Licurici de ianuarie-februarie 2009 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Irina la Dorian mi-a fost usor ca ii faceam cerealele cu lapte praf. Cum pe Fabi il alaptez o sa aleg cereale cu lapte inclus ca nu ma vad mulgandu-ma, si manual pe deasupra. Cand ajung si eu intr-un magazin o sa ma uit la cereale pana acum nu am avut curiozitatea ca pana ajung eu la bagat cereale mai este. Dar o sa ma uit si iti zic ce am vazut.

Pana la urma incepi cu cerealele? Eu vreau sa imi iau un aburitor si poate o sa incep cu legumele. Peste vreo doua luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Nu incep cu cereale , nici vb.Ultimele vor fi doamnele cereale dar ma tot cultiv si mi se pare ca s tot mai...necultivata

POZE BOTEZ ANDREI
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8069a40b05eaf331b3527d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url/" target="_blank">VIDEO ANDREI
POZE ANDREI
mami cea mai fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Si eu tot zic de cateva zile ca voi citi capitolele de diversificare de pe forum da o tot lalai ca cine stie ce idei imi mai vin.

Acum sunt la facut liniute si citit cu Dorian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Jasmi, cunosc f bine ceea ce povestesti, dar am renuntat sa mai explic pt ca oricum, nu vor intelege. Soacra mea, de altfel o femeie de nota 10, nu ma credea ca Alexia are ceva problemute de sanatate, zicand ca eu exagerez si ca e f ciudat pt ca fata e cuminte si binedispusa, ba chiar este grasuta. Abia cand i-au atras atentia alte persoane, mi-a dat dreptate, pana atunci, eu eram de vina. Parerea mea este ca ai ales f bine sa nu te certi nici cu soacra, nici sotul, ci sa supraveghezi f bine ce se intampla acolo, pentru oricum, nu ar intelege.

Dragul meu sot ma tot critica la dr ca sunt exagerata (cand am fost la ortoped) iar dr i-a spus ca nu sunt exagerata, ci sunt MAMA, de aceea ma ingrijorez.

Deci Jasmi, ochii si fata, mai ales cand ai antecedente. Ce idei, sarmale si carnati la copil???? Pupam fetele.

Alexioara s-a levenit. Domnisoara a prins care e ideea cu biberonul si face fite la tzitzi, dar daca ii bagi tetina, parca e mai bine. Cred ca se intarca singura copila.

Irina, eu tot umflata sunt, parca mai rau, am 1,5 kg in plus luate fffff rapid. Cred ca ma duc sa imi fac niste analize. Gata cumparaturile pentru marea diversificare????

Fetelor care ati facut cezariana, v-ati apucatde sport? Eu as vrea sa merg la sala.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Iu-huuu dragelor,

LA MULTI ANI lui Aidan de Miereamara si Andrei-Valentin de Crysyana

Am aparut si eu prin zona! Mai inainte au plecat ai mei la aeroport, barbatelul de la aeroport merge direct la servici, bebe inca doarme ... deci intru sa va salut si sa va dau "raportul" de cum au trecut zilele astea.
Totul a fost super-fain, singura pierdere colaterala fiind una din madame care a reusit sa evadeze dar speram sa o recuperam/sa vina singura acasa. Pana una alta, toti copiii din cartier o cauta, chip are, proasta nu e - deci suntem optimisti.

Desi prognoza meteo zicea ploaie, vremea a fost minunata (all one needs to do is ask nicely and say thank you afterwards ) ceremonia a iesit asa cum ne-am dorit. O sa pun poze, probabil in seara asta, daca nu maine cel tarziu. Chestia e ca avem poze de pe vreo 3 aparate foto, trebuie sa le "sortez" si sa aleg ce pun pe net... sigur vor fi multe. Am ajuns si la mare vineri, ne-am distrat super-fain, verisoarele lui bebe (2.5 ani) s-au simtit excelent, am fost si prin oras un pic la cumparaturi, dar in principal am petrecut mult timp cu familia (si ai mei si ai sotului). Mare surpriza ne-a facut sora sotului, care locuieste in Italia. Initial spunea ca nu poate veni, dar numa' ne-am trezit cu ea in casa

Sa va spun de ceremonie. Am gasit un loc superb in Linn Park, cu importanta istorica sa stim si noi o treaba (locul de unde Mary Queen of Scots a stat si a privit batalia de la Langside pe 13/05/1568), foarte aproape de fostul Cathcart Castle (acum ruinele s-au cam "dus") Ceremonia am deschis-o eu, explicand "auditoriului" (familie+prietenii cei mai apropiati)de unde provine acest tip de ceremonii, semnificatie si scop. Apoi tati lu' bebe a explicat originile si semnificatiile numelor Lachlan si Marius...apoi amandoi am facut "naming-ul" propriu-zis. Apoi au intervenit "the special adults" adica nasii, cu speech-ul/pledges pregatite de ei (si au si citit mesajul trimis de "nasii" romani care nu au putut veni dar au trimis si ei cateva cuvinte). Urmatoarea "bucatica" a fost cea cand "nasii" au invocat elementele iar Pamantul, Aerul, Focul si Apa, "the guardians" au venit si i-au urat de bine lu' bebe. O sa cam fie probleme intre Aer si Foc, ambii si-au propus sa-l invete pe bebe sa cante la chitara - numa' sa nu se bata care e primul . Dupa ce eu am multumit elementelor si "spiritului locului" adica parcului, fiecare bunic a avut si el ceva de zis (o urare, un pledge", o poezie folclorica a indienilor americani), apoi a urmat verisoara Elma, "patriarha familiei", ca de la cea mai in varsta la cel mai mic dintre noi, apoi am incheiat eu - cu poezia lui Dorothy Law Nolte (care de fapt reprezinta "promisiunea" care noi, parintii i-o facem lu' bebe mic al nostru)si tati lui bebe - a spus cateva fraze din The Adventures of a Reluctant Messiah a lui Richard Bach. Si gata - toata lumea s-a intors la noi la barbecue ...pana seara tarziu

Deci asta fuse...si se duse din pacate. Ma rog, si dieta mea fuse candva... da' pana nu termin de papat napolitanele primite de la ai mei, ce a mai ramas din prajituri etc etc... nici nu am curajul sa ma sui pe cantar




Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Our Goblin Prince



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

'Neata mamici si licurici,

reusesc sa mai citesc si eu...
Flowerbee daca vrei ne intalnim undeva in apropiere si mergem impreuna spre parc...ca sa nu-ti mai scoti sotul in excursie...
Miere dulce Aidan... in Romania s-o gasi jumper din asta??
Jasmi tare nasoala faza, te inteleg si te cred ca-ti este greu, iar sotul ar trebui sa fie de partea ta ca fetita e a voastra nu a bunicilor... Data viitoare pune soacra sa faca pregatirile si tu stai cu fata.


Poze ..

Stefan-Sufletelul meu grabit..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

dark, ma bucur ca a iesit asa cum iti doreai! abia astept sa vad pozele!
jasmi, cat de aiurea! are dreptate bee, ai reactionat intelept, dar eu nu m-as fi putut abtine! pai daca se aventura soacramea sau mama, ca la faze dinastea nu mai tin cont cine e, nu mai vedea bebe o luunga perioada... sotul meu ma sustine in tot ce fac legat de bebe, si are incredere ca stiu cel mai bine pt ca sunt mamica lui.
irina, eu vreau sa incep azi cu cerealele, am ales ceva de la humana, 4 luni, desi david are 5 jumatate. am vazut si eu ca toate de peste 6 luni au gluten...

puiutzul meu are 5 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata

Jasmi nasola rau faza... eu din fericire nu am chestii d'astea cu soacra. I-am spus deja ca atunci cand o sa vina sa stea cu Razvi in August o asteapta niste carti despre alimentatia bebelusilor si se pare ca se conformeaza. Plus de asta ea nici lapticul nu i l-a facut niciodata asa ca sper sa inteleaga ca ce spun eu e litera de lege. Iara cu al meu sot nu am (deocamdata) nici o problema, tot asa stie ca eu ma documentez si nu iau nici o hotarare pripita si ma sustine.

Am vazut un Aidan saltaret.... tare dragutz... sa stapaniti sanatosi jucaria cea noua ... si LA MULTI ANI!!!!

LA MULTI ANI si lui Andrei Valentin de Crysyana!!!

Dark ma bucur ca totul a decurs bine cu ceremonia si v-ati distrat in familie. Imi pare rau sa aud de matza da' daca zici ca e desteapta o sa va treziti cu ea mieunand la usa in no time.Plus ca o sa i se faca foame si stie ea unde e mancarica buna...

Nici nu mai stiu ce sa fac : sa incep cu cereale sau cu suculetz de morcov... anyway maine vine pediatra si o sa o mai intreb si pe ea...

In rest, tot asa suntem.... ioc pofta de mancare... Cred ca am explicat eu gresit ieri, de facut face pipi... da' nu asa de mult...l-am cantarit aseara si a pierdut 70 de grame zilele astea... incredibil cat de mult se cunoaste pierderea asta in greutate la bebelusi... burtica i se trasese de tot, piciorusele aproape ca erau carne flasca, iar fontanela se adancise de tot... De dimineata era mai bine... sa vedem cum decurge si ziua de azi...sper sa-si revina repede si sa-si dea seama ca e la el acasa (poate nu i-a placut in deplasare)

O zi usoara la toata lumea si multi

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009


http://picasaweb.google.com/cristina.pereteanu/Razvanica#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Crisspy, si noi am pierdut 50 g. In ultima saptamana luase 100 g si apoi in 2 zile a scazut 50 g.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

miere fff tare jumperul ala... oare in romania o fi? care e denumirea lui exacta? ca m-as uita si pe net de el...

jasmi jos palaria ce calma ai fost... eu cred ca luam foc rau de tot si cred ca barbate-miu si mai rau... mare pacat ca sotu nu iti tine partea; de ce nu ii di sa citeasca reviste/carti/articole pe net sau sa il iei la cand mergeti la pediatru ca sa inteleaga si el ca nu e de joaca cu chestiile astea...

dark super frumos la ceremonie... sper sa gasiti si mata

irina m-ai bagat la idei cu glutenul ala... nu ma gandeam ca cerelale au ; eu sper sa il alaptez pana la 6 luni si apoi mi-am facut socoteala sa incep cu legume, apoi cu fructe si cerelalele mai vad eu... acum sa vedem dc ies lucrurile asa cum vrea...

cryspi cum e razvan?
bebelusi f faine pozele....

carmen spor la invatat!! sper sa ai dreptate cu slabitu ca inca nu ma impac cu idea ca ar trebui saimi cumpar un brat de haine ca nu mai intru in multe din cele vechi
bee de ce nu iei un ceai din ala pt gavide care elimina apa? poate te ajuta...

Mergi la inceput