Burtici fericite de septembrie-octombrie (91)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

www.corpurideiluminat.eu/categories/Pentru-Copii/?page=3&sort=featured" target="_blank">plafoniera

ne-a mai costat 22 ron livrarea prin curier, pe langa costul ei...

31+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

v-am pupat, ca acusica vine soatza si ma da la o parte

o seara placuta si racoroasa! astept cu nerabdare sa citesc maine ce mai scrie si "tura de seara"

31+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Doamne ce minunatii acolo la corpuri de iluminat! mi-au placut tare mult si buburuzele!

Apropo de pus carucior roz la semnatura..ticker asta inseamna?!..daca cineva poate sa imi explice si mie, zic multumesc frumos

Dana 26s
www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Aida eu aveam pe limba atunci ca sigur o sa-ti ia gata facuti, ca stie el altfel ca tot el ii face. A fost mintea mea de om care nu mananca mici si ma gandeam ce as face daca ar trebui sa servesc pe cineva . Sa-ti fie de bine si mancarea si barbatu !

Diana sper ca ne inveti si pe noi tehnica minunata de muls!

Selen am vazut burtica si camera frumoasa!!! Ce minunat! Deja imi pot imagina cum va sta acolo o printesa!

techila esti super curajoasa! Eu am impresia ca nu as avea timp sa-mi revin eu psihic cu oboseala si cu noua "meserie".



25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Doamne ce minunatii acolo la corpuri de iluminat! mi-au placut tare mult si buburuzele!

Apropo de pus carucior roz la semnatura..ticker asta inseamna?!..daca cineva poate sa imi explice si mie, zic multumesc frumos

Dana 26s
www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi



nu, ticker-ul este ce apare la mine la "Ebru", sunt diferite site-uri care in fct de dpn, iti seteaza acest ticker, care se schimba automat, in fiecare zi...uf, e mai greu de explicat....poate fetele cu experienta se exprima mai bine

caruciorul roz ti-l pui la semnatura direct (editezi semnatura cum o faci de obicei cand schimbi saptamana), langa Dana 26s, din lista de emoticoane...

31+ cu Ebru PRIMA POZA!


nunta
9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Dana pe cand sa-ti raspund am vazut ca ti-a spus Selen. Eu am avut netul picat vreo 5 minute... cred ca vine furtuna de pe undeva...

Deci daca vrei carucior roz scrii fetita intre paranteze drepte, si daca vrei graviduta scrii gravi intre paranteze drepte.


25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Dana pe cand sa-ti raspund am vazut ca ti-a spus Selen. Eu am avut netul picat vreo 5 minute... cred ca vine furtuna de pe undeva...

Deci daca vrei carucior roz scrii fetita intre paranteze drepte, si daca vrei graviduta scrii gravi intre paranteze drepte.


25+


Da, la Bucuresti, deja a venit
Mi-au placut si mie corpurile de iluminat, foarte simpatice.

30+ Matei Aram si Luca Ezram
Grasii mei iubiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

seara buna tuturor,

greu, tare greu v-am prins din urma...
aveam cate ceva de adaugat la fiecaqre subiect si tot imi propuneam ....stai sa termin de citit ca poate s-a discutat....

legat de cursuri ..in bucuresti...am sunat la universitar, desi apar pe net nu se mai fac acolo de 4 ani, la filantropia, e vacanta...se reiau din septembrie...too late for me....am gasit la clinica provita, joi de la 18 30 la 19...20 de lei sedinta..am fost, joia trecuta, tema: travaliul si metode de relaxare..
am citit tot ce a postat lutoniana cu cateva capitole in urma...in mare informatiile sunt aceleasi..scriu totusi pe scurt ce mi s-a parut ca as avea de adaugat:
1. cum stim ca se apropie nasterea: cu 3-4 sapt inainte se lasa burtica, se elimina mucusul, cu 2 zile inainte avem simptome asemanatoare gripei, se manifesta asa numitul simptom "aranjarea cuibului" (asta m-a amuzat foarte dar am auzit-o de nenumarate ori insa sub alta forma) pur si simplu simtim nevoia sa facem curat in casa..
2.in travaliu moasa a insistat f tare ca ne va fi mult mai usor daca stam in pozitie verticala si nu in pat - bebe e ajutat si de gravitatie..nu stiu cat de realizabil e ..
3 un anume tip de respiratie te poate ajuta sa eviti senzatia de impingere ..ca si cum am vrea sa tinem in aer, la nivelul gurii o pana (nu stiu cum sa explic..poate ca atunci cand se loveste copilu si sufli asa peste buba sa treaca..nu f inspirat exemplu); se impinge doar in momentul contractiilor,cand colul e dilatat complet si cand ne zice medicul... ideea e ca intre ele sa ne odihnim...
4 sa nu ne fie jena rusine de ceea ce se poate intampla pe masa in timpul travaliului; cand colul este dilatat senzatia este de mers la clo pt nr. 2...deloc indicat...medicii si personalul au vazut multe multe multe si e f normal...medical ar fi recomandat sa nu ni se faca clisma inainte..
5 trei tipuri de respiratie in travaliu:prima curatare - oxigenare (inspir profund pe nas expir pe gura, pe toata durata travaliului), a doua dupa contractie sau in timp, abdomniala-toracica - amandoua intr-un inspir..intai umflam burta si apoi aer in torace..) si a treia numita hi hi hi ho(inspir 3 hi scrut si des si ho- expir)

ca sa nu pierd ...trimit si revin

30+ fericita mamica de jucausa
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!
Jucausa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

am uitat sa va spun ca ati bagat un stres in mine cu titulatura pe care o putem adauga la un anumit numar de puncte . Mai am 52 de puncte de facut pentru asta si mi-am dat seama ca nu gasesc nimic ce sa mi se potriveasca perfect. Se poate schimba oricand? Sunt lipsita de inspiratie si imi da impresia ca nu am nici un pic de personalitate

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Crocodana multumim mult! Dar sa stii ca o sa te mai intrebam cu respiratia, ca sa retinem bine . Ce ciuda mi-e ca nu avem si noi un astfel de curs , ma duc la nastere ca si cum as merge la o lupta de gladiatori, adica numai cu ce am vazut in filme...

25+

Mergi la inceput