MONTIGNAC (122 )... In suflet cu Emma

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Buna dimineata! si eu vin la cafea.

Ce fac silfidele?

Si mie imi place in piata in perioada asta, asa ma incant si cumpar toate legumele si fructele, dar din pacate mai mult de jumatate ajung la cos, nu prea mancam sanatos.

Vroiam sa intreb de branza topita, stiu ca e nesanatoasa, plina de e-uri, dar mi s-a pus pata pe cartoane cu branza topita, am asa o perioada, sper sa imi treaca, e ok dpdv monti?

gata fug, ma duc sa imi spal masina, sa schimb niste euroi, doar ne pregatim de vacanta!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Clatite americane
350 g faina(jumi juma tarate si faina integrala)
1 lingura praf de copt/bicarbonat
1-2 linguri fructoza(optional)
un varf de sare
300 ml lapte(soia sau smantana diluata cu apa)-eu am folosit o lingura sanatoase de smanatana diluata cu apa
1 ou
putin ulei

Eu le-am prajit intr-o tigaie fara ulei. Ies pufoase si poti sa le faci mai mici decat ale noastre sa le poti intoarce mai usor. Deasupra am pus un amestec de branza de vaci si dulceata conforma. A mancat si fetita mea si i-au placut foarte tare. Sunt bune si cu urda .

Si mie imi place masina de paine . Chit ca eu nu mananc dar imi place sa fac pt restul. Mai nou i-am obisnuit si pe ai mei si le fac painea cu faina integrala de grau si secara, seminte de in macinate si de canepa, plus seminte de bostan. Iese o bunaciune...Si de cateva zile pun si kefir la paine.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Alina, nu si nu branza topita . E cea mai rea branza posibila, facuta din toate resturile de branza, amestecata cu multe chimicale, etc. Incearca mai bine Almette sau alta crema de branza care e mao ok ca si compozitie. Zic de Almette cu smantana ca cica nu contine decat branza de vaci, smantana si sare.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Neata fetele!

Ieri asa:
o felie de pepene
piept de pui la gratar cu salata de varza
cativa pufuleti
2 piersici
omleta cu salata de rosii
inghetata si 3 patratele de cioco neagra
Din seara asta vreau sa iau seminte de in,ca sunt bune pentru tanzitul intestinal,eu fiind constipata mai mereu
Azi am in plan fructe si legume,dau diseara meniul.

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna_s spune:

'neata
raportez aproape 24 de ore fara . Pana dupa amiaza cand ajungem la cumparaturi vor fi mai multe. Atunci sa ma vad daca rezist tentatie. La mine se pune problema, vreau? Ca n-as prea vrea.
Puiusorule ai dreptate cu pepsi ca are f mult zahar. Si eu m-am socat cand am citit.Un pahar de 250ml are 27g zaharuri.Mai slabeste daca poti. Si ma intebam eu de ce m-am ingrasat. Sa calculam 2l (sau 2,5l)/0.25*27....ioi 200g zahar daily.
Oricum nu m-am socat suficient cat sa renunt de tot.Am trecut pe cel light care se zice ca n-are zahar (dar nici nu cred ca vreau sa stiu ce altceva contine).
Legume si fructe iau si eu numai de la piata(mai putin iarna cand asta e, trebuie sa le iau de la supermarket). Chiar asa, greu de crezut ca pt o mana de legume investeste cineva in chimicale.
Somleac de ce zici ca nu mai cumperi carne de pui de la market decat rar? Noi am trecut exclusiv pe carnea de pui si peste. Si carne de pui iau de la supermarket de unde altundeva?
La meniu nu am prea mare lucru sa va zic.Am cazut in butoiul cu depresie si n-am chef nici sa mananc.
MD: un pahar cu lapte
In rest nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Vali, numai sa fie macinate semintele de in. Si kefirul se zice ca are ca si efect reglarea tranzitului intestinal. poti amesteca semintele cu kefirul si impusti doi iepuri deodata.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

N-am macinate,nu stiam ca tre sa fie macinate!O sa le dau prin rasnita daca trebuie!

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Daca nu sunt macinate cica se elimina intacte, nedigerate. Deci musai trebuie macinate. Ultima data, am gasit gata macinate.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

da, fetele cam asa sta treaba , cat mai natural si sanatos posibil sa mancam si-atunci rezultatele vin si ele
.... noi nu mai cumparam sucuri de vreo trri ani doar atunci cand primim musafiri si atunci incerc pe cat posibil sa iau naturale (cat or fi ele de naturale ) si sotul meu neaparat mai bea cola din cand in cand atunci cu musafirii (gaseste motiv atunci ca-n rest se cam abtine si el de dragul copilului .... nu bea in fata lui pentru ca vrea si el apoi .... ztii ce zice ....??? da tati de ce are voie si eu nu colaaa ???? si-atunci mai bine pass
......... mezeluri nu am luat din ianuarie .... acuma costat ca sunt deja 6 luni fara mezeluri ..... deloc deloc .... se poate stiti ??? fac mancare , gratare , ciorbe , am tot timpul gatit apoi nu ne lipsesc branzeturile .... ma refer aici la urda, telemea si branza dulce eventual cascaval nu branzeturi topite care-s chimicale pure , oua, peste ,legume din abundenta

sincer acuma in afara de inghetata si cioco nu am pacatuit cu mancare neconforma deloc deloc .... si tot slabesc infernal de greu .....mai am nici o luna pana merg la mare ..... cum o sa ma dezbrac acolo cu suncile astea .... sunt intr-un butoi fetelor de-mi vine sa mor nu alta


ANDANII

"Licuriciul Emma din sufletul meu"

"Era odata un licurici frumos, cel mai frumos. Si era altfel decāt ceilalti, pentru ca licarea din ochii lui mari si negrii. Si licarirea lui era ca o vraja, pentru ca cine vedea lumina aceea uita tot ce stiuse pāna atunci si facea tot ce voia licuriciul. Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Povestea unui licurici"


s-au topit 21 kg, mai am 9 kg pana la targhet cu "MONTIGNAC- stil de viata nu dieta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

andanii, sunt alaturi de tine trup si suflet...mult trup dar la fel de mult suflet.

eu anul trecut nu m-am dezbracat la plaja decat o zi, pentru ca mi-era jena de cum arat. ca sa nu mai spun, ca ma dezbrac, stau pe patura mea linistita, dar cand trebuie sa ajung la apa e dezastru...gandul ca-mi fatai celulitele prin fata tuturor oamenilor ma ucide. ce sa mai spun de mers la cumparat un suc, o treaba de pe plaja. No way! vad persoane cu probleme de greutate care par relaxate, dar eu nu sunt genul. am crescut chinuindu-ma cu cure, dar mi-am tinut mereu greutatea sub control. eu nu ma simt bine grasana, nu ma pot obisnui cu gandul ca asta e trupul meu de acum incolo. trebuie sa fie un trup mai mic si pentru mine.

si eu ma gandeam zilele astea cat de pline de entuziasm am inceput toate pe 5 ianuarie...si totusi a trecut juma de an si nimeni n-a ajuns la greutatea tinta. iar atunci mi se parea atat de simplu

ok, ok...pe mine depresia nu ma tine mult, ma mobilizez, sunt conforma, citesc, rad, ma jos. dar asta nu ma impiedica sa ma uit obiectiv la mine si meniul meu si sa observ ca slabeam mai rapid candva.

despre piata, impartasesc aceleasi idei...imi place mirosul, imi place atmosfera, am producatori preferati, cumpar numai din piata legume si fructe.

meniul de azi

md: iaurt cu wassa
pranz: crap la cuptor
cina: nu stiu inca; cred ca supa de pui

azi am serbare la gradi si ma voi duce sa admir una bucata broasca. asta da rol!

Mergi la inceput