Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (185)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihuta
On the bright side duminica mergem la mama la gratar si acolo sigur va manca. Stiu deja ce, carnati si mici.



mami de Sophia


Hi, hi, hi si Eva mananca gratar, pui la gratar de fapt, intr-o zi a coborat cu ta-su si s-a oprit la gratrul vecinilor unde a capatat un ciocanel de pui si rodea foarte fericita.

Eu fac asa ciorba radauteana
Pui de tara (cica merge si gaina din comert mai putin pui ca n-ar iesi asa gustoasa) fiert cu morcov, ceapa, pastarnac. Dupa ce au fiert se dezoseaza carnea, pasez legumele, completez cu apa, cand da iar in fiert opresc focul. Dupa cateva minute pun doua oua (e o oala mare de ciorba, fac si pentru noi) batute cu smantana. In farfurie ii pun si ei putin usturoi si putin otet.


adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

buna!
am primit sticlutele de la baby ono...nu sunt deloc incantata....astept seara sa vad cum bea....si daca nu e ok voi lua alea de la dr. brown...halal economie facui daca nu i-or placea astea de le-am luat...!!!
mihuta...te inteleg perfect...solutii nu am...... si de kg. ce sa mai zic....tot 10 are de 5 luni!
ellis...da asa cum zici...se intampla sa zica nu si-apoi sa manance....dar este cand nu-i chip sa inghita....eu strig la ea sa nu scuipe si atunci plange cu gura deschisa si mancarea in gura...de-i curge toata pe barbie...
andrabell..sigur ca stiu..de asta incalzesc apa in pahar la micro apoi torn in sticluta...si apa are cca 37-39 grade ca mai cald nu-i dau...in stilul asta nu cred sa fie vreo probleme
mi-a bip-ait steamer-ul...ma duc sa pregatesc mancarica...Ana inca doarme...dupa ce mananca mergem in parc ...
o dupa-masa placuta va doresc!

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Petro, cat de draguta e Silvia! Imi place mult episodul cu Andreea.
Ellis, felicitari pentru kg, sa o tii tot asa si multa sanatate piticei!
Miha, m-a cam socat ce ati patit voi. Mi-e asa frica de accidente si Maria are parte din plin, dar pana acum fara urmari. Doamne ajuta!
Mihuta, vad ca nu s-a mai imbunatatit situatia... ma intreb daca retetele trebuie innoite. :) Nu cred ca va ajuta asta. Frumoasa ideea Adinei, poate are succes la voi, la noi nu ar fi mers, dar ieri am avut surpiza sa primesc observatii din partea mamei, cum ca i-as da prea mult si prea consistent Mariei sa manance. Incerc sa ma dau un pas inapoi, s-ar putea sa aibe dreptate, desi in majoritate sunt legume. Dar cred ca e un reflex in ideea de a mai rari epidoadele de alaptat. (Fara succes!) Superb articolul de pe blogul tau. Cum ziceam, l-am citit ba cu lacrimi in ochi, ba razand.
Adina, sper sa mai reusim sa vorbim. Eu acum nu prea pot sta la PC, iar cand deschid si altceva in afara de browser capituleaza de tot. Speram sa fiti bine de tot, ma nelinisteste putin ce zici tu, ca dati din una in alta. Pupici si sper sa se aranjeze toate in viitorul apropiat.

Alina si Maria - 3 nov 2007
Primul orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellis

ANDREEA - inapetenta se poate datora si surplusului de Fe.

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE


serios???????? uffff..si atunci ce ne facem??? nu e bine nicicum

*********************************************************
Andreea si Eric, cel mai dulce ingeras (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...
www.onetruemedia.com/shared?p=75b19b17740aa34e16575b&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Eric la aproape 1 anisor...
ERIC
Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!


HAIDETI SA-I AJUTAM! DONATII:
SMS 858 - 2 EURO (ASOCIATIA INIMA COPIILOR)
SMS 877 - 2 EURO (FUNDATIA MEREU APROAPE)


Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

petro sunt perfect de acord cu tine... dar asta in conditiile in care pedaleaza singuri....adica stiu sa mearga pe ea.... Cel putin la asta pe care o avem nu ajung la pedale.

mihuta poti incerca cu ciorba de burta.... in epoca cresterii maselelor la Ana, nu papa si mergem al tati la job si aveau de la firma ciorba de burta.... nu crezi c-a mancat aproape toata cutia de 500 mlnici nu m-a mai interesat cum era facuta si altele



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui popbianca

buna!
andrabell..sigur ca stiu..de asta incalzesc apa in pahar la micro apoi torn in sticluta...si apa are cca 37-39 grade ca mai cald nu-i dau...in stilul asta nu cred sa fie vreo probleme
mami de Ana-Sofia(15.11.2007)http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia


ce idee buna, mie nu mi-a dat prin capasa voi face de acum incolo

mersi pt raspuns eliis si bianca

bianca vezi ca somonul e peste cam gras pt varsta lor, asa am citit in revista mami

miha
imi pare rau pt cele patite de baietelul tau, refacere grabnica!

am inventat acum cateva zile o reteta: 2 ardei copti cu 2 lg almette si 3-4 masline negre toate pasate si iese un pate super de intins pe paine; andrei l-a papat cu mare pofta

in leg cu copii din parc si la noi sunt la fel, si multi sunt f f zgarciti si tipa la andrei sa ii lase in pace sa plece etc...sau il imping....;acum 2 luni l-a si muscat unul dar de varsta lui

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Bunaaaaa! ne mai tineti minte? N-am mai intrat de multisor pe aici!

Am fost plecate si la bunici o perioada prea scurta, ca ne-am intors cu salvarea....poveste lunga, bine ca sutnem bine acum!

Iar aproape zilnic mergem la plaja....cu forumul si netul slabut tare.

Pozici noi, daca vreti sa vedeti o Sofie tunsa aici

Merg sa mai citesc din urma...dar numai capitolul asta deoacamdata, ca se trezete fata acusica

Va pup pe toate toate toate! ca m-a fost dor de voi!!!!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Creem sa-i fie de bine lui tunsulici! Am vazut ca aveti si pouch, foarte bine sta Sofia in el, nu?
Bine ati revenit si tu si Kiva!

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Creem sa-i fie de bine lui tunsulici! Am vazut ca aveti si pouch, foarte bine sta Sofia in el, nu?
Bine ati revenit si tu si Kiva!

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce


Multumim mult!
Din pacate nu mai vrea sa stea in el, nu stiu e ce. O las si mai incerc peste o saptamana (nu il avem decat e cateva zile).



Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Adra, multumesc de reteta, o sa merg sa vanez o gaina de la supermarket, ca altfel n-am de unde (doar sa dau o raita cu masina prin sate cu ochelarii de soare pe ochi si muzica la maxim asteptand sa treaca vreo zburatoare imprudenta prin fata).

Daca nu, trecem la planul B, a la Pussi, cautam ciorba de burta, ca altfel nu stau sa o fierb pe caldura asta. Si asa saptamana asta am tot gatit, doar doar de o gusta printesa.

Alina, chestia cu lasat copilul flamand pana la urmatoarea masa merge cand nu mai este alaptat. Ce e ciudat e ca nici nu a supt de prea multe ori zilele astea, doar de vreo 3 ori azi, in conditiile in care n-a mancat mai nimic. Amuzant a fost ca la un moment dat, mi-am pus masa tacticoasa si am inceput sa mananc si ea se uita pe sub sprancene la mine de pe canapea (sau peste, ca atarna cam cu capul in jos) . Undeva spre sfarsitul mesei vad ca vine spre mine, se ridica pe varfuri, se uita in farfurie, ce mai, radiam , sa vezi ca vrea sa guste. Cand colo Sophie spune "gata", deci venise sa vada daca am terminat de mancat, ca sa ma ia de mana sa ma duca la jucarii.

Am avut si o vizita, o prietena foarte apropiata cu baietelul ei de un an, pe care Sophia l-a hranit cu constiinciozitate toate bucatelele care i-au fost oferite ei.

Dupa cum o stiu pe Maria, ma indoiesc ca este hranita prea mult sau prea consistent, eu zic ca este un pas important faptul ca accepta atata mancare solida in locul laptelui. Te invidiez.

Creem, ce mai face Sofi? O mai alaptezi? Ati rezolvat anemia?



mami de Sophia

Mergi la inceput