Incepem scoala-2009-2010

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisdima spune:

Livia, si noi facem 7 ani tot in noiembrie si tot Alex ne cheama.

Eu zic ca nu e nicio problema sa duci fisa medicala cand incepe scoala. Noua nici nu ne-au cerut-o (inca, probabil).

Suntem si noi pe ultima suta cu "necesarul", mai prost stam la capitolul pantofi. Alex nu a purtat decat o data la o nunta si nu mi s-a parut ca e foarte comfortabil. Cred ca noi o sa continuam pe ghetute mai comode, inchise la culoare.

Noi am aflat si cati vom fi in clasa: 24, sau 23 daca renunta cineva (din motive ca e inca prea mic). Eu zic ca e ok, in conditiile in care alte clase sunt cu 30 minim.

La mine una emotiile mele cresc cu fiecare zi!



Cris si Alexutzu


"Tinteste spre luna, chiar daca nu reusesti macar vei fi printre stele."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Si noi tot cu pantofii am ramas de cumparat. As prefera un model mai sport si fara sireturi. Nu stiu inca cati sunt in clasa, in iarna zicea tot de 25.

Si la mine creste pe zi ce trece nivelul de emotii. Noroc ca ei sunt copii si nu reactioneaza ca noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Am fost aseara sa ridicam uniforma si, cu ocazia asta, am aflat si in ce clasa va fi printesa mea. Vor fi 23 de copii in clasa, dintre care 14 baieti. era afisata si lista cu rechizitele de baza, cele pe care le putem cumpara inainte de inceperea scolii.

lory1974, la noi doar 2 Marii, dintre care una a mea :). La multi ani pentru ieri!

PlacintaD, nu stiu daca exista vreun magazin Ikea prin zona ta. Noi am primit biroul de la sora mea, dar la Ikea am vazut cateva birouri dragute. O alta varianta ar fi sa-i cumperi o masuta si sa-i eliberezi cateva etajere din biblioteca (eventual un corp de mobil cu rafturi) unde sa-si tina cartile si caietele. Ideea e sa alegi masa / biroul si scaunul astfel incat copilul sa stea comod si sa nu se aplece pentru a putea scrie. Spor la aranjat!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

Maine vedem si noi repartitia in clase.
Mai sunt cateva zile ... si avem asa emotii ...
Chiar ieri ma intreba despre ce o sa invete la scoala; e curios dar e si speriat de nou; e mandru de ghiozdanul lui, de uniforma, etc.

Numar zilele!









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

La noi clasele se afiseaza abia luni dimineata ...
Am terminat de aranjat camera si facut cumparaturi. Ma uitam la camera ei cum arata, cu putine jucarii, cu birou si scaun, biblioteca ... hm ... nu mai e camera de copil mic, e camera de elev ...

Sorana si Monica (in curand scolarita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Si noi incepem scoala luni. Eu cu emotiile cat casa, visez ca sunt la scoala si nu stiu lectiile, etc. Denisa mai putin, cel putin aparent, ea abia asteapta sa isi cunoasca noii colegi, e incantata de ghiozdan, penar, etc. Am fost ieri la scoala cu boboaca, va invata in clasa in care am invatat si eu in clasa a opta, motiv de emotii si mai mari pentru mine. Am cunoscut-o pe Doamna, ne-a placut, am vorbit un pic despre cat de frumos o sa fie la scoala. Luni dupa-amiaza avem si prima sedinta cu parintii, cand aflam si ce rechizite anume trebuie sa achizitionam. Numar zilele pana luni si ma rog sa fie bine, sa aiba colegi cu care sa se inteleaga, o Doamna apropiata si atenta cu ei, ca sa invete cu drag. In rest... sa avem parte de sanatate, ca e cea mai importanta.
Voi cum va ganditi sa faceti cu temele pentru acasa? Noi o avem pe bunica in charge, sper sa fie OK. Exista si varianta after-school, dar sincer nu ma atrage, ca ma gandesc ca mai ales la inceput va avea nevoie de ajutor individualizat, nu tot de lectii la comun, ca la scoala.

Succes tuturor boboceilor si parintilor lor.

Daniela si Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

am fost de dimineata la scoala, si ne-am intlnit cu doamna, a fost un deliciu, love at first sight:)
noua ne spune luni dupa amiaza la sedinta ce ne trebuie , si cica mari sa aduca niste creioane colorate ca sa se joace un pic.
sunt f fericita ca Sofia a placut-o pe invatatoare.
Invers nici nu se punea problema, cra-cra-craaaaaaaa :-))))))))




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Si la noi emotiile cresc.Mai sunt doar 3 zile!Anul trecut pe vremea asta cumparam pijamaluta,papucei de casa pentru gradi,iar acum avem deja ghozdanel,penar cu de toate,caietele...Nu avem inca uniforma,doamna ne-a zis sa imbracam fetitele intr-o bluzita alba si o fustita.Deja le-am ales.Fetita mea e foarte incantata,dar mi-a spus ca are emotii in privinta colegilor.Si eu sper sa fie totul ok.Va doresc tuturor ca ultimul week end de prescolari sa fie unul de vis pentru puiutii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Si noi numaram zilele pina luni...
Clasele nu s-au afisat, sper sa fim unde ne-am inscris... Cred ca o sa fie aprox 30 in clasa, cam multi...
Cristina si gemenele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Buna fetelor
Nu am ajuns la scoala inca. Dar pentru cine e interesat s-au afisat clasele la scoala 56. Alin este acolo unde am dorit(m-a anuntat o prietena). Sunt doar 11 baieti in clasa. Cam putini...dar nu stiu daca sa consider asta un avantaj sau un dezavantaj. Nu stiu de ce dar ieri nu am putut sa intru pe pagina de forum sa va anunt.
Sabina la ce invatatoare este Sofia? Poate e cu Alin in clasa! Poate poti sa-mi dai un pm.
Va pup

Mergi la inceput