Nascuti din suflet, crescuti in inima

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Neata mamicute minunate!

Luati d'aci o cisterna de sa ajunga la toata lumea!

****************************************************************


Drum bun, licurici iubit!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi

POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!
Teledon Mihaita - ROMTELECOM
0 900 900 320-10 euro
0 900 900 325-5 eur



Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Anca, ioanaalice ia la raport cu datele voastre de nastere, ca sa stim si noi cind sa va facem paguba (pe ale Danei si Mihai le-am furat de dincolo )

****************************************************************


Drum bun, licurici iubit!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi

POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!
Teledon Mihaita - ROMTELECOM
0 900 900 320-10 euro
0 900 900 325-5 eur



Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

... Moi? 18.12.1968. (eu Sagetator, fii-miu Leu - noroc cu consortul ca e Taur si ne mai potoleste energiile)

ioana, mama lui Mihai
un artist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabibociort
Anca, multumesc, la fel sanatate multa si voua. Pot sa te bombardez cu intrebari? In a 10 zi cand ai scos-o si erau formate crustele pe bubite? I-ai facut baita dupa cate zile? La voi cate zile a durat eruptia (noi suntem azi la ziua 4)? La noi tratamentul este asa: nurofen, aerius, pasta mentolata cu calamina. Voi ce aveti? Sorry pentru atatea intrebari, dar simt ca o iau la vale. Si bineinteles, cel mai nasol este statul in casa.
la toate lumea.

Gabrielafericita dewww.webshots.com/user/gbociort" target="_blank"> MARIA (07.08.2007)
ce nu te omoara, te face mai puternic......si mai bun


Gabi, da, am scos-o afara dupa ce s-au format crustele si doar atunci cand era frumos. I-am facut baitza(dush) cu apa calduta si cu un sapun cu PH neutru in a 10 zi. Dr mi-a spus ca putea sa-i fac si mai devreme doar ca trebuie atentie mare sa nu se rupa cojile.
Danei i-au iesit bubite in 4 zile. M-am ingrozit cate sunt...in cap, spate, talpa, pasarica, urechi, fund, ochi...peste tot. Unele nu au facut lichid aratand ca o iritatie, dar cele mai multe, mai ales zonele unde transpira, s-au facut mari de tot.
Ca tratament a luat nurofen, doar atunci cand incepea sa faca febra, dar spre norocul nostru, ea care face, de regula, febra foarte mare, acum mai mult de 38 nu a avut. Mixtura mentolata pentru corp, iar pentru fatza doar cu alcool. Peritol ca sa-i calmeaza mancarimile si sa se odihneasca un pic, dar nu am exagerat nici cu asta pt ca nu s-a plans ca ar manca-o ci tot imi spunea c-o dor.
Cam atat. Dr. imi spunea ca-i pot da jumatate de fiola de algocalmin daca febra e ft mare.
Se spune ca sunt boli de copiii si ca sunt usoare. Mie nu mi se pare asta o boala usoara.
Norocul nostru e ca a stat o saptamana la soacra-mea, care sta la curte si unde are doi copii cu care se joaca si care au avut varicela, deci nu a fost niciun pericol. Altfel, nu stiu ce faceam.

Azi, a 11 zi, crustele sunt la locul lor, mai putin cele pe care si le-a rupt in somn frecandu-se cu perna si cred ca nu au de gand sa cada curand.

Daca te mai pot ajuta cu ceva...

Mai, Misha, io cred ca tu ai creat subiectul ca sa afli ce varsta am io.
Bine, hai ca-ti scriu. 05.04.1977. Anul asta m-am scos, nu dau de baut!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anca Wish
Mai, Misha, io cred ca tu ai creat subiectul ca sa afli ce varsta am io.
Bine, hai ca-ti scriu. 05.04.1977. Anul asta m-am scos, nu dau de baut!







****************************************************************


Drum bun, licurici iubit!

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi

POFTITI IN BAZARUL LUI MIHAITA!!!
Teledon Mihaita - ROMTELECOM
0 900 900 320-10 euro
0 900 900 325-5 eur



Misha mami fericita de Alexandru (14.03.2008)

excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii (LadyJ)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibociort spune:

Anca, iti multumesc mult. Exact cum zici, nici mie nu mi se pare deloc o boala usoara. Si Maria s-a umplut peste tot de bubite, mi-e asa de mila de ea, saracuta. E tare maraita si sacaita, febra nu prea face, partea proasta este ca ea nu stie sa-mi spuna unde o doare. Azi a cam umblat cu manutele pe la bubite, probabil o mananca. Ma apuca disperarea cand o vad asa . Multa sanatate puiutei tale Ioana, stiam de vaccin, cand i-am facut cel pentru rujeola, oreon si pentru ce mai e, l-am intrebat pe medic cand se face asta de varicela, iar el mi-a zis ca inainte de a merge la gradi. Deci nu l-am facut si iaca ca ne-am incaltat. Misha, cum e vremea la Brasov? Ce nazdravanii a mai facut piticotu tau? Concediu placut in continuare.
la toata lumeaGabrielafericita dewww.webshots.com/user/gbociort" target="_blank"> MARIA (07.08.2007)
ce nu te omoara, te face mai puternic......si mai bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Nu ma poci abtine...
Dar deloc!

Asa ca, daca ai vrut de lucru, Misha, acum lasa naibii relaxarea si concediul, munceste si trece-ma si pe mine la listuta:
Mmmaria, nascuta pe 18 ianuarie (nu spui anul, dar sunt cea mai batrana dintre voi, asa ca sa nu va aud ca va plangeti de dureri de oase sau mai stiu eu ce...).
Mamica Alexandrei, nascuta pe 20 ianuarie.
Daca va spui ca tati e nascut pe 14 ianuarie puteti sa va imaginati ce e in casa noastra, cu trei Capricorni?
Si-acum, daca tot s-a nascut subiectul pe care il doream de mult, am o intrebare la voi;
Introducere: Prietena mea cea mai buna mi-a spus ca sufar de sindromul parintelui adoptiv. La inceput n-am luat-o in seama si nici n-am stat sa citesc daca chiar exista sindromul asta si cum se manifesta (Manuelita, la tine mi-e speranta !) insa acum tind sa o cred.
Oricum, ideea este ca eu nu pot sa ma simt un parinte normal, ca toti ceilalti.
Am incercat, o vreme, dar mi-am facut mai rau, asa ca m-am resemnat si incerc sa traiesc cu mine.
De la un timp ma gandesc insa ca sunt doar un pic mai paranoica, asa cum sunt mamele la primul copil. Si ca la al doilea m-as mai relaxa...
Prin relaxare inteleg:
1) sa nu mai fiu mereu in pozitia de atac pentru a sari la gatul oricui ar putea reprezenta o cat de mica amenintare pentru copilul meu
2) sa nu imi mai reprosez tot timpul ca nu fac bine tot ce fac in ceea ce o priveste
De aceea intrebarea mea era pentru voi toate, dar in special pentru cele care sunt la al doilea copil (biologic sau adoptat, nu conteaza).
Ce e treaba asta, sindromul parintelui adoptiv sau sindromul mamei la primul copil?
Trece sau sa-mi iau gandul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mmmaria

Nu ma poci abtine...
Dar deloc!

Asa ca, daca ai vrut de lucru, Misha, acum lasa naibii relaxarea si concediul, munceste si trece-ma si pe mine la listuta:
Mmmaria, nascuta pe 18 ianuarie (nu spui anul, dar sunt cea mai batrana dintre voi, asa ca sa nu va aud ca va plangeti de dureri de oase sau mai stiu eu ce...).
Mamica Alexandrei, nascuta pe 20 ianuarie.
Daca va spui ca tati e nascut pe 14 ianuarie puteti sa va imaginati ce e in casa noastra, cu trei Capricorni?
Si-acum, daca tot s-a nascut subiectul pe care il doream de mult, am o intrebare la voi;
Introducere: Prietena mea cea mai buna mi-a spus ca sufar de sindromul parintelui adoptiv. La inceput n-am luat-o in seama si nici n-am stat sa citesc daca chiar exista sindromul asta si cum se manifesta (Manuelita, la tine mi-e speranta !) insa acum tind sa o cred.
Oricum, ideea este ca eu nu pot sa ma simt un parinte normal, ca toti ceilalti.
Am incercat, o vreme, dar mi-am facut mai rau, asa ca m-am resemnat si incerc sa traiesc cu mine.
De la un timp ma gandesc insa ca sunt doar un pic mai paranoica, asa cum sunt mamele la primul copil. Si ca la al doilea m-as mai relaxa...
Prin relaxare inteleg:
1) sa nu mai fiu mereu in pozitia de atac pentru a sari la gatul oricui ar putea reprezenta o cat de mica amenintare pentru copilul meu
2) sa nu imi mai reprosez tot timpul ca nu fac bine tot ce fac in ceea ce o priveste
De aceea intrebarea mea era pentru voi toate, dar in special pentru cele care sunt la al doilea copil (biologic sau adoptat, nu conteaza).
Ce e treaba asta, sindromul parintelui adoptiv sau sindromul mamei la primul copil?
Trece sau sa-mi iau gandul ?



Scuze ca ma bag peste voi.
Trece cand o intra copilul la facultate
Nu cred ca tine de adoptat/nascut. E doar paranoia
Problema pe care mi-o pun eu este sa nu "ii frang aripile" cu grija mea exagerata. Adica trebuie sa aiba ceva indenpendenta ... nu sa fie numai in fustele mamei ... cred

Iar varicela - la noi a fost usoara, maxim 20 bubite in total, eruptie doar 1 zi + inca 2 bube a doua zi. Singura neplacere a fost ca ne-am plictisit in casa 2 saptamani.


Sorana si Monica (6 ani)

Teledon pt Mihaitza in reteua Romtelecom

0 900 900 320-pt 10 euro
0 900 900 325-pt 5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Ce as mai sta si eu la o taclala cu voi ...dar nu pot.Sunt in sesiune si ma ocup si de casa in constructie.Asa-mi trebuie daca la batranete imi trebuie inca o scoala

Mmmaria nu e vorba de sindromul parintelui adoptator.Asa am banuit si eu dar nu e.E vorba de mame closte asa cum sunt si eu.Singurul "progres" pe care l-am facut la al doilea copil a fost ca imi dau seama ca ii cocolosesc dar de cele mai multe ori nu ma pot abtine.
Nu stiu daca trece dar cred ca incercam noi sa ne potolim pentru ca sa nu devina copii niste pampalai.Mai ales nu vreau sa ma injure nora-mea ca am crescut un papa-lapte si asta e o motivatie buna.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Sorana, Asi, multumesc.
E mult mai bine sa stiu ca e "doar paranoia".
Atunci ma las in voia ei (nu exista riscul sa-i afectez independenta, ca din asta copilul meu detine destula, dam la tot cartierul...)

Asi, si eu muncesc de-mi sar capacele, dar nu ma pot abtine sa nu te admir: sesiune si casa in constructie? Cu doi copii ? Cum Dumnezeu poti sa te descurci?

Mergi la inceput