Incepem scoala-2009-2010

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Astazi merg sa vad cum s-au repartizat copiii in clase si ce invatatoare avem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

N-am avut noroc.Repartizarea se amana pe saptamana viitoare.Umbla zvonuri ca se reduc ceva posturi si se fac mai putine clase.
De asemenea,am auzit ca religia si sportul vor fi facute cu invatatoarea clasei,nu cu profesori ca pana acum.Cu religia mai treaca-mearga dar ma tem ca renuntarea la profesor de sport inseamna renuntarea la sport,pe principiul ca elevul trebuie sa faca matematica si romana nu sa bata mingea sau sa alerge o ora.Vom vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

In sfarsit am venit si noi din concediu si ... ne-am apucat de redecorat camera viitoarei scolarite .
Lory si eu am primit acelasi raspuns de la scoala - adica repartizarea pe case abia saptamana viitoare se face pentru ca cica inca se mai fac inscrieri (in exprimarea secretarei "mai sunt cativa intarziati" .
Saptamana vitoare terminam cu camera (adica micsorarea numarului de jucarii din camera, eliberarea "spatiului de teme" si tot saptamana viitoare facem ceva cumparaturi (haine, ghiozdan, etc).
La noi am inteles ca sportul se face cu profesor, religia la fel (dar Monica nu va face religie, am facut cerere), limba straina la fel (incepe limba straina din cls I, la finalul cls IV va sustine un examen de limba si in functie de rezultatele la examen se refac clasele - adica se face o clasa de "intensiv" limba straina).


Sorana si Monica (in curand scolarita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PlacintaD spune:

Va rog sa ma ajutati cu biroul scolarului. Unde isi va face temele copilul vostru? noi nu avem asa un spatiu. ati putea sa ma informati ce masa aveti, de unde as putea sa o cumpar. desigur ma intereseaza calitate la un pret cit mai avanajos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Gata,s-au afisat clasele.25 in clasa ,predominant baieti.La inscriere am fost cu copilul care a purtat o discutie cu directoarea si pare-se ca a trecut cu brio pentru ca suntem repartizati exact cum vroiam in sinea noastra.
Concluzia:se poate face inscrierea la scoala si fara pile si alte cele,ba poti sa si ajungi la tipul de invatator preferat fara alte "insistente".Doar sa incerci.
Ieri am imbracat-o in uniforma prima data si da-i bazzzz,imi curgeau lacrimile parca era izvor la ochii mei.
Saptamana viitoare suntem in sedintareala la scoala.
Incepe si copilul sa aiba niscavai emotii,pana acum era de gheata,acuma mai intreaba una alta de doamna ,de note

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

seara buna.
am fost si eu azi la scoala sa luam uniforma...mi s-au cam inmuiat genunchii.repartizarile cica vineri abia se fac.om vedea.
pupici tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

Bine v-am regasit!

Am revenit si noi din concediu, si am luat-o treptat catre magazine.

Am reusit sa luam ghiozdan, penar, uniforma, echipament de sport, si alte maruntisuri.

Nici la noi nu s-a facut repartizarea in clase, pe joi, vineri ne-au spus.

Ma duc sa citesc din urma si revin!









Corina - de Paul - 04.06.2002 si Patricia - 13.11.2007


"Doamne, ajuta-mi sa nu uit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

La multi ani tuturor mamicilor si copilasilor care isi sarbatoresc astazi ziua de nume!Sa fiti cu totii sanatosi si sa aveti parte de clipe speciale alaturi de cei dragi!Iar boboceilor,multa bafta la scoala !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

La fiica-mea jumate dintre fete au si numele de Maria in componenta.
Si de la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Si noi incepem scoala. Alex face 7 ani in noiembrie. De afisat, cica se afiseaza tot joi, eu intre timp am vazut-o pe invatatoarea pentru care am optat. Sper sa nu avem surprize joi. Voi ati dus si fisa medicala, ca eu nu. Am intrebat-o pe invatatoare si nu prea stia, alte mamici au zis ca au dus-o. Cand am dus dosarul ne-au spus ca ne suna daca mai trebuie ceva. Acum stau cu stresuri ca daca nu e considerat inscris. Ce ma sfatuiti? Sa o duc acum de urgenta?

In rest i-am facut o masuta mica (de inaltime normala, dar nu foarte lata)cu scaunel fix, i-am cam lat rechizitele, uniforma nu se stie asa ca mi-a spus sa-l duc luni in pantaloni inchisi la culoare si camasa alba. Mai am sa-i iau pantofiori.

Mergi la inceput