Burtici fericite de septembrie-octombrie (73)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Buna sera fetelor...eu ca de obicei intru mai tarziu...azi a fost foarte bine la examen...mi-a picat ceva usor ce stiam... se pare ca bebe imi poarta noroc...iar pe seara am avut de lucru cu tata (la spart peretii), mi-au venit electrocasnicele acasa si am tot avut de lucru...maine dimineata la prima ora ma duc sa fac un sumar de urina ca nu sunt chiar pe roze si asta mi-a recomandat dr mea...in rest mai nimic interesant...voi vad ca ati avut ce discuta pe ziua de azi caci abia am reusit sa va prind din urma... va dulce pe toate

24 +cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clodute spune:

Ellenuta si voua celorlalte va multumesc din suflet si va pup pentru sfaturile cu culcatul... am incercat si eu o perioada... si reusisem... tot asa cu plinsul... si apoi nani singurel...dar apoi nu stiu ce s-a intimplat si a inceput iar sa nu mai vrea.... eu il pun in patut...culcat...el tusti in picioare... si acum mi-e greu sa stau linga el pe scaun... mama mea mai reuseste asa cum spuneam sa il mingiie si sa ii cinte si sa adoarma asa singurel...dar eu nu pot....poate o sa reusesc dupa ce nasc... sa vedem...
SUNTETI O COMOARA si va multumesc ca dati atitea sfaturi ...uite ca si mamicile de bebe 1 mai au de invatat... va pup mult.

Noapte buna tuturor !


Clodute mami de Patrick si
cu Karolina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Buna seara, burtici !

diamar, wellcome back, ne-am tot intrebat ce faci de nu ai mai scris de atata vreme.
diana, tot vreau sa scriu asta si evident, ca tot uit. Pe 7 iunie a fost ziua ta de nastere, asa-i ? Stiu ca ai spus la un moment dat, dar nu s-a operat modificarea in listuta. Daca da, atunci un La Multi Ani tardiv, dar din inima !
roxy, mi se rupe inima cand vad prin ce treceti, mai ales ca stiu ce inseamna episoadele de enterocolita. Si noi am avut 3 pana acum si destul de accentuate, dar au trecut. Toate trec, sanatate multa, iesiti voi cu bine si din asta !

Eu am fost invinsa miseleste in lupta cu Daria pt a o convinge sa adoarma singura. Asa cum spuneau si dana si starchi, metoda plansului progresiv numai plans progresiv nu a fost, ca a fost din start plans cu sughituri si tresarit de nu imi mai venea sa fac incercari din astea. Imi era mult mai greu sa o linistesc, calmez dupa o repriza de plans decat sa stau cu ea sa adoarma, asa ca am ales sa-i tin companie.
Si mai stiu si de la odiseea trecuta ca nu am fost caz unic.

Daria nu a acceptat niciodata suzeta, nevoia de supt i-au satisfacut-o sanii pana la 1 an si 3 luni. Si legat de asta, mi-a zis foarte natural si sincer si serios si cum mai vreti ca atunci cand se va naste bebelusul si sanii mei vor avea iar lapte, va bea si ea laptic de la mami.

Am fost la medicul de familie, am luat aproape 8 kilograme pana acum. Mi-a dat trimitere pt analizele de trim III (foarte putine, dar voi vedea ce imi zice si ginecologul, ca oricum ea e baza; am doar urina sumar si urocultura, sideremie, hemoleucograma si VDRL).
Din 15 iulie, incep prenatalul si cam astea despre noi.
Aaaa! In seara asta, am primit niste suturi zdravene rau de tot, eu care ma laudam ca bebelusul meu misca finut.

Pupici !

Geani 26+ si Daria (03.04.05)
Varsta Dariei
In sfarsit, poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Ma bucur tare mult sa aud ca Matei merge spre mai bine
Cat despre adormit copilasii...eu una am fost norocoasa,de mic imi adormea dupa ce-si bea lapticul; Pana acum o luna adormea in patut (noi l-am lipit de patul nostru,am dat o laterala jos iar asta a fost un mare avantaj pt ca eu stateam in patul nostru si ma faceam ca dorm) .Acum doarme intr-un fotoliu pat de 2 persoane, seara ii dau lapticul,ma pun langa el sa facem nani si in nici 10-15 minute e adormit. Bineintels ca am avut si noi exceptii,cand era prea obosit sau deochiat sau bolnavior,dar din fericire n-am fost nevoita sa ma plimb cu el in brate prin casa sa adoarma...secretul in toata povestea noastra nu-l stiu...pot sa zic atat doar,ca Alex n-a fost dificil deloc la capitolul somn
Despre boli...usoare infectii in gat (rosu in gat) si cateva reprizii de temperatura (dar niciodata peste 39). O singura laringita tratata cu antibiotic injectabil...ii multumesc lui D-zeu ca n-am avut parte de altele mai grave
Chiar stau sa ma gandesc deseori ca daca Alex n-a fost un copil dificil cu mancarea,somnul si nici bolnavicios,ma intreb cum va fi al doilea.Ca se zice ca daca primul e cuminte al doilea e rau si invers...
Am plecat la somn ca maine am examen

Poze cu noi

Noi

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si 28+, cu -Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Roxxy ma bucur ca Matei se simte mai bine,iar 700 ml este excelent!Daca-ti bea asa zilnic se face bine imediat.

Cristina felicitari pt examen!

Faza cu bebelului variaza de la copil la copil si de la mama la mama.Eu zic doar sa va ascultati instinctul,sa urmariti copilul si atunci totul o sa fie ok.
Degeaba chinui un copil lasandu-l sa planga cate 20 sa adoarma...se va simti abandonat si ii va lipsi afectiunea.
Sunt multi bebelusi care accepta sa doarma singuri,ba chiar asta isi doresc...si sunt bebelusi care doresc compania mamei,sa o simta aproape,sa se simta in siguranta.

a mea a trecut prin toate aceste faze...de la dormit singura,dormit impreuna...acum somnul de pranz il face singura,adoarme singura.Iar seara vreau nu vreau stau langa ea pana adoarme,mai citesc o carte,mai rasfoiesc netul.Dar nu ma deranjeaza cu nimic sa o adorm.
Aceasta este parerea mea,acum fiecare mamica face cum considera ca este mai bine pentru puiul ei!

Gata,am fugit la birou.

"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de mogalneata
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Gegea esti tare draguta ca-ti amintesti , asa e, a fost ziua mea pe 7.
Am uitat sa-ti spun ca am admirat-o pe Daria acum cateva zile in poze si mi se pare mai matura decat Peter, el inca aduce a copil mic prin infatisare si uneori comportament.

Diana 27 saptamani si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy80

Multumesc mult pentru sfaturi. De mancat nu vrea absolut nimic decat niste covrigi buzoieni. Stam binisor la capitolul lichide. Am trecut la lapte fara lactoza, orez fiert si morcov fiert.
Febra i-a scazut. Acum are 37,5. I-am bagat un novocalmin cand am vazut ca avea 39,5. E pt prima data cand folosesc asa ceva.
Eu sunt in continuare f speriata si simt ca-mi plange sufletul. Asta mica ma tot loveste si nu am starea de spirit sa-i spun si ei ceva frumos. Nu am mancat decat jumatate de pepene galben toata ziua. Nu intra nimic in mine.
Roxana, mami de printisor Matei iubit si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 26+


buna dimineata burticute si poftiti la o canita de lapte cald si o felie de tort chinezesc ca mai am o multime

ROXXY80....nu pot sa-ti pun cat de rau imi pare de necazurile prin care treci... pt tine si pt baietelul tau bolnavior sa se faca repede bine si sa scapati de griji.........
si tu tr sa ai grija de tine, sa nu te lasi coplesita de necazuri ca mai e cineva care mai are nevoie de tine...."piciulina" ta care simte tot ceea ce simti si tu....deci curaj ca totul va fi bine...multi multi cei la toti trei.

fetelor si scuze ca nu v-am multumit pana acum pentru sincerile voastre urari, dar ieri n-am mai avut timp mai de nimik.....dupa ce-am citit cate ceva pe-aici m-am apucat de curatenie caci aveam o presimtire (care s-a si adeverit) ca dupa-amiaza voi avea casa plina de oameni.....una dintre surprizele pregatite de sotiorul meu
de asemeni.....cu scuzele de rigoare...LA MULTI ANI vicky78



23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1sweet_angel spune:

aaaaaaaaa
si am si eu o problemuta.....nu mai pot sa inchid ochii noaptea...umblu ca un zombi prin casa toata noaptea....ca sa nu mai spun ca ma apuca si foamea , iar ziua urmatoare sunt rupta de somn si molesita....nu am chef de nimik.....nu stiu ce sa mai fac.
acum parca sunt droghi si rau... aseara am facut prostia sa mai beau si un paharel de pepsi si aliluia somn.......azi incerc sa nu inchid deloc ochii poate la noapte pic de oboseala.....
daca aveti ceva sfaturi pt mine in aceasta privinta pls


23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Buna dimineata si de la noi!

Asteptam vesti de la celecare au fost la control si tinem pumnii pentru cele acre au nevoie!

Noi suntem bine, miscarete nevoie mare, pe la pranz mergem la control sa vada si dr noastra rezultatele la morfo.

Va pup si va doresc o zi cat mai buna!

----------------------------------------------
24+ se pare ca fluturasul va fi Alessia ...
Da Doamne sa ne nastem sanatoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Neata burtici,

Ce bine a fost acum dimineata afara. In sfarsit am ajuns si eu mai bine la munca. Nu am mai gafait atat de tare ca de obicei.

1sweet_angel multumim de laptic. Tare as vrea sa pot sa il beau si eu dar... stomacul meu nu mai vrea nimic de cand cu bebelina din burtica. Offf.

Crissbebe, ma bucur ca ai stiut la examen. Inseamna ca si-au facut efectul pumnii tinuti strans de fete si evident ajutorul dat de bebe din burtica nu trebuie neglijat.

Mary 07 azi iti tinem pumnii tie si celorlalte fete care mai au examene inca de dat. Multa bafta fetelor.

Pentru restul multi si o zi cat mai usoara, ca doar vine weekendul.

Monica 20+ cu

Mergi la inceput