musaca

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

MUSACA DE LEGUME


Da, se poate face si cu vinete (taiate felii, presarate cu putina sare, scurse bine si prajite in ulei pe o parte si pe alta), si cu dovlecei (se procedeaza ca la vinete).

Duminica am facut o musaca de legume amestecate, fara carne: felii de cartofi prajiti, felii de vinete prajite, felii de dovlecei prajiti, morcovi fierti intregi si taiati felii, ardei taiati fideluta si caliti separat pana s-au muiat. Am alternat straturile (cate doua din fiecare), am turnat un bulion mai gros si am dat la cuptor. E ca un fel de ghiveci foarte gustos si foarte aspectuos. Noua ne place mai mult rece (un pic caldut), nu cand e fierbinte, trebuie sa mai stea un pic sa se combine bine aromele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de madelaine

MUSACA


Eu musacaua o fac tot asa, pun in carne si marar si patrunjel, dar citeodata in loc de sos de rosii o fac cu sos alb si pun deasupra parmezan, sau mozarela sau cascaval ras. Iese o minunatie de mincare. In carnea cu ceapa si verdeata pun ori rosii ori doua lingurite de bulion.

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de simonaM
eu azi am facut musasaca de varza.
1 kg varza,700gr carnetocata 2 oua 50 gr orez patrunjel verde ,sare piper cimbru 7 rosi mari 2 gogosaRI SI SMINTINA.
VARZA SE CURATE SI SE TAIE FIDELUTA.SE DA CU SARE,si se framinta si o lasam sa se inmoaie.intre timp pregatim carnea(poti sa faci si cu carne de pui)o amesteci cu sarea piperul orezul alessi spalat ouale intregi patrunjelu se amesteca bine.intr-o cratita mai inalta asezam cimbrul (crenguta)si un strat de varza(dar sa o storci de apa)unpraf piper marar,un strat de feli de rosi si un strat de feli de gogosr apo punem carnea uniform iar un strat de rosi si gogosari si al 2 lea strat de varza....se adauga o ceasca de apa.acoperim cu capac si fierbempe foc mic p[ina ce varza este gata si pe urma se pune la cuptor fara capac ca sa scada putin .....se serveste cu smintina
eu folosesc si ciuperci in ea.
pofta mare.

mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Adela99

Mousaka de vinete
6-8 pers

1 kg vinete (potrivite ca marime)
1 ceapa mare
50 g unt
ca 700 g carne tocata
ca 1 dl vin alb
˝ kg rosii tocate
3 linguri patrunjel tocat
2 dl branza rasa
sare si piper
2 linguri rase de pesmet
2 albusuri de oua, batute
ulei de masline (pt prajit)
2 galbenusuri
1 ou
6 dl sos bechamel

Taie vinetele felii (cam 1 cm grosime) Sareaza, lasa-le sa stea cam o ora.
Caleste ceapa taiata pana se inmoaie. Adauga carnea tocata si 4 linguri de apa. Fierbe si amesteca din cand in cand. Adauga vinul, patrunjelul, sare si piper. Lasa sa fiarba la foc incet, sub capac, ca 45 min. Da la o parte si adauga pesmetul si albusurile de oua si amesteca totul bine.

Clateste si apoi scurge de apa vinetele. Prajeste-le putin in uleiul de masline pe ambele parti. Unge un vas (tava) de ca 25*40*5 cm, presara pesmet si pune jumate din feliile de vinete pe fundul vasului. Adauga amestecul cu carnea tocata si acopera cu restul feliilor de vinete.

Bate galbenusurile si oul impreuna si amesteca cu sosul bechamel.
Adauga branza si toarna totul peste vinete in asa fel incat sa acoperi totul. Presara un pic de branza si pune la cuptor la foc incet cam 45 minute.

Sos bechamel (6 portii):
6 dl lapte, 3 linguri faina, 1,5 lingura margarina, sare si piper


Mousaka de vinete si cartofi

1/2 kg carne de miel tocata
1 ceapa mare
2-3 linguri margarina
sare
piper
250 g sos de rosii
1 catel de usturoi tocat
4 cartofi mari
1-2 vinete
4-6 rosii

Sosul de branza:
2 linguri margarina/unt
2 linguri faina
2,5 dl lapte
200 g branza rasa
sare
piper alb

1, Se taie ceapa marunt si se caleste impreuna cu carnea tocata si margarina (grasime). Cu furculita poti zdrobi bucatile care se ”cocolosesc” Se adauga sare, piper, sosul de rosii si usturoiul. Se pune compozitia pe fundul vasului in care faci mousaka-ua.
2. Curata si taie felii cartofii si vinetele (vinetele le pregatesti ca in reteta anterioara: sate, lasate cam o ora)si impreuna cu rosiile felii le asezi peste compozitie in straturi.
3. Caleste margarina si faina pentru sos, adauga laptele si lasa sosul sa fiarba cateva minute. Adauga cam jumatate din cantitatea de branza rasa si amesteca. Toarna sosul peste .
4. Pune la cuptor (foc potrivit) cam o ora. Presara restul branzei cand e aproape gata.
(unge tava, vasul inainte, poti pune felii de carofi pe fundul vasului, daca vrei)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de maggda

Musaca de telina
Cantitate pt 10 portii
-carne de vita 550g
-untura sau ulei 200g
-ceapa 400g
-telina radacina 2kg
-faina 50g
-oua 150g
-cascaval 100g
-pesmet 50g
-sos tomat 1kg
-patrunjel verde 50g
-piper macinat 2g
-sare 30g
-rosii peoaspete 500g
-iaurt 150g

-carnea se taie in bucati mici si se toaca cu masina
-telina se taie felii si se fierbe in apa cu sare
-ceapa se taie marunt, se opareste
-rosiile se oparesc, se decojesc si se taie felii
-cascavalul se rade
-patrunjelul se taie marunt

-feliile de telina se inabusa in cuptor, in untura sau ulei(100g) si putina apa (100ml)
-ceapa se inabusa impreuna cu carnea tocata in 75g untura sau ulei si 75ml apa
-se lasa sa se raceasca si se toaca din nou cu masina
-sa adauga piper, sare, jumatate din cantitatea de patrunjel, un ou si se amesteca pt omogenizare
-intr-o tava unsa cu 25g untura sau ulei si tapetata cu pesmet se asaza un srtat de felii de telina , un strat de felii de rosii, un strat din compozitia de carne si deasupra restul de felii de telina si felii de rosii
-faina se amesteca cu 2 oua si iaurt si se toarna peste musaca si se presara cascaval ras
-se introduce las cuptor 30 minute
-se portioneaza in 10 bucati patrate sau dreptunghilare

-preparatul se prezista pe platou sau farfurie,cu sos tomat si patrunjel verde deasupra

pofta buna

Mergi la inceput