Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-10

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

profa, multumesc de raspuns, abia acum am citit si eu din urma.
Avalon, intr-adevar, cantitatile de B-uri din complexele de vitamine sunt foarte mici. Dar stie cineva exact in ce cantitate trebuie luate? In cazul in care homocisteina mea e in limite normale mai trebuie sa ma tratez sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Salutare tuturor
mcrissa, Doamne ajuta, sa auzim de bine de acum incolo si sa va traiasca fetita.
Fetelor, help please!
Uitati rez analizelor mele:
PT1SEC 11.80 (10-15)
PT1% 109.31 (70-130)
PT1 INR O.90 (O.90-1.20)
APTT 32.90 SEC (26-36)
LA1 33.35 SEC (30-51)
APS(SAFL) NEGATIV
ACL NEGATIV
BETA 2 GLICOPROTEINA=24 EU\ML????
PS 78%
PC 92%
ATIII 102%
PROTEINA C GLOBAL(REZIST LA PROT C REACTIVA) 0.66 CUT OFF O.80
DIAGNOSTIC HIPERCOAGULABILITATE PRIN PROTEINA C GLOBAL

EXPLICATI-MI SI MIE VA ROG, CELE CARE CUNOASTETI, CE E CU ACESTE VALORI CARE NU SUNT IN LIMITE NORMALE; CE E CU ACEASTA BETA 2 GLICOPROTEINA?
NU E CAM MARE??? SI INCA CEVA, CREDETI CA AM MUTATIA FACT V LEYDEN, AM INTELES CA IN 90% DIN CAZURILE CU PROT C GLOBAL AU ASA CEVA.
VOI MERGE SA FAC SI MUTATIA FACT V SI CELELALTE SI HOMOCISTEINA
MULTUMESC ANTICIPAT

miha79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

MAI AM O RUGAMINTE LA VOI. CREDETI CA AR TB SA INVESTIGHEZ SI O EVENTUALA ENDOMETRIOZA, AM CITIT CA POATE PROVOCA PIERDEREA SARCINII(EU AM 2 OPRIRI IN EVOL IN PRIMUL TRIM SI UN AVORT SPONTAN).
LA ECO MI-A IESIT MIOMETRU OMOGEN, ENDOMETRU OMOGEN 5MM, UTER RETROVERS FORMA PIRIFORMA. MENTIONEZ CA MA CICLU REGULAT LA 28 ZILE, SANGERARE NORMALA, FARA ALTE SANGERARI IN AFARA MENSTREI SI AM RAMAS INSARCINATA PE CALE NATURALA, DAR AM PIERDUT SARCINILE.
NU STIU CE SA MAI FAC, CE SA MAI INTREPRIND? SA FAC ACEA HISTEROSCOPIE DE CARE AMINTEAM MAI DE MULT SI E CARE MI-A FOST TEAMA SA O FAC? MAI AM TESTELE GENETICE SI CHLAMYDIA.

miha79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Scuze, inca ceva: endometru de 5mm era in a 9 zi de CM. Multumesc.

miha79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Nu mai e nimeni pe aici?

miha79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Cred ca nici fetele nu stiu sa-ti raspunda...de-asta nu intervine nimeni. Dar tie nu ti-a interpretat un medic rezultatele? daca nu, clar ar fi bine sa te duci la medic.
Endometrul mie una mi se pare cam mic pt z9...

bafta multa!

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

mihaela[/b]_[b]let,din pacate,nu stiu ce sa-ti spun referitor la proteina C...despre endometrioza,nu pari sa ai simptome,iar histeroscopie,dupa parerea mea,poti sa o faci,asa,ca sa fii tu linistita.Eu,de ex,am facut vreo 3,dupa ce pierdeam o sarcina urmata de chiuretaj...fuga la histero...!
alla77,eu,ca si toete fetele de pe aici,am citit pe net despre dozele astea imense de B-uri.ce por sa-ti spun,e ca dr-ei. de la Synevo i-am zis ca o sa iau b-uri si acid folic si aspirina,si a zis ca da,bine,trebuie sa iau toata viata. I-am zis si ginecologului,si a zis ca e ok, atata doar ca nu stiu daca gine a zis ok pt. ca chiar e ok,sau a zis pt. ca nu ma mai contrazice de multa vreme...Acum cel putin,iau mai rarut B-uri,cam 2 B6 si 2 B12 pe saptamana.
karinuta,sunt un pic curioasa cu ce hematolog din Timi ai vorbit,daca cumva e Cheveresan,poti sa uiti ce ti-a spus.Eu in una din sarcini am luat heparina,si intr-adevar,in prima zi de administrare,dr.(ginecologul) m-a tinut in spital, si am facut anal. in ziua respectiva si a 2-a zi,cand am iesit.Si mi-a zis ca ,daca se intampla sa sangerez,imediat sa vin la spital.Vreo 2 luni am facut anal. din 2 in 2 saptamani,apoi o data pe luna.
sorina[/b]_[b]sz,ti-am trimis un e-mail.
A,vroiam sa va intreb,daca aveti habar:sunt contrariata,tocmai mi-a venit CM, e a 17-a zi,nu mi s-a mai intamplat niciodata sa vina asa de devreme!!!Am luat eu Puregon,dar n-am luat toata cura,ac atunci cand am vazut ca foliculul ala crestea ca dementul,m-am oprit,mai ales ca am si facut ultima injectie care era expirata...n-\am mai fost nici la eco,n-am mai luat nici Pregnyl...Cred ca m-am dereglat,nu-i asa...?Offf, e exact ceea ce-mi lipsea...Ce sa fac,voua vi s-a intamplat dupa vreo stimulare sau fiv???Please,help me!!!
mcrissa,Avalon,danny,mihaelegoldi,,iar pt miki,mult soare si vacanta fara griji!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Profa, da, mie mi s-a intamplat... dupa fiv 4 , probabil organismul meu era cam epuizat de atatea stimulari... m-am dereglat ingrozitor... primul ciclu a venit in ziua cand trebuia sa fac testul de sarcina, urmatorul dupa vreo 50 zile si a fost anovulator ca am stricat zeci de teste de ovulatie... urmatorul a venit dupa 15 zile, tot anovulator. Abia urmatorul ciclu am intrat in normal si am avut ovulatie. Se pare ca odata cu varsta apar si aceste cicluri anovulatorii care sunt fie prea lungi, fie prea scurte... dar la noi cred ca sunt rezultatul stimularilor hormonale, e o forma prin care organismul zice: "time out, am obosit".

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosca spune:

Fetelor ,am fost la un hematolog in Cluj ,d-na doctor Laura Urian se numeste si mi-a zis ca trebuie sa iau doar acid folic fiindca mthfr tine de metabolizarea folatilor .Mi-a dat si un nr. de telefon ,oricum mie mi s-a parut forte ok.E tanara si zicea ca intelege perfect deoarece si ea prima sarcina a avut-o dupa zece ani de casnicie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trombofilia spune:

Am deschis un cap nou aici

Mergi la inceput