Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-10

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

Miki

Eu pe 22 o sa am rezultatul la analize si atunci o sa stiu sigur. Cand mi-au recoltat eram pe fuga si cred ca nu am tinut cum trebuie apasat dupa si am facut o frumusete de hematom, dar trece el.

Eu de cand am pierdut sarcina nu am mai luat decat acidul folic, nu am mai luat nici magne B6 si nici vit C. Credeti ca ar trebui sa reincep sa le iau? Ma gandeam sa astept intai rezultatul analizelor si vizita la dna dr Uscatescu si apoi sa incep tratamentul.

Mi-am facut programare si la un endocrinolog dar abea in august, e perioada de concedii si la ei. Nici nu mai stiu ce alte investigatii sa imi mai fac. Voi ce analize ati mai facut?

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Lavinia, nu toate analizele le primesti asa de tarziu, numai la mutatii iti da rez in 3 sapt la celelalte iti da rez mai devreme. Suna si vezi dc sunt gata. Eu mi-am dat adresa de mail si mi le trimiteau at cand erau gata. Poti lua de acum B Complex, ajuta la fertilitate si vit C Cetebe cu zinc 500 mg /zi, vit E forte poti lua din zi 1 pana in zi 10 1/zi (pt fertilitate si fluidizarea sangelui ) , Omega 3 3/zi (idem) . Nu stiu ce anal sa mai faci pt ca nu stiu ce ai facut.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

Multumesc pt raspuns Miki

Si eu mi-am dat adresa de mail. Mi-au spus atat de la receptie cat si pe factura scrie ca rezultatele vor fi gata pe 22 iulie

Ce analize am mai facut:
- analizele genetice din produsul de conceptie (trofoblast)cariotip si AMNIO-PCR
- Imunologie (Ac Anti-CMV IgM, Ac Anti-CMV IgG, Ac Anti-toxoplasma IgM, Ac Anti-toxoplasma IgG, Ac Anti-virus rubeolos IgM, Ac Anti-virus rubeolos IgG, Ac Anti-Lysteria)
- dozarea hormonala (FSH, LH, estradiol, prolactina, progesteron)
- secretii vaginale
- si acum de trombofilie

Am revazut si listuta voastra si ma gandesc sa imi fac si pachetul de profil sindrom antifosfolipidic si imunoglobulina G (IgG).
Mai am o intrebare: doar in cazul in care imunoglobulina G (IgG) iese inafara limitelor normale se fac si urmatoarele 6 analize din lista?

Eu sunt cam confuzata ca foarte multe analize au IgG si nu mai stiu daca sunt acelas lucru sau nu.

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Eu sunt tare necajita...imi vine sa ma duc in lume...am inceput o noua etapa de stimulare cu Puregon,in prima eco din ziua 3,aveam un folicul dominant de 10(!?!)pe OD si unul mai mic,cam de 6 parca si unul de 5 si ceva pe OS.Am luat Puregon,putintel,75 UI/zi si azi,in ziua 8,aveam pe OD un singur folicul de 22,9!!!,iar pe OS unul de 13,9.Mi-a zis ca cel de pe dreapta e anormal de mare,si nu are nici f. bine conturata membrana,deci nu e de o calitate buna,iar cel de pe stanga pare ok,numai ca e cam mic,si trompa mea stanga nu e f. permeabila....Nu stiu de ce o fi crescut atat de mult acel folicul...ritmul de crestere sub puregon e ok,doar ca din start era prea mare,in ziua 3,fara stimulare,de 10mm...chiar nu stiu de ce mi-a zis sa mai iau puregon...doar endometrul era ok, de 8,3 si trilaminar. Chiar nu stiu ce sa mai fac...in viitor,evident,ca acum s-a dus sansa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinuta spune:

miki iti multumesc ffffff mult pt raspuns, si sunt alaturi de tine .Iti doresc sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci peste incercarea aceasta si sa ai copilul mult dorit.multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui profa

Eu sunt tare necajita...imi vine sa ma duc in lume...am inceput o noua etapa de stimulare cu Puregon,in prima eco din ziua 3,aveam un folicul dominant de 10(!?!)pe OD si unul mai mic,cam de 6 parca si unul de 5 si ceva pe OS.Am luat Puregon,putintel,75 UI/zi si azi,in ziua 8,aveam pe OD un singur folicul de 22,9!!!,iar pe OS unul de 13,9.Mi-a zis ca cel de pe dreapta e anormal de mare,si nu are nici f. bine conturata membrana,deci nu e de o calitate buna,iar cel de pe stanga pare ok,numai ca e cam mic,si trompa mea stanga nu e f. permeabila....Nu stiu de ce o fi crescut atat de mult acel folicul...ritmul de crestere sub puregon e ok,doar ca din start era prea mare,in ziua 3,fara stimulare,de 10mm...chiar nu stiu de ce mi-a zis sa mai iau puregon...doar endometrul era ok, de 8,3 si trilaminar. Chiar nu stiu ce sa mai fac...in viitor,evident,ca acum s-a dus sansa...

Nu avea cum sa vada membrana ovocitului la ecograf, posibil ce a vazut e forma folicului care at cand e gata sa se sparga se deformeaza putin. Nu stiu ce sa zi, banuiesc ca cel mare nu e folicul si e chist, cam maricel pt zi 3 folicul de 10mm , eu asa zic dar poate stiu fetele altceva. Profa, in locul tau as merge pe FIV decat sa bag hormoni degeaba in mine sau numai pt un folicul. Te pup si-ti tin pumnii sa fie OK totusi la inseminarea asta.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavinia78

Multumesc pt raspuns Miki

Si eu mi-am dat adresa de mail. Mi-au spus atat de la receptie cat si pe factura scrie ca rezultatele vor fi gata pe 22 iulie

Ce analize am mai facut:
- analizele genetice din produsul de conceptie (trofoblast)cariotip si AMNIO-PCR
- Imunologie (Ac Anti-CMV IgM, Ac Anti-CMV IgG, Ac Anti-toxoplasma IgM, Ac Anti-toxoplasma IgG, Ac Anti-virus rubeolos IgM, Ac Anti-virus rubeolos IgG, Ac Anti-Lysteria)
- dozarea hormonala (FSH, LH, estradiol, prolactina, progesteron)
- secretii vaginale
- si acum de trombofilie

Am revazut si listuta voastra si ma gandesc sa imi fac si pachetul de profil sindrom antifosfolipidic si imunoglobulina G (IgG).
Mai am o intrebare: doar in cazul in care imunoglobulina G (IgG) iese inafara limitelor normale se fac si urmatoarele 6 analize din lista?

Eu sunt cam confuzata ca foarte multe analize au IgG si nu mai stiu daca sunt acelas lucru sau nu.

Lavinia

Lavinia ar tb sa faci anticorpii antiocardiolipinici si lupus anticoagulant. Despre cele imunologice intreaba fetele de la "Sarcina si bolile autoimune" pt ca nu ma prea pricep, nu stiu dc e sufic Imunoglobina G. La celelalte anal (toxo, CMV, Rubeola) IgG arata dc ai avut infectia in trecut (deci ai anticorpi dc este pozitiv) si IgM arata ca ai infectia in prezent si deci ar fi OK dc ti-ar iesi negativ.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

miki am fost plecata si numai acum am aflat de pierderea ta....am sperat pentru tine ca de data asta va fi totul bine, dar se pare ca ai avut dreptate....sunt alaturi de tine, te imbratisez si ma bucur ca esti optimista si hotarata!

Kora

CARPE DIEM!(Traieste clipa!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui karinuta

miki iti multumesc ffffff mult pt raspuns, si sunt alaturi de tine .Iti doresc sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci peste incercarea aceasta si sa ai copilul mult dorit.multumesc mult!

Multumesc Karinuta, dc iti faci PM iti scriu acolo tel asistenetei d-nei dr Uscatescu




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Buna fetelor, off imi pare rau ce aud despre tine, miki .
NU pot sa spun decat sa nu ne pierdem speranta. Va rog, daca nu e prea mare deranjul, cele care ati facut analize in urma pierderilor de sarcini, care au fost acele analize? As vrea sa compar cu ce am facut eu si sa merg sa fac restul; as vrea ca pana la anul, cand mai vreau sa incerc inca o data, sa am toate acestea facute ca sa elimin posibile cauze, cel putin sa incerc.
Off, de ce trebuie sa fie ata de greu??? la toate.

miha79

Mergi la inceput