Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 35

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui cata14


Becca e f cuminte dar Theodor cred ca are reflux ca ne cam face creierii pe moatze.

Ati avut vreuna copiii cu reflux? Ce se poate face?



Felicitari Cata...sa-ti traiasca puisorii!!!
Si la mine a fost la fel....fata mai cuminte ...baiatul cu colici...nu reflux...zic eu...e fff greu de identificat dc are colici...reflux sau ii doare burtica...
Si al meu a urlat mult....chiar nu mai stiam ce sa-i fac....pana pe la 2 luni....dar macar noaptea dormeau cat de cat...fara sa planga.
Eu le-am pus de la inceput (pt orice eventualitate)sub saltea o plapumioara facuta sul...astfel era o inclinatie de cca 30 de grade si a fost bine...am zis ca de stricat nu strica....dormeau amandoi in acelasi patut...pana pe la 3 luni....cand am observat ca se cam deranjeaza unul pe altul. Cand avea crizele acelea ii mai dadeam cateva picaturi de Bonnisan si chiar de la 3 sapt ceai Laricol cu cateva picaturi de lamaie....si de atunci numai cu lamaie le dau ceaiul (neindulcit) si chiar beau destul de mult. Il mai tineam in brate sub plapuma sau il culcam - si-i mangaiam burtica..Faza cu tinutul in brate a functionat mai bine pt ca era la caldurica si cica e mai bine pt burtica...Dc e reflux chiar ca nu scapa atat de repede ca si la colici.....dar trece si perioada asta...atat de repede incat nici n-o sa-ti dai seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Catalina felicitari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui kineta

IZUKA

MAMI de     REBECA NICOLE si DAVID NICOLAS 1.06.2009 http://www.flickr.com/photos/39518431@N08/3658939469/


Sunt tare dulci bb-ii...sa fiti sanatosi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Azi dau de baut... fara numar, fara numar...

Am carnet
Luni ma duc sa-l iau

Mi-au zis toti ca a treia oara e cu noroc... da' io nu-i mai credeam...

O sa pun poze cum am promis, zilele astea... Gata, acum m-am eliberat... si de sesiune, si de ex auto... incepe vacanta si la mine...
Mai are soata licenta azi si maine... nici nu stiu ce a fauct, inca e in ex., ca nu m-a sunat... eu i-am trimis mesaj, el inca nu...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui b_izuka

Am si eu cateva intrebari....mamici cu gemenei mai mari....voi cum faceti seara la culcare? Ii leganati....aveti un ritual anume? Ai mei au inceput sa ceara leganatul si cantatul...nu ca m-as plange...chiar ma bucur ....asa stiu sigur ca adorm si nu am probleme...dar poate mai aflu idei. La inceput ii mangaiam pe frunte cu un deget si vreau sa va spun ca Hanna a mea a invatat tactica si cand nu e prea iritata se adoarme singura...mangaindu-se pe frunte cu manuta. Eeee....dar a vazut ca lui Hunor ii cant si il tin in brate....si de atunci cere si ea...si cu ce ochi.....numai ca nu-ti vine sa plangi.


A doua intrebare ar fi daca e cineva care nu i-a obisnuit deloc cu suzeta sau a reusit sa-i dezobisnuiasca....

iar a treia...daca ati avut careva din voi sarcina gemelara fara mostenire genetica sau inteventie?! La mine asa s-a intamplat si nu mi-am putut explica ...cum anume a fost posibil...poate aveti voi idei....explicatii
Pupici!!



Iza ...cu Hanna si Hunor (09.02.2009)

http://bizabella.shutterfly.com/


Buna dimineata! As vrea sa raspund eu la a doua intrebare...eu nu am pe nimeni in familie cu gemeni si nici nu am facut vreo interventie (FIV, etc). Eu am auzit urmatoarea explicatie (nu stiu cat e de plauzibila, dar tind sa cred): generatia noastra a luat destul de mult timnp pastile anticonceptionale (eu una am luat cred ca vreo 6 ani), in acst timp ovulatia este oprita, in momentul cand nu mai iei pastile poate sa apara fenomenul de biovulatie si astfel apar gemenii. Am ajuns sa am f multe cunostinte care au gemeni...si pe care i-am intrebat daca au pe cineva in famile cu gemeni si raspunsul a fost NU.

Nu sunt medic si poate ca nu am dat cea mai bina si plauzibile explicatie, dar eu cred ca si asta ar fi putut sa explice "explozia" de gemeni din ultimul timp.

KIKI 26+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui cata14

Buna fetelor,

am intrat sa va spun doar ca am nascut pe 2/06/09 la Angliss Hospital, Melbourne, Au.
Theodor s-a nascut la 8.59 am, 2.60 kg, 45 cm
Rebecca Maya s-a nascut la 8.57 am, 2.4 kg, 45 cm.

Copiii sunt bine dar mama e cam rupta de oboseala asa ca va reveni curand cu alte detalii si sa citeasca din urma.

Cata

Catalina, mamica dewww.totsites.com/tot/erik" target="_blank">Erik (17.09.06)
ERIK-poze, si alte poze si metamorfoze




Felicitari sa-ti traiasca!!!

KIKI 26+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am fost ieri la eco si a fost suuuper, bb-ii sunt foarte miscaciosi amandoi si sunt in grafic. Doctoritza s-a exprimat ceva de genul: "toate sunt ok cat se pot vedea la varsta asta". Deci avem asa:

bb1 - lungime 6.82cm, greutate 67.7 g, inimioara 160bpm, vartsa cf eco 13s5z (dupa um aveam 13s1z)
bb2 - lungime 6.90cm, greutate 70.14g, inimioara 166bpm, varsta cf eco 14s0z.

La amandoi pliul nucal de 0.1cm ceea ce este ok, placenta posterior inalta, col inchis 3.76cm. Despre sex nici nu s-a pus problema.

Am pus poze de la eco la semnatura.


13+

odiseea noastra
nepoteii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Felicitari Eliana
si eu dau de baut..sotul meu face azi 32 ani

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
Fa un gest umanitar

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Nici eu nu am gemeni in arborele genealogic, dar sotzul are (nu stiu daca se pune ). A avut un strabunic care cu prima nevasta a avut 12 copii (9 fete si 3 baieti) si au a doua nevasta 12 copii (9 baieti si 3 fete), printre care au fost si gemeni. nu?
Am mAi auzit o teorie mai noua ca pot sa apara gemeni daca mama urmeaza o perioada de stil de viata sanatos (alimentatie, non-stres etc.). Ma gandesc ca poate in cazul meu asa s-o fi intamplat, pt ca tineam cura de slabire din ianuarie si in aprilie am ramas insarcinata cu gemeni.

elyanne Felicitari pt carnet!

petrean La multi ani pt sot!

13+

odiseea noastra
nepoteii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_izuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki_cri

Citat:
citat din mesajul lui b_izuka

Am si eu cateva intrebari....mamici cu gemenei mai mari....
.....................
iar a treia...daca ati avut careva din voi sarcina gemelara fara mostenire genetica sau inteventie?! La mine asa s-a intamplat si nu mi-am putut explica ...cum anume a fost posibil...poate aveti voi idei....explicatii
Pupici!!



Buna dimineata! As vrea sa raspund eu la a doua intrebare...eu nu am pe nimeni in familie cu gemeni si nici nu am facut vreo interventie (FIV, etc). Eu am auzit urmatoarea explicatie (nu stiu cat e de plauzibila, dar tind sa cred): generatia noastra a luat destul de mult timnp pastile anticonceptionale (eu una am luat cred ca vreo 6 ani), in acst timp ovulatia este oprita, in momentul cand nu mai iei pastile poate sa apara fenomenul de biovulatie si astfel apar gemenii. Am ajuns sa am f multe cunostinte care au gemeni...si pe care i-am intrebat daca au pe cineva in famile cu gemeni si raspunsul a fost NU.

Nu sunt medic si poate ca nu am dat cea mai bina si plauzibile explicatie, dar eu cred ca si asta ar fi putut sa explice "explozia" de gemeni din ultimul timp.

KIKI 26+ si

Buna kiki_cri...aveam si eu cunostinta despre ceea ce scrii si tu....dar eu nu am luat anticonceptionale deloc....deci asta nu se pune....dar se poate sa fie adevarat ceea ce zice larisel .....pt ca si eu am luat vitamine prenatale inca din martie (am zis ca...fiind fumatoare...nu strica)....am vrut sa ma pregatesc din timp....iar UM am avut-o in mai. Ar fi si asta un motiv....probabil....


Mergi la inceput