**LMA Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(101)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gravi, am vazut eu o silueta mov pe acolo, dar nu eram sigura ca esti tu si oricum tot pitita se cheama ca erai. Vreau sa te vad in toata splendoarea , cu un zambet ceva pt noi.
An@, ce draguta est tu - multumesc, astept cu multa nerabdare valul inspumat,mmm, briza parca am inceput sa o si simt. Vacanta placuta!
Vas, nu mai tineam minte ca esti din Petrosani, dar cu siguranta iau legatura cu tine in caz ca vom ajune in anii urmatori pe acolo. Mie imi place tare mult zona voastra, valea Jiului etc.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Liviana, ma bucur ca iti place zona. Nu e chiar asa de neprimitoare cum se spune. Eu ma simt bine aici, cu muntele langa mine , de aia astept sa vad marea, pentru mine e clara diferenta intre casa si mare.
Iarna e un peisaj superb si preturile la cazare in Parang, Straja sunt mult mai mici decat in zona Brasov, si e zona super de ski si sanius. Va asteptam la iarna.
Gravi, ce scumpa e Mara ta.


Andreea , mamica Elizei
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Am reusit in sfarsit sa pun poze din Barcelona

aici

Revin cu raspunsuri

Mami de Calin Gabriel (8 mai 2007) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

arcadia super pozele de la Barcelona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Arcadia, minunate locuri, n-am ratat nici o poza. Ce bine iti sta ca turista cu burtica. Sa mai repeti "figura". Calinut cu cine a stat in aceasta perioada?
Vas, da, stiu, am fost pe Parang, stiu ca preturile sunt mai accesibile, mie imi place ca e mai wild decat V Prahovei, pacat insa ca e departe de Bucuresti.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

chrisule, ce bine ca ne-ai scris... ma gandeam ca ai renuntat la forum sau ca ai probleme. ce frumoase sunt pozele wow ce mare si frumoasa s-a facut daphnica, si albert seamana cu un leut e tare frumos la voi la munte, eu ma chinui sa ajung de 2 ani la munte si mereu reusesc sa ma aglomerez in weekenduri vara asta sigur mergem, nu stiu inca pe unde, dar mergem parca as merge si eu in parang ca acolo n-am fost niciodata felicitari lui albert pentru note mai da-ne din cand in cand cate un semn sa stim ca sunteti bine

liv multumesc iti trimit zilele astea pm cu detalii. sigur vei ajunge la barcelona, si noi vrem sa mai mergem o data cu calin intr-adevar mi-a prins bine, m-am intors mult mai relaxata bblica e bine, am vazut-o la eco si da din picioruse si manute, eu nu prea o simt inca dar astept calin a stat la tara cu ai mei, acolo este si acum, imi este teribil de dor de el, insa lui ii e bine acolo si eu deocamdata trebuie sa lucrez in buc ca acolo nu am net, dar vreau sa pun si sa petrec si eu mai mult timp acolo, e aer curat, mai relaxant.. nu e foarte departe, la vreo 50 km de buc. dupa ce ne intoarcem de la mare ma ocup de asta.

pooh, noi nu nu am prins prea mari calduri, ba chiar in ultimele 2 zile a fost destul de racoare si eu vreau sa vad anglia si scotia, imi sunt dragi locurile astea desi nu le-am vazut niciodata poate din cauza cartilor pe care le-am citit. te-as ruga cand ai timp, candva, sa imi dai cateva detalii despre drum, cazare, ce e fain de vazut, daca poti nu ajungem anul asta dar sper peste un an sau 2.. ce fac manu si mihnea?

ella multumesc stiu ca ai stat la barcelo, am retinut de cand ai scris, ma tenta si pe mine ca daca faceam rezervarea din vreme plateam cat am dat la best western unde am stat noi, insa pana m-am hotarat eu a crescut pretul. oricum ma bucur ca am nimerit acolo pt ca hotelul e fain, locatia e buna, aproape de sagrada si de centrul vechi si a mai fost si sarbatoarea strazii distractie faina si timp frumos sa aveti!

flore da, chiar aveam nevoie ca nu mai iesisem din buc de nu stiu cand. sunt multe chestii faine si pt copii, sigur o sa va simtiti bine

carla multumesc! chiar ca aveti curaj sa plecati cu bb asa mic la drum, felicitari!

mica multumesc! super hotelul la care ati stat, si piscina maya parea ca se simte in elementul ei in picina, sper sa il conving si eu pe calin sa intre in apa ca anul trecut nu a vrut.

alina foarte faine pozele de la ziua marei, asta imi place mult, iar costumasul e super si tu cred ca arati tare bine, pacat ca nu vrei sa ni te arati

an@ multumesc distractie placuta si abia astept poze! vreau sa citesc si eu porecla, dar nu stiu cu ce ziar a aparut, poate o mai gasesc la editura..

carmen am uitat sa iti zic ca si eu ti-am admirat printesele, ana a crescut si e asa draguta, iar mara era grozava in costumatia de serbare si m-a amuzat tare patania lui tati, auzi sa uiti masina si sa pleci cu metroul...

mihamora, am uitat sa zic ca am revazut pozele tale din vacanta de anul trecut si sunt superbe, mi-ar placea si mie sa ajung prin africa si gibraltar, poate odata o sa am curaj sa te intreb detalii

Mami de Calin Gabriel (8 mai 2007) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Liviana, de acord, vara urmatoare mergem in grup la Barcelona. Ramane sa-l conving pe sot si pe prietenii nostri cu care plecam de obicei in vacante, care au tot 2 copii! De-abia astept sa vizitam aquariumul

Am vazut poze cu Mara cea eleganta, mi-a placut la nebunie costumatia bluza maro-fustita alba.Si fustita de balerina, zici ca e un fulg de nea. Unde ati facut tortul?

Mica, anul trecut am vrut si noi sa mergem la hotelul unde ati fost voi, dar Tudor si prietenul lui au ales altul din motiv de tobogane

Carla, eu n-as fi avut curaj sa plec cu copil asa mic la mare, sunteti niste curajosi! Foarte frumoase buclele printesei!

An@, vacanta placuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Didi, multumesc de raspuns! cam asa si eu: biscutiti, saratele, bucatele de mar, capsuni, cirese (fara samburi) taiate cat sa-i bag o data in gura. Mai vazusem la reality show-ul ala "kate,jon +8" si aplic si eu: in pahar mai inalt, de platic, ii pun fulgi de porumb si stafide. mai ma pregatit in lada firgorifica macaroane cu branza sau iaurt sau ...dar asta pt drumuri mai lungi si cand e mai racoare...si io ma un stres cu enterocolitele.
M-a amuzat chestia cu pozitia de somn cum iesiti pe autobahn...Ana ia pozitia de somn cum ii pun scutecul de finet in geam (sa nu bata soarele). si noi plecam cand e ora ei de somn: ori dim devreme ca sa mai doarma pe drum ori inainte de pranzul de amiaz.
Ce sistem are restaurantul ala cu nu stiu?
unde ai vazut poze cu Sonia, ca io am ratat?

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Buna :)

S-a intamplat minunea si au adormit amandoi la ora asta, cred ca doar o data a mai adormit Mihnea atat de devreme...

Manu a facut vaccin luni - pneumo23.
Am descoperit ca i-a iesit o masea din cele de 2 ani si 1/2 - cred ca de la asta a avut nervisori.
S-a mai calmat, majoritatea timpului e o scumpica si o cumintica. Nu tot timpul ca m-as speria :D Le are si ea ca toti - trebuie sa ii faci pe plac sau se supara rau - cateodata chiar crize. Si nu vrea sa faca ce ii zici etc...
In schimb a inceput sa ii fie frica de intuneric de cand a fost cu tata la Constanta (la bunica) si a dormit singura in camera. Acasa doarme singura de cand s-a nascut, dar acolo era casa straina... De 2 saptamani adoarme cu lumina aprinsa.
Ii plac enorm de mult cartile, toate ziua imi cere sa ii citesc si le rasfoieste si ea, vorbeste pe limba ei si se face ca isi citeste.
Aud "aba ca dadada e mumoasa, e mumoasa aba ca dadada" toata ziua. Mai schimba la pagina cu vanatorul sau piticii - una "natoru" sau "pipicii" sunt "mumosi"

Operatiunea dat pampers jos e in stand-by - deocamdata nu vrea nici sa o schimb. Orice schimbare de pampers se face cu alergat, tambalau etc. Pana pe la 1 an si 9 luni mai facea la olita, acum nu vrea deloc.
Nu vrea sa zica daca face nr. 1 sau nr. 2, dar anunta cand emite gaze :D

Si cu mancatul este in urma - fructe nu mananca decat date prin razatoare. Mancarea zdrobita in general cu furculita (depinde ce e - din snitzel musca, spanac, orez mananca).
In plus nu vrea sa manance nimic nou. La fel ca vara trecuta - refuza orice fruct noua. Numai mere, pere, piersici si banane. Si la mancare e si mai si.
Cere de mancare dar numai ca sa ne dea noua sa mancam - nu pentru ea. Asa ca mananca aceleasi feluri de cam un an...
etc etc etc

Vreau sa o dau la gradinita in septembrie/octombrie. E incantata de idee, dar nu stiu daca isi da seama ce inseamna. Oricum, ii plac enorm de mult copiii, daca e printre ei nu mai are nevoie de noi. Sper sa ii placa, si sa nu fie foarte sensibila la boli.

Pe Mihnea il iubeste. Nu stiu daca v-am mai zis dar Manu nu o are cu pupatul - oricat am pupat-o eu de mica. Nu ii place si pace. Nu a pupat pe nimeni pana la Mihnea. Si pe Mihnea il pupa din proprie initiativa, pe picioruse, pe manute.
Cu mine s-a impacat, doar cand e foarte obosita sau o necajeste ceva mai are ceva. De exemplu azi ea s-a dus ca 30 minute mai devreme acasa, nu mai putea sa stea de oboseala, eu am mai ramas cu Mihnea in parc ca dormea. Si bineinteles cand am ajuns acasa - dupa ce s-a trezit - era foarte suparata - desi nu a zis nimic initial. Dupa somn nu mai era obosita, dar cred ca ii da o noua masea.

hai ca am scris un roman... dar cand incep...

Eu nu prea am apucat sa citesc, dar va pup pe toate si va urez multa sanatate!

Liviana, am scris despre Barcelona pt ca eu credeam ca te duci anul asta :)))

Arcadia, sigur, caut exact numele etc si iti trimit un pm zilele astea. Mie mi s-a parut super... Iar Scotia pentru mine e o bijuterie. Ce m-au mai impresionat sunt ghizii - chiar isi fac meseria (eu obisnuita cu ghizii de aici)

Didi, scump relativ, ca si aici la restaurant cred ca e cam la fel. Ma gandeam ca in Franta / Anglia iti iei un sandwhich si e mai ieftin.

Of, vreau in vacanta...

Cu Mihnea e alta mancare de peste... A avut / are niste problemute.
De la anticolici ii ies niste bubite, si am intrerupt pe la 7 saptamani (maine face 12), am zis ca se descurca singur.
Si de atunci a dat din rau in mai rau - acumulari de gaze, plans toata ziua etc
A inceput sa manance mult mai putin, si saptamana trecuta a culminat cu dat afara toata mancarea (de la gaze, plans etc, si la 3 ore de la masa, si la 4, lapte digerat etc). Nu mai ia in greutate.
Culmea cu scaunele nu are probleme, dar nu il ajuta asta (nu se linisteste).
Asa ca de luni am inceput iar cu anticolicii care functionau (chiar daca dau bubite, sau sa vedem daca chiar dau sau e doar inchipuirea mea, desi deja - parca - are mai multe decat cele obisnuite de la caldura) si cu debridat, pauza de 3 ore intre mese. De atunci e mai bine, da mult mai putin afara, dar nu imi dau seama daca a luat in greutate pt ca nu mai pot sa il cantaresc - se misca tot timpul si precizia cantarului nu e atat de buna. Oricum, daca a luat nu sunt mai mult de 50g, dar in 2 zile 1/2 nu ma asteptam la minuni... Nu stiu cat mananca - stiu doar cata completare ia si nu pot sa ma ghidez dupa asta. Dar dupa parerea mea mananca mult mai putin decat Manu. Acum, Manu a fost si dum-dum, dar parca mananca putin Mihnea...

In rest e un baietel foarte vesel cand nu are colici, cand o vede pe Manuca se lumineaza la fata. Si la noi zambeste, gangureste. Manuca nu facea asa ceva - era tot timpul serioasa. In schimb, Manuca era mai "fortoasa". Mihnea nu vrea sa stea pe burta, urla din toti rarunchii, nu se tine pe brate. E mai molicel decat Manu. Doctorita zice ca se vede ca a fost tinut f mult in brate (din cauza colicilor, varsatului) si sa nu il mai tinem. E atat de cuminte ca dupa atat rasfat, accepta sa stea singurel in scaunul de masina, bouncer sau patut (perioade rezonabile, cere si in brate normal)

Maine ma duc cu el la Grigore Alexandrescu sa ii taie frenul lingual. E chiar in varful limbii, mult mai sus decat la Manu. Si din cauza asta nu poate sa apuce bine sanul si mai ales biberoanele. Doctorita a zis ca se poate si din cauza asta sa inghita atat de mult aer. O sa vedem...
Sunt cam speriata cu Mihnutz, daca nu merg toate astea mi s-a spus ca probabil o sa incepem analize, ecografii etc. Dar sper sa nu fie cazul - a luat super bine in greutate in primele luni cat a luat anticolicii...

Pe 26 iulie o sa avem botezul, atunci vin nasii in tara. Sper sa se linisteasca dupa, mai ales ca o sa aiba 3 luni si 1/2. Manu a fost tare cumintica dupa botez... Bine, cumintica era si inainte.

Nu cred ca are cineva rabdarea sa citeasca tot letopisetul :))) Dar m-am mai racorit / relaxat si eu.
Ma duc sa spal vasele :)
Noapte buna :)

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Didi, Florentina, eu as prefera sa vad Barcelona fara copii, adica sa ma tin de turism 100%, sa vedem daca si cand va fi posibil.
Poohy, asa tarziu se culca piciulicii tau? Dupa 0:00? Eheee, as vrea eu, dar nu cred ca e posibil sa merg la Barce anul asta. Imi pare rau pt problemele cu Mihnea, o sa se rezolve in timp si cu rabdare. Tinem pumnii pt interventia de la G Alexandrescu, o sa fie bine, ai sa vezi. Pupici si pt fortoasa Manu.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput