Burtici fericite de septembrie-octombrie (84)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Aida draga,greu cu numele de putze intr-adevar
Greu si cu sugestiile,pt ca numai voi stiti ce va pica bine la suflet..ce fel de nume vreti,romanesc?

Mihaela 30+ cu baby Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna fetelor, ma realatur si eu voua , urand in primul rand La multi ani! tuturor sarbatoritelor acestei luni si multumiri pentru urarile primite.

Stiu ca nu am mai intrat de mult pe forum, dar numai ca sa scriu, caci de citit am citit aproape tot ce ati scris, dar aveti o vitezaaaa.
Ultima veste despre mine era ca firma la care lucrez o sa inchida portile... din fericire seful a fost foarte de treaba si in ciuda restructurarilor facute, m-a putut tine pana sa-mi iau concediul de odihna si apoi de pe 6 iulie, intru in prenatal.

Voi mai merge la munca in prenatal cam o saptamana, sper, la cererea sefului, dar sunt recunoscatoare si nu protestez.

Eu am fost la control saptamana trecuta, unde mi-a zis dr-ul ca nu prea ii place cum e placenta, ca e cam jos, odihna multa, daca obosesc inseamna ca e prea mult…insa nu a mentionat nimic de … si nici eu nu m-am gandit sa intreb...

Cat despre lucrusoare pentru bebe, tot cam din superstitie nu am luat inca nimic, am un pitic pe creier – sa ma vad eu bine cu bebe acasa si apoi imi trimit consoarta la cumparaturi...
Bine, voi lua necesarul pentru spital – iesirea din spital – pentru bebe, si pb si pentru cateva zile, dar nu inca...

Am inceput cu lista pentru bagajul meu – primul pe lista CEAIUL DE PELIN . .

Din pacate am si eu contractii – cred- caci le simt cam cum au fost descrise anterior de cineva - recomandare de la dr – No Spa, max 3/zi. Inca nu am luat niciuna, probabil ca voi incepe curand, desi am zis ca vreau sa folosesc cat mai putine pastille posibil.
De asemenea cand a auzit ca am luat deja 10 kg – mi-a zis mai incet cu dulciurile…
Bebelina se misca destul de mult, odata am ras mai tare si a inceput burtica sa faca valuri-valuri, cum zicea mimika , de m-am si speriat. Cred ca am speriat comorica. Altadata am mancat atat de mult usturoi de cred ca am anesteziat copilul, nu a mai miscat o zi – mai la inceputul sarcinii, oricum nu o mai simteam eu, si m-am speriat RAAAAAU...asa ca de atunci am lasat-o muuult mai moale cu usturoiul...
Laura, in legatura cu olita, din fericire comorica mea cea mare era tareee ascultatoare, am pus-o pe olita la fix 6 luni prima oara si a si facut - a fost o intamplare bineinteles, dar eu m-am simtit f. mandra. In rest, cum se scula dimineata, direct la olita, cateodata facea, cateodata nu... incet si cu blandete ne-am invatat pana la urma.

unombun, concediul prenatal trebuie sa-l iei astfel incat sa-ti ramana dupa nastere 42 de zile din 126 acordate. Se socotesc zilele calendaristice. Doctorii mai lasa o saptamana - doua (aproximativ 14 zile) pentru dupa nastere, ca sa nu riste sa nasti mai tarziu si cele 42 zile sa se micsoreze – eu am discutat asta cu medicul de fam si mi-a zis ca la nevoie provocam nasterea, daca intarzie prea mult bebelina, dar se intampla foarte rar.

Din pacate nu pot sta prea mult pe scaun, si din aceasta cauza nici nu prea scriu, dar acum cred ca am recuperat, cat de cat.
si tuturor.


29 fix cu

Mami Magda cu Rafaela si bebelina2
Vine bebe2 - si fiecare zi e o victorie spre VIATA
Avem si site
Magda & Claudiu

Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Kawaichan aici pozele cu ce am cumpårat si am pu si cateva poze cu burticutza de 30 de såpt

Iulika, cea mai fericitå 30+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa.81 spune:

buna fetelor.imi spune si mie cineva cum sunt contractiile.burtica mea se intareste dar nu toata .dedesubtul buricului doar,deasupra buricului nu.ar putea fi contractii? burtica ma mai doare si ea dar nu cand ii tare.stiu ca le ati descris dar nu stiu in ce capitol. [gravi 23 plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Awwwww Iulika,sunt superbe lucrusoarele,iar de burtica ta m-am indragostiiiit Mai ce bine te prinde,arati super asa rotunjoara
Ah,si ai canapea la fel ca a mea

Mihaela 30+ cu baby Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

Awwwww Iulika,sunt superbe lucrusoarele,iar de burtica ta m-am indragostiiiit Mai ce bine te prinde,arati super asa rotunjoara
Ah,si ai canapea la fel ca a mea

Mihaela 30+ cu baby Joshua


Multumesc ..Lucrusoare nu prea o så cumpår o så primesc o groazå.. nasica deja i-a cumpårat cateva si cica vine cu o multime si din romania cand va merge in concediu..Dar o så iau cateva så am ca nu pot sa ma bazez doar pe asta...

Chiar e la fel?? canapeaua..Noi am luat-o ca pe o partet are 3 m pe cealalta 2m si nu mai bine putem sta relaxati amandou fara sa stam calare unu pe altu

Iulika, cea mai fericitå 30+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

unombun,

asa cum s-a mai scris concediul de maternitate are 126 de zile, in lege scrie ca se acorda 63 de zile inainte 63 dupa nastere dar la recomandarea medicului si optiunea persoanei beneficiare se compenseaza astfel incat dupa sa iti ramana minim 42.
majoritatea medicilor de familie ai fetelor de pe forum o tin una si buna cu 32 de sapt (adica 63 de zile)..ca nu se poate altfel ca nu au voie si tot asa..inclusiv medica mea cu care nu am scos-o la capat desi legea e f clara...vezi biroul de consiliere punct ro la maternitate....eu mi-am luat medical dar si pe ala mi l-a cam dat cu portia...
sunt si fete care nu au avut pb....putine la numar.
ca toate lucrurile la noi desi legea e clara nu se aplica ...

succes!

fetelor trece timpul atat de repede...maine fac 31 de sapt..in curand vom tine bebei in brate..eu mor de frica ca nu o sa ma descurc..sau ca o sa ma descurc prost.....in acest moment ma bazez foarte tare pe faptul ca o sa fac lucrurile instinctual...of


30+ fericita mamica de jucausa
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!
Jucausa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Iulika nu cred ca e chiar la fel la design,dar materialul da,baga un ochi la pozele mele cu lucrusoarele de bebe,erau intinse pa canapea.

Crocodana si eu trec prin aceleasi stari..tot incerc sa-mi imaginez cum va fi viata mea cu bebe si ma incearca o gramada de griji..vad totusi ca celelalte fete de la alte odisei se descurca,asa ca-i musai sa ne descurcam si noi

Crissa,intarit burtica,ok,dar te doare? Daca te doare nu prea e bine..Vezi ca in capitolul trecut explica Cristina mai in amanunt ce si cum

Ma bag la somn fetele,ca e ora 3 deja.M-am chinuit s-o conving pe maica-mea vreo ora si ceva ca nu e cazul sa creada ca fi-su e sclavul proaspetei neveste daca serveste el masa in locul ei cand au musafiri Nici nu ma mir ca multa vreme m-am simtit mai apropiata de soacra-mea decat de ea,off.
As putea scrie romane intregi despre maica-mea,nu mai are mult si o ajunge pe soacra lui Techila din urma

Gata,hai noapte buna.Pup la toata gasca

Mihaela 30+ cu baby Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

Iulika nu cred ca e chiar la fel la design,dar materialul da,baga un ochi la pozele mele cu lucrusoarele de bebe,erau intinse pa canapea.


Mihaela 30+ cu baby Joshua


Da ai dreptate acum m-am uitat si la material sunt identice..Tu crezi ca eu ma uitam la canapea cand aveam lucrruri mult mai interesante de obs....iar ti-am admirat lucrusoarele..

Noapte bunå , vise plåcute

Iulika, cea mai fericitå 30+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

Aida draga,greu cu numele de putze intr-adevar
Greu si cu sugestiile,pt ca numai voi stiti ce va pica bine la suflet..ce fel de nume vreti,romanesc?

Mihaela 30+ cu baby Joshua

, da ai dreptate , dar habar nu avem , poate fi si unguresc dar sa sune bine. Am auzit azi de la el ca Eric ar merge , dar deja am auzit de atatia Eric ...
Si noi am vrut David dar in 2002 , daca Emma ar fi fost baiat , dar de 7 ani in coace tot David aud si mai in familie vreo 2 si mai vecini cativa ...
huh , va fi greu



Sa il ajutam pe Sebi


Aida ... 29+ ... cica
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput