Dulceturi si papanasi (313)-Ramonaiani, vine bb2

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Citat:
citat din mesajul lui danuta36
[br Nu mai pot sa fac nimic,ca Miru a mea ma da de gol..ma vede azi in balcon,la o jumate de tigara si-mi zice de la usa: bubeaza..mama..tzagara
Mai nou incepe sa faca mici propozitii,nu-i mai tace gurita deloc..


Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007)
poze


Lasa ca asa si Erika...vine taica-su acasa si ii stiga tare:"Tata inghetata a fost buna!"
Si tocmai vorbisem sa nu ii mai dam asa des

"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Luiza imi pare rau sa aud ca treceti printr-o perioada asa grea.Mititica Me si saraca de tine!Sper totusi ca acomodarea sa vina cat mai curand!


Rox ce vesti triste,legate de tatal tau.Sper sa luati o decizie cat mai curand!

"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Eu fug cu Erika la doctor...de ieri are buzele la interior albe si cu bucati din piele jupuite...



"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui cecilia L

Am vorbit azi cu o prietena care s-a mutat la curte in primavara, baietelul avea aproape 2 ani atunci, nu se putea acomoda acolo, plangea, facea crize de isterie si nu accepta nici un strain, in disperare de cauza a mers la psiholog....cauza era ea, cica copilul o simtea ca este necajita si ca nu stie cum sa reactioneze, iar el ca sa fie in centrul atentie plangea....dupa mai multe sedinte facute cu psiholoaga( de catre mamica) si dupa ce a inceput sa aplice ce o invata s-au vazut rezultatele......i-a spus ca e timpul sa-l invete sa asculte si daca nu asculta, sa-l pedeapseasca''2 minute singur in camera lui''........la inceput nu intelegeam cum sa pedepsesti un copil de nici 2 ani, dar dupa ce mi-a povestit rezultatele sunt clar vizibile.....voi ce parere aveti???????

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)


asa crestem


Cecilia, eu am mai zis aici ca educatia copilului nu incee cand merge la gradi sau la scoala si ca eu sunt de acord cu pedepse pe masura varstei lor, bineinteles. SI IN NICI UN CAZ pedepse corporale, gen palme la fund, tras de urechi, par, batut cu cureaua etc. ASta e abuz fizic. Insa exista solutii si "pedepse" pe masura varstei lor.

Eu cu Lisa am inceput pe la 9 luni. Statea in patutul pliant daca nu "asculta". Ziceam, de ex., de cateva ori, nu, nu e voie la cuptor, ii explicam de ce si inercam sa ii distrag atentia spre altceva. Daca mergea inapoi la cuptor ii ziceam din nou nu si o luam de acolo cu explicatii etc si cu avertizarea ca va sta in patut 2' daca nu se potoleste. A treia oara ii ziceam nu, o luam si o puneam in patut 2'. La inceput se supara, dar ii explicam de ce e acolo si ca va iesi imediat, dar ca trebuie sa asculte. Si tot asa. Uneori dadea roade, alteori nu. Bineinteles ca acum e cam mare pt patutul pliant . Acum, daca nu asculta, ii spun ca va merge sus in camera ei sa se calmeze. Si, de cele mai multe ori, nici nu ajung sa urc scarile, desi e suparata si plange. Insa zice "sowy" si ma pupa si ma imbratiseaza si, uneori, se potoleste . Daca tranteste lucruri cu care se joaca o avertizez ca i le iau, pt ca nu vreau sa le distruga/sparga sau sa raneasca pe cineva. Si, de cele mai multe ori, coopereaza. Dar cand e obosita sau flamanda nu fac instructii din astea, ca nu am cu cine si mai tare se enerveaza...

Bineinteles ca nu sunt scutita de urlete, tipete, aruncat la pamant, trantit jucarii. Insa incerc sa fiu calma si sa adopt mereu aceleasi tactici. Pe bune, uneori sunt ca o placa stricata, ca poezia e aceeasi. Insa e important sa fii consecvent.

Acum fiecare adopta propriile principii de educatie. Eu sunt multumita de cum evolueaza Lisa la capitolul asta.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

neata'

o ar merge, ce ziceti......poate iesiti de dupa canapea ca este vara si cam cald sa mai stati acolo

Adi, eu nu l-am ''pedepsit'' pe Cristi, l-am ignorat uneori cand nu asculta sau ii spuneam ca sunt suparata si nu vorbeam cu el.....dar atunci cand o sa-l iau de la tara o sa am mari ''probleme'', deoarece mamaie ii face toate poftele si nu i-a interzis nimic,il lasa sa faca tot ce vrea, prefera sa stea langa el sa nu se raneasca.... am remarcat ca atunci cand ii spun ca nu are voie se pune pe urlete(se vede clar ca este alint, iar asta nu-mi place)........ma gandeam ca ''pedepsitul 2 min in camera'' ar fi o idee buna...nu vreau sa devina un copil rasfatat si sa urle pe strada sau in magazin cand vrea ceva....de aceea v-am cerut parerea.

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)


asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Cecilia, cand o sa-l iei de la tara cred ca cel mai greu o sa-i fie sa stea intre 4 pereti, sa nu mai plece el prin curte, sa nu mai mearga la pui, la magarus... la toti prietenii lui de-acum...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

hello,
vin cu o veste buna, Andrei n-a mai plans azi deloc cand l-am dus la gradi.acum il vad ca sta in clasa si deseneaza la masuta.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Cecilia, cand o sa-l iei de la tara cred ca cel mai greu o sa-i fie sa stea intre 4 pereti, sa nu mai plece el prin curte, sa nu mai mearga la pui, la magarus... la toti prietenii lui de-acum...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)


nu o sa aiba timp prea mult de gandire, o sa plecam la mare si apoi la parintii mei, unde o sa fie tot la curte,dar acolo nu o sa aiba magarus abia din septembrie ne intoarcem la 4 pereti....

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)


asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

hello,
vin cu o veste buna, Andrei n-a mai plans azi deloc cand l-am dus la gradi.acum il vad ca sta in clasa si deseneaza la masuta.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme



bavooooooooo Adi

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)


asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Luy, imi pare tare rau ca aveti asa probleme legate de gradi. Nu e exclus sa aiba cosmaruri, cred ca si Alex se trezea des in prima perioada de gradi. Sper sa fie bine cat de curand. E firesc sa prefere acasa, asa se intampla si la noi, insa in timp o sa separe lucrurile si o sa se obisnuiasca cu locul ei la gradi.

Cecilia, eu am incercat sa aplic tot felul de pedepse cu Andrei, dar te asigur ca nu a functionat nimic. Oricum in camera lui nu sta, degeaba ii zic eu, ca isi deschide usa si iese. Nu cred ca e o pedeapsa adecvata varstei ca nu prea o intelege, zic eu.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput