Sisteme de sanatate in Europa de Vest

Sisteme de sanatate in Europa de Vest | Autor: pepene

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!

Deschid acest subiect pt. ca ma intereseaza informatii despre sistemele de sanatate ( cum functioneaza, avantaje, dezavantaje ) din tarile Europei de Vest.

Pana in prezent am "experimentat" sistemul de sanatate din Romania si SUA, dar pe termen lung, imi doresc sa ma stabilesc in Europa de Vest, si pt. mine, acest criteriu este foarte important.

Va astept raspunsurile cu mult drag!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

Cum vad ca nimeni nu prea se inghesuie, incep eu

In SUA, pana acum nu am avut probleme cu sistemul de sanatate, asta gratie si faptului ca am beneficiat de o asigurare foarte buna. Am fost foarte multumita in ansamblu.

Ca peste tot, doctorii difera, dar nu am intalnit chestii grave. Ce am remarcat si la inceput m-a deranjat, dar apoi mi-am adaptat si eu discursul, este eficienta cu care interactioneaza cu pacientul. Am avut si appointments in care discutia cu doctorul a durat efectiv mai putin de 2 minute.

De staff, am fost foarte bine tratata.

Ca rezumat, in ansamblu mi-a fost bine, si in plus, m-am obisnuit cu modul in care functioneaza sistemul. De asta, mi-as dori sa aflu amanunte despre Europa de V, de care in general am auzit numai lucruri bune pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui pepene


Buna tuturor!

Deschid acest subiect pt. ca ma intereseaza informatii despre sistemele de sanatate ( cum functioneaza, avantaje, dezavantaje ) din tarile Europei de Vest.

Pana in prezent am "experimentat" sistemul de sanatate din Romania si SUA, dar pe termen lung, imi doresc sa ma stabilesc in Europa de Vest, si pt. mine, acest criteriu este foarte important.

Va astept raspunsurile cu mult drag!



Pepene sa inteleg de aici, ca te-ai "rupt" de USA? Doar de USA, sau ...?!

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

noi avem o asigurare medicala privata, platita de firma la care lucreaza sotul. locuim in Deutschland. asigurarea acopera toate serviciile medicale, inclusiv dentistul, lucrari dentare daca avem nevoie. chirurgie, nastere, orice domeniu medical.
eu am mers de cateva ori la medic in decursul a cateva luni si am fost f bine tratata, anul trecut am avut o problema la coloana, apoi si-a facut de cap fibromul, care intre timp a regresat in urma tratamentului. am stat la spital, conditii excelente, medicii f atenti si prompti. cand am avut gripa de Craciun, am facut perfuzii, medicul de familie mi-a pus la dispozitie o asistenta care venea si statea pe durata perfuziei ACASA la mine. si era in zilele de Craciun!

in asigurare suntem cuprinsi toata familia.

eu sunt multumita!




Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


Yasmine, fac pasi repezi. Imi pare bine sa te revad!

Kari, multumesc pt. raspuns. Suna f. bine ceea ce povestesti tu acolo.

Rog un moderator sa mute subiectul la sectiunea Diaspora. S-ar putea? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


Anyone?

Nu mai are nimic de impartasit nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Nu stiu sigur OMS are o lista cu sistemele de sanatate cele mai bine cotate. Asa am auzit intr-una din zile la TV, nu am verificat.
In FR. unii spun ca esti bine, alti ca nu. Cu personal sunt multumita si cu greu as schimba cu altceva.
Consultatii rambursate de securitatea sociala 75%, restul complementara daca ai. In cabinetele particulare avansezi consultatia si apoi esti rambursat. La spitale consultatiile nu le platesti, spitalizarea la fel nu si conditiile sunt extrem de bune cu personal destul de calificat. Am avut 2 cezariene in doua spitale diferite si sincer nu am nimic de reprosat.
Despre dentist...sunt doctori si doctori. Anul trecut eu mi-am refacut toata dantura, lucrare destul de importanta, facuta in Ro acum 10 intro clinica super cu 100$ dintele, deci mi-am refacut-o fara sa fiu nevoita sa scot un cent din buzunar. Nu ca securitatea ar ramboursa tot ci ca dr a facut in asa fel ca lucrarea sa treaca in tratament, care este rambursat, nu stiu sa-ti spun cum a facut,cert e ca nu am platit nimic. Am auzit si de cazuri in care se plateste la dentist destul de mult. In cazul acesta o buna complementara e de preferat.

Editez:

Femeia insarcinata este acoperita 100% de stat atat pe timpul sarcinii cat si apoi daca necesita tratament. Eu dupa a doua cezariana am avut o luna de tratament cu injectii zilnice si analize de sange de 2 ori pe saptamana. Timp de 1 luna un cabinet particular de infirmiere a venit acasa sa-mi asigure tratamentul, eu am platit factura si apoi am fost rambursata.Rambursarile se fac cam in 2 sapt.Voila
A! Si la farmacie rare ori platesti retetele, cea mai mare parte a medicamentelor sunt rambursate automat.

Pt. plus de detalii:

http://www.sante.gouv.fr/htm/minister/systsan.htm


http://www.euro.who.int/countryinformation/CtryInfoRes?language=French&COUNTRY=FRA





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


delphin,

multumesc mult! franta e una din my top choices, sa zic asa.

ma voi uita si pe link-uri, si apoi si pe site-ul OMS.

de doctorii francezi ( in afara de dentisti ) de care ai povestit mai mult, ai o parere buna in general?

si complementara este sponsorizata de firma la care lucrezi? costa mult? exista preturi diferite in functie de serviciile diferite, ca la asigurarile private din SUA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihharo spune:

Super subiect si foarte de actualitate... Pe mine ma intereseaza sistemul de sanatate in Suedia, pentru ca ce am auzit eu nu prea e de bun augur... poate una dintre fetele care locuieste acolo ar putea sa-mi dea cateva detalii, pentru ca si noi intentionam sa ne stabilim in Suedia in viitor si orice informatie, din punctul asta de vedere, ne-ar fi de foarte mare ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui pepene


delphin,

multumesc mult! franta e una din my top choices, sa zic asa.

ma voi uita si pe link-uri, si apoi si pe site-ul OMS.

de doctorii francezi ( in afara de dentisti ) de care ai povestit mai mult, ai o parere buna in general?

si complementara este sponsorizata de firma la care lucrezi? costa mult? exista preturi diferite in functie de serviciile diferite, ca la asigurarile private din SUA?



Complementara poate fi sponsorizata de firma dar asta in cazul firmelor mari sau poate sa puna 50%.Costul e in functie de ce servicii vrei si daca adaugi copii, un sot si altceva, in functie de varsta, etc creste si pretul. Eu am minimul minim,adica doar in caz de spitalizare pentru ca restul numa intereseaza deocamdata, 28 de ani si ma costa 30 de euro pe luna.Am colege cu un copil si barbat pe complementara care platesc 200 euro pe luna deci depinde de situatia ta, de srevici si de companie.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Pt. complementaranoi platim 83€ pe luna familie cu 2 copii, si nu minimul, undeva pe la mijloc. In general suntem rambursati integral si destul de repede.
Precizez ca e o complementara militara, mai sunt si altele la fel de bune.
Despre dr. in general, eu sunt multumita caci am gasit dr de familie care-mi convine. Dar sa stii ca si aici e cam peste tot, dr. interesti care se tin la zi cu avansarile si dr. pe care nu-i intereseaza de cat salariul pe care si-l varsa la sfarsitul lunii, adica sa faca cota de pacienti pe luna.
La fel si la spitale, sunt unele cu renume, unele mai putin. Ce este interesant este ca gasesti informatia pe internet despre mai toate spitalele din FR., sunt forumuri despre aceste subiecte.
Aici pretul unei consultatii este stabilit, sunt dr. care depasesc, dar asta ramburseaza complementara sau in cel mai rau caz pui tu din buzunar, dupa ce complementara a rambursat si ea, daca depasirea e importanta.
Vara asta voi lua contact cu sistemul de sanatate francez din Paris. Voi vedea preturile practicate si acolo,caci sigur sunt diferite de provincie.
Al doilea copil l-am nascut intr-o clinica semi-privata, nu am scos nici o centima din buzunar, totul a fost rambursat, iar complementul pt. camera singura si altele, complementara a rambursat.
Asa cum am mai spus, sunt pe deplin multumita de sistem.
Mai sunt in spitale persoane mai putin competente si delasatoare, care vin la munca doar sa castige bani, dar asa e peste tot cred, in toate bransele.
Sunt dupa un scurt sejur intr-un spital militar francez, in Africa. Doar cu numele e spital militar, sunt putin dezamagita de conditii si de personalul local, dar nu trebuie uitat ca sunt in "fundul" Africi si datorita spitalului francez am avut dreptul la un tratament corect in conditii cat de cat corecte.
voila!



Mergi la inceput