Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (309)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Vazut scumpicii Valentinei! Si cum se dragaleau ei.
Vazut si pe Cristi cel dragalas al Andreei, pup si voua.

Deci mai am de vazut poze pe mail? Imediat recuperez de citit din urma si bag ochiul si acolo.

Cumatra, vad ca ati calatorit ceva in weekend si ca ai avut si chef de forum zilele astea. Lasa ca vine el concediul curand. Sa vezi acolo canicula, tocmai ce iti spuneam.

Sabina, nu stiu ce sa zic cu plecarile, eu zic ca ai putea sa mai mergi 3 zile, ar putea veni si familia. Tabara internationala e destul de mult. Oricum spor la treaba, mutare cu cat mai putine peripetii.



Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Yaia, deci orice ar fi, daca te apropii de fie-mea devine celebra?

Babylina, multa sanatate puiului. Eu i-am dat parca o singura data Alexandrei eritromicina si parca sa zic ca a vomitat de la ea. Nici nu stiu ce fel de sirop gasesti.



Vad ca ati fixat intalnire sambata. Daca ma refac pana atunci vin, daca nu, sper ca ma scuzati pe motive medicale. E singura mea sansa sa imi refac spatele.


Opaaa, am vazut si poze cu Ana, alias Venus din galeata sau Diva! Superba! Si la cati morcovei papa sigur vede perfect!




Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Yaia, deci orice ar fi, daca te apropii de fie-mea devine celebra?


E tocmai pe dos.. n-auzisi ca pe Nadia n-a vazut-o in viata ei?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Roxana, multa sanatate, sunt naspa rau durerile de spate, baga diclofenac sau similare. Am auzit ca acupunctura face minuni la asta.
Am vazut si eu picturile minunate, ai o artista in casa, felicitari ! Ce-mi place cand vad ca sunt incurajati copiii sa se exprime prin arta

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Yaia, deci orice ar fi, daca te apropii de fie-mea devine celebra?


E tocmai pe dos.. n-auzisi ca pe Nadia n-a vazut-o in viata ei?


Dimpotriva...n-am vazut-o in viata mea si a devenit celebra, chiar inainte sa ma nasc...atat de mari imi sunt puterile... Hai, freaca cocoasa babei sa aiba fata noroc!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Papanasho, cam asa decurg toate acomodarile. La inceput pare roz, dar dupa cateva zile apare plansul. Tudor nu a avut crize chiar ca cele descrise de tine, dar poate si tu te ingrijorezi putin prea mult. Daca nu mananca la o masa, o sa manance mai bine la urmatoarea. Poate i-ai transmis si tu putin din starea ta de 'nu vreau ca puiul meu sa se descurce fara mine', dar gandeste-te daca erai deja la serviciu, ce faceai, fugeai sa-l iei de la gradinita? Atata timp cat missele au grija de el acolo si tu vezi asta, e normal sa-i ia ceva timp pana sa se obisnuiasca. Important e ca tu sa fii tare, sa il incurajezi sa se joace cu copii de acolo si va depasi momentul asta. O sa ajunga apoi sa-ti toace nervii cu numele amicilor de la gradinita. Tot ce aud in ultimele zile e: Tukka-Milja-Ilis-Dani...Tukka-Milja-Ilis-Dani...Tukka-Milja-Tukka-Milja...Tukka-Milja-Ilis-Dani...ca o litanie...innebunitoare...

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia
Tudor nu a avut crize chiar ca cele descrise de tine, dar poate si tu te ingrijorezi putin prea mult.


Pai tu de unde stii ca nu? Ca tocmai ce zicea fata ca de n-ar fi fost camerele nici ea n-ar fi stiut ca Andrei nu plange doar 5 min dimineata...

Pe de alta parte, papanasho... stai pe fundul tau acasa... uita-te mai putin la ce face Andrei...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui Yaia
Tudor nu a avut crize chiar ca cele descrise de tine, dar poate si tu te ingrijorezi putin prea mult.


Pai tu de unde stii ca nu? Ca tocmai ce zicea fata ca de n-ar fi fost camerele nici ea n-ar fi stiut ca Andrei nu plange doar 5 min dimineata...


De unde stiu ca nu a avut crize de-astea? Pentru ca am mai pandit si eu cand nu ma vedea nimeni...fugeam de la birou sa pandesc pe geam, sa vad ce face...se juca bine-mersi piticul...obosit nu era, deci dormea, nemancat nu parea, deci manca...in plus, cand am vazut ca dimineata se duce din bratele mele in cele ale educatoarei de serviciu, am stiut ca totul e ok la gradinita...asa ca piticul acela mi l-am concediat.

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

deja s-a trezit, n-a dormit decat juma de ora, cica nu vrea deloc bibele si acasa bea cate 2 odata.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

deja s-a trezit, n-a dormit decat juma de ora, cica nu vrea deloc bibele si acasa bea cate 2 odata.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme



Papanash, imi pare rau de perioada asta stresanta. Poate e momentul sa ii cumperi o canita speciala pt gradi, ca sa stie ca pe aia o are acolo pt lapte. Cred ca in mintea lui se duce acum o lupta intre dorinta de a fi independent si frica de a lasa dependenta de mami la o parte. Daca intervii, mai ales ca ai zis ca e bine ingrijit si i se acorda atentie etc, cred ca il vei confuza si ami mult pe bietul de el si mesajul va fi ca sigur e ceva problema. Si veti avea si mai mult stres pe tema asta. Eventual incearca sa discuti cu el pe tema gradi cand e acasa, dar nu "sfaturi" sa fie cuminte etc, ci sa iti "povesteasca" ce si cum, de copii, de jucarii etc. In rest nu stiu exact ce sa iti spun. Stiu ca exista o carte care are recenzii fff bune si mi-a fost recomandata de multi: www.amazon.com/Smart-Love-Parent-Compassionate-Alternative/dp/0974937304/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1244438767&sr=1-2" target="_blank">Smart Love: The Compassionate Alternative to Discipline (MArtha Heinemen Pieper & William J. Pieper) si cineva zicea ca citind-o a reusit sa il inteleaga pe baietelul ei mai bine si sa treaca peste crizele de la gradi. Si Piciulika imi zicea de ea intr-un email .

Nu stiu insa cum si unde o gasesti.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput