Albinute & bondari de mar-apr '07 (122)
Raspunsuri - Pagina 16
BiancaM spune:
CA o recomandare in problema scaun-inaltator...
Eu zic scaun. Inaltatorul in general e bun pentru copii de pe la 4-5 ani, cand sunt destul de inalti cat sa nu le ajunga centura masinii la gat. Inaltimea e primul criteriu si apoi greutatea, la inaltatoare.
LA scaune eu tot asa m-am orientat, intai la inaltime, ca sa nu ii iasa capul peste spatar, si dupa la greutate. Ei acum mai mult se lungesc decat ingrasa.
Azi am program de rufe, asa ca ma duc sa le separ....
Pupam stup
Mami de Amalia si 30+ 
magdalena76 spune:
Si pentru ca m-am tot dus la politie si m-am saturat de dat declaratii ca urmare a plangerilor pe care le-a facut el, i-am facut si eu o plangere ca m-a bruscat cu copilul in brate.
De cand am venit de la mare (mai exact 4 iulie) pe sot l-a apucat dragostea de copil si m-a tot sunat sa ne intalnim...... si ne-am intalnit (desi recunosc ca mi-a fost un pic frica, ca cine stie ce idei crete mai are... mai cu seama ca stiam ca a aflat de plagerea mea) ... surpriza... a vorbit numai cu copilul si eu am vorbit singura....ca ma gandeam ca poate il intereseaza ce am facut la mare..... ma rog, greseala mea. Pe sot nu-l intereseaza ce face copilul, el vrea sa-l vada pentru ca „are dreptul asta”. Ma mir ca nu-mi mai face reprosuri cand ne intalnim... ca la mine se uita chioras si face fete dezaprobatoare....
magdalena76 spune:
Saptamana trecuta si saptamana asata am avut noroc mare cu ploile, ca daca suna sotu’ ca nu mai poate de dragul copilului eu ii spuneam ca nu ne vedem ca ploua....
Si ieri ma apuca mila ca poate chiar ii este dor de copil si accept sa ne vedem.... bineinteles ca iar am vorbit singura..... adica eu ii spuneam lui vladut sa mergem acasa ca o sa ploua iar sotu il intreba daca nu vrea si in alt parc... si cum copilul nu vroia acasa.... ne-a prins ploaia.... si tot eu m-am suparat pe mine.... ca m-a apucat mila de cine nu merita si mi-am facut procese de constiinta ca raceste copilu’.
Pe scurt cam cu asta ma laud. La servici am mult de munca dar macar stau linistita ca vladut este bine si ca atunci cand ajung acasa este liniste si nu trebuie sa ma cert cu nimeni, ma simt acasa nu pe campul de batalie.
De cand l-am dat pe sot afara din casa Vladut este un copil mult mai linistit. Nu mai face crize in care sa se dea cu capul de masa sau de gresie. Sa nu intelegeti ca nu mai face crize de loc, dar sunt mai atenuate si daca vorbesc cu el mai pot sa-l linistesc, lucru imposibil pana acum. Este drept ca si eu sunt mult mai rabdatoare si sunt alta persoana pentru ca nu mai trebuie sa stau tot timpul in garda si sa-mi gandesc orice miscare. Cred ca si asta conteaza pe langa faptul ca vladut nu mai asista la certuri, acestea fiind punctul de pornire al multor crize ca dat cu capul de gresie.
elpower spune:
Mea culpa pentru intarziere neiertat de mare, insa am fost la tara de vineri pe zi pana aseara.
Multi ani cu sanatate, fericire si implinire sa-ti dea Dumnezeu, Rozi! Sa fiti mereu la fel de senini si la fel de atenti unul cu altul! Te sarutam dulce si va imbratisam cu drag!
Ela si Thea-Ioana, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007
"Asta înseamna îmbunatatire de viata, sa ajungi la niste gânduri care sa le poti prezenta si sa le poti învalui în rugaciune."
BiancaM spune:
Of, of, prin cate mai treci Magda!
Sa iti dea Dumnezeu putere sa treci cu bine peste toata situatia asta!
Mami de Amalia si 30+ 
magdalena76 spune:
Vladut creste, spune poezii, i-au iesit si 2 masele (mai avem 2 si gata) este ca arginutul viu, neobosit, mereu curios, mereu cere/vrea ceva. De cand am venit de la mare vrea sa faca baie in mare si asa am ajuns ca baia de seara sa dureze mai mult de 1 ora pentru ca ne jucam cu vapoarse, pesti, balene, meduze... cum a vazut la mare....
Mai am in august un bilet de 10 zile, abia astept sa-i vad fatuca fericita a lui vladut cand o sa vada marea...
Sper ca am fost coerenta ca am scris in mare graba....
Mai vroiam sa spun ceva dar am uitat. Ma intorc la treaba si mai scriu cand neuronul stingher si-o aduce aminte ce-am uitat...
Pupici
elpower spune:
La multi ani, Diana! Sa va auda Dolamne-Doamne si sa puna gandul bun in capul alora sa va dea avizele de care aveti nevoie! Sa va vedeti cat de curand posibil al casuta voastra si alaturi de Alex!
La multi ani, Gabitule! Esti binecuvantata cu doi pui perfecti! Sa ai mereu puterea sa te bucuri de ei ca acum!
Ela si Thea-Ioana, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007
"Asta înseamna îmbunatatire de viata, sa ajungi la niste gânduri care sa le poti prezenta si sa le poti învalui în rugaciune."
elpower spune:
Magda, prin ce iti este dat sa treci si tu! Oare chiar asa sa se schimbe in rau un om cu care voiai sa iti construesti o viata? Ce greu trebuie sa iti fie! Totusi e bine ca ai puterea sa treci peste pentru Vladut. El merita o mamica fericita. Sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci peste toate incercarile cu capul sus!
Ela si Thea-Ioana, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007
"Asta înseamna îmbunatatire de viata, sa ajungi la niste gânduri care sa le poti prezenta si sa le poti învalui în rugaciune."
elpower spune:
Scaun de masina .... noi avem unul la care se detaseaza spatarul si ramane inaltator. O vreme l-am folosit asa, insa la drum lung e mult mai comod cu scaunul. Poate dormi in el fara sa ii cada caputul in toate partile. Centurile lui nu ii mai vin demult, insa folosim centura masinii, dar trecuta pe sub bratele scaunului, ci nu peste ea.
Cu explorat parti nevazute ne confruntam si noi. Mie mi-e teama sa nu isi faca ceva pe acolo, ca ea are tot timpul mainile murdare de ceva. Altfel, si eu tot asa ma nevrozez din cauza asta, desi stiu ca n-are sens. Trece de la sine.
Ela si Thea-Ioana, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007
"Asta înseamna îmbunatatire de viata, sa ajungi la niste gânduri care sa le poti prezenta si sa le poti învalui în rugaciune."
elpower spune:
Cam asa arata scaunul cu si fara spatar. Nu am o poza cand doarme cu spatar sa vedeti ca ii e mult mai comod. Centura ii vine peste gat daca o pun normal, chiar si pusa pe scaunul ala.
Ela si Thea-Ioana, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007
"Asta înseamna îmbunatatire de viata, sa ajungi la niste gânduri care sa le poti prezenta si sa le poti învalui în rugaciune."
