
Mod de servire: Se serveste calda, cu ketchup si piper, dupa gust

Musaca de cartofi
Ingredinte : 500 gr. cartofi, 300 gr. carne, 1-2 cepe, 1 lingura de faina, ulei, sare, 2 oua, piper, patrunjel verde, œ pahar lapte.
Mod de preparare : Se taie felii cartofii, se usuca intr-o carpa, se curata, se prajesc in ulei incins. Carnea se da prin masina de tocat, se amesteca cu ceapa calita, oul, sarea, piperul, patrunjelul tocat. Intr-o cratita, se aseaza straturi de cartofi, carne, ultimul strat de cartofi. Se da la cuptor, cand este aproape gata, se acopera cu sosul obtinut din ou, faina, lapte, se mai lasa 30 de minute.
Mod de servire : se consuma calda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

adela P

"Musaca" de cartofi cu rosii
Ingrediente (cantitatile pot varia in functie de cantitatea dorita)
-cartofi taiati rondele
-rosii rondele
-branza sau cascaval ras
-sare
-putin ulei
Se unge un vas de iena (sau orice alt vas care poate fi introdus la cuptor) cu putin ulei. Se aseaza un rand de cartofi, unul de rosii, putina sare, si un strat de branza sau cascaval ras. Iar un rand de cartofi, unul de rosii, etc. Ultimul start sa fie branza (arata mai bine), apoi dupa ce ati pus toate randurile, se stropeste cu putin ulei totul, cam 2-3 linguri. Se introduce la cuptor la foc potrivit cam 1 ora sau pana cartofii sunt destul de moi (se incearca cu furculita) si branza s-a rumenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

musaca cu dovlecei si cartofi
1kg carne tocata
500g cartofi
4-5 dovlecei
500g rosii
3 cepe
4-5 oua
marar,patrunjel

ceapa tocata mai marunt se caleste in putin ulei impreuna cu carnea apoi se condimenteaza cu sare si piper.cand s-a mai racorit compzitia se amesteca cu verdeata tocata si 2 oua.
cartofii fierti si dovleceii se taie rondele .in tava se pune putin ulei si se aseaza felii de cartofi,dovlecei,carne,felii de rosii una langa alta .se repeta si se condimenteaza fiecare rand .deasupra trebuie sa avem felii de rosii ca sa arate mai bine.se toarna un pahar de apa rece si se da la cuptor vreo 45-50min.dupa 20 min se bat restul de oua cu putin patrunjel tocat si se toarna deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de MirelaV

MUSACA


in carnea tocata se pune ceapa calita sau necalita, sare, orez (eu il calesc cu ceapa..sau fiert inainte), sare, condimente, apoi carnea aia se pune peste un strat de cartofi fierti..apoi alt strat de cartofi peste carne,,sau pur si simplu..amestecate..dupa care se pune la cuptor..
sper sa nu confund..

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

MUSACA


Probabil este prea tarziu, cred ca ai facut deja musacaua, dar eu iti scriu cum o fac eu. Mai ales ca am impresia ca nici una din retetele de pe forum nu este asa. Poate cineva dintre moderatori sa mute pe urma reteta la musacale, unde ii este locul.

Cea mai gustoasa musaca (probabil nu si cea mai sanatoasa) se face cu cartofi prajiti. Baiatul meu (si sotul) se omoara dupa asa ceva. Eu folosesc cam un kg de cartofi, 0,5 kg de carne de vita tocata (nu pun porc ca sa nu fie prea grea, si asa cartofii sunt prajiti, dar poti pune de care vrei), 2-3 cepe, verdeata (patrunjel si ce iti mai place) si rosii sau pasta de rosii sau bulion (iarna).

Calesc ceapa in putin ulei, adaug carnea si o calesc bine (se caleste repede fiind tocata), adaug sare (si piper), apoi las sa se raceasca. Cand s-a racit adaug verdeata tocata marunt. Intre timp, curat cartofii, ii spal, ii tai rondele si ii prajesc in ulei mult, pe ambele parti. Daca e vara, se spala rosiile, se scufunda cateva secunde in apa fierbinte si se decojesc, apoi se taie felii subtiri. Ung o cratita cu ulei, pun un rand de cartofi prajiti, un rand de carne (cu verdeata si ceapa), un rand de felii de rosii (daca ai), un rand de cartofi, iar carne, iar rosii si la sfarsit cartofi (sau rosii, daca ai pus). Daca nu ai folosit rosii, torni la sfarsit o cana de sos de rosii sau bulion dizolvat in apa (dar mai gros), astfel incat sa cuprinda bine ce ai pus in cratita. In cana de bulion pui si sare dupa gust, astfel incat musacaua sa aiba la final destula sare. Facultativ, eu pun deasupra cu lingura un strat de iaurt mai gros, pana acopar bine totul. Alte persoane toarna un amestec de oua batute si smantana, asta decizi tu in functie de cat de "grea" sau de "usoara" vrei sa faci musacaua, si in functie de gust. Poti sa nu pui nimic, lasi doar bulionul, si bagi la cuptor pana se coace deasupra (depinde de cuptor) - o jumatate de ora sau mai mult. Se serveste cu muraturi (iarna) sau cu o salata de sezon. Este o bunatate, "baietii" mei nici nu vor s-o manance cu muraturi, ca sa nu-i strice gustul.

Imi pare rau ca m-am lungit, am vrut sa-ti scriu cat mai detaliat ca sa fie clar, dar nu te speria ca nu se face deloc greu. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Sorina

MUSACA


Si eu fac musaca asa cum face Milia, insa uite cum se mai poate face. cu vinete, taiate rondele prajite in ulei. se pune tot un strat de vinete, unul de carne s.a.m.d. la musacaua de vinete eu pun si usturoi taiat marunt.
Mai poti face dietetica: in loc de cartofi prajiti sau vinete prajite, fierbi cartofi si morcovi, ii pasezi ca la piure si chiar faci un piure din ei. eu asa dau si la copil, bine-nteles cu carne tocata de vita!
Pofta buna!


Copii sanatosi si parinti voiosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de bebi

MUSACA


Eu fac musaca asa:

- carnea amestec vita+porc, adaug ceapa, condimente,2 oua si 2 linguri bulion

- cartofii ii fierb in coaja, ii tai rondele.

Alternativ, pun un strat de cartofi , un strat de carne. Cand e aproape gata, bat doua oua si ung deasupra.

Iese cel mai bun cu cartofii fierti in coaja. Incercati si asa, n-o sa regretati!


Love is all around

Mergi la inceput