Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (185)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Neata!!

miha - oooofff, nemernicul ala!!! Te cred si eu ca i-ai rupe oasele ...desi nu-s pt. violenta. Robert cum e?

bianca - merci . Dragalasa tare si Ana cu limbajul ei. Si Silvia e pasionata de spalat pe mani, ochi, dinti...

mihuta - oooofff ... povesteti ff frumos si cu haz despre Sofi. Poate o fi doar o perioada de no cu mancarea. Nu stiu ce sa-ti zic, Silvia e cam la fel .. hai, o idee mai bine .. mananca jumatate de castronel de ciorba, un pic de paste, paine etc. Fructe, nu, iaurt, nu, gustarile in special, nu. I-am mai dat de cateva ori ciocolata (kinder) sau jeleuri de fructe. Acum vad ca ii plac si mi le cere ... toto (cioco) sau bubane (bomboane). Dar nu se poate de cate ori mi le cere .
Si cam asa cu mancarea ...
E tare scumpa Sophia cum vorbeste si ce spune!!!

Pai vorbiti de kg ... Silvia nu depaseste 11,500 ... oscileaza pe-aici. Voi vorbiti de 12-13-14 kg ....

Ca tot se discuta de violenta intre copii. Eu raman uimita (sau poate is prea naiva) de cat de violenti sunt copiii mai mari in parc .. si ca parintii (de fapt de aia sunt mai uimita, nu de comportamentul copiilor) nu zic nimic sa-i indrepte. Ieri in parc ... SIlvia pe scarile toboganului (urcase 3 trepte), vine o fetita mai mare ... vreo 8-9 ani asa ... ii ia o mana de pe chestia aia laterala unde se sprijinea (nu-mi vine cum se numeste), i imbranceste un pic ... daca nu eram langa ea, cadea ca se dezechilibrase .. ii explic fetei ca trebuie sa astepte daca mai sunt copii pe scara ... iar fetita imi raspunde obaznic ca ea e mai mare, nu o asteapta pe SIlvia sa urce, ca toboganul e pt. copii mari. Am ramas uimita, cum spuneam ... i-am raspuns oricum ca toboganul e pt. toti, mari si mici, si ca trebuie sa astepte la rand daca mai sunt copii care il folosesc ... bineinteles ca nu mi-a dat atentie ... mi-a intors spatele cu o privire obraznica.
Si asta e un incident .. ca au mai fost imbranceli si piscaturi minore ... dar nu de la copilasi asa mari, ci mai de varsta Silviei. Asta apropo si de ceea ce i s-a intamplat lui Robert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura1713 spune:

Am si eu o intrebare: e normal sa le amorteasca piciorusele copilasilor?
Rares sta pe olita si face ce trebuie, dar uneori se joaca si nu vrea sa il ridic. Nu va imaginati ca sta cu ceasurile acolo. Dar cand il ridic nu isi intinde piciorusele si plange, deci clar sunt amortite. E normal? Ca e vorba de cateva minute doar.

Laura si Rares 11.11.2007
O mamica recunoscatoare lui Doamne Doamne pentru minunea de copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna dimineata,

Miha, ce nenorocit de om! Imi pare tare rau pentru Robert, bine ca e bine si nu s-a intamplat nimic mai grav. Imi pare tare rau!

Am vazut poze cu minunata Silviuta, este plina de farmec! Si i-am vazut pe Ceci si Raulito, ce mari sunt! Mai cand le vad la masa, am impresia ca au asa o privire de lupta: codul junglei!
Raul chiar pare ca s-a inaltat bine de tot, asa-i? Amandoi sunt tare frumosi.

Ah, si am vazut si Tustele la mare, tare finute! Unde ati fost? CFoarte expresivi ochi au, si mereu elegante

Mihuta, nervi de otel iti doresc! A avut si Floris faze in care manca prost sau mai bine zis nimic. Insa la noi a fost mereu regula de aur: se mananca ce este pe masa! Nu vrea, gata. Ma enervez eu, dar nici nu ofer altceva. Li se face foame mai tarziu, le dau acelasi lucru, ca altfel mi se invata prost
Dar e tare greu cand ii vezi cum se hranesc doar din aer. Oare cum rezista si au si energie cat pentru 3?
Poate ar fi o solutie sa pui castronele cu papica in mod strategic, fingerfood, si sa nu faci nici un caz din orele de masa. Le lasi prin casa sa vezi ce face, cateva zile asa.

Laura, cred ca e normal. Si mie mi se mai intampla daca stau mai mult pe toaleta sa-mi amorteasca picioarele
Multumesc de cafeluta!

Alina, cred ca va recreati fain in concediu. Noi suntem mai ok, dar parca dam totusi dintr-una in alta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiiii, citesc cu intreruperile de rigoare de la ora 10, asa ca precis o sa fac incurcaturi...

ellis imi pare rau, sper sa fiti acum mai bine!
mihuta nasoale momente... o sa treaca, dar nu ai ce face, Ana are astfel de momente.. si o las, eventual inecr doar cu ce poate ea manca singura in manuta



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

OOOffff, Ellis, acum am citit de voi Imi pare rau, oare ce-o fi Sper sa treaca rapid, si sa aflati care-i cauza!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

miha sper ca te-ai linistit! si Robert sa fie bine!
ankule super mare e Ceci, Raul harnicut, si noul membru tare simpatic! ce rasa e? Si eu vreau un soricar pt. Tuste.

ieri le-am lasat in curte in chilotei si pus pe olita la 30 de minute... pe olita nimic, in chiloti cat incape, am schimbat 8 perechi dupa care le-am lasat goale ca m-am saturat...



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

petro la noi ultima cantarire a fost in 16.06, cu pampersuri si imbracate: Ana 11,600, Eni 12,700 dar sa sti ca nu ma agit! Cam 600-700 de gr. pot sa scad linistita.
adina la Mamaia am fost! si mersi de laude



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

sa semnez si eu condica...

KIVA - ne bucuram ca ai scris, asteptam detalii!

BIANCA - or fi intrat in era NU, ca a mea cum vede mancare zice "nu manc", ii bag cu forta o lingurita, apoi mananca.

Alessia a facut iar febra, si azi noapte 38.4, am dus si pt coprocultura, la urina nu i-a iesit nimic, doar viroza aia ce apare si cica picul de rosu in gat...dr crede ca asta in combinatie cu ultimele 2 masele ar fi...in rest copil vioi, papa, scaun bun, fara muci sau altceva...

of, MIHA - ce sperietura cu Robert!

MIHUTA - chiar ca papa rau pitica, poate or fi caldurile de vina; a mea nu mai papa nimic la micul dejun, adica bea lapte la 6, un fruct la 9 si mai papa la 12 daca nu incepe cu "nu manc" sau la 14-15 dupa ce se trezeste; seara mai nimic, apoi lapte; dar la voi e chiar mai rau!

scriu la acest mesaj de o mie de ani...il trimit acum...ca cine stie...



Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

PETRO - pai a mea nu depaseste 11kg, la 88 cm...

de chestii ce se intampla in parc am si eu una: copil de vreo 5 ani+mama+bunica, un pic mai bronzati(asta nu conteaza), pur si simplu baiatul o pazea pa Alessia sa o calce si loveasca, se uita dupa mine sa nu fiu pe faza; Alessia se dadea pe tobogan, dar ea urca rapid, fuge(era un tobogan mai mic), nu incurca deloc ca are mare viteza si rade de obicei la copii...astuia nu i-a convenit ca Alessia ii tot zambea, ca altceva nu i-a facut fata; il vad ca ridica mana sa dea, il prind de mana si ii zic sa nu mai faca; dupa un min ia o piatra sa dea cu ea, strig la maica-sa(statea pe banca), aia nu se deranjeaza, fapt pt care l-am luat de mana si l-am scos de la locul de joaca, ma-sa zicea sa il las in pace; copilul ia o piatra mai mare si o si loveste in spate pe alta pitica de 2 anisori, mama fetei il ia si ii zice sa plece cu ma-sa cu tot ca il si bate; in momentul ala am sarit mai multe mamici cu gura...si cu greu nesimtita si-a luat progenitura ce purta acelasi tipar de educatie bunica-mama....ce sa zic , asa tare m-am enervat, o si speriase pe Alessia, maraia si se baga in picioarele mele, cealalta fetita plangea...



Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

ellis ma bucur ca sunteti mai bine!

de parc nu comentez ...



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput