Burtici fericite de septembrie-octombrie (82)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Eu nu am biserica ortodoxa prin preajma din pacate.
si as vrea sa ies cu bebelusul la aer cat mai curand posibil daca se poate, sper sa nu ma bata Dumnezeu prea tare si sa ma inteleaga.
Noi ne-am mai propus sa mergem acasa in Romania de sarbatorile de iarna.
Atunci va avea loc si botezul si iesirile mele la biserica si tot ce va mai fi necesar.
Sper sa mearga toate bine si sa reusim sa le implinim pe toate cu sanatate.
Ceea ce va doresc si voua

Cea mai fericita 28 + cu


lucia molifta ti-o poate face si in lipsa. asa i-au facut-o unei prietene. s-a dus maica-sa la biserica si i-a tinut loc. cat despre scos copilul afara...nici eu nu o sa astept 40 de zile. doar nu am capiat.

MangaGirl :-) 26+ cu Sasha Laurian
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

poze webshot - http://community.webshots.com/album/570672058NKtQlR

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulika29 spune:

Bunå fetelor!!!Am intrat så semnez si eu condica.

Monikus .Så iti dea Domnul tot ce iti doresti, multa sånåtate si fericire..



Iulika, cea mai fericitå 30+cu Bruce Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Eu nu am biserica ortodoxa prin preajma din pacate.
si as vrea sa ies cu bebelusul la aer cat mai curand posibil daca se poate, sper sa nu ma bata Dumnezeu prea tare si sa ma inteleaga.
Noi ne-am mai propus sa mergem acasa in Romania de sarbatorile de iarna.
Atunci va avea loc si botezul si iesirile mele la biserica si tot ce va mai fi necesar.
Sper sa mearga toate bine si sa reusim sa le implinim pe toate cu sanatate.
Ceea ce va doresc si voua

Cea mai fericita 28 + cu

Am impresia ca intre Craciun si Boboteaza nu se fac botezuri.

Iulia 24+ cu "Tudorita Mihaita"



asa e

MangaGirl :-) 26+ cu Sasha Laurian
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

poze webshot - http://community.webshots.com/album/570672058NKtQlR

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Bun, deci trebuie sa merg sa ma interesez la biserica ortodoxa de aici ce program au (ca nu e mereu slujba), ca sa ma pot spovedi si impartasi (de la nunta din 2006 nu am mai facut-o ).
Cat despre scosul copilului afara, eu nu cred ca il voi tine in casa pana la botez (asa cum zicea si Ioana81, ca sa il aduci de la spital te teleportezi, nu tot afara il scoti?? ). Adevarul e ca de cand am venit aici si am luat contact cu modul de gandire al italienilor m-am mai schimbat si eu. Aici copilul se scoate imediat, cand poti tu ca mama, sa-l prinda o raza de soare si sa ia aer curat!Iar daca m-ar fi intrebat cineva acum 2 ani daca voi naste natural ii sugeram sa mearga la un control .
Cred ca noi o sa botezam baiatul prin ianuarie, deci cam la 3 luni..ca pana in postul Craciunului mi se pare prea din scurt, apoi e post.... Plus ca nici nu avem nasi, inca .
Ramsam, multumesc, o sa caut rugaciunile indicate de tine.

Gianina 26+ cu Loris Stefan

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Eu nu am biserica ortodoxa prin preajma din pacate.
si as vrea sa ies cu bebelusul la aer cat mai curand posibil daca se poate, sper sa nu ma bata Dumnezeu prea tare si sa ma inteleaga.
Noi ne-am mai propus sa mergem acasa in Romania de sarbatorile de iarna.
Atunci va avea loc si botezul si iesirile mele la biserica si tot ce va mai fi necesar.
Sper sa mearga toate bine si sa reusim sa le implinim pe toate cu sanatate.
Ceea ce va doresc si voua

Cea mai fericita 28 + cu

Am impresia ca intre Craciun si Boboteaza nu se fac botezuri.



Aha, e bine de stiut, MULTUMESC.
Oricum vom veni mai devreme, nu chiar in ajunul Craciunului, sa stau si eu la mama vre-o 2 saptamani, ce numai voi ?
Multumesc mult inca odata

Cea mai fericita 28 + cu


dar nici pana in 24 decembrie nu poti sa-l botezi. ca e post. din noiembrie, parca de pe 14 si pana pe 24. deci...perioada moarta.

MangaGirl :-) 26+ cu Sasha Laurian
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

poze webshot - http://community.webshots.com/album/570672058NKtQlR

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

liliaco acum zau ca m-ai bagat in ceata fato. Pai nu inteleg in prima faza de ce nu ai fi vrut sa fi de fata cand a crestinat-o pe Andraca sa nu mai zic ca lumanarea data de tocul usii de sus si cuvinte magice ... astea chiar ca sunt sf-uri pt mine si nu am vazut si auzit nimic de genul asta in viata mea ... vezi , dar acolo la voi la Galati e alta zona si clar alte obiceiuri



Alaturi de Sebi


Aida ... 28+ ... cica
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

pentru nelamuriri poftiti aici: nu se fac botezuri si nunti
http://www.crez.org/randuieli/cununa_boteaza.asp

MangaGirl :-) 26+ cu Sasha Laurian
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

poze webshot - http://community.webshots.com/album/570672058NKtQlR

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl

dar nici pana in 24 decembrie nu poti sa-l botezi. ca e post. din noiembrie, parca de pe 14 si pana pe 24. deci...perioada moarta.



poti sa-l botezi. nu poti sa baila si alte alea

Ioana 27+ cu bebe Carol Ioan

album Webshots

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Hi hi, ce bun ati mancat...orez cu lapte, mmm, as manca si eu intre mese , iar snitel de vita imi place mult!
Eu am mancat un gratar de pui si niste cartofi nu prea reusiti, deh, comanda de la birou, cam subtire si nu foarte bun.

Analize eu imi fac de sange (toate) plus sumar de urina. ca sa stiti daca erati curioase. Ma duc luni sa recoltez.

La sarcina trecuta am facut molifta inainte de botez, am mers cu bebeii care au stat afara insa, cu prietena mea (si nasa bebeului lui Monikus ) la o biserica din apropiere, fara nici o programare si iti citeste preotul cele necesare. Eu am facut ca sa fie inainte de botez ca altfel nu ai putea sa intri in biserica.
De impartasit si spovedit inainte nu am facut.

Bebeul a fost afara din ziua 4-5, cand avea o saptamana mi se parea super, ca e mare, are o saptamana , mie mi se pare total aiurea sa nu o scot afara mai ales sa nu profitam de zilele inca calde asa cum sunt ele atunci, iar iarna o scoteam in cosmonaut (stiti voi, costume mari, complete de obicei mult mai mari decat dimensiunea copilului dar extrem de bune pentru vremea rece), si respira si ea aer curat.

Altii zic ca sa nu ai musafiri si nici alte activitati cu copilul pana la 6 saptamani - 2 luni. Eu zic ca e cam mult, insa da, pana la 2 luni, pana la primul vaccin nu prea are imunitati specifice, desi cica 6 saptamani are de la placenta mamei si de la colostru din primele zile de dupa nastere. Oricat o fi de dureros la inceput (ca se fac niste rani la sani, mama mama) e f important acel lichid galbui, e plin plin de antiocorpi.

Eu nu as vrea sa o pupe prea multa lume inainte de vaccinul de 2 luni (apropos se fac la 2-4-6 luni) si mai e ceva. Cel mai "periculosi" sunt copiii mai maricei care merg in colectivitate. Pentru ca ei altfel reactioneaza la miile de virusi de pe acolo si nu se imbolnavesc asa ca un bb f mic, abia nascut.
O vecina de-a mea a trebuit sa retraga fetita de la gradi (oricum era micuta, sub 3 ani) cand a avut si bebele proaspat petnru ca l-a imbolnavit de vreo 4-5 ori la rand si a facut si pneumonie la 3 luni de a stat internata cu el in spital destul. Acum are un an cel mic si merge din nou cea mare la gradi.

O pediatra mi=-a spus ca daca cea mare e bolnava, mai ales laringite si chestii ff grave la copii sa ii separ, sa o duc pe cea mare de acasa. Cum as putea sa fac asa ceva? Bolnavioara si trimisa de acasa...o sa ne descurcam noi cumva si nu o sa ne imbolnavim.


Clau 27+ cu si Alessia Maria 13 iulie 2007


varsta bb2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Mai vroiam sa adaug ceva la lista postata de Elle (pentru care ii multumesc si eu): la bagajul mic din sala de nasteri va puteti lua si un carnetel mic de notite si ceva de scris ca sa va notati intervalele contractiilor, si un radio mic (dupa nasterea naturala nu aveti voie sa adormiti, chiar daca veti fi fff epuizate) sau ceva care sa va tina treaza atentia. Eu si acum imi amintesc cu fiori ca dupa nasterea lui Rares (dupa momentul cu brodatul evident) am ascultat Rapsodia romana de G. Enescu... si nu va spun cum mi s-a inaltat sufletul pana la Dumnezeu (poate aveti mobil cu radio sau mp3 player micutz cu casti)


Ramona

Tudor Gruia 25+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput