Incepem scoala-2009-2010

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya
Au primit Abecedarul, cartea de mate si cea de cunostinte despre natura - cu niste dimensiuni total ciudate - acum urmand ca tati sa alerge prin librarii sa caute coperti.



Anya


Anya , bafta la scoala . Bafta tuturor boboceilor .
Am intrat sa iti dau o sugestie pentru coperti: foaie autocolanta transparenta , din aceia ce se poate lipi pe geamuri. Se gaseste in orice hipermarket pe la articole de bricolaj, perdele etc.

Se fac super coperti din ea si spre deosebire de cele din comert care nu se potrivesc nici nu mai ai grija ca acum a scos cartea din ghiozdan si pana o pune pe masa e deja fara coperta.

Dupa 4 ani de cautat coperti pentru diverse marimi care de care mai ciudate asta a fost sfanta pentru mine.
Poate te ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliclara spune:

Buna!
Si noi am inceput ieri scoala, clasa I. Suntem la scoala 309 din sectorul 6. Clara este foarte incantata! Aseara m-a "certat" ca de ce ii imbrac intai cartea de religie si de stiinte? N-am inteles ca ei ii trebuie pentru azi Abecedarul si Matematica?
Dimineata s-a trezit foarte repede, dar de mancat inca mananca incet. Sper ca o sa se dezobisnuiasca de mancatul in somn, cum ii zic eu.
Diseara la 18 avem sedinta, asa ca mai multe voi stii maine.
Bafta multa la bobocei!
P.s. Stiti cumva unde gasesc si eu dresuri de bumbac albe simple? Ca nu stiu de unde sa incep sa caut.

Fiecare sut....e un pas inainte!!!
http://www.flickr.com/photos/aliclara/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Ati gasit coperti? Pentru dimensiunile ciudate adica? Ca eu am gasit doar A4, A5 (caiete) si de-alea pentru caiet de desen. Dar cartea de mate e mai mica decat coperta A4 si mai mare decat coperta pentru caiete ... de unde iau coperta??

Azi e prima zi de scoala "adevarata". Sunt foarte curioasa cum o sa i se para Monicai. Ieri a fost foarte incantata, sa vedem daca o tine incantarea si azi .


Sorana si Monica (in curand scolarita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Buna dimineata,

Am inceput si noi scoala ieri, suntem la step.

Emotii mari, totul la superlativ, Dennis e foarte incantat de tot, s-a trezit azi de la 6 de teama sa nu intarzie!

Succes tuturor boboceilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Am inceput scoala si noi. Alin are foarte multe emotii. Ceea ce a descris Anya se potriveste perfect si cu parerea mea despre prima zi de scoala. Doar este vorba despre aceeasi scola
Alin este I A. Deocamdata nu mi-am facut o parere despre d-na invatatore. La prime vedere, imi place, cred insa ca este foarte exigenta. Sper sa ii prinda bine lui Alin.
Si azi a avut emotii...abia astept sa imi povesteasca.
Astazi trebuie sa mai cumpar niste caiete, blocul de desen, hartie, acuarele, etc. trebuie sa completez rechizitele.
Va tin la curent
Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinubebe spune:

Salutare, parinti de bobocei.

Si Ioana mea a intrat in clasa I, la 7 ani si jumatate. Nu am insistat deloc sa o dau mai devreme la scoala si sunt convinsa ca am procedat cum trebuie, caci a avut timp sa mai prinda "puteri" si sa se si joace mai mult. Problema noastra cea mare era ca Ioana nu isi dorea deloc sa inceapa scoala, era chiar ingrozita. Asta-vara il sfatuia pe fratiorul ei, mai mic cu un an jumatate, care a intrat la grupa pregatitoare, sa se bucure cat mai poate si sa profite de perioada de la gradinita. In pofida tuturor incurajarilor mele si ale tuturor celor din jur, in ciuda povestirilor cat mai atractive despre scoala, eram tare dezamagita ca nu vedeam pe fata ei nici o urma de entuziasm. S-a mai inseninat cand si-a ales ghiozdanelul, cu printese de la Disney, si parca-parca si activitatea cu pregatitul tuturor rechizitelor a mai inveselit-o cat de cat, dar tot nu eram convinsa ca se terminase cu aversiunea asta fata de scoala, pe care simteam ca i-o indusese ceva/cineva, dar nu reuseam sa-i gasim cauza.
Pana la urma aveam sa inteleg in prima zi de scoala care era problema: Caci Ioana mea, schimbata radical, plina de entuziasm, mi-a povestit ca are o doamna invatatoare foarte draguta si buna, care nu ii cearta niciodata si nu le face nimic copiilor chiar daca sunt galagiosi...As zice chiar ca mi s-a parut usurata si m-am gandit atunci ca poate ideea ca scoala e ceva foarte dur si foarte sever a fost inoculata in perioada gradinitei, de educatoarele care s-au folosit probabil de argumente de tipul "las' ca o sa vedeti voi cum e la scoala", in ideea de a astampara copiii dornici de joaca sau ca sa-i determine sa fie mai concentrati la lectii. Acum, deja suntem in a doua zi de bobocei. Ioana, care toata gradinita se trezea cu greu la ora 7 si abia-abia reusea sa fie gata pana pe la 8 cu spalatul si imbracatul, astazi s-a trezit la 6,30, a mancat, s-a spalat si la 7,30 a fost gata deja de scoala. Deja turuie de ieri ca la scoala e "super" si ce doamna invatatoare draguta are ea, asa ca am deja motive sa sper ca acomodarea va trece mai usor.
Mi-a placut si doamna invatatoare, despre care nu stiam prea multe inainte sa venim la scoala, am cunoscut-o prima data cand am facut inscrierea si mi s-a parut in regula. Desi nu m-am simtit foarte compatibila cu ea de la prima discutie, am apreciat faptul ca e apropiata de copii, blandetea vocii si, nu in ultimul rand, tinuta lipsita de ostentatie.
Mi-a placut felul cald in care s-a purtat cu copiii de la prima intalnire cu ei si sunt sigura ca si copiilor le-a fost tare draga. De altfel, a pregatit copiilor ecusoane cu numele invatatoarei si clasa, iar pe copii i-a incantat foarte tare si le poarta foarte mandri, mai ales ca ecusonul are in mijloc si un desen dragut cu un bobocel de rata. Dupa-amiaza avem sedinta, o sa discutam mai pe indelete si o sa ne cunoastem mai bine si intre noi parintii, asa ca am sa revin cu noutati.
Oricum, eu am si o intrebare: stiti cumva ce vaccinuri se fac in clasele primare si cand ? Se mai practica vaccinarea intregii clase sau acum se poate face la dispensar ? Nu e necesara informarea si, eventual, acordul parintilor pentru vaccin?
Va doresc un an scolar linistit si cu bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Raportam si noi problema legate de coperti,noi avem probleme cu Abecedarul care e doar un picut mai mare decat primul tip de coperta de carte si clar mai mic decat cel de-al doilea tip.Intamplator celelalte doua carti -matematica si cunostintele despre natura -au intrat in tipul mai mare.
Totusi cred ca Lala ne-a dat un sfat bun si probabil il voi urma.
Simpatic Rares cu calculatorul.
Ieri m-am dus sa o iau mai devreme de la after si s-a suparat pe mine-a doua oara intr-o zi. ba imi parea rau ca nu a avut teme de facutOare o sa tina incantarea asta-vorba Soranei?
Inca nu avem orar nici la scoala nici la after,dar astazi suntem convocati la sedinta cu parintii,probabil vom afla .
Dimineata s-a sculat singura ,probabil auzind zgomote prin casa.A mancat si am plecat,dar n-am apreciat tocmai bine timpul.Normal ca era sa intarziem.Dar pana la urma am ajuns la limita.Doar colegul de banca era lipsa la apel,dar el a intarziat si ieriTreaba asta imi aminteste de faptul ca la scoala si eu mai intarziam si tas-o cica.Culmea este ca adulti fiind nu avem nicio problema legata de asta,ba chiar de obicei ajungem mai devreme.
Erau asa frumosi toti in banci,cuminti,atenti la Doamna,iar era sa bazai.
Cu riscul de a face talmes-balmes aceasta postare,din cauza de dosare pe birou care asteapta,raspund la o alta intrebare legata de dresuri albe de bumbac simple:eu am gasit in Gima acum o luna si am facut aprovizionarea,dar deocamdata ii dau ciorapi mai subtiri.Rezista trei ore in ei.
Trebuie sa mai gasesc pantofi albi simpli de piele ,se pare un lucru nu tocmai usor.
Astazi avem prima zi full-time.Eu o sa o vad tocmai diseara ,dupa sedinta cu parintii.Ufffff
Vestea buna este ca a adormit aproape instantaneu intre 9 jumate si zece,si eu in acelasi timp cu ea desi vroiam sa vad Anatomia lui grey si finala de la USopen(pe asta chiar o regret ca a fost super).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pediatra copilului meu mi-a zis ca in clasa 1 se face rapelul la antirujeolic (nu stiu daca e ROR sau doar antirujeolic). Campania de vaccinare se face in scoli, dar parintii trebuie informati inainte, pt ca unii copiii pot fi deja vaccinati de la dispensar. In concluzie poti vaccina copilul la dispensar si anunti la scoala sa nu-l mai vaccineze.
La noi a anuntat sedinta cu parintii abia joi. Pana atunci merg pe informatiile de la voi.

Lala, multumesc mult pentru sfat !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu am vazut in carnetul de vaccinari rapel la antitetanos,la antidifteric si la antirujeolic.Dar noi am facut ROR-ul intr-o generatie cand inca nu era obligatoriu asa ca nu stiu ce se va face.Faza cu dispensarul nu o stiam,iar de anuntat normal ca trebuie sa ne anunte,eu chiar cred ca voi merge la scoala atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Anya, a mea e ultima la catalog
Noi am avut ieri sedinta cu parintii, eu sincer sunt un pic contrariata de unii parinti, din aia de genu sa dam, sa strangem sa etc.
Doamna e f f draguta si amabila, le-a explicat repede ca nu exista fondul clasei .
Azi i-a si asezat in banci, a mea sta bine, banca a doua de la geam:), chiar la geam, si e f incantata de colega de banca, i-a spus ca trebuie sa se imprieteneasca pentru toata viata
Cica sunt cam vorbareti, a zis invatatoarea, dar nu e nicio noutate pentru mine;0)

In orice caz, incantarea continua si azi.
apropos de ciorapei, eu i-am dat sosete si ieri si azi, ca e f cald afara.

Sper sa n-am robleme...pt ca nu-mi place deloc, dar dELOC uniform, am vazut ca sunt doua modele la fetite, macar de l-ar lua pe cel cu fusta si bluza, ca sarafanul e hidos.
Aici big avantaj mamicile de baieti.

Coperti: sunt pe alta lume...ar trebui sa caut si eu, nu? si intrebare mare: daca pun autocolnt, cum mi stie ce manual are?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput