Licurici de ianuarie-februarie 2009 (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dya-dy spune:

Aha, deci asta era Irina- nu trageai la aghioase....si nici suzeta n-avea Ochila! Eh, mai greseste omu'

Miere- m-ai innebunit cu jucariile- da-mi si mie te rog un link...poate il cumpar si eu!

Dark- super descrierea si mi-am imiaginat cum trebuie sa fi fost- acum da-ne niste poze, sa intregim imaginea pe care deja am construit-o in minte!

Jasmi- fii tare si pe pozitii! O sa treaca si asta, si n-o sa se mai bage dc o sa vada ca nu se "joaca" cu tine! Te pup

Frumoase poze cu Vladutz si Antonia- niste dulci amandoi! Cami, nu mi te inchipuiam blonda...nu stiu de ce !

Cam atata imi aduc aminte din ce am citit!
Multumesc tututor de apreciera la adresa Mayei..intr-adevar, e o dulce!

LA MULTI ANI! lui Aidan de Miereamara si Andrei-Valentin de Crysyana! Sa cresteti mari, frumosi si sa va bucurati parintii!

Delia- m-ai intrebat de evrei- legat de faptul ca considera femeia mai prejos- nu e asa, decat poate la cei religiosi, unde cica femeia e superioara barbatului, si nici macar nu are obligatia sa mearga la sinagoga, fiind din start mai :pura"- dar saraca munceste ca o sclava acasa, mai are si servici, are grija de 'unspe copii -iar el se duce in fiecare zi la sinagoga sa se roage!

IN rest, cei nereligioasi, sunt mai ceva decat in orice alta parte (sigur, unii doar- nu generalizez) -fac mancare , curat, mai ceva ca o femeie si sunt si slugariti!
Deci sunt si sunt...
Dar consider ca ..oricum, cam in orice religie barbatului i se da mai mult credit decat femeilor!
Sper sa nu incepem polemici pe tema asta...e parerea mea si atat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Pupici si de la noi.

Clara mea e o scumpica. Ieri s-a intors singura pe burtica. Tot ieri a ras in hohote la strambaturile mele.

Se pare ca am terminat cu vaccinurile pentru cateva luni bune.

Joi am cantarit-o si masurat-o: la 4luni si 17 zile are 6.5kg si 63cm.

Inca nu am inceput diversificarea. Astept luna iulie sa ii bag si altceva pe langa lapticul meu.

Pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

LA MULTI ANI lui Aidan de Miereamara si Andrei-Valentin de Crysyana

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Stiti daca pot bea ceai de macese? Dar de soc?
Am citit ca socul este si diuretic, dar stimuleaza si productia lactata.

Bebelusi, deci cadoul de la tine e binevenit de doua ori, si de pofta si de sanatate. Merci.

Dark, ma bucur ca ceremonia a fost un succes si ca v-ati simtit bine. Asteptam pozici. Cat priveste dna Mitza, o sa vina ea cand o sa dea de greu, adica de foame.

Aidan, La Multi Ani!!!
Andrei-Valentin, La Multi Ani!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2700 spune:

Buna fetele!
Noi zilele astea am cam tras chiulul.
LA MULTI ANI AIDAN SI ANDREI!SA CRESTETI MARI SI SANATOSI SI SA UMPLETI SUFLETELE PARINTILOR DE BUCURIE!

Dark abia astept sa vad pozici cu voi! Descrierea ta e super!

Miereamara sa-ti traiasca feciorul saltaret!L-am vazut si dulce foc cum sare el acolo!Super tare! O sa ma uit si eu dupa un jumper din asta!

Jasmi nasoala faza!Incearca sa te calmezi si sa-i ignori pe cei care nu sunt de acord cu tine!Nu mai lasa pe nimeni sa se atinga de bebe si fa axact cum iti spune inima!

Dya stai bine cu nervul! Eu cred ca luam foc...sau cel putin ai trageam o privire uracioasa!

Irina si fetele care sunt interesate de inceperea diversificarii cu cereale:eu am inceput de 4 zile cu cereale de orez fara gluten care se numesc Bambix de la Nutricia si care in afara de vit B nu mai contin nimic altceva zahar-NU,aditivi sau coloranti -NU,arome sau orice alte substante-NU.Si acum sa va spun cum am facut:
in prima zi am pus doar jumatate de lingurita de cereale pe care le-am facut cu laptic de-al meu (muls manual)si le-am facut subtire cat sa treaca prin tetin dar i le-am servit lui David cu lingurita!Le-a halit fara doar si poate.A doua zi la fel,a 3 o lingurita de cereale,si contiunuam tot asa pina o sa-i pot face o portiede consistenta piureului.Abia dupa aceea o sa introducem altceva!
Caca nu a mai facu tata de moale ca de obicei ,plus ca o zi nu a facu deloc.De dormit ..parca un pic mai bine azinoapte.In prima noapte nu a fost nici o diferenta!

Hai ca m-am lungit caaat CHINA!
PUPICI!

poze cu noi 1
poze cu noi 2
poze David Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2700 spune:

Na ca m-am luat cu vorba si am uitat sa-i spun lui Bebelusi ca sunt minunati Antonia si Bladut impreuna.Ce bine de voi ca va intalniti...

Veronica eu am fost ieri la biserica...m-am uitat dupa voi dar nu v-am vazut

Eu de slabit nu reusesc fetelor,poate dupa ce om veni acasa ca am inteles ca e f cald!...

poze cu noi 1
poze cu noi 2
poze David Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Alina multumim , Antonia e o scumpa,sa asteptam sa ajunga Cami acasa ca poate pune si ea poze
Dark asteptam poze

Bee eu am baut si ceai de soc si socaa, sigur ca avem voie....de ce nu am avea...mai ales ca stimuleaza lactatia

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arriel spune:

LA MULTI ANI AIDAN SI ANDREI VALENTIN!

Dark, felicitari pentru ceremonie. Cred ca a fost ceva foarte frumos si deosebit de botezul clasic, abea astept sa vad poze.

Profit ca doarme mandra mea sa trag si eu un pui de somn ca sambata am fost la un botez si nu mi-am revenit nici pana acum cu somnul. Pupici la fete.

Mami de Thea Bianca (03.02.2009)

http://www.flickr.com/photos/cristiserban/sets/72157617398070712

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

salutare..

Am fost vineri la dra si dupa ce l-a consultat si i-a bagat si o linguroaie din aia de fier si laata pe gat, luata de undeva dintr-o cutie si aruncata TOT ACOLO IMEDIAT, FARA SA O DEZINFECTEZE CUMVA , s-a pus pe scris in fisa copilului si pe o reteta pe care mi-a intins-o pur si simplu..am intrebat-o daca are rosu in gat a zis ca nu, daca e de la dintisori, a zis ca nu stie , ca e o viroza in aer, ca asa fac toti acu' decat febra fara nimic altceva.....si ca sa-i dau Nurofen 2.5 ml seara si 2.5 ml dim, timp de 3 zile si daca nu-i trece sa-i dau anoxicilina la 8 ore...Noroc ca i-a trecut, i-am dat doar 2 zile Nurofen..

Sambata am fost la o nunta si parca stia...a plaans pana la 10, nu se culca, nu mnaca..l-am linistit intr-un final si l-am facut sa manance si l-am lasat cu soacra si am pecat, cu instructiuni stricte, sa nu intre la el decat daca plange...intr-o jum de ora a adormit singurel...

Bee, mie mi-a venit din februarie, desi in ianuarie am nascut si am alaptat non stop..si de atunci imi vine regulat, ca inainte de sarcina...

Vladut si Antonia sunt bestiali!!!!!!!!


Irina, trebuie neaparat sa pape si cereale? Imi zisese si mie dra, dar cand i-am zis ca nu mai primeste lapte parf, a zis sa nu-i mai dau cereale...

LA multi ani Andrei Valentin si Aidan Saltaret ]!!

Dark, super ceremony...

Jasmi, eu te inteleg perfect, cu amanadoi...

[b]Alina2700
, nici eu nu slabesc deloc...de sambata am inceput sa beau limonada, mi-am amintiti ca odata functiona...dar era si cu ceai verde atunci


de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Fetelor multumim pt urari! Wow, ce repede trece timpul!

Acesta este jumperoo - Fisher Price Precious planet, poate fi folosit de la 4luni sau de cand sta bebe in fundulet sprijinit.
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=7171&e=product&pid=47266&pcat=precious_planet_all

A avut un succes total.

Jasmi,foarte nasoala faza cu soacra, incearca sa-i explici ca tu esti mama si tu iei singura deciziile legate de cresterea fetitei tale. Spune-i ca ea a avut ocazia sa-si creasca propriul copil si ca ii multumesti pt grija dar esti perfect capabila sa o faci si tu la randul tau.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput