Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (25)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Galushca

Poohy, dormi destul? Ziua mai bagi un somnic langa Mihnea?
Extra-tip: dormi noaptea langa el, sa vezi daca nu se face mai mult laptic. Bebe emite semnale chimice de le zice lumea feromoni si dormitul langa el face mult lapte si inhiba ovulatia. Apropo de discutia cu efectu contraceptiv. Io din capu meu cred ca nu alaptarea, ci bebele in principal determina efectul contraceptiv. Am multe prietene care au alaptat exclusiv pana la 6 luni si le-a venit ciclul daca nu au dormit cu bb noaptea.



Interesant ce spui tu. Nici eu nu dorm cu Luana, si desi am alaptat-o primele luni la 3 luni, dupa ceas, zi si noapte, la 2 luni dupa nastere imi venise deja CM.
Sa dorm cu ea sa produc mai mult laptc? Nu-mi vine a crede, dar e interesant. Nu stiu cum ramane cu teama de a nu ma intoarce pe ea noaptea, desi subiectul a mai fost discutat, nu am scapat de idee.
Luana azi, suparata, cu ochisorii rosii si umflati, cautandu-si dintisorul cu bucluc.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

Monica (Monvas) , da, cochetez cu ideea sa incepem cu suculetele de mar/morcov si niste piureuri (pe rand, desigur, nu cu toate din prima ).

Sa vedem ce spune si pediatra. Ideea este ca mi se pare ca nu mai ia in greutate. La 4 luni ar fi trebuit sa aibe 2Xgreutatea de la nastere, nu? Parca asa stiam.....

Nu sunt inca 100% hotarata daca incepem sau mai asteptam putin, dar studiez "problema"

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!
(09.03.2009)




nu isi dubleaza greutatea de la nastere decit daca a fost micut cind s-a nascut

daca vrei sa se ingrase, incepi cu cereale cu lapte

sfatul e sa incepi cu supa de legume inainte de fructe, pentru ca fructele sint mai dulci si s-ar putea sa refuze legume din cauza asta

eu zic sa nu te grabesti totusi, poti incepe mai aproape de 5 luni


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)


Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Multumesc Simona

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!
(09.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui poohy

Ayla, mie mi-a facut febra Manuela 39-40 de grade cand i-au iesit amandoi incisivii de jos in aceeasi seara. A durat 1 ora, dar m-am speriat groaznic.
Pediatra mi-a zis ca nu poate fi de la dinti febra atat de mare, dar intr-o ora a cedat si nu a mai avut nimic... Eu zic ca de la dinti era + ca era iarna si o tineam in sac de dormit, s-a incalzit. De atunci nu i-am mai pus sacul de dormit.
38.5 e poate fi de la dinti zic eu. Luat din fundulet e ~ 38 si pediatra mi-a zis ca se poate pana in 38 - 38.5 de la dinti.

vladut a facut febra mare 1 zi pe la 8 luni, fara sa fie nici un dinte la mijloc. asa fac copiii mici

Citat:


De cand nu mai ii dau anticolici lui Mihnea nu mai poate saracul sa manance... Adica nu la valoarea lui. Il doare mai tot timpul burtica, dar daca face alergie la ele ce sa fac?


de ce nu-i mai dai anti colici? eu am descoperit un sirop colic baby

Citat:

Vroiam sa va intreb si eu ceva - durerile de burta ale lui Mihnea sunt de 2 feluri - unele probabil de la burtica - se agita mult - si da afara f mult. In alte dati insa mi se pare ca se agita tocmai pentru ca ii vine sa dea afara - si se linisteste dupa ce da.
Are zile in care mai ales seara da afara mai tot laptele. Voi v-ati confruntat cu asa ceva? (nu conteaza daca e biberon, san, laptele meu etc - nu are legatura cu asta)

Cand era mai micut (si dadea mult dupa fiecare masa) l-au suspectat de reflux gastric, dar dupa a avut o perioada mai linistita si nu am mai ajuns sa ii fac ecografie. O sa vorbesc cu pediatra in curand... Are si mese dupa care nu da afara nimic, si mese la care da aproape tot.

cit de des varsa? tine-l ridicat mai mult timp dupa masa, si culca-l cu capul mai sus punind ceva sub saltea
nu cred ca il doare burta pentru ca ii vine sa verse

Citat:


Si inca o intrebare - acum ceva timp am citit ca va plangeati ca au nasul infundat bebeii. Al meu si acum fornaie cam rau - nu pot sa ii scot nimic din nasuc. Voi cum ati scapat? Pediatra mi-a zis (dar la 2 luni) ca e probabil de la lapticul pe care il da afara... Dar dureaza cam mult




s-a oprit din fornait numai dupa ce i-am dat niste picaturi. intreaba-ti doctorul


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)


Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui poohy

Ayla, mie mi-a facut febra Manuela 39-40 de grade cand i-au iesit amandoi incisivii de jos in aceeasi seara. A durat 1 ora, dar m-am speriat groaznic.
Pediatra mi-a zis ca nu poate fi de la dinti febra atat de mare, dar intr-o ora a cedat si nu a mai avut nimic... Eu zic ca de la dinti era + ca era iarna si o tineam in sac de dormit, s-a incalzit. De atunci nu i-am mai pus sacul de dormit.
38.5 e poate fi de la dinti zic eu. Luat din fundulet e ~ 38 si pediatra mi-a zis ca se poate pana in 38 - 38.5 de la dinti.

vladut a facut febra mare 1 zi pe la 8 luni, fara sa fie nici un dinte la mijloc. asa fac copiii mici

O fi asa, la Manu a durat fix o ora - si dupa am vazut dintisorii. Si ea nu prea imi face febra - a mai facut o singura data cand a fost racita rau - 38.2.
Citat:

Citat:

De cand nu mai ii dau anticolici lui Mihnea nu mai poate saracul sa manance... Adica nu la valoarea lui. Il doare mai tot timpul burtica, dar daca face alergie la ele ce sa fac?


de ce nu-i mai dai anti colici? eu am descoperit un sirop colic baby

De la espumisan/infacol/sab-simplex face bubite rau de tot (am incercat de 3 ori - ii dau - apar bubitele - nu ii mai dau - ii dispar. desi astea au efect)
Cand ii dau bonnisan e dezastru - ii face burtica de zici ca e furtuna si am avut cele mai negre zile - insotite de diaree. De 2 ori am incercat, cum i-am dat, a inceput, cum am oprit, i-a trecut.
Altceva nu am curajul sa ii mai dau. Am vazut si eu colic baby in farmacii...
Citat:

Citat:

Vroiam sa va intreb si eu ceva - durerile de burta ale lui Mihnea sunt de 2 feluri - unele probabil de la burtica - se agita mult - si da afara f mult. In alte dati insa mi se pare ca se agita tocmai pentru ca ii vine sa dea afara - si se linisteste dupa ce da.
Are zile in care mai ales seara da afara mai tot laptele. Voi v-ati confruntat cu asa ceva? (nu conteaza daca e biberon, san, laptele meu etc - nu are legatura cu asta)

Cand era mai micut (si dadea mult dupa fiecare masa) l-au suspectat de reflux gastric, dar dupa a avut o perioada mai linistita si nu am mai ajuns sa ii fac ecografie. O sa vorbesc cu pediatra in curand... Are si mese dupa care nu da afara nimic, si mese la care da aproape tot.

cit de des varsa? tine-l ridicat mai mult timp dupa masa, si culca-l cu capul mai sus punind ceva sub saltea
nu cred ca il doare burta pentru ca ii vine sa verse

Varsa cand sta pe umar - in timpul crizelor de colici sau ce or fi... Deci cu capul in sus. Pana pe la 6 saptamani dupa fiecare masa, apoi a fost un pic mai bine, acum iar la 3-4 mese. Varsa si la 2 ore dupa masa

Citat:

Citat:

Si inca o intrebare - acum ceva timp am citit ca va plangeati ca au nasul infundat bebeii. Al meu si acum fornaie cam rau - nu pot sa ii scot nimic din nasuc. Voi cum ati scapat? Pediatra mi-a zis (dar la 2 luni) ca e probabil de la lapticul pe care il da afara... Dar dureaza cam mult


s-a oprit din fornait numai dupa ce i-am dat niste picaturi. intreaba-ti doctorul

Ma duc luni... Am mai intrebat si la 2 luni. Of. Cu fetita nu am avut nici o problema in afara de dermatita atopica :D Fiecare cu cate ceva
Multa sanatate!!!

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Galushca

Poohy, dormi destul? Ziua mai bagi un somnic langa Mihnea?
Extra-tip: dormi noaptea langa el, sa vezi daca nu se face mai mult laptic. Bebe emite semnale chimice de le zice lumea feromoni si dormitul langa el face mult lapte si inhiba ovulatia. Apropo de discutia cu efectu contraceptiv. Io din capu meu cred ca nu alaptarea, ci bebele in principal determina efectul contraceptiv. Am multe prietene care au alaptat exclusiv pana la 6 luni si le-a venit ciclul daca nu au dormit cu bb noaptea.



Bine zici tu din capul tau !!


Mami lui Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Galushca


Extra-tip: dormi noaptea langa el, sa vezi daca nu se face mai mult laptic. Bebe emite semnale chimice de le zice lumea feromoni si dormitul langa el face mult lapte si inhiba ovulatia. Apropo de discutia cu efectu contraceptiv. Io din capu meu cred ca nu alaptarea, ci bebele in principal determina efectul contraceptiv.



Apoi Galushco, e clar ca dormitul in pat cu bebe e contraceptiv 100%, I mean cine se apuca la giumbuslucuri cu copilu' in pat?
Pisigri, pai atunci in septembrie mi-a aratat exact ce i-a facut (pe calculator, mi-a aratat o operatie filmata- iti dai seama cat m-am uitat, mi se facea rau!!), mi-a explicat ca i-a prins stomacul de peretii abdominali cu 5 fire si altu' torsiune nu mai face, de-aia m-am shocat asa acum. Si vetul s-a scarpinat in cap cand l-a vazut, a zis ca n-o fi alt organ intern baiul? Dupa operatie mi-a zis ca avea firele desprinse, stomacul intors la 180% plin de apa si de granule umflate de apa. Adevarul e ca de cand s-a nascut Sophiphi eu l-am cam neglijat, in sensul ca maica-mea ii dadea de mancare, stiti voi, ca "bunicile", mult, apa la dispozitie mereu...Iar la Dogul de Bordeaux predispozitia spre asa ceva e tare mare, asta este, bine c-a scapat, de-acum portii mici si dese si apa limitata, un bol mic tot la o ora (desi in mod normal un caine ar trebui sa aiba apa la discretie). Sper ca n-am plictisit prea mult tufetele cu asa amanunte, in orice caz e bine sa stie cele care au boxer (Plici-Plici- chiar, ce-o mai fi facand dragalasul cel pletos), ciobanesc german (aris) si alte rase care pot face sindromul asta.
In rest, luni facem si noi vaccinul (Sophiphi, nu Manole) si va zic drept ca am emotii, dar incerc sa le controlez sa nu-i transmit si ei agitatie!
Ce vroiam sa va mai intreb: tufetele care ati pus cercei la tufetitze- cand i-ati pus? Toate in maternitate? Ca eu am ratat momentul, ma gandesc sa-i pun la 3 luni la bijuterie, cu "pistol", dar mi-e si mila sa n-o doara prea tare!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Ilinca,
ciudat Manole asta al tau... da, regimul alimentar e ff important macar o perioada.
Mie pediatra mi-a zis ca daca nu i-am facut gauri in maternitate, sa astept pina dupa 6 luni. Nu am intrebat de ce pt ca nu vreau sa ii fac gauri

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/ (poze noi)

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu i-am pus ioanei cercei in maternitate. a carait putin, si apoi a adormit.

legat de dormitul in pat cu bebe si lactatia... in cazul meu nu e adevarat. eu nu dorm, si nu am dormit niciodata cu bb in pat, si am avut, respectiv, am lapte de mai pot da la inca unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Ilinca_M intreba pediatrul cand sa-i pui cercei. eu stiu ca numai dupa 6 luni se mai poate. fa-ti curaj si pune-i cercei, ca daca nu-i pui acum, nu-i mai pui. iti spun din experienta prietenelor mele.
de durut nu o va durea decat putin, dar tu vei fi langa ea sa o alinti sa-i treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Apoi Galushco, e clar ca dormitul in pat cu bebe e contraceptiv 100%, I mean cine se apuca la giumbuslucuri cu copilu' in pat?


hmmm

Mergi la inceput