Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (312)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui adimercedes

Yaia, pup delfinasul . Tare faine pozele si a crescut mult. Nu ma pronunt cu cine seamana, ca mi se pare ca seamana cu parintele langa care e . Distractie placuta in voiajul in RO si relaxare maxima!!!


Multumim mult!

De Lisa nu ne spui nimic? Cum mai e? Sper ca sunteti bine aman...trei!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Crishtina io intelesesem ca e important si care dintre valorile din test este peste limita (initial, la o ora sau la 2)...

Am o cunostinta aici care a avut diabet gestational in prima sarcina.. si a facut testul si la urmatoarea sarcina.. chiar daca sansele sa aiba iar diabet gestational erau foarte mari.

Cand te vezi cu diabetologul?

Sanatate multa!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Yaia, vacanta placuta, sa va intoarceti sanatosi! Si las-o moale cu biscottino ala, ca se lipeste de talie..


Care talie? A mea e de mult timp ascunsa printre sunci, asa ca sa vina tortul!
Multumim mult!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui crishtina
Acum am alta problema si va rog frumos sa ma ajutati. Aseara a facut Robert febra aproape 39...din nimic...racit nu, tuse nu, si nici macar nu era agitat...deodata cand am pus mana pe el frigea...i-am dat nurofen aseara si azi dimineata tachipirina(paracetamol)...azi dim nu stiu cat avea ca se lasa tare cu plans cand punem termometrul sub brat...la 6 i-am da siropul si acum e 8 si incepe iar sa creasca febra oare ce sa fac??


Il duci la medic, sa-l vada si sa vada de la ce e febra (verificat plamani, urechi etc.). Pana ajungeti la medic, tinuta febra sub control. Eu alternam la 4 ore Panadol supozitoare cu Nurofen sirop. Si incearca sa-i iei temperatura in fundulet...

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui crishtina

Multumesc tuturor pt uari de sanatate. O sa ma descurc cumva...trece si nu imi dau seama cand.
Acum am alta problema si va rog frumos sa ma ajutati. Aseara a facut Robert febra aproape 39...din nimic...racit nu, tuse nu, si nici macar nu era agitat...deodata cand am pus mana pe el frigea...i-am dat nurofen aseara si azi dimineata tachipirina(paracetamol)...azi dim nu stiu cat avea ca se lasa tare cu plans cand punem termometrul sub brat...la 6 i-am da siropul si acum e 8 si incepe iar sa creasca febra oare ce sa fac??


Lol.. e prima data cand face temperatura asa mare? Adica stii la care antitermice reactioneaza mai bine? (la noi de exemplu paracetamolul e mult mai putin eficient decat nurofrenul)

Trebuie sa incerci sa-i scazi temperatura cu antitermice (alternativ la 4 ore) si daca trebuie si impachetari (cearceaf ud)...
Eu, in paralel cu asta as merge si la doctor sa se uite in gat/urechi.
La fel de bine ar putea sa fie o boala a copilariei... voi ati facut vaccin contra varicelei?

Sanatate multa!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui crishtina

Multumesc tuturor pt uari de sanatate. O sa ma descurc cumva...trece si nu imi dau seama cand.
Acum am alta problema si va rog frumos sa ma ajutati. Aseara a facut Robert febra aproape 39...din nimic...racit nu, tuse nu, si nici macar nu era agitat...deodata cand am pus mana pe el frigea...i-am dat nurofen aseara si azi dimineata tachipirina(paracetamol)...azi dim nu stiu cat avea ca se lasa tare cu plans cand punem termometrul sub brat...la 6 i-am da siropul si acum e 8 si incepe iar sa creasca febra oare ce sa fac??


Lol.. e prima data cand face temperatura asa mare? Adica stii la care antitermice reactioneaza mai bine? (la noi de exemplu paracetamolul e mult mai putin eficient decat nurofrenul)

Trebuie sa incerci sa-i scazi temperatura cu antitermice (alternativ la 4 ore) si daca trebuie si impachetari (cearceaf ud)...
Eu, in paralel cu asta as merge si la doctor sa se uite in gat/urechi.
La fel de bine ar putea sa fie o boala a copilariei... voi ati facut vaccin contra varicelei?

Sanatate multa!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Da. A facut de cateva ori febra cand era raceala mai agravata...insa maxim 38,5. De asta ma sperii asa Da...vaccinul ala l-am facut. daca continua asa merg la doctor sigur. mersi.

Crishtina & Robert 09.09.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Citat:
citat din mesajul lui crishtina
Acum am alta problema si va rog frumos sa ma ajutati. Aseara a facut Robert febra aproape 39...din nimic...racit nu, tuse nu, si nici macar nu era agitat...deodata cand am pus mana pe el frigea...i-am dat nurofen aseara si azi dimineata tachipirina(paracetamol)...azi dim nu stiu cat avea ca se lasa tare cu plans cand punem termometrul sub brat...la 6 i-am da siropul si acum e 8 si incepe iar sa creasca febra oare ce sa fac??


Il duci la medic, sa-l vada si sa vada de la ce e febra (verificat plamani, urechi etc.). Pana ajungeti la medic, tinuta febra sub control. Eu alternam la 4 ore Panadol supozitoare cu Nurofen sirop. Si incearca sa-i iei temperatura in fundulet...

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Da, multumesc...incerc cu antitermice si cand vine sotul cu temperatura in fundulet ca singura nu reusesc. Si apoi la doctor.

Crishtina & Robert 09.09.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Crishtina io intelesesem ca e important si care dintre valorile din test este peste limita (initial, la o ora sau la 2)...

Am o cunostinta aici care a avut diabet gestational in prima sarcina.. si a facut testul si la urmatoarea sarcina.. chiar daca sansele sa aiba iar diabet gestational erau foarte mari.

Cand te vezi cu diabetologul?

Sanatate multa!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Da, sunt importante valorile din test...insa mi-a spus ca se ia testarea de la sarcina cu Robert. duc toate analizele de atunci...si acum asta de 1000 are greutate mare....oricum diabetologul decide mai multe parerea mea. Miercuri ma vad cu el. Multumesc!

Crishtina & Robert 09.09.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

buna dimi,
ce mai faceti ?
Luy, cum a fost azi dimineata ?

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Crishtina, si la Andrei tot nurofenul actioneaza mai bine la febra. Multa sanatate !

Sabina si Slippers, ce fac puii vostri ?

Erina, poate va bagati la programul 'prima casa' daca unul dintre voi n-a avut pana acum nici o proprietate. in perioada cand cautam noi stiu ca era un complex de locuinte pe langa Rin Hotel, aveau apartamente acceptabile si ca dimensiuni si ca pret ( un pc mai mic).



............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput