Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Marius- citeste pagina 3 si vezi ca eu am pus deja o lista scurta. Nu tin neaparat sa apara lista mea. Eu am dat doar un exemplu despre cum vad si inteleg eu. Pana sa scriu aceasta lista am citit patru capitole din forum si material gasit pe net. Mi-a luat 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am pus lista la capitolul de introdus. Multumesc. Culmea e ca stiam de ea, dar graba

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

am fost la iarba verde si cand am ajuns acasa am gasit pe piciorul baitelului meu ceva care era infipt, semana cu un purice ca marime. l-am scos cu penseta. e posibil sa fie capusa? ce trebuie sa fac mai departe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Probabil ca da. Sa urmaresti locul - si citeste materialele deja existente aici despre muscatura de capusa. Nu te alarma,posibil sa nu fie nicio problema dar priveste lucrurile cu seriozitate.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cireshica307 spune:

Buna tuturor. Astazi am venit sa ma plang. Imi cer scuze de pe acum, dar sunt coplesita de comportamentul parintilor mei. Pe mine m-au crescut bunicii, la care m-au pasat cu usurinta parintii. Bunicii s-au purtat mereu frumos cu mine si-i iubesc f mult. Dar de cand m-am mutat cu mama la 7 ani au inceput bataile si blestemele. Tata a fost mereu indiferent. Intr-adevar mi-au oferit multe dpdv material dar afectiune mai deloc. Ma asteptam macar acum cand sunt bolnava sa se poarta mai bine, dar parca acum totul devine mai urat. Tata isi bate joc de mine de ceva vreme, zice sa nu ma apropii de el ca ia "bacteria", nici nu vrea sa auda ce inseamna aceasta boala, prefera sa stea in ignoranta. A consimtit acum sa-mi cumpere restul antibioticelor, deoarece nu mai am nici un ban, dar nu pierde ocazia sa ma faca sa ma simt prost: uite ce de bani dam pe pastile, hai ca esti fericita ca ti-am adus pastile. Mama nu se abtine nici acum de la urlat si dracuit, iar daca am vreun conflict cu fratele meu nu ezita sa intervina si sa se rasteasca la mine, oricare ar fi circumstantele. Astazi am plans f mult si simt k imi fac mai rau. Daca continui asa e greu sa castig lupta cu bacteria. Iar am slabiciune in mana dreapta, dar si in picioare, iar dimineata ma simteam f bine. Se simte imediat deteriorarea dupa o suparare. Dar nu am ce sa fac, sunt foarte sensibila, si daca ai mei nu incearca sa se poarta mai frumos nu stiu ce o sa ma fac. Va multumesc ca m-ati ascultat. Sunt f trista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Hmmmm..... greu de dat un sfat. Uite stai mai bine decat altii care nu au bani si stau la fel de prost. Ar da orice ar inghiti orice numai sa-si cumpere medicamentele. Acum nu-ti spun asta ca sa compensez ci ca sa vezi partea pozitiva. Ai o sansa. Chinuita dar o ai. Capul sus. Treci si peste asta si vei merge mai departe. Curaj.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

cireshica, ai incredere, urmeaza tratamentul si vor aparea si semnele bune! stiu ca sunt inca niste pastile in plus, insa costa ceva de genul 10 lei cutia si e Valeriana.
iti recomand sa iei 1 luna, te vor ajuta sa dormi linistit si sa treci peste momentele mai grele, mai usor.
despre ai tai nu stiu cum ai putea sa-i convingi...poate doar daca ar veni cu tine la control la un medic care te sustine, acolo unde stai tu.
gandeste-te ca starile de rau inseamna ca se elimina toxinele, deci e un rau de bine...multa putere.

alexpa, daca semana cu www.stirilocale.ro/_files/Image/news/605/tb_200_0809_capusa_604920.jpg" target="_blank">asta, atunci era capusa.

multumesc de gandurile bune.
nu stati dupa mine care aveti timp mai mult, mergeti inainte cu lista si am sa intervin si eu pe parcurs.
aveti grija de voi.

doamne ajuta.


_

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”
Emma este IUBIRE ****** un copil creste in inima mea ****** am un inger pazitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lu_mi spune:

In primul rind vreau sa felicit fetele pentru multitudinea de informatii de aici, si deasemenea sa urez sanatate tuturor celor care se lupta inca cu bacteria asta.
Vreau sa va rog sa-mi dati si mie un sfat. Baiatul meu de 5 ani a avut o capusa, i-am gasit-o acum 10 zile. Am fost cu el la spitalul de infectioase (din cluj), i-au facut un vaccin anti-tetanos si i-au dat antibiotic preventiv 7 zile, Amoxicilina. I-am dat antibiotic timp de 8 zile (lucru pe care-l urasc, mamicile stiu de ce), timp in care n-a avut absolut nici un simptom, stare generala buna, nu i-a aparut nici o pata pe piele. Antibioticul i l-am dat deci pina ieri, inclusiv. Si azi seara mi-a facut brusc febra 38, frisoane. Acum, sigur, nu stiu de la ce a facut febra, dar daca e cumva infectat cu Borelia, ce ar trebui sa fac? Ar fii bine sa-i reiau tratamentul cu acelasi antibiotic si sa continui pina la 24 de zile? Daca l-am intrerupt 2 zile nu inseamna ca a facut bacteria rezistenta la antibiotic si atunci degeaba i-l dau? Pentru analize ELISA am inteles ca mai trebuie sa astept vreo 2 saptamini, si de la infectioase mi-au spus sa urmaresc daca apare eritemul specific... lucru care nu s-a intimplat. Deci, ce fac? Stau sa astept si alte simptome si sa-i fac testele de singe? Sau incep sa-i dau din nou antibiotic, 2-3 saptamini? Of, urasc antibioticele, de fiecare data ii distrug sistemul imunitar.. chiar nu stiu ce sa fac.

Lumi si www.flickr.com/photos/mihai2003/sets/" target="_blank">Mihai (21.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena2009 spune:


Buna tuturor !
Cireshica307tu macar ii mai ai. Ai mei au plecat amandoi, atat mama cat si tata.Crede-ma ca de multe ori as da orice sa-i mai aud.Am un sot care ma iubeste mult si sta acasa in concediu ca sa aiba grija de mine.Din ce vom trai si cum vom cumpara medicamentele luna viitoare nu ma intreba.Va fi cumva. Stiu ca situatia ta e exact aceeasi cu tot mesajul meu, dar macar stii ca nu esti singura.Eu cred ca nu exista bolnav cu Lyme care sa nu fi trecut si prin criza financiara si disperarea banilor ca tratamentul e pe termen lung si costa foarte mult, asa ca te usca oricat de bine ai sta.
Si pe de alta parte nenorocita asta de boala are si o componenta psihica, ca orice boala de altfel,dar asta la unii pacienti poate da niste depresii asa de urate....in cadrul herxului.Stai linistita si eu am adapat soarecii astazi destul amintindu-mi de tot felul de zile frumoase din trecut.Si acuma asa ma simt de bine, si cheful de viata mi-a revenit da la iarba verde inca nu ma duc. Trebuie sa constientizam ca si asta e din cauza toxinelor si e trecator. Trebuie sa fim tari constiente ca e doar pentru un timp.Eu am mai trecut prin asta si anul trecut si apoi din paralizie mi-am revenit ca am putut sa ma plimb bine prin oras din nou.Se pare ca noi doua patimim in acelasi timp de data asta.La alti pacienti poate sa apara agitatie exagerata in timpul herxului. Nimic nu-i bine, numai s-ar tot certa.Dar cu rabdare si asta trece.
Urata e nenorocita asta de bacterie dar ii dam noi in cap cu bunatati de cefort impodobit cu ciprolen si tinidazol in loc de visina de pe el.Apoi putem continua cheful cu cozonac si vitamine la inmormantarea lor.De baut deocamdata bem ser-pe vena- bineinteles.Va fi asta si mai bine cireshica draga, nu te necaji.Eu deja sunt trecuta odata prin ele si stiu ce zic.In legatura cu postatul nu cred ca trebuie sa iti faci absolut nici o problema.De aceea suntem aici sa ne ascultam si incurajam unii pe altii. Eu cred ca asta e unul din marile scopuri ale forumului.Aici ne intalnim si ne spunem cu toti durerile si ingrijorarile fie ele sub o forma sau alta.Asa ca scrie linistita oride cate ori simti nevoia.Noi suntem aici pentru tine.Prin ce treci tu trecem si noi sub o forma sau alta.Nu esti singura!
Mergem inainte ca rusii !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena2009 spune:

Lu mi mergi mai departe cu antibiotcul. Nu astepta dupa rezultate.Daca citesti cu ceva pagini in urma intelegi de ce.Fii atenta si la doze.E important sa i-a in doze mari antibioticul.Trebuie sa imi spui concomitent cu febra mare ce alte semne au mai aparut. Eritemul migrator nu apare la toata lumea care are bacterii de borelia in el\ea dupa muscatura.Nu te lua dupa asta ca il are sau nu. Iti mai scriu porobabil maine dar cam aceleasi sunt informatile. Ii doresc multa, multa sanatate fiului tau.[u]Daca mai ai capusa sa nu o arunci![/u]Poti sa o trimiti la laborator daca vrei sa vada daca e infectata sau nu.
Va pup pe toti ! Doamne ajuta !






Mergi la inceput