Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (152)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Hello iar

Nu am mai plecat cu mami azi, a zis dr ca abia maine ne spune cum sunt analizele dupa ce compara cu ce avea inainte de operatie .

Azi avem la pranz dovlecel, rosie , ardei gras, ceapa , orez si pui. Condimente am pus oregano si busuioc Sper sa ii placa

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Xor

Mamidestefan...mark este alergic la piscaturile de tantari...face niste blande mari care trec f greu....am cumparat aparat de la Raid de pus in priza...de ala night and day si se pare ca isi face treaba...


Xor, si eu am din acesta dar e nefolosit ca nu avem tzantzari. E asa just in case ca urasc bazaitul lor.
Dar am inteles ca Baygon sunt pastile naturale 100%, pe baza de crizantema, ok pt bb. Nu am, zic ce aud. Si asta o fi Mkt?

Si ma bag si eu ca musca cu inca o intrebare.
Eu intentionez sa il alaptez pe fi-miu pana la un an, ma repet si asta ca sa il trec direct pe laptik. Nu i-am dat pana acum lapte praf si nu intentionez. Am auzit ca laptele de capra e cel mai bun inlocuitor al laptelui matern, pe la americani bbei primesc si la 7-8 luni. Se pare ca are proprietati similare. Daca e intzarcat. Eu as vrea sa il intzarc cu lapte de capra. Ce parere aveti? Ce stiti in leg cu acest aspect?



**************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)

“Nu exista semn mai bun al reusitei decât ura si invidia celorlalti” (Gabriel Liiceanu)
“Specia noastra ... este astfel construita încât cei care urmeaza calea batatorita întotdeauna arunca cu pietre în cei care arata un drum nou." (Voltaire)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Buna dimineata.

Anca, babytza, multumesc de cafea, e buna rau.

Anca bine ca poti dormi si tu putin mai bine. Hiperactiv guguloi ai tu epe-acolo daca pana la 3 nu pica lat :). Of, am gustat si eu din sucul asta si nu-mi prea place .

Eva cu alaptatul dupa cum stim functioneaza cererea si oferta. Laptele nu pleaca atata timp acat copilul trage si nu are alternativa pentru lapte (biberon). Parca la 9 luni e puseu de crestere, oricum simtomele tale seamana a puseu. In sfarsit, iar chestia cu sanii mai mult sau mai putin tari iar e o chetsie de care nu depinde laptele continut/fabricat de ei, pentru ca tensiunea este indusa nervos in muschii alveoleor sa atentioneze mama ca e timpul sa alapteze. Multi ani pierd tensiunea asta dupa vreo 3 luni de la nastere pentru ca natura nu considera necesar sa le mai ofere unc eas, avand in vedere ca mama a invatat meseria.

Fetelor ma scuzati pentru divagatie, eu de fapt sunt cam nemultumita ca n-am reusit sa-i explic vara-mi cum sta treaba cu cererea si oferta. A nascut de vreo doua saptamani, are prea mult lapte si se mulge cate 100 ml pe zi spunan ca e putin fata de ce ramane. I-am zis ca ar treb doar sa ia lapte cat sa elimine tensiunea din san si sa evite canale infundate ca sa ajute la reglarea productiei insa am senzatia ca nu m-am facut inteleasa. Bine ca are pompa electrica, in sfarsit. Eh oricum se va regla de la sine in timp.

A porpos de reglare, la mine acum daca anda suge o data la 5 ore deja fac mai greu lapte. E ca la nebuni...

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Salutare bobocime!!!!!

Ce faceti???
Noi suntem super bine toata familia!!


mamidestefan Daria papa Aptamil. Cum vrei sa facem sa-ti dau????

Va puuup!!




mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Intre 1 si 6.30 am dormit neintoarsa! Nici nu stiu daca s ama bucur sau nu, e a doua noapte in care nu m-am trezit pentru masa de la 3, dar fetita a supt cel mai tarziu la 12-1, deci nu sunt conditii normale, ca ea sugea la 10-11 seara, apoi la 3-4 deci probabil proportia s-a pastrat, nu?

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Neatza

Laura felicitari Alexiei, deja e fata mare

CD ce super, fugiti la mare

Babytza am vazut pozele si sunt superbe, fotomodealo

Khristin felicitari pentru dintzoc

Giulianna moama ce somn a bagat Iedutu

Nausica eu am Nivea Baby cu fact 50+ si este foarte buna

Ada uoff ce intamplare , sa stapanesti sanatoasa carutul

Moni am burtica, ce mai faci?

Multam de fetele

La multe lunite Miruna de Mommy magda , Luca de Eva , David de Sanziana

Eva eu i-am luat Vit D3…am decis sa nu il intrerup

Lidia nu prea avem ce face cu tzantzarii, stiu ca exista un aparat cu ultrasunete de la Chicco…sper sa nu gresesc, dar nu ii stiu pretul

Noi avem azi in meniu iaurt si fructe, ciorbica si mai vedem…


fericita de Crina Alexandra
Crinul Meu
Iunie 2009
Crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidestefan

Si mai aveam o problema majora ...CUM VA LUPTATI CU TINTZARII?????

Eu pina anul asta nu am avut probleme cu tintzarii..stam la etajul 10 si nu ajungeau...dar se pare ca vara asta mai ploioasa i-a mobilizat si au reusit sa ne invadeze si pe noi.Stefan e plin de piscaturi ...si face niste bubite destul de urite..



LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Cit am slabit pina acum ? cu SUPERDIETA ***RELOADED***



Ne-am pus plase la geam si nu avem niciun tantar. Nu stiam ca tine si de etajul la care stai, in VL aveam prieteni muscati de tantari si care stateau sus. Mie mi-a fost teama de aerosoli cu copilul atat de mici si sunt multumita de achizitie. Noua ni le-a facut un prieten si au costat foarte putin, practic doar materalele. Insa nu cred ca ar fi mai mult de un milion o plasa.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nocom

Salutare bobocime!!!!!

Ce faceti???
Noi suntem super bine toata familia!!


mamidestefan Daria papa Aptamil. Cum vrei sa facem sa-ti dau????

Va puuup!!




mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA





ti-am dat PM ...multumesc mult

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

Cit am slabit pina acum ? cu SUPERDIETA ***RELOADED***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

eu am intrerupt din mai vigantolul dar de luna asta amd ecis sa ii dau din nou pentru ca am iesit mai putin decat de obicei din casa. Eu ii dau sau vigantol sau vit D3 depinde la ce sticla ajung.

Babyzta sper sa aveti vesti bune maine, ma gandesc la voi.

Xor, orgolioaso .

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300
[
Anca bine ca poti dormi si tu putin mai bine. Hiperactiv guguloi ai tu epe-acolo daca pana la 3 nu pica lat :). Of, am gustat si eu din sucul asta si nu-mi prea place .

Eva cu alaptatul dupa cum stim functioneaza cererea si oferta. Laptele nu pleaca atata timp acat copilul trage si nu are alternativa pentru lapte (biberon). Parca la 9 luni e puseu de crestere, oricum simtomele tale seamana a puseu. In sfarsit, iar chestia cu sanii mai mult sau mai putin tari iar e o chetsie de care nu depinde laptele continut/fabricat de ei, pentru ca tensiunea este indusa nervos in muschii alveoleor sa atentioneze mama ca e timpul sa alapteze. Multi ani pierd tensiunea asta dupa vreo 3 luni de la nastere pentru ca natura nu considera necesar sa le mai ofere unc eas, avand in vedere ca mama a invatat meseria.

Fetelor ma scuzati pentru divagatie, eu de fapt sunt cam nemultumita ca n-am reusit sa-i explic vara-mi cum sta treaba cu cererea si oferta. A nascut de vreo doua saptamani, are prea mult lapte si se mulge cate 100 ml pe zi spunan ca e putin fata de ce ramane. I-am zis ca ar treb doar sa ia lapte cat sa elimine tensiunea din san si sa evite canale infundate ca sa ajute la reglarea productiei insa am senzatia ca nu m-am facut inteleasa. Bine ca are pompa electrica, in sfarsit. Eh oricum se va regla de la sine in timp.

A porpos de reglare, la mine acum daca anda suge o data la 5 ore deja fac mai greu lapte. E ca la nebuni...





asa e, cerere si oferta asa functioneaza. Dar eu il urmaresc cum inghite, ce sa zic, trage asa 3-4 minute inghite cu sete apoi trage asa blazat dar daca incerc sa ma retrag nu da drumul neeam. Nu cred ca mai are prea mult dupa aia, sau nu mai vrea. Dar sta cu tzitzi de amorul artei.
Fi-miu are 10 luni. E puseu si la 10 luni?
Noi pana acum ne-am confruntat cu puseul de 3 luni care a fost crunt. Milka e copil mic pe langa ce a fost atunci.
Apoi nu a mai fost asa, totul reglat ok, doar ca ma trezeam cu sanii beton si daca nu papa 3-4 ore la fel de tari. Acum papa la 4-5 ore ziua daca ii dau, iar noaptea e ff des cred ca asa se alina de dintisori. Dar nu mai am sanii ca inainte, Ramo stiu eu ce spun, intelegi? 9 luni juma sanii mei erau full; acum au lapte, nu s-a evaporat, dar nu mai e la fel, simt ca incepe sa scada productia. Nu renunt deloc, iti dai seama, laptik sunt convinsa ca va fi pana la 1 an dar nu mai e cum era, eu asta simt sigur
Nici nu mai beau de vreo 6 luni ceai din acela, am baut doar primele 4-5 luni apoi mi-a pierit cheful vazand ca si fara el lapte e berechet.
Sotza-miu zice ca e normal sa scada productia, doar nu il alaptez pana la facultate. Eu zic ca daca l-am alaptat 10 luni macar sa il duc pana la 1 an.


**************************************************************
Eva & Luca Noah (08.09.2008)

“Nu exista semn mai bun al reusitei decât ura si invidia celorlalti” (Gabriel Liiceanu)
“Specia noastra ... este astfel construita încât cei care urmeaza calea batatorita întotdeauna arunca cu pietre în cei care arata un drum nou." (Voltaire)

Mergi la inceput