Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-10

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Da, la indicatia doctoritei Avram fac clexane 0,4 pana nasc si inca 6 saptamani dupa nastere iar aspenter iau in fiecare zi cate o pastila. Tratamentul va suferi modificari numai in cazul in care Doamne fereste baieteii mei vor avea probleme in crestere sau vor fi rezistente mari pe arterele uterine... in 24 iulie am eco morfologica de trim.2 la dr.Pop si vom vedea cum au evoluat bebeii, deocamdata pana saptamana trecuta bebelusii erau in avans cu 4-5 zile fata de varsta gestationala (pe care o cunoastem cu exactitate pentru ca am facut fertilizare).

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

ma bucur sa aud ca baietii cresc bine.te urmaresc pe tine si-mi fac mie curaj ca va fi bine si bebe meu.te-ai gandit la nume pentru ei?si bebelina mea e inainte cu 5 zile.as vrea sa reincep si eu aspenter-ul zilnic, dar mi l-a rarit cand mi-a curs sange din nas si asa mi l-a lasat.am intrebat ultima data la control daca sa-l iau iara zilnic si a zis ca daca bebe creste bine nu am de ce sa iau deocamdata zilnic.

13+ Minunea din burtica

Puisori

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinuta spune:

buna fetelor!as dori sa va intreb pe cele care aveti mutatia factorului v leiden, heterozigot, cum faceti monitorizarile pe perioada sarcinii in conditiile in care luati clexane.Eu am o mare problema, pt ca in august as vrea sa incep un fiv, dar am gasit pe cineva care sa stie despre ce e vorba in conditiile in care ai aceasta mutatie doar la Bucuresti, eu fiind din vestul tarii, iar perspectiva unor drumuri la Bucuresti lunar sau mai des in conditiile unei sarcini nu ar fi ceva tocmai placut (15 ore cu trenul sau 10 cu masina).Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

mcrissa,stii cum m-am gandit eu ca o sa ai fetita?Am citit undeva ca Dumnezeu le da baieti doar femeilor foarte rezistente si puternice,ca el stie ca numai o femeie "mana de fier" poate creste un baiat.De ex,soacra mea are 3 baieti,zicea ca a facut 3 in speranta ca va avea o fetita,dar si 20 daca ar fi facut,sigur toti ar fi fost baieti....Eu pe tine te-am simtit delicata,sensibila si fragila,deci...mama de fetita.Te-am simtit asa mai ales cand ai pozat gugustiucul, si cand ne povesteai ca plangi,si te intelegeam,ca si eu in locul tau as fi plans,la fiecare semn alarmant...si si eu tot fetita as fi avut... cu toate ca lumea din jur imi spune ca nu m-ar vedea mama de fata... poate de aceea nici nu reusesc sa fiu...Si pe miki tot mama de fetita o vad
la toate fetele,mamici si viitoare de mamici atat de fetite cat si de baieti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Karinuta, eu am FACTOR V LEIDEN heterozigot asociat cu MTHFR heterozigot si am pierdut 2 sarcini la 8 si la 6 saptamani. Monitorizarea am scris mai sus cum o fac. Tratamentul meu zilnic pentru trombofilie inca de la inceputul sarcinii consta in:
- 1 clexane 0,4
- 3 magne B6
- 1 aspenter
- 1 vit.C 1gr
- 1 acid folic 5 mg
- 1 omega 3 cu B-uri.
Am mai luat pana in urma cu o saptamana si cate 1 pastila B complex pe zi.

Mcrissa, eu sunt foarte optimista in ceea ce te priveste si cred ca deja ai trecut pericolul, trebuie sa fii si tu mai increzatoare in viitorul sarcinii, deosebirea este ca de data asta urmezi un tratament... si apoi, stii cum se spune, se mai sparg si ghinioanele odata si-odata... Ca si Profa, si eu mi te inchipuiam tot mama de fetita, nu stiu de ce, poate pentru ca esti o fire atat de sensibila si feminina... numai pe mine nu ma "vedeam" mama de baieti, in veci... si voi fi! Adevarul este ca intr-adevar, am o fire mai "strong"... cum mi-a zis o cucoana, acum de curand, auto-caracterizandu-se: " daca trece tractorul peste mine, ma ridic, ma scutur si zic: aaaah, ce bine-a fost!"... cam asa si cu mine... si unul din baieti se vede deja la eco a-mi semana, intr-o continua miscare, e un mic barbatel... celalalt e mai finut, seamana lui barbata-miu.
La nume inca negociez... poate voi avea mai mult succes mizand pe efectul "surpriza" inainte de nastere... din pacate sotul meu e tare conservator si in privinta asta, ca daca ar fi fost dupa mine probabil ca acesti copii ar fi avut in buletin nume pe care le gasesti prin cartile de povesti din tarile nordice


PS: vezi ca atata sangerarile nazale, cat si cele gingivale in timpul sarcinii sunt absolut normale la unele femei, nu au legatura cu tratamentul, ci cu faptul ca volumul si presiunea sangelui cresc in sarcina.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinuta spune:

avalon iti multumesc mult pt raspuns. Sa stii ca esti un model pt mine.eu am ramas un pic in ceata pt ca am vorbit cu un medic hematolog din tm si mi-a spus ca dupa administrarea clexanului trebuie la 24 de ore sa-ti faci analize de sange, ori cum eu stiam de la voi ca le luati zilnic n-am mai inteles nimic, m-am gandit ca este imposibil ca si voi sa faceti zilnic analize de sange, deci ceata totala, mai ales ca eu sunt din oradea deci mie chiar mi-ar fi imposibil sa merg zilnic la analize la tm sau la bucuresti, chiar ma gandeam ca daca asa sta treaba ar trebui ori sa renunt ori sa gasesc o mama purtatoare.Dupa sapte ani de incercari imi este deosebit de greu.dar asta este viata .Oricum iti multumesc ffff mult avalon.Pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

avalon,acest tratam ti l-a dat medicul,sau a fost cu concurenta ta?sunt ok atatea B-uri?scz ca intreb,dar tre sa lamuresc nebuniile mele.stii eu printez tot ce ma intere.am un dosar.......sa-mi traiasca.si sa-mi fie cu folos.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Danny, magne B6 mi-a recomandat ginecologul meu. Iar 1 pastila omega 3 cu B-uri si 1 pastila B complex pe zi le-am luat eu si dozele sunt infime, tie ti se pare mult? Pai atunci nu stii ce doze de B12 si B6 pe zi si-au administrat fetele cu MTHFR, poate intra ele si-ti spun... Eu am MTHFR heterozigot, tu ce afectiune ai, de ce trebuie sa iei B-uri?

Karinuta, la mine nu este nevoie de analize dupa clexane, asa mi-a zis hematologul, decat in situatiile pe care le-am scris mai sus. Pana acum nu a fost cazul.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

stiu dozele fetelor,ca si eu am MTHFR si le iau.dar nu le stiu pe cele din med pe care le iei.nu am zis ca e mult,putin,nu stiu.era un gand.parca Bcomplex contine B1,B2....nu?am 2 mutatii, una homozigota,una heterozigota.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Danny, nu am la mine dozele, insa la un moment dat facusem un calcul al lor si cu tot cu prenatalele luate nu ajungeam nici pe sfert pentru B12 si B6 fata de ceea ce am vazut ca au scris fetele ca e necesar pt MTHFR. Poate ar trebui sa iti spuna medicul, eu asa sunt mai cumpatata, zodia balantei, deh...

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 20+

Mergi la inceput