Nascuti din suflet, crescuti in inima

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Va pupam si noi pe toate!

Io-s daramata de o saptamana de cand n-am mai dormit. Am fost cu Meri la mare si la intoarcere au am facut herpes la gura (nu mai facusem de ani buni). Ei bine, i l-am transmis si ei Si intotdeauna prima manifestare e fff severa. Aproape 5 zile de febra 39.5, care abia reuseam s-o scad si de doua zile i-a iesit eruptia. Eu am avut ceva mic... punctuletz... floare la ureche! Meri insa are toata guritza pe interior (pe obraji), limba, buzele si in int si in exterior E vai mama ei! Abia vorbeste, iar de mancat cu greu ii dau lapte (in care bag banana si pudra de orez sa fie mai consistent) si borcanele de la Nestle cu mancare pasata pt bebelusi. Inghite cu greu... Ce mai, ne chinuim la greu. Zovirax si Aciclovir e prea mica sa ii dau, asa ca ne-am limitat la glicerina cu o pastila de Aciclovir zdrobita, care ii mai alina durerea macar... Doctorul ne-a zis ca de-acum exista doua posibilitati: ori sa faca si ea toata viata herpes (ca mine) ori dupa forma asta severa sa dezvolte anticorpi si sa nu mai faca deloc! Ma rog sa fie a doua varianta... Ma simt f vinovata, desi dr zicea ca mai devreme sau mai tarziu tot facea herpesul, mai ales ca eu am virusul (luat tot la 3 ani, la vremea gradinitei). Of.

Vestea buna este ca dupa trei ani de cand n-am mai vb cu parintii mei (suparati pt ca am alessa adopt un copil), mi-am facut curaj si am sunat acasa. S-au mai imblanzit. Si ma asteapta acasa sa o cunoasca pe Meri. Asa ca, abia astept sa ne facem bine si sa mergem sa ne cunoaste bunicii!

Va pup pe toate si sanatate puiutilor cu varicela.

Da, exista vaccin pt varicela: Varilrix se numeste. Noi nu l-amfacut, ca Meri a trecut prin varicela la 4 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

Tzuni - sanatate multa tzie shi micutzei tale...shi ma bucur tare mult ca bunicii vor sa ishi cunoasca in sfirshit nepotzica! va doresc sa avetzi o intilnire frumoasa shi armonioasa!!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

O ce bine, Tzuni! Te asteptam sa ne povestesti, cum a fost prima intalnire. Sunt convinsa ca o sa fie bine Iti doresc din toata inima acest lucru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

offff tzuni ce veste buna !!! eram precisa ca asa se va intampla !!! Doamne ajuta sa reintre totul in normal !!!
va pupam cu drag, si sa fiti amandoua sanatoase si bucuroase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibociort spune:

Hello, mamici.
Am mai inviat si noi, Maria mea este considerabil mai bine, mananca, e vesela, nu se mai prea scarpina, bubitele au facut toate crusta, incet lucrurile intra in normal. Singura problema ramane statul in casa Deja se cere tot mai des afara si nu mai stim cu ce sa o mai vrajim sa uite Iar noi suntem niste zombi teleghidatiAnca Wish, cum este Danuta ta? SoriLea multumim de urari. Ba da, exista vaccin, cand am intrebat medicul de el a spun ca-l facem inainte de a merge la gradi, si iaca ca ne-am incaltat intre timp. crisis81, sa-ti traiasca printesa. Are niste ochii...o baga in boala multi baieti!Tzuni, multa sanatate micutei tale si felicitari pentru reconcilierea cu parintii. Si eu m-am simtit vinovata ca Maria a contactat varicela, pentru ca eu am dus-o la noi pe Cristinuta, o fetita de la centru pe care o mai luam la noi in weekenduri, si de la ea a luat. Asta este, se poate intampla oricui. Nu te mai necaji pentru asta. la mamici si piticiGabrielafericita dewww.webshots.com/user/gbociort" target="_blank"> MARIA (07.08.2007)
ce nu te omoara, te face mai puternic......si mai bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Tzuni, ce ghinion si ce forma grava. Mititica.
Ma bucur ca ti-ai luat inima in dinti si ti-ai sunat parintii. Cred ca-ti statea pe suflet asta. Sigur ii va cuceri din prima. Abia astept sa ne povestesti.

Gabi, mai are doar cateva bubite. Pe fata i-au ramas vreo doua semne sau, cel putin, asa arata ca si cum i-ar fi ramas semn. Sper sa treaca pana la urma. Micutza ta cum e?

Noi implinim astazi un an de cand am vazut-o pe Dana pentru prima oara. Ce-a mai trecut timpul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Anca inseamna ca si eu implinesc un an de cand m-am decis la adoptie. O viata minunata impreuna!
Tzuni pacatos rau herpesul asta.... Mie imi iese rar dar in cele mai nepotrivite momente: la a doua intalnire cu un baiat de care imi placea mult, la nunta, etc. Sper sa scape repede si definitiv de el. Mi-au dat lacrimile de emotie cand am citit ca ai sunat acasa. Abia astept sa ne povestesti. Tatal meu a fost total impotriva adoptiei dar cand a vazut-o pe Teo..... nu poate sa stea nici o zi fara sa o vada. Ai sa vezi ca la fel va fi si cu ai tai .
gabibociort multumim! Inainte sa ma apus de "facut" copii ii spuneam prieteni mele ca si eu vreau un copil cu ochii albastri dar "nu are de unde sa ii ia ca nimeni nu are ochii albastri la noi in familie". Dar uite ca Dumnezeu nu m-a uitat!
Aveti poze si mai noi

pentru toate!


Cris mami de Teodora
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Dar dc sa faca vaccinul inainte de a merge la gradi, la ce varsta se face vaccinul asta, ca varicela poti face la orice varsta atata timp cat vii in contact cu persoanele care au varicela?

Insanatosire grabnica micutei Maria si sa iasa cat mai rpd din casa la joaca

Crisis am vazut pozele cu printesica ta, e o dulcica, sa creeasaca mare sanatoasa ca frumoasa e

Si acum sa ma laud si eu putin cu flacaul meu, care ia in greutate pe zi ce trece, e un mancacios (cum a zis si misha, parca nu-i dau sa manance de trei zile asa face cand ii dau biberonul ),dar e ff cuminte, nici nu stim ca avem copil in casa, nu plange aproape deloc, chiar il mai lasam cateodata ca sa il auzim si noi cum plange, dar de-abia seaude, parca e un pisoias , dar se face el mare

Va doresc numai bn la toate mamicile si puiutilor vostrii, dar si viitoarelor mamici care ne citesc la acest subiect si le doresc din suflet sane ajunga cat mai rpd din urma si sa simta bucuria de a fi MAMA.


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea


Dar dc sa faca vaccinul inainte de a merge la gradi, la ce varsta se face vaccinul asta, ca varicela poti face la orice varsta atata timp cat vii in contact cu persoanele care au varicela?



Cred ca e bine sa-l faci la orice varsta. Oricum, odata ce ai facut varicela, nu mai faci. Poti doar sa faci Zona Zoster daca intri in contact cu persoane cu varicela si ai imunitatea scazuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Merci tzuni pt raspuns

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput