Burtici fericite de septembrie-octombrie (81)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Ce fac fetele? Sunteti cam cumintele azi

VAd ca pe mine m-au lasat contractiile dupa 2 nospa si niste espumisan pentru balonare (cred ca si asta agrava problema)S-a dati si bebe jos de pe ficat dar in schimb da la col. S-a gandit el ca totusi sa dea undeva ca altfel ma panichez

Sper ca toata lumea e bine, vad ca ne-au trecut depresiile de ieri si asta ma bucura.

Intru mai tarziu putin sa vad ce mai faceti. AL meu sot cred ca vine abia maine asa ca mai raman si azi la mama cred


ACESTIA SUNTEM NOI
... SI EL E BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 27+ cu
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

buna ziua fetele.....azi fac si eu prezenta dupa o absenta bine-motivata.....in primul rand mi-a picat compu......apoi in week-end... am racit atat de tare incat pana azi n-am reusit sa ma ridic din pat.....nu ca acum m-as simti prea bine , dar....parca ar fi ceva semne ca imi revin.
nu am citit nimik din urma.....sa nu ma bateti...asa ca nu mai stiu ce s-a mai scris pe-aici.....deci scuze daca tr sa raspund cuiva si n-am facut-o......am sa incerc sa recuperez zilele astea....dar nu promit...
si asa nu mai am la dispozitie decat saptamana asta ca de saptamana viitoare iar nu voi mai avea net...si nu stiu cand sau daca voi mai intra pe-aici......pe scurt..... eu o sa fiu prima care o sa va parasesc....
toate fetele.....multumesc pt sprijinul acordat in tot acest timp....sa aveti o sarcina usoara in continuare si o nastere usoara si la termen...
fetelor care-si serbeaza zilele acestea ziua de nastere


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Fetelor, multumesc pentru lamuriri si raspunsuri. Asadar trebuie sa merg sa discut cu medicul de familie in principal pt. concediul prenatal.
adimercedes - eu am listat 3 pagini ca m-am gandit sa am pt. prima luna... apoi listez altele. Merci de sugestii. Sa stii insa ca eu nu am uitat ca ne-ai promis ca ne trimiti si niste grafice, cum le-ai tinut tu sa ne inspiram si noi, astea mai novice si mai prapastioase . Eu astept cu nerabdare ca altfel ma stiu cam aiurita si mi-ar prinde bine sa stiu dinainte cum trebe sa ma organizez. un dulce de la mine!!!
ramsan - a fost bine la sovata si mi-a placut sa ma scald ca o balenuta ce sunt prin lacul Alunis, ca Ursu nu s-a deschis inca (abia dupa 1 iulie). Nasol a fost ca toata statiunea Sovata e in renovare si erau o multime de masini care faceau zgomote, se reface soseaua si cam toate terasele de pe margini... noroc ca am stat intr-o zona mai linistita si nu le auzeam de la pensiune. Altfel ... inca nu era aglomerata statiunea, si noua ne place sa fie asa, mai liber.
Pupici mici si La multi ani si din partea mea fetelor ce se sarbatoresc azi. Am vazut ca avem o multime de sarbatorite in iunie - o odisee a mamicilor insorite

Doamne ajuta!
21+ Maria
Mami si tati te iubesc si te asteapta!
Creste bebe!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Neata si de la mine!!
LA MULTI ANI!!! sarbatoritelor de azi
1sweet angel: daca nu ai net acasa, macar poate ai timp sa mergi la un net-caffe, sa ne mai dai vesti. Multa sanatate!
Ieri am cumparat dischete de alea absorbante pentru sani, si tampoane dupa nastere.Fetelor, am avut un soc . Un tampon de ala e lung cam 25-30 cm . Si nu e asa gros .
Mi-am luat si asa numitii chiloti de unica folosinta (chiar asa sunt, dintr-un material...care s-ar face ferfenita la spalat) .Usor usor se completeaza lista de achizitii la noi . Zilele astea apare si sistemul duo, m-au informat ca deja au predat pachetul la curier .
Eu tot asa..indispusa sunt, nu ca ieri, dar parca nimic nu-mi convine...am chef sa ma cert (saracu' sotz al meu, cred ca el le va "incasa").

O zi buna (da doamne sa treaca timpul mai repede sa intram in concediu )


Gianina 26+ cu Loris Stefan

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

A VENIT DUOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Gianina 26+ cu Loris Stefan

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Fetelor, am o durere de spate cumplita si o stare de moleaseala de imi vine sa pun capul pe birou...de la ceo fi oare?

Tare mi-e ca pleca acasa, nu ma simt deloc in apele mele!

----------------------------------------------
Alexandra 25+ se pare ca fluturasul va fi Alessia ...
Da Doamne sa ne nastem sanatoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

danielle09 si delia79 sa fiti sanatoase si sa va bucurati de bebelusi frumosi si sanatosi!

Eu abia astept sa vina 1 august si cu el prenatalul ca a inceput sa imi fie tot mai greu. Vreau acasa sa ma joc cu Rares, sa pregatesc camera lui Tudor, sa spal hainute mici si sa le calc, sa intru in atmosfera aia foarte placuta de "cuibareala"

In primele 6 sapt. de prenatal angajatorul este obligat prin lege sa compenseze diferenta pana la 100% din salarul brut... ceea ce este iarasi o chestie super (ca intra in calculul banutilor de indemnizatie), asa ca e foarte bine la calcule daca intri in prenatal macar cu 6 sapt. mai devreme si nu iti lasi toate cele 126 zile dupa nastere.

Noi am inceput sa ne pregatim de amenajat camera lui Tudor si am comandat un pat de o persoana in care voi dormi eu (si mai tarziu Tudorel), caci bebe are deja patutul lui.

Ieri viitoarea mea cumnata (si viitoare nashica a lui Tudorel) ne-a daruit hainute de bebe, ca sa aiba si Tudor hainute frumoase si noi (nu preluate de la bb Rares) care sunt atat de mici si de dragutze (salopete, tricouri, bodyuri etc.). Sincer, parca mi s-a sters memoria complet despre ce inseamna bb mic, si nu sunt decat 3 ani distanta fata de aceeasi etapa a lui Rares

Manga poti sa mai scrii odata care e ceaiul ala racoros si miraculos pe care il bei tu pentru picioare umflate (scuze ca neuronul meu e gravid si ca atare foarte uituc)? Ieri mi s-au cam umflat si ale mele (de la caldura, de la stat pe scaun samd) si as baga putintel ceiutz. Stiu ca esti ocupata si mai ales obosita dupa noaptea agitata, asa ca te rog sa ma scuzi

Andraiulia cum va fi buchetelul tau la cununia civila?
M-am intins ca o placinta.

Ramona


Tudor Gruia 25+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Kemsy, sa pui poze cu noul duoooooo care tocmai a sosit.

Alex, imi pare rau ca nu te simti bine deloc. Vezi daca te poti intinde undeva si daca nu...sper sa poti pleca acasa sa te mai linistesti si tu. Multa sanatate.

Ramsan, sa stii ca pe bebe meu o sa il cheme Rares. Nu cunosc pe nimeni cu numele asta dar e primul nume de baietel care mi-a atras atentia. Din fericire ieri dupa indelungi dispute am reusit sa il conving si pe sot sa ii punem numele asta.

Monica 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Claucia, merci mult, cam asa ma gandeam si eu ca ar fi.

Noi nu stam foarte bine la capitolul bani si ma gandeam sa imi iau CO la sfarsitul lui august (am prima de CO), apoi septembrie sa fiu in prenatal, avand in vedere ca ar trebui sa nasc la inceputul lui octombrie imi mai raman 90 si ceva de zile de postnatal si ar fi super....na, fac si eu calcule.

----------------------------------------------
Alexandra 25+ se pare ca fluturasul va fi Alessia ...
Da Doamne sa ne nastem sanatoase

Salut!
Eu stiu ca e mai bine sa iei cat de mult prenatal poti pt ca se plateste 85% din brut si astfel iti mareste si indemnizatia pt CIC care e 85% din net. Si eu am DPN 12.10 si am hotarat sa intru de la 1 aug. Astfel imi maresc salariul pe aug si sept cu cate 400 ceea ce inseamna cam 50 pe luna in plus timp de 2 ani.




Iulia 23+ cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni_iulia

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Claucia, merci mult, cam asa ma gandeam si eu ca ar fi.

Noi nu stam foarte bine la capitolul bani si ma gandeam sa imi iau CO la sfarsitul lui august (am prima de CO), apoi septembrie sa fiu in prenatal, avand in vedere ca ar trebui sa nasc la inceputul lui octombrie imi mai raman 90 si ceva de zile de postnatal si ar fi super....na, fac si eu calcule.

----------------------------------------------
Alexandra 25+ se pare ca fluturasul va fi Alessia ...
Da Doamne sa ne nastem sanatoase

Salut!
Eu stiu ca e mai bine sa iei cat de mult prenatal poti pt ca se plateste 85% din brut si astfel iti mareste si indemnizatia pt CIC care e 85% din net. Si eu am DPN 12.10 si am hotarat sa intru de la 1 aug. Astfel imi maresc salariul pe aug si sept cu cate 400 ceea ce inseamna cam 50 pe luna in plus timp de 2 ani.

Iulia 23+ cu bebe



Uite ce pragmatica e. Mi-a placut modul de gandire. Pt ca eu am DPN 27.11, si eu voi intra in prenatal de pe 25 august. Si....spre fericirea mea o sa intru in co de pe 25 iulie pana la prenatal asa ca....mai am o luna doar de venit la munca.

Monica 22+ cu

Mergi la inceput