Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (185)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Creem, zymafluorul este destul de controversat, unii medici il recomanda, altii spun ca este periculos, eu am decis sa nu-i dau, am grija cat pot de igiena ei dentara si cam atat

Mihuta, spor la bucatareala, ooops, cred ca ma injuri daca nu mananca Sophia dupa ce stai in aburi si caldura, noroc ca se face repede, nu trebuie sa migalesti mult

Petro, eu am facut si din pui obisnuit, dar e adevarat ca e mai gustoasa cea din pui de tara sau gaina, Evei i-a placut mai mult.

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Daca va intrebati ce fac la ora asta pe net, aflati ca, inca de la 4.30 am fost batuta temeinic cu picioarele iar in final m-a aruncat din pat

Ieri am fost la tara, la un prieten, cica la gratar. De unde ar fi trebuit sa fie o dupa-amiaza reusita, Eva sa zburde prin curte, dupa rate, gaste, e si o vaca p-acolo, s-a transformat intr-un mare fiasco. S-a pus pe o ploaie mocaneasca, copilul nu vroia sa stea in casa, cand s-a oprit ploaia am iesit, Eva numai in apa si noroi s-a jucat, aveam schimburi, le-a udat si p-alea, finally am plecat toti trei uzi si plini de noroi, iar Eva tipand

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

MIHUTA - eu avusesem nu de mult timp discutie cu dr pe tema blocarii cailor respiratorii(chiar aseara mia zis dr ca am avut un feeling cu chestia asta) si imi spusese ca metoda Heimlich nu e prea eficienta, ne spusese de metoda de a pune copilul cu fatza in mana pe piciorul nostru, lovit de 4 ori in spate, intors, respiratie si iar...dar asta nu a functionat aseara; iar varianta cu tinutul de picioare cu capul un jos tot dr mi-a zis ca e cea mai eficienta, dar e si periculoasa; al meu cand a intors-o cu capul; in jos, nici nu a mai lovit-o in spate ca nu i-a venit in minte, ci a zgaltait-o; bine ca am trecut cu bine peste...

ADRA si noi va pupam!
si mie imi place ciorba radauteana, dar tot cu pui de cumparat am facut...reteta o aveam chiar de la un rest din radauti unde am mancat in 2006...ffff bun!


...referitor la inatmplarea de ieri, saracul copil, inca tine minte ca tati a lovit-o...

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Neata!

ellis - m-am cutremurat efectiv la patania voastra. Bine ca a trecut cu bine! Am comentat si pe blog. Si eu stiam ca metoda asta cu capul in jos si zgaltaita e de facut in astfel de cazuri. Dar asa e, nu poti fi cu mintea limpede atunci. Ooofff ... oi fi eu cu drobul de sare, dar ma mai gandesc uneori la situatii din astea ... sper insa sa nu se intample nimanui, nici unui copilas.

adra - lasa ca Eva s-a distrat cred, cu ploaie cu tot, nu? Poze, ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura1713 spune:

Ellis, cred ca asta e unul din cosmarurile oricarei mamici. Bine ca e puiuta bine! De ce ti-a zis ca nu functioneaza metoda Heimlich? Eu de cand era copilasul mic tot citeam in "Mama si copilul" metodele de resuscitare cardio-respiratorii, ca pentru copii mici se aplica putin altfel. pentru puiuta mica si pentru mamica.

In legatura cu Zimafluorul ne-a spus doctorita lui ca nu se mai recomanda deoarece da ceva reactii nasoale pentru oase. Nu am intrebat mai mult, pentru ca citisem si eu despre fluor ceva (nu mai tin minte exact ce), dar nici nu i-am dat.

Laura si Rares 11.11.2007
O mamica recunoscatoare lui Doamne Doamne pentru minunea de copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uberbax spune:

Buna dimineata!
Va multumesc mult de tot de sfaturile pe care mi le-ati dat,voi sta langa ea sa o adorm macar o perioada poate isi revine,ideea e ca am fost plecati o saptamana si adormit cu noi in pat poate asta este cauza!
Dar ce nu imi place e ca se trezeste plangand daca nu sunt in camera!De dormit doarme la ea in patut si eu stau langa ea,macar e bine si asa!
E ok si asa atata timp cat doarme la ea in pat!
Ellis te cred prin ce ai trecut,am patit si noi odata,asta e lucrul de care mi-e cel mai frica si mie!Multumeste-i lui Dumnezeu ca a trecut si gata nu mai sta stresata,incearca sa uiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uberbax spune:

In legatura cu Zymaflour-ul,nici noi nu i-am dat Mariei,si chiar ieri am intrebat si medicul meu dentist care are si el un baietel,si nu il recomanda!Acum cred ca fiecare parinte face cum considera ca e mai bine!
Parerile sunt asa de impartite ca uneori nu mai stii dupa cine sa te iei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui uberbax
Am si eu o problema cu Maria...pana acum 2 zile ea dormea singura la ea in patut,o puneam in pat si plecam din camera,adormea singura!De 2 zile nu stiu ce s-a intamplat ca,cum o pun in pat cum tipa rau de tot trebuie sa stau cu ea sa adoarma...de ce oare?A crescut si s-a smecherit???Mai am vro sansa sa o fac sa doarma iar singura?Eu daca n-am fost obisnuita sa stau cu ea sa adoarma mi se pare foarte stresant!

Bine ati revenit!
Eu nu am experienta "copiilor care adorm singuri in camera",dar ma gandesc ca poate are si ea o perioada in care vrea sa te simta aproape.Eu una n-as lasa-o sa planga.Mi s-ar parea de-o mie de ori mai stresant sa o aud ca plange singura in camera,decat sa stau langa ea 10 minute pana adoarme.
Mie una imi place atat de mult sa stau cu ei pana adorm.Sa-i tin in brate si sa-i mangai,sa-mi bag nasul in pliul gatului si sa le simt mirosul atat de placut.Si mai presus de toate sa le vad fetele destinse de somn si figurile angelice.
Hai ca ma apuca melancolia...
Sper sa gasesti o cale cat mai putin stresanta pentru amandoua!


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell
cu fasole verde (ma rog, e galbena de fapt) si peste la gratar, am mari emotii ca nu o sa manance, plus niste porumb fiert, e un infern in bucatarie

A mancat Eva?
Eu sunt intr-o mare pana de idei la capitolul mancare...


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui creem

voi le dati zimafluor la copii? mie mi-a zis o prietena ca a r fi bine, dar dr. n-a zis nimic.

Eu nu le dau...
Noi astia batranii avand probleme cu dantura,l-am intrebat candva pe medicul stomatolog daca e nevoie sa dau si la copii. Si mi-a spus ca nu.Sanatatea dintelui nu depinde numai de fluor ci de toate mineralele ce intra in componenta smaltului.In plus,trebuie administrat zilnic,fara pauze,adica ceva de genul "azi ii dau,iar maine...ups am uitat" Daca nu e administrat corect poate face mai mult rau decat bine...si cum eu is cam uituca...Prefer sa-i tin dantura sub observatie,sa pastram o igiena riguroasa si o sa vedem la dantura definitiva ce vom face.Eventual vom opta pentru o sigilare dentara.


Miha si comorile
Vreau sa nu mai fiu diferit
De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput