Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (5)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cireshica307 spune:

Buna tuturor. Multumesc pt sfaturi, mi-a mai trecut starea depresiva. Eu oricum iau antidepresive, pt ca sufar de sindromul obsesiv compulsiv. Norocul meu hehe.
Lu mi imi pare rau ca si pe baietelul tau l-a piscat capusa, dar dupa cum poti sa citesti pe aici pe forum, riscurile bacteriei asteia sunt prea mari ca sa te mai agiti pt un curs de antibiotice. Mai ales ca a facut febra dupa cateva zile, ceea ce poate insemna ca mor bacteriile. Se recomanda un curs de 3 saptamani cel putin totusi, pt a scapa de problema, mai ales ca ati prins-o imediat. Nu uita si de probiotice si-i mai poti da si alte suplimente naturale daca te temi de efectele asupra sistemului imunitar. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Lumi- si noi am patit-o toti patru adica parinti si copii. si daca nu gaseam forumul asta era jale pt. nici medicii din Buc. nu considera ca o simpla muscatura de capusa e mare grozavie. Noi suntem sub tratament cu augementin la copii bis de 457 mg x 2 zi x 5 ml. pt. ca au sub 6 ani. Noi vom face tratamentul de 24 de zile preventiv pt. ca nici la noi nu au aparut semne de boala-Doamne ajuta!

Cat despre efectele adverse ale antibioticului - obligatoriu cand ii dai antibioticul trebuie sa ii dai si probiotice. dupa cura cu antibiotic se mai da inca o saptamana cel putin (ideal 10 zile) de probiotice (ecoflorina, biotics baby).

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lu_mi spune:

Multumesc mult fetelor pentru raspunsuri.
Deci ar trebui sa continui tratamentul cu antibiotic. Oare nu are importanta ca a fost intrerupt 2 zile? Nu ar trebui sa-i dau alt antibiotic urmatoarele sapatamini?
Acum incerc sa dau de medicul nostru pediatru, am nevoie de reteta ca sa pot cumpara antibiotic, deci trebuie sa lamuresc un medic sa-mi dea reteta .
Multumesc inca o data, si multa sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cireshica307 spune:

Lumi draga, nu stiu ce sa spun, daca e mai bine sau nu sa schimbi antibioticul. Insa ii poti scrie doctorului Bozsik, care mai mult ca sigur iti va raspunde. Daca doresti adresa lui de e-mail ti-o pot spune, o caut in e-mailul meu.
Marius, multumesc pt incurajari, dar sunt sigura ca va fi necesar tratament mai lung de o luna si ma indoiesc ca tata va fi de acord sa mai cumpere macar inca pe atatea antibiotice. Deja considera ca sunt nenecesare si ca "bag in mine chimicale degeaba". Atunci poate imi voi cumpara singura doar antibioticele orale, sau voi recurge la tratamente naturale, daca n-o sa-mi mai eprmit Cefort. Bafta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lu_mi spune:

Cireshica, multumesc . Trimite-mi te rog adresa doctorului pe PM, daca nu se poate posta aici.
Dar cite luni mai trebuie sa faci tratamentul asta? Nu se poate sa primesti reteta compensata pentru antibiotice? Pe mine de la infectioase m-a trimis la medicul de familie sa-mi scrie o reteta compensata (desi acuma la mine chiar nu era cazul, o sticluta de Amoxicilina costa doar 4 lei).
In alta ordine de idei, pediatra noastra a zis un nu hotarit continuarii antibioticului. Ii inteleg si punctul ei de vedere, Lyme nu e singura boala pe care o transmite capusa, mai este si meningo-encefalita, si altele, caz in care slabirea sistemului imunitar prin administrarea de antibiotic este daunatoare.
Asa ca... inca nu stiu ce voi face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

cireshica - cat costa tratamentul tau?
Puteti sa publicati adresa de email - este OK.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

CIRESHICA te inteleg....si eu tot din motive financiare merg doar pe cate un singur antibiotic....celelalte suplimente le iau pe rand.....ceea ce nu va face decat sa prelungesc ca si timp tratamentul....probabil nu ma voi opri pana pe la 18 luni sau chiar 24....asta e riscul unui tratament simplu.
E foarte greu....financiar, psihic si eu am caderi dese dar am renuntat la antidepresive (asta a fost hotararea mea dupa 1 an si 3 luni).
Tratamentul il fac pe propria raspundere pentru ca nici un doctor din oras nu cunoaste boala si nu-si asuma raspunderea in cazul unor reactii urate......cand am sunat la Mures la dr. Tilea mi-a spus (acum o luna) sa merg sa ma internez o saptamana, neaparat pentru analize si ceva perfuzii si apoi sa continui cu antibioticul....cum sa ajung cand eu intind banii si ajung sa traiesc cate 2 saptamani cu bani de paine....si pentru medicamente iau cu randul de la mama, de la bunici (da....ei la 87 de ani trebuie sa imi plateasca mie tratamentul), dar am cam ajuns la fundul sacului....de unde atatea milioane pe luna.
Acum de exemplu am vreo 6 saptamani de cand nu mi-am mai luat probioticele....nu-mi permit....incerc zilnic sa mananc iaurt....dar si ala merge pana la o bucata.

Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006)
www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
www.flickr.com/photos/47782891@N00/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cireshica307 spune:

Lumi, pana am ajuns pe acest forum nu stiam ca prin capuse se transmite si acest virus care provoaca meningo-encefalita. Lucru sigur, si borrelia poate provoca acest lucru, printre multe alte rele. Nu stiu cat de repede se manifesta acest virus; ma gandeam ca daca l-ar fi luat s-ar fi manifestat deja simptomele, sau poate e ca la lyme. am vazut ca la noi in tara se pune foarte mult accent pe "cat rau fac antibioticele", dar eu una, dupa tot ce am citit, nu as suporta sa ciupa pe cineva o capusa si sa nu trag de persoana respectiva sa ia antibiotic macar preventiv. Totusi ma indoiesc ca pastilele i-ar face un rau atat de mare, iar sistemul imunitar i-l poti fortifia cu extract de sambure de grapefruit, extract de gheara matei etc. Detaliile dr Bozsik sunt:
Email: bbozsik@t-online.hu
Mobil: 36-209-253-987
Eu nu pot sa-mi iau compensat, deoarece nu sunt nici studenta, nici nu muncesc si nici n-am apucat sa-mi fac actele de somaj, caci m-ar mai fi tinut vreo luna pana la inceperea tratamentului. Am de luat o adeverinta de la sectia financiara si abia apoi trebuie sa merg la somaj etc bataie de cap. Planuiesc sa fac asta cand termin acum prima luna de tratament, pe 17 iulie. Tratamentul meu costa vreo 22 milioane pe luna asta, iar pe langa asta inca vreo 5 milioane suplimentele. Sper sa ma descurc. Bafta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cireshica307 spune:

Gabi imi pare rau s aaud ca te confrunti cu asemenea probleme. Poate trebuie sa constientizez ca altii sunt in situatii si mai neplacute ca mine. Ma ingrijoreaza faptul ca folosesti doar un antibiotic odata. Stiu ca bacteria exista in 3 forme: cu perete celular, fara perete celular, si in forma de chist, de aceea trebuie vreo 3 antibiotice deodata din cate am citit. Sper sa mearga si asa si sa-ti imbunatatesti starea totusi. Scuza-mi intrebarea, ai un sot care te poate sustine financiar? Ai ajutor de somaj sau pensie de dizabilitate? Mi se pare ingrozitor ca numai oamenii cu bani multi isi pot permite sanatatea. In afara de documentarul Under Our Skin, care vb de lyme, mai este unul sicko, unde arata sistemele sanatatii din m multe tari. In Anglia, oamenii pot lua cu o reteta un medicament oricat de scump doar cu 10 lire. Ce bine ar fi fost sa fie si la noi asa... Iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

CIRESHICA...si eu si sotul castigam intreuna 22 mil/luna....dam la creditul imobiliar (alt motiv de stres si nervi) 14 mil. si din restul de 8 mil. trebuie sa imi cumpar tratament....dar avem si alte cheltuieli plus cei doi copii mici....iti inchipui ca nu se pune problema de tratament complet si complex.
Din fericire am suportat foarte bine doxiciclina....care este cea mai ieftina....acum am o saptamana de cand iau claritomicina....care e de 5 ori mai scumpa...deci e un efort cu mult mai mare.
As fi preferat sa fac intravenos plus inca unul pe cale bucala....dar nu se poate, asta e......
Nu-mi permit sa stau acasa....oricat de rau mi-ar fi.....asa ca numai eu stiu cum lupt sa tin capul sus si sa nu stie nimeni cum ma simt si cand mi-e rau.

Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006)
www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
www.flickr.com/photos/47782891@N00/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput