Mamici de zmeurici de iulie-august (67)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Doctorul meu a aterizat ieri de la congres asa ca stau linistita cateva zile pana pleaca iar .
Am control in preziua plecarii si un altul in ziua imediat intoarcerii...acum sa vedem cum vrea bebita noastra.

Noi am venit la ai mei la curte sa il ajute sotul pe tata cu o teava de gaza, mama e la mare..la plaja.la porumb fiert ...cica sa plictisit asa ca o asteptam pe luni sau marti. Eu nu m-as plictisi .........
Am zis sa fac putina curatenie pe aici ca daca nu e ea...tata sau bunica mai usor asa...si cand sa bag si o masina la spalat am deschis cuva si un val imens de apa a navalit in baie..asa ca dai si strange toata apa aia si curata pe acolo..m-am cam obosit.
Vreau sa coc si niste vinete si sa fierb si eu porumb, sa ma simt ca la plaja..poate il pun pe sot sa strige "....ia porumbul neamule..."


s38 Eva Ilinca

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Pup fetele!

Bine ai venit pe lume David Andrei! Felicitari Uliiasi!!! Stiu ca a fost greu, dar dupa o nastere naturala, fara epidurala, satisfactia e mai mare . Important e ca sunteti bine amandoi.

Giova ! Foarte frumos!

mqqm, si eu aveam bh (ziceam eu) f. dese. De fapt erau contractii adevarate. Nu am avut nici o durere si am stat cel putin doua zile cu dilatatie 2-3. Acum daca ti-au spus ca e ok colul, nu stiu ce sa zic, dar si scurgerile alea maronii anunta ca ar cam fi timpul. Noi suntem prin preajma cu galeria, oricum.

Dopul nu este obligatoriu sa il pierdeti inainte sau sa sesizati ca l-ati pierdut. La prima nastere a fost primul semn: m-am trezit sa merg la toaleta si l-am gasit pe chilot (gelatinos cu urme maronii-rozalii prin el), iar dupa ce m-am ridicat, s-a rupt si apa. La a doua nastere nu am gasit nici urma de dop, m-au apucat contractiile acasa si la spital mi-au rupt membranele. Acum, mi s-a parut ca la dusul de cu o seara ininte de nastere s-a dus o parte de dop, dar nu sunt sigura.

Epidurala: pe mine m-a durut cand mi-au instalat cateterul. Asa cum zicea si Giova, doare anestezia dinainte (pe mine m-a durut destul de rau spatele), dar unele mamici spun ca nu ai simtit mai nimic. Apoi m-a durut cand mi-a introdus cateterul si a trebuit sa il mai scurteze putin. Mi-a zis anestezistul ca sunt eu mai sensibila. Mie mi-au injectat prima doza de anestezie care a tinut pana la expulzie. De obicei, inchid "robinetul" la expulzie pentru ca mama sa simta si sa coopereze. Eu nu am simtit nici o durere, doar presiune, dar s epresupunea ca fiind la a treia nastere stiu sa imping, plus ca mi-au spus ei tot timpul ce sa fac. Vladimir a iesit repede si pentru ca incepuse sa treaca efectul epiduralei, mi-u mai facut o doza.

Durerile de dupa nastere de la a doua nastere incolo sunt mult mai mari, intr-adevar. Acum am avut epidurala si nu le-am prea simtit, dar la Stefan stiu ca ma luau transpiratiile de durere.

Ieri nu am vrut sa va fac si pe voi sa plangeti . E cum zice Motana, la ce amalgam de hormoni pe aici: de gravidute si de mamicute, iese un cocktail lacrimogen . Am trecut si cu ceilalti copii prin faza asta. Teoretic , atunci stiam de ce plang: la Maria ca nu puteam sa o alaptez si nu manca, la Stefan ca plangea el. Acum plang ca e ultimul bb si nu o sa mai retraiesc niciodata momentele astea care sunt de nepretuit (ca in reclama ). Fiecare ora conteaza. Bb "creste" vazand cu ochii.

Dar ieri aveam prea mult timp liber si mi-am lasat hormonii sa zburde. Azi am reintrat in paine .



www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Mamici de zmeurici sosite deja, ce v-au spus doctorii, cand puteti sa-i scoateti pe bebici afara?

Cornelia, vezi daca ai avut parte de prea multa liniste! Ai reintrat in agitatie!

Cri mami de Ale ( 2003) & +32 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Crix, mie nu mi-au zis nimic. L-am scos cate un pic seara in curte. Din lipsa de timp nu am reusit sa il scot dimineata inainte sa vina soarele peste noi . Astept si eu sa ne facem un program cat de cat sa pot iesi cu ei in parc. La noi in perioada asta e plin de praf si gaze de esapament, ca e un trafic spre port .

Imi pare rau ca e asa de cald si orele la care putem iesi sunt limitate.




www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Uliiasi, felicitari pentru bebelusul mare si perfect si pentru nastere! Bine ai venit bebe David Andrei, sa ai o viata lunga si fericita si sa-ti bucuri parintii in fiecare zi! Sa fii un bebelus cuminte, papacios si necolicos si sa cresti mare si frumos!

Giova, ce frumos!!! Chiar vroiam sa-ti zic ca seamana bebele cu tine fantastic de mult, mi se pare mie. Pai nu le mai lasa sa-i dea supliment, sau nu asa mult, mai bine pune-l tu la san cat de des, chiar daca tie ti se pare ca nu mai e nimic acolo. Mai ales daca zici ca e cu tine toata ziua. Zic si eu...

Nda, cam atat mi-a fost cu amageala si-abureala! Scoateti agitatele, ca pepitul se coloreaza... E smecher rau, dar acum stiu ca vine curand. Pape-l mama, ca azi-maine o sa vad ochisorii printului mic, abia astept!

Motana, sa stii ca m-am gandit si eu. Toata sarcina a comunicat special cu sor-sa, asa ca nu ma mir sa o asculte.

V-am tot citit toata noaptea, dar nu mai stiu mare lucru. Scurgerea s-a transformat in ineput de dop gelatinos, care tot iese in reprize, contractiile sunt dureroase, erau cam la 10 minute cand am reusit si eu sa adorm un pic, pe la 4, dup-aia n-am mai deschis ochii de stresul ca nu ma voi putea odihni si ca cine stie cand nasc, am incercat sa dorm un pic macar. In fund, tureceste in fotoliu, parca a fost mai usor. Familionul doarme, i-am zis soatei ca-l trezesc daca e ceva, geanta e tot in masina de ieri. De fapt gentile, ca am una pre-nastere si una post-nastere.

Acum m-am trezit cu o contractie mai tare, bag niste apa si ma judec... cum sa fac cu copila, ca fiu-meu are prima zi la job, e lifeguard la o piscina, de la 10 la 8 cu 2 ore pauza de masa. Si ia o masina cu el. Sotul meu va sta non-stop cu mine pana nasc, who knows when. S-o duc cu mine si sa stea pe hol cand devine mai intens? E prinsa intens de "Pe aripile vantului", asa ca are ce face, ca-i groasa rau cartea. S-o las acasa singura si sa vina sotul dupa ea dupa? As putea sa sun niste prieteni sa stea acolo pana iese bebe, dar trebuie sa verific cu ea sa nu se simta exclusa. Ori poate nici nu ajung la spital pana diseara si nu-i bai. Mai vad eu cum evolueaza...

Cornelia, sa stii ca eu nici nu mi-am dat seama ca sunt regulare BH, dacat la monitor, ca nu le-am dat atentie, le tot am de mult, on si off. Dar cu ochii-n monitor, am realizat ca vin ca ceasul.

Acu avui doo contractii cat am scris mesajul asta, nu m-am uitat la ceas, inca pot sa le ignor, sunt mai rare ca azi noapte. Sa vad poate mai pot sa prind vreo doua ore de somn. Tare mi-ar place sa prind travaluil intens peste zi si sa fiu si odihnita. Mai viu la raport, orice imi distrage atentia e bun. M-am mocait si vine a treia...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely_cta spune:

Buna si de la noi!
Crixia,multumesc de informatie,am auzit de ea.Acum oscilez intre ea si dr. Munteanu.
Giova,ma bucur ca acum esti ok...povestea ta m-a emotionat!
Lorelay,dupa ginecolog,si eu am DNP ca al tau,19 august si vorbesc cu al meu pui sa stea in burtica cat mai mult!Sa dea Dumnezeu sa avem copilasi ascultatori si sa stea in burtik cat trebuie!
Uliasi,felicitari pentru BB grasun!Cand am vazut scris David Andrei m-am emotionat tare,ma gandeam ca asa vor scrie fetele si cand vine pe lume puiul meu!Sa va traiasca si sa fie sanatos si mancacios!
Ivanoiuadela,multumesc de ingrijorare!Esti o scumpa!
Galarina,stai linistita in patuc,acum nimic nu e mai important,decat bebicii nostri.Nu te mai stresa,totul va fi bine!

33 + sapt cu David Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely_cta spune:

Am inteles ca apa marii are 24 grade,avem voie sa mergem sa ne balacim putin,macar dupa ora 18?Tinand cont ca sunt in 33 saptamani!?
Eu am avut un vis tare ciudat,de cand am aflat ca BB are cordonul de doua ori in jurul gatului si multa lume din jur imi spune:daca se sugruma?,aseara am visat ca am eliminat ceva,care semana cu cordonul ombilical si ma bucuram pe de o parte pt ca BB nu o sa se sugrume!Am inteles ca in ultima luna tot mai multe tampenii o sa visez!Doamne,dar ce-l mai sunam pe dl doctor sa-l intreb daca e normal!Bine ca a fost doar un vis!
Va doresc o zi minunata si revin!
Pupici!

33 + sapt cu David Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Hai pepitel!!!

mqqqm, tinem pumnii! Nastere usoara!

Edit: eu as lua surioara mai mare la spital sa citeasca pe hol ca a fost prea implicata ca sa stea departe chiar acum, daca vrea si ea bineinteles


www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

MQQM,scot niste agitate[majoretPoate mai reusesti sa te odihnesti un pic....desi nu prea cred.....Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs40+(dupa calculele mele)39+(dupa calculele dr.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Mqqm mult curaj si hai Pepitu' sa o ajuti pe mami

s38 Eva Ilinca

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput