Burtici fericite de septembrie-octombrie (82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

eu cred ca superstitia cum ca nu e bine sa scoti copilul din casa inainte de botez e un pic depasita. este imposibil sa nu-l scoti! ce faci cu el daca trebuie sa mergi la control? de la spital nu trebuie sa-l aduci acasa? si intrebarile pot continua la nesfarsit. am vazut mamici care au scos copiii si le-au acoperit fata cu o batistuta, ca sa nu fie deocheati. o alta superstitie cam ciudata.

daca nu v-ati prins eu nu sunt superstitioasa din fire si chestiile astea babesti mi se par un chin in plus pentru niste mamici care nu mai nasc acasa, la gura sobei, cu moasa satului.

imi cer scuze daca am atins un subiect sensibil pentru anumite fete care sunt mai traditionaliste dar asta este parerea mea!

Ioana 27+ cu bebe Carol Ioan

album Webshots

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Eu nu am biserica ortodoxa prin preajma din pacate.
si as vrea sa ies cu bebelusul la aer cat mai curand posibil daca se poate, sper sa nu ma bata Dumnezeu prea tare si sa ma inteleaga.
Noi ne-am mai propus sa mergem acasa in Romania de sarbatorile de iarna.
Atunci va avea loc si botezul si iesirile mele la biserica si tot ce va mai fi necesar.
Sper sa mearga toate bine si sa reusim sa le implinim pe toate cu sanatate.
Ceea ce va doresc si voua

Cea mai fericita 28 + cu

Am impresia ca intre Craciun si Boboteaza nu se fac botezuri.



Aha, e bine de stiut, MULTUMESC.
Oricum vom veni mai devreme, nu chiar in ajunul Craciunului, sa stau si eu la mama vre-o 2 saptamani, ce numai voi ?
Multumesc mult inca odata

Cea mai fericita 28 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

ioanna ce bine de tine ca nnu esti superstitioasa nici eu nu pot sa zic nici ca sunt si nici ca nu sunt , cu scosul din casa si altele nu am avut nici o problema , dar cand am botezat-o am stat cu inima stransa ca stiam (cum era pe vremuri) ca mama nu are ce cauta in biserica si cum am botezat-o la reformati si nu la ortodoxi am zis ca pana la urma nici nu conteaza ...

huh , la naiba cu superstitiile sunt un lant in jurul creierului



Alaturi de Sebi


Aida ... 28+ ... cica
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

ma simt nevoita sa mai zic ceva, evident.

Iisus a fost botezat la 8 zile asadar copilul poate fi botezat la 8 zile. Dupa randuiala veche crestineasca, copilul se boteaza incepand de la sapte zile pana la patruzeci de zile, nu mai tarziu. asadar... daca vreti sa respectati traditia intrebati un preot de la o manastire! cei din orase sunt cam... intr-un fel

Ioana 27+ cu bebe Carol Ioan

album Webshots

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Buna ziua dragelor!


monikus cu muulta sanatate si bebe Rares sanatos si frumos.

De dimineata va citesc printre picaturi ca a trebuit sa mai si muncesc. Scriu si eu cate ceva la temele lansate ieri:
- camasa de noapte: la internare in ziua nasterii am primit o rufosenie de ziceai ca sunt ultimul om de pe pamant. A fost minunata asa rupta si peticita, cu nasturi lipsa si muulte gauri de aerisire pentru ca am facut-o varza de toate alea rezultate in timpul nasterii. Credeati ca m-au lasat cu camasile mele de alaptat? Nuuu... am primit alta, mai ceva ca prima (daca imi vedeti primele poze cu rares in brate in spital ne plangeti de mila la amandoi, ca eram la fel de peticiti si de rufosi). Camasile mele de noapte cu nasturi in fata ca sa pot alapta (nu sunt mare fan al lor de altfel) au ramas calcate si impaturite in bagaj, deci bani aruncati degeaba pe ferestra.
- patut Bertoni de la Carrefour merita vazut si cumparat daca salteaua se poate pozitiona macar pe doua nivele (unul sus pentru bb mic, si macar unul de mijloc cand incepe sa se foiasca si sa se urce in picioruse). Atentie insa, la patutul asta bebe nu are de ce sa se prinda decat de marginea de sus ca sa se ridice in picioare.
- despre curatirea sufletului inainte de nastere, se face o spovedire si impartasire inainte de nastere (asa zic babele si preotii bineinteles.... ca sa fie mai usoara nasterea), apoi preotul ar trebui sa citeasca o molifta la 7 zile de la nastere si una la 40 de zile (pe astea s-ar putea sa le mai confund ca nici eu nu sunt cu drumurile bisericii asa de des).


Ramona

Tudor Gruia 25+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

ma simt nevoita sa mai zic ceva, evident.

Iisus a fost botezat la 8 zile asadar copilul poate fi botezat la 8 zile. Dupa randuiala veche crestineasca, copilul se boteaza incepand de la sapte zile pana la patruzeci de zile, nu mai tarziu. asadar... daca vreti sa respectati traditia intrebati un preot de la o manastire! cei din orase sunt cam... intr-un fel

hm , asta zic si eu ,ca preotii astia de pe la sate si orase fac cum ii taie capul si chiar ma gandeam ca daca ar fi sa botez bebe la ortodoxi sa merg la manastire ...
ah , si inca ceva , eu mai stiam ca nici in posturi nu se boteaza si nu se cununa aceeasi religie si 100 de versiuni si obiceiuri imaginati-va cum ma sint eu in casa de reformati cu obiceiuri ortodoxe dobrogene care nu prea au nici o treaba cu ortodoxii banateni si ma mai intreaba lumea de ce e o mare varza in capul meu referitor la religie



Alaturi de Sebi


Aida ... 28+ ... cica
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

aida, draga mea, iti dau un sfat. daca vrei sa faci botezul la o manastire cauta un preot care ti-e prieten pentru ca, onor lui Daniel, nu se mai poate face nici un fel de slujba la manastire decat daca ai aprobare de la Patriarhie. nu ma intreba de ce ca nu stiu, pierd orasenii banutul ca oamenii cauta religie si nu superficialitate.

sa nu ma intelegeti gresit. nu sunt biserisoasa de nici un fel. cred in Dumnezeu dar nu cred in preoti pe care ii cam dispretuiesc.

in alta ordine de idei botezul se poate face oricand peste an, indiferent daca este post sau nu. singura conditie la un botez facut in post este sa nu faci si petrecerea de rigoare.

Ioana 27+ cu bebe Carol Ioan

album Webshots

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui kemsy

S-a dezbatut putin si in capitolul trecut subientul religie, de aceea as dori sa ma lamuresc si eu intr-o problema. Eu sunt ortodoxa, am credinta in D-zeu dar nu prea dau pe la biserica . Vroiam sa va intreb:
-care sunt randuielile pentru gravide si dupa ce vom naste (mergem sa ne impartasim-cand?, dupa nastere se intra in biserica doar cu molifta de la preot?la cat timp se face?ETC)
- cum procedam cu bebelusul, il ducem saptamanal sa il impartaseasca?



Gianina 26+ cu Loris Stefan

bebe



cat depsre impartasit. pe mine m-a chemat in luna 8. mi-a spus sa tin post 3 zile si apoi ma va impartasi chir dk nu sunt maritata.

MangaGirl :-) 26+ cu Sasha Laurian
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=%20MangaGirl&year=2009&month=9&day=30&babycount=1

poze webshot - http://community.webshots.com/album/570672058NKtQlR

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Bebe nu se impartaseste pana la botez, iar atunci la sfarsitul slujbei preotul il va duce pentru prima oara in altar (daca e baiat) si il va inchina la icoanele imparatesti si ii va da si vinutz liturgic cat sa il ia cu somn. Dupa botez, bebe se impartaseste ori de cate ori ai ocazia.

Daca vrei sa faci ceva pentru sufletelul lui pana la botez, dar si dupa botez, ii poti citi rugaciunea Sfantului Stelian, ocrotitorul copiilor.

Cam atat.
Ramona


Tudor Gruia 25+


Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

La capitolul botezat... e o aberatie sa nu te boteze in post. Postul Pastelui de ex este fff lung si daca Doamne-fereste, este nevoie ca cineva sa primeasca Sf Botez, atunci il va primi.
Eu am un prieten care este preot si cand am cate-o nelamurire il sun Asa ca mi-a risipit muuuulte "fantezii"
Da, trebuie citita o molifta de "curatenie" a mamei dupa ce naste (n-am inteles de ce-i murdara...)imediat ce vine acasa...ca sunt 7 zile, ca-s 10 nici nu conteaza. Apoi inca una, de lehuzie parca, pe la 40 de zile.
Copilul se poate boteza indiferent de zi a anului, mai putin 2-3 zile dupa Boboteaza cand apele sunt sfintite, chit ca este post, chit ca nu.
In zona noastra (S Moldovei) se merge la biserica vineri dupa-amiaza (deci zi de post!!) pentru a primi Taina Sfantului Botez. In alte zone am auzit ca se merge in alte zile.

Asta cu participarea mamei la botez... nu am avut nicio interdictie, doar ca eu am preferat sa imi astept prunca botezata, in casa noastra (cu toate alea traditionale pregatire, cu stins lumanarea de pragul de sus al usii, spus cele cuvinte "magice" si primit in brate prunca).

Altceva...nu stiu ce sa mai spun legat de pb in sine.


Liliana, Andra-Maria & cu 23+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput