Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (20)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Salutare! Noi am inceput sa colindam ziua, apoi venim, mancam, ne jucam si dormim. Partea buna e ca bebe doarme si in pat, nu numai in bratele mele, dar neaparat sa stam imbratisati, sa ma simta si sa imi auda respiratia, asa ca vreau nu vreau, dorm si eu ziua.

Pisik, eu am tetine cu gaura mai mica si mai mare, n-am cu mai multe gauri, nu stiu ce sa spun. Eu folosesc de la Nuk si de la Mam.

Azi am cules un castron de coacaze (si mai am de cules), le-am spalat, le-am dat jos de pe ciorchine si le-am congelat. Chiar si numai asta mi-a luat destul timp, dar trag speranta ca voi reusi candva sa fac si prajituri. Si am mancat si cateva visine, ca m-ati inebunit cu ciresele. Eu sunt fan visine, ca sigur n-au viermi. Eu sunt genul ala are ia fiecare cireasa in parte, o desface, se holbeaza inauntru ca nu cumva sa miste ceva pe acolo si abia apoi o mananca.
Si apropo, voi ce mai mancati? Noua asa incet ne ies pe urechi semipreparatele si nu stiu ce naiba as putea gati care sa mearga repede, sa nu necesite nu stiu ce pregatiri si invarteli prea multe in oala.
In alta ordine de idei cred ca o sa-mi aduc soacra la disperare. Sau invers. Stie ca nu-s fan ceai si ca-i dau copilului numai cand nu stiu ce sa-i mai fac, ca le-am incercat pe toate. Si pe ala tot ea mi l-a cumparat, ca eu nu l-as fi luat si ce credeti ca imi cumpara? Inca un ceai pt bebe. Cred ca o sa incep sa le beau eu, ca sa vada barbatu-meu ca se consuma. I-am zis ca nu-s fac servetele umede atata timp cat am la indemana apa. Ei bine, imi trimite doua baxuri de servetele.

A, am mai vrut sa zic ca Keutu e tare cu cuminte, nu-mi mai e greu deloc cu el. Ori m-am obisnuit eu cu programul. Avem insa o mare problema cu faptul ca bebe are capul stramb la spate. E turtit tare intr-o parte. Nu stiu daca e din nastre, cum a stat el in burtica, daca e cum l-am culcat eu la inceput mai mult pe o parte, cum l-am tinut la inceput in brate mai mult pe bratul stang sau pur si simplu, dar suntem destul de stresati de problema. Acum a gasit sotul pe un forum german ca exista ceva perne care ar corecta forma capului. I-am cumparat una si acum asteptam rezultate. Daca stiti ceva, vreo metoda, va rog sa ne spuneti.






11 saptamani si 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Aris, Novus nici eu nu mai am sanii beton de vreo cateva saptamani. Doar dimineata devreme ii mai simt asa de plini. Nu imi fac probleme, el e multumit si ia in greutate.
Chiar, a folosit cineva GALAFOR? E bun? Chiar acum mi-a adus o prietena de acasa si ma gandesc ca poate va fi nevoie cand incep serviciul si o sa ma apuc de pompat ca sa las puiutzului papa.
Aris-ai dreptate...sunt anormali cateodata..am vazut copii de 1-2 ani in pantaloni scurti iarna si cu genunchii goi in carucior. Pai ma mai mir ca vin colegi de-ai mei la lucru in sandale iarna?
Oli- Ce scumpic e! Si tu ce frumoasaAre tati cu ce se mandri!

Mamica de Radu (01.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Monnvas, Kea, multumesc de raspunsuri

Acuma seara i-am dat cu tetina 1+ de la Avent, cu 2 gauri, am revenit la ea, cred ca e mai ok asa.

Ooof, bebelina mea iar urla toata dupa amiaza, de cand venim din parc o tine in urlete si trage parturi, cred ca e tot burtica. Si sambata facem 4 luni, deja nu mai pooooot

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Kea-felicitari pentru keutzul cuminte! Si eu sunt destul de atenta sa nu i se deformeze caputzul la spate...pentru ca taica-so il are destul de plat . A fost culcat in aceeasi pozitie cred. Oricum sunt convinsa ca la varsta asta se poate corecta daca sunteti atenti sa-i orientati capul si sa nu doarma tot pe partea cu pricina.

Vad ca tot mai multe ne gandim la diversificare. Si pe mine ma procupa problema. Nu pot sa spun de acum cand o vom incepe exact. Prefer sa vad cum se comporta si cat de pregatit si interesat e el. Poate sa fie in jur de 5 luni...6 totul depinde de el si de cum ne mai descurcam cu alaptatul...dar problema mea e ce sa ii dau? Sa aleg borcanelele din supermarket sau sa ii gatesc eu? As prefera sa ii fac eu prosapat, nu conteaza ca e destul de mult de lucru, dar nu am deloc incredere in legumele si fructele care se gasesc aici...numai naturale nu sunt . Of ce dor mi-e de pietele de acasa sau de gradina socrilor...

Mamica de Radu (01.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Intra pe biomania.ro si ai sa vezi ca Hipp e intre produsele Bio.
Mie imi plac merele, dar nu gasesc mere. Mere, nu chestiile alea de plastic, ude si fara gust. Cum sa ma astept sa-i placa fie-mi?
Morcovii sunt parca din plastic, daca ii dau pe razatoare nu se rad ci se firuie. Ce e natural din ce luam noi din market?

"HiPP este cel mai mare producator mondial care foloseste in exclusivitate materii prime organice. " si au site-ul lor, hipp.com

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

http://www.hipp.at/index.php?id=7
si selectati pe categoria de varsta.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

http://www.hipp.at/index.php?id=7
si selectati pe categoria de varsta.

_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!



Da ...e super! Dar aici culmea nu am vazut produse Hipp...o sa ma uit mai atent.
Au in schimb marcile lor: Nutricia, Friso etc. mai putin cunoscute si vad ca numai astea sunt in magazine. Rar am mai vazut produse de la Nestle, in rest numai marcile lor. Ma gandesc ca trebuie sa fie bune si alea.

Mamica de Radu (01.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Hola "tufete"'

Cine ma lumineaza si pe mine care sint avantaje/dezavantaje la rotarix? Adica, de ce e...optional?

Chatonel, dragoana cumintica care se facu fetitza mare si doarme toata noaptea.

Maria, desi nu pare usor, de abia astept si eu diversificarea si felicitari pentru o fetitza asa titi si cintareatza!

Gina mami de bebe titi Ian Alexandru

Poze

Bebe Ian

camera bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:



va pup fetelor! pup si imbratisez cu drag si bebitii minunati din grupa noatra fericita de mamici fara burtici si cu pitici!

ce faceti? am citit printre picaturi ce ati mai scris..
raportam 3luni si o saptamana, 63cm si 5,800kg..Tudor se intoarce deja pe burtica..cu un pic de ajutor ce-i drept..isi tine caputul deja foarte bine..se impinge in picioruse..rade cu zgomote caraghioase si gangureste..pe gggg il stie cel mai bine si cateodata scoate cateun tipat iiii tare:)) de trezeste toata casa..ne baga in priza..nu a avut deloc colici, doarme de la 9:30 dupa baita pana dimineata la 5:00 cand este prima lui masa..de la 3 luni ii mai dau o masa de laptic de la san :(( sunt suparata din cauza asta..ma mulg si beau lichide, dar mai mult nu iese..in rest bea 170ml cand de 3 ori pe zi si in rest cam 130-140ml laptic Humana! (sper ca nu se considera reclama)
si noi vrem sa incepem diversificarea, dar cred ca mai asteptam putin..

ceai azi am incercat sa-i dam pt prima data (ceai de musetel) pt ca de 3 zile face cacuta doar la supozitor cu glicerina..si ma ingrijoreaza un pic..dar ceicul nu l-a vrut..a baut cam 5ml..nici apa nu vrea..o da afara..dar ca sa-i ud un pic gurita..sa zicem ca merge..de 2 ori i-am dat cu lingurita apik atunci cand avea fontanela scazuta un pic..dar de cateva saptamani incoace nu mai are problema asta deloc..

picaturi de portocala, de piersica si de lamaie i-am mai dat..este foarte fericit cu ele pe buze

are fimoza baietelul meu..despre asta as vrea sa ma documentez acum un pic..mai este cineva cu aceasta problema pe aici? ce stiti despre fimoza si cum se rezolva si la ce varsta?

botezul l-am avut pe 16 mai..la 2lunisi cateva zile ale lui Biluta(asa il alintam,) o sa pun poze de atunci..si de dupa..sa vedeti ce baiat minunat avem

tati si cu mine suntem supe..tati lucreaza si eu stau cu bebe toata ziua, dar avem un copil iubitor si foarte cumintel..si asta ne face viata linistati si frumoasa!

programul nostru: iesim dimineata de la 10 pana pe la 12:30-13..afara in parcul herastrau (la roata mare) venim cu masina pana acolo desi stau in aviatiei adica f aproape de parc..apoi bebita papa si se joak..pe la 16-16:30 se culca de pranz pana pe la 18..cand iesim afara iar si papa in cartier aici in parculetul mic dintre blocuri..pe aici ma intalnesc cu diverse proetene si stam la plimbarik sau pe bancuta pana pe la ora 20..venim acasa papam un pic (san deobicei) la 21 baita si la 21L30-22 nani pui ..doarme aproape neintors pana la 5-6 cel mult..si se reia ziua:D

hai k vam plictisit!
sper s aintru cat mai des ca sunteti niste scumpe si vorbiti lucruri foarte importante!
niste prietene minunate si adevarate!

monica te pup!

si noapte buna fetelor!

Cristina si Alin, parinti super fericiti de Tudor (lumina ochilor nostrii)

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Dragoana e haioasa foc si are niste ochi...mama, mama Sa va bucurati de ea!

Aris, unde pot vedea pozele noi cu bebe al tau?

Gina mami de bebe titi Ian Alexandru

Poze

Bebe Ian

camera bebe

Mergi la inceput