Incepem scoala-2009-2010

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Ia ziceti. ce aratari avusarati prin curtea scolii?
Noi ne'am procopsit cu 1) domnul 2) profesor 3) universitar 4) doctor 5) primar 6) general Sorin Oprescu.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

xenocid - noi n-am avut astfel de aratari.doar doamna directoare care ne-a "laudat" scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

LOL, XEno. la noi doar o madam inspectoare. Bogdan ce zice de istoria cu scoala?
Anya, sa-mi scrii la ce clasa e mandru tau.

Diana, la Sofia in clasa sunt 2 fetite Sofia:))Sper sa n-am surpriza neplacuta sa o strige pe a mea cu al doilea nume....(care e primul la rand, Sofia e al doilea din motive...de muzicalitate )



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Noi n-am avut nici macar un popa acolo Doar un discurs al directoarei de vreun sfert de ora.
Ziua a decurs neasteptat de bine inca de dimineata.Contrar asteptarilor, copila s-a trezit la 8 desi noi ne asteptam sa dea desteptarea pe la 6 si apoi sa intrebe din 5 in 5 minute de ce nu mai plecam la scoala.
A stat chiar sa o aranjez cu pieptanul ,s-a admirat olecuta in oglinda,si-a pus ghiozdanul dorit atata (culmea ca era totusi mai mic decat ea),l-a trimis pe tati dupa flori si ne-am reunit toti trei in statia de autobuz.Si mami si tati s-au pus la tol festiv si am debarcat in curtea scolii unde numarul parintilor/bunicilor/matusilor/fratilor/surorilor era coplesitor pentru bietii boboci de clasa intai.Festivitatea s-a terminat repede apoi am trecut pe sub un pod de flori,ne-am prins insigna cu numele invatatoarei si clasa si ne-am asezat in banci.Pe banca ne asteptau matematica,abecedarul si inca o carte sau un caiet.Iarasi numarul rudelor era coplesitor pentru copilasi.In fine,Doamna ne-a expediat afara sau acasa si ne-a spus sa venim la 10.30.Tati a ramas pe pozitii,mami s-a repezit sa pregateasca saculetul pentru after-school care,culmea,a inceput chiar de astazi.
Pe la 10.30 au iesit veseli nevoie mare.Fiica-mea avea si niscavai mustati de la lapte,ba cred ca a mancat si cornul,n-am avut timp sa intru in asemenea detalii.Oricum mi-a spus ca s-a terminat cam repede,aceeasi impresie o aveau si ceilalti copii care vroiau sa mai stea cu Doamna
Ne-am incolonat si am purces spre after-school care e aproape.Copila s-a lipit de o colega de clasa,ba se pare ca sunt deja prietene.
S-a schimbat de uniforma si a ramas fara suparare acoloa.Mami si tati au plecat in fine spre treburile lor.
Impresii de la sursa cand o voi recupera dupa-amiaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Lory tu te plangi ca n-ati avut popa?
Noi am avut. Si mi s-=a parut total deplasat. Cum era aia cu libertatea si nediscriminarea?
Xeno: Popa versus Oprescu? Hm... pe care sa-l prefer?

Sorana si Monica (in curand scolarita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Lory tu te plangi ca n-ati avut popa?
Noi am avut. Si mi s-=a parut total deplasat. Cum era aia cu libertatea si nediscriminarea?
Xeno: Popa versus Oprescu? Hm... pe care sa-l prefer?

Sorana si Monica (in curand scolarita)



Am uitat sa pun si un alt emoticon.Am vrut sa fie o gluma,in niciun caz nu ma plang pe buneMai ales ca pe mine lalaielile gen nspe discursuri nu prea ma incanta .
Libertate si nediscriminare in Ro?Cred ca trebuie alt subiect,ca-s muuulte de spus.
Maine -sedinta cu parintii.Sper din tot sufletul meu sa nu am parte de mamici guralive si pline de diverse initiative care de care mai aiuristice.
In rest,tot in asteptare.Parca am si mai mari emotii acuma la reintalnirea cu fiica-mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

A trecut si pentru noi prima zi de scoala. A fost emotionant, toti piticii in banci cu carti, flori, baloane. Dna. Invatatoare de milioane, i-a luat foarte frumos, i-a pus sa se prezinte pe scurt, dupa care a desenat fiecare ceva si i-a laudat. A stat singura o ora la scoala (de la 9:30 la 10:30) si a venit incantata. Sper sa o tina incantarea. Acum mangaie toate cartile pe care le-a primit de la scoala si e tare mandra de ea. La sase avem prima sedinta cu parintii...alte emotii.
Numai succese tuturor bobocilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Ne-am intors si noi de la scoala... n-am stat pana acum la scoala, am fost si la restaurant sa sarbatorim asa eveniment important
De dimineata Rares s-a trezit primul si era pregatitr pentru orice, dar tinea mana intr-un buzunar al pantalonului, tot timpul. L-am intrebat ce a pus in buzunar, banuindu-l ca si-a luat vreo masinuta. El o tinea una si buna ca va lua acel obiect la scoala fara insa sa-mi spuna despre ce este vorba, ca intr-un final, cu lacrimi in ochi sa-mi arate calculatorul lui taica-su' pentru ca el nu prea se pricepe la calcule aritmetice si daca va fi nevoie... sa se ajute.
Abia am reusit sa-l conving ca nu-l va testa nimeni, ca merge la scoala pentru a invata si ca nu trebuie sa stie nimic, ca atat cat stie el este arhisuficient. a mai bocit o vreme de usurare, , pentru ca in final sa reusim sa plecam. La scoala, mare aglomeratie, parinti, bunici, frati, surori, matusi... etc. etc.
La ora 9,00 i-a strigat - clasa a I a E- si au intrat pe sub un pod de flori cu doamnele invatatoare in clasa. Ni s-a spus sa venim la 11,00 sa-i luam.
Mesajul zilei a fost, scris pe tabla cu litere mari de tipar era, cu aproximatie,din povestile lui Rares : "Bine ati venit bobocei! Vom forma o mare familie fericita" Asa e la step, fiecare zi are un mesaj care o defineste.
Apoi li s-a spus ca in primele 100 de zile de scoala, fiecare copil va trebui sa-si construiasca o colectie, de ce vrea el, pentru ca dupa 100 zile de scoala, la petrecerea organizata cu aceasta ocazie fiecare sa-si prezinte colectia. Pana atunci colectia va fi secreta. Rares va colectiona fotografii cu masini.

Nu stiu ce sa va mai spun. Per total prima zi i s-a parut ok, dar cam plictisitoare pentru ca fiecare copil s-a prezentat si a spus cum se simte in prima zi de scoala. A primit o floare si un semn de carte de la doamnele invatatoare. Floarea trebuia sa o presam si ne-am ocupat de asta. Spera ca maine va fi mai interesant si nu se va plictisi.
E foarte fericit ca are deja un prieten

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Raportam si noi prima zi de scoala incheiata. Matei e la clasa I-a G, din 8 clase de a I-a. Sincera sa fiu nici nu stiu daca sa fiu multumita sau nu de invatatoare. E tanara (9 ani de invatamant), presupun cu pile destul de mari daca s-a titularizat la o scoala cautata. La prima vedere am fost multumita, cand ne-am strans in clasa, mi-a mai trecut incantarea. La doua trei cuvinte nu auzeam decat "aaaa....." - sper sa fie trecator, datorat emotiilor. Cat despre organizare, iar mi s-a parut dezastru. Vom face sedinta cu parintii joi sau poate saptamana viitoare....si cam atat. Noroc cu o mamica mai infipta care i-a smuls programul copiilor: de la 8 la 11.20, ca uniformele se vor face...cand se vor face si ca in ghiozdan sa le punem cartile si un caiet cu foaie velina.
Sabina, chiar am fost atenta la B sa aud cand o striga pe Sofia si am auzit ca erau doua. Ea care e? De la mijlocul alfabetului sau ultima? Si la noi sunt doi Matei Alexandru, asa ca nici macar pe numele celalalt nu o sa-l strige. Presupun ca va folosi cel de familie . La voi cum e clasa? cu banci sau masute? Cum e doamna? Am vazut ca sunt 30 de copii pe lista, au venit toti? La noi au lipsit vre-o 6.

La careu am stat destul de mult. Au vorbit, in afara de directoare, de la minister, de la primarie ba chiar si politistul de la circa care ne-a urat "Un nou an fericit!" de vre-o 2 ori. Ca sa fim siguri. Daca-mi ura si Craciun fericit era tacamul complet. Noroc ca n-a venit si popa cu maturoiul sa ne sfinteasca. Oricum a durat prea mult. Copiii s-au plictisit, parintii la fel. Pe la 10.00 am intrat in clasa, pe la 10.30 am plecat de la scoala iar la 11.40 au terminat deja orele. Au primit Abecedarul, cartea de mate si cea de cunostinte despre natura - cu niste dimensiuni total ciudate - acum urmand ca tati sa alerge prin librarii sa caute coperti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

A trecut si pentru noi prima zi de scoala.Cu multe emotii atat pentru fetita,cat si pentru noi,cei din jurul ei,dar pana la urma tot ce conteaza este ca a iesit vesela si mi-a spus ca a fost cea mai frumoasa zi din viata ei!Nu ma asteptam la o asemenea reactie,desi eram sigura ca ii va placea.Am avut preot care a slujit,prefect si un inspector,plus directoarea cu discursuri,a fost nebuneala mare la intrarea in scoala,apoi in clasa...nu mai zic.Cate 2-3 persoane la fiecare din cei 30 de copilasi.Va dati seama...Am stat foarte putin ,doar ce i-a strigat ,copiii i-au dat doamnei flori,iar ea le-a pus insigna cu puisor.Apoi au ramas singuri o ora,timp in care am inteles ca au vorbit si au desenat.Au primit si ei abecedar,matematica si cunoasterea mediului,plus o poezie de invatat pe maine(din fericire,o stie deja,ca a facut-o si la gradi).Sunt foarte fericita ca este si ea fericita,ca i-a placut si ca abia asteapta ziua de maine,ca le-a zis doamna ca maine fac multe jocuri.Sa vedem maine,ca stau 4 ore,cum o fi...

Mergi la inceput