Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (185)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uberbax spune:

Buna dimineata!
Ne mai tineti minte si pe noi?
Intru cam rar,nu prea reusesc,in ultimul timp am avut treaba multa,am fost cu renovarile prin casa,apoi am fost plecati in vacanta.....

Am si eu o problema cu Maria...pana acum 2 zile ea dormea singura la ea in patut,o puneam in pat si plecam din camera,adormea singura!De 2 zile nu stiu ce s-a intamplat ca,cum o pun in pat cum tipa rau de tot trebuie sa stau cu ea sa adoarma...de ce oare?A crescut si s-a smecherit???Mai am vro sansa sa o fac sa doarma iar singura?Eu daca n-am fost obisnuita sa stau cu ea sa adoarma mi se pare foarte stresant!
Nici nu stiu cum sa procedez!Aveti ceva sfaturi?

Va multumesc!
Va doresc un weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Neata! a dat cineva? Daca nu, dau eu!

Uberbax, sigur ca ne amintim de tine, nu stiu ce sa zic cu somnul, eu as sta cu ea o perioada pana se linisteste.

Ii fac de mancare Evei, o mancarica cu fasole verde (ma rog, e galbena de fapt) si peste la gratar, am mari emotii ca nu o sa manance, plus niste porumb fiert, e un infern in bucatarie

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiiii

uberbax bine ati revenit, si la noi adormitul decurge cu pus in pat, pupici si gata, ies afara din camera si n-as renunta la asta niciodata! parerea mea e ca sau nu ii este somn, si asta ar insemna sa-i modifici programul, sa o culci mai tarziu, sau nu e sufiecient de obosita... exista si riscul sa fie prea obosita si sa nu mai stie ce vrea. Tu poti sa-ti dai seama cel mai bine de starea ei.


noi suntem la capitolul facut papa...dupa masa tati iese cu ele in oras ca eu am de calcat hainute .... si sa "pregatesc bagajul" pt. cresa



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Neata!

Ce faceti fetele?
Noi ne-am trezit tarziu i am pierdut ora de plaja....poate mai pe seara o sa iesim.

Mihuta inca o alaptez pe Sofia, sincer nici nu tiu cum o sa reusesc vreodata sa o intarc.
Am inceput tratament cu fier si vit. C, insa l-am intrerupt cand s-a imbolnavit. O sa mai astept o saptamana si reluam.
Tu mai alaptezi?

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

voi le dati zimafluor la copii? mie mi-a zis o prietena ca a r fi bine, dar dr. n-a zis nimic.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Ciaooo!!!!

Noi murim de cald, fratilor!!! Citesc pe net, pe-acasa ploua, pe la mare ploua ... aici ne topim efectiv ... zapuseala si umiditate.

cristina (uberbax) - bine ai revenit!! Nu stiu sa iti spun de dormit, la mine Silvia nu a (a)dormit niciodata singura, asa cum spui. Poate e doar o perioada, un disconfort trecator pe care incearca sa-l suplineasca cu prezenta ta. La inceput, citind sfaturi si pareri imi faceam si eu griji ca am un copil "dificil" intr-ale dormitului, pana cand am zis ca imi ascult instinctul si fac ceea ce il face pe copil sa se simta bine. Asa ca am stat langa el la somnic, daca asta o afce sa se simta bine ... sa ma tina de manuta, o mangaiere, prezenta mea. Fiecare face cum crede.

creem - bine ai revenit si tu!! Ti-am admirat printesica roz .
Da, eu ii dau fluor (zymafluor sau fluormil) ... din spital mi-a spus ca pana la 3 ani e necesar ... acum de cand cu statul afara mai mult, sunt si zile cand uit sa i-l dau ...

adra - suna bine ciorba aia ... cred ca am sa o incerc si eu ...sa caut gaina mai intai .
Eu i-am dat SIlviei si ciorba de burta (zeama mai mult, ca burta nu o servea) si ciorba de fasole (se vorbea candva de asta) ... i-au placut amandoua... de fapt ii plac ciorbele in general, cand e in perioada buna cu mancatul.

Varza nu i-am dat ... ca nici noi nu suntem mari amatori si se face rar in casa ... dar daca as avea ocazia, i-as da ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Buna seara!
ooofff, eu vin numai cu vesti rele...asa m-am saturat!
Vreau sa va spun insa, sa va bucurati de minunile voastre asa cum sunt, indiferent a tipa, ca nu mananca, ca nu dorm, ca...ei sunt cu siguranta cei mai buni si trebuie sa pretuim fiecare clipa cu ei!
Am trait clipe de groaza in seara asta, acum 3 ore si inca nu ne revenim...venisem de afara, a papat puica pepene galben cu mine, iar pe urma a vrut covrig, ca de obicei eram langa ea, ca am eu fixurile mele cu mancatul si nu o las sa umble cu ele in mana; ii tot ziceam sa muste putin si sa mestece bine, ca are obiceiul sa inghita repede ca sa mai ia, cand ii place ce papa; mai avea ultima bucatica, a bagat-o in gura, era vesela si probabil i-a alunecat pe gat si i-a ramas acolo...nu pot sa va spun ce a urmat...copilul meu nu mai putea respira, se tot forta, cu ochii mari si gura deschisa, sotul a pus-o pe picior cu fatza in jos si o lovea in spate si nimic, a apucat-o apoi de picioare si tot cu capul in jos a zgaltait-o inainte-inapoi(manevra riscanta, dar atunci chiar ), iar atunci am vazut cum i-a sarit bucata din gat...el saracu nici nu vazuse si ma tot intreba unde e?..of, Doamne, au fost doar cateva clipe, dar mi s-a parut un ceas si am avut senzatia ca nu o putem salva!
...ea era foarte speriata, am mers la baie sa o spalam cu apa rece sa o linistim si a vomat...am inteles ca era o reactie fireasca a corpului....
nu mai stiu ce sa mai zic....
am vorbit cu dr. sa vedem daca am facut ceva rau, ce ar putea avea sechele, spune ca nu...ea si-a revenit complet, insa s-a speriat si stie ca s-a inecat, imi arata in gat si ca tata a lovito-o, ca mami plangea si se ducea la usa...va spun ca nici nu mai stiam ce sa fac in momentele alea..
Multumesc, DOMNULUI ca ne-a salvat copilul!
va pup.

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

am citit din urma, nu am puterea sa mai raspund...

doar atat...CREEM - ce ai avut cu fata?...m-a trezit eu...ca parca mai ieri era Alessia chelioasa!

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

O Doamne, Ellis, asta e cosmarul fiecarui parinte ! Bine ca ati avut prezenta de spirit ! Eu stiu ca se face manevra Heimlich, cea cu apasatul pe stern, dar habar n-am cum se procedeaza. Ni s-a intamplat si noua de 2 ori cand era mica, prima data cu un colt de pagina (Miffy) si a doua oara cu o frunza, era insa mica si tin minte ca prima data efectiv am ridicar-o de picioare cu capul in jos si i-am bagat mana pe gat. La bucati gen covrig n-as fi avut nici o sansa. Imi inchipui ce moment terifiant, mi-e frica numai cand ma gandesc, mai ales ca eu ii dau Sophiei covrigi in masina, cand nici n-am cum sa ajung la ea. Doamne fereste ! (In plus eu ii iau covrgi de Buzau calzi, care sunt mai moi).

Creem si noi continuam cu alaptatul, luam si fier, ocazional cand o prid in toane mai bune ii dau si Liv. In ultimele zile desi nu a prea mancat nici nu a mai supt ca altadata.

Uberbax, bine ai revenit. Nu-ti pot spune nimic, Sophia adoarme intotdeauna cu mine langa ea, ori la san, ori lipita de mine. In nici un caz nu as lasa-o sa planga in locul tau. As sta cu ea, poate e doar o perioada, si Sophia are somnul mai agitat, viseaza, ma striga noaptea, sau vorbeste.

In sfarsit in seara asta a mancat si Sophia, dupa ce si ziua de azi a fost catastrofala. A apucat-o foamea intr-un hipermarket,a cerut batonase de cascaval, si cand mancase jumate mi-a aratat si a inceput sa se laude "am mancat, am mancat, am mancat" si tot asa a turuit toata seara, foarte mandra. A mai mancat si acasa cate ceva, la polul opus al produselor bio, salam, mortadela martinel in forma de urs, pufarine, prajitura Barney in forma de ursulet si de astea.

Adra, am gaina in frigider, maine seara ma ocup de ciorba ! Sper sa manance Sophia !

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ellis, nici nu pot sa ma gandesc prin ce ati trecut, am patit-o si noi o data, Eva avea vreo 7 luni. Si eu sunt cu ochii pe ea cand mananca, mai ales sa nu o apuce rasul, joaca sau vorbitul. Un pupic pentru voi

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput