Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (53)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

haha Giova, nu stiam ca faza cu mersul d'a-busilea! Conteaza sa se intoarca, doar pt confortul meu, ma gandesc ca poate nu ma mai impinge in coste...sau poate o sa-mi traga suturi! Acum fac cezariana si a zis dr ca nu conteaza cum va fi bb.

Eu sunt un pic virusata, de ieri m-am trezit cu gatul si nasul varza, iar azi vad ca am o stare ... , nici sa mananc n-am avut pofta. Iau oscilo, baut lamaie...ce altceva pot sa mai iau?

Cri mami de Ale ( 2003) & +27 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

buna fete!

cand ma uit si vad AMR-urile voastre...ma ia cu calduri

am spalat si eu doua ture de hainute si mai am una sau doua masini. si apoi o sa mi le calce mama

matcha-oana e nasol ca nu se face epidurala. chit ca nu mai are timp sa ti-o faca, dar macar te mai alina gandul ca ai o optiune sa-ti alini durerile.
poate e o moda la noi, dar buna mai e. eu am avut epidurala la prima nastere si chiar iti ia durerea cu mana. am citit si eu multe despre epidurala (ca nu e buna, ca iti trebuie sonda urinara dupa, ca nu poti impinge etc), dar la mine nu s-a aplicat mai nimic din ce s-a scris. dupa ce mi-a facut-o, eu m-am plimbat pe holuri fara nici o problema, cand a fost de impins am impins foarte usor...singurul lucru care l-a facut a fost sa nu mai simt durerile contractiilor.

acum va las ca am de facut bagajul. dupa-amiaza plecam pana luni la Amara.
asa ca va pup si va urez un week-end placut!!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si cu Tudor Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna fetele,

Eu m-am trezit de dimineata..am mancat ceva usor si...am adormit la loc pana acum ..cam puturoasa vad ca sunt pe langa Adriana care sa trezit si a trebaluit toata ziulica . Ba am bagat si eu o masina de adidasi la spalat...macar atat.
Mmmmm...sa ma trezesc si eu, sa ma adun un pic caci sotul vrea sa mergem maine la Campina la ai lui, care nu sunt acasa de fapt..sunt la bai la Covasna pentru 3 saptamani ( o fi bine !! ) dar au lasat catelul singur (ma rog, e o vecina care are grija de el) si cica sa mergem si noi pe acolo...m-as duce ca e o plimbare si nu e chiar asa departe...e DN1 direct. Imi iau trusa de No Spa si Gynipral si stau cuminte sub visin..sau in visin .

Ieri am mai primit ceva pentru bebita...2 prosoape din bumbac egiptean 100%,,superbe, groase si absorbante..doar ce le-am atins si mi s-au scufundat mainile in ele, dar sa te stergi/infasuri in ele . Nu sunt speciale pt bebe..sunt normale dar mari..unul alb imaculat+unul roz...super..si un mic bodyut roz brodat tot din bumbac egiptean..adica tocmai din Egipt...superbe. Stiu ca acest bumbac e unul din cele mai bune...sper sa mai am ocazia sa mai primesc/cer sa mi se aduca .

Hai sa incerc sa ma trezesc......

s33 Eva Ilinca

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matcha-oana spune:

am intrebat de epidurala si cica ar fi ,sper sa fi inteles eu bine ca japoneza asta imi da batai de cap!ar fi o injectie din cate am inteles(cred ca apidulara)dar se spune ca se prelungeste si raresc travaliul,iar contractiile ar fi mai slabe si nu m-ai simti picoarele.cam asta mi s-a explicat,si se face la cerere,dar dureaza mai mult nasterea.
iar de iesit bebele pe acolo cica ei ,3 secunde trag de capul bebelusului ca sa iasa m-ai usor,,il ajuta ,dar foarte putin,ca nu e bine ca copilul sa iasa prea repede ca te poti rupe inauntru.asa mi-au spus cei de aici.
mi s-a spus ca daca e ceva,pe parcursul nasterii,sa nu iasa ,sau ceva rau,imediata intervine cezariana,deci ei au pregatit tot pentru orice.
e fain ca ai voie sa bagi catepersoane vrei sa asiste la nastere,ni se spunea ca cele mai multe persoane au fost 5,de la mama,tata,frati sot si prietena
.
dar sincer cu toate avantajele care le am aici,mie tot imi este frica,nu ma pot imagina ca nasc,si cu copilul in brate,am niste emotii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

la mine tot travaliul a durat de la 20.30 (cand eram prin magazin) pana la 3.00 cand am nascut. si am avut 2 doze de epidurala, la interval de o ora jumate. asta de pe la 23.30. insa durerile alea mai nasoale am inceput sa le simt dupa ce m-am internat, adica pe la 22.00-22.30.
deci la mine travaliul nu a durat atat de mult. si cum am mai spus, picioarele le simteam, simtem totul, doar durerea contractiilor nu. chiar si pt epiziotomie mi-a facut xilina. acum cine stie, poate la fiecare se manifesta altfel...nu stiu ce sa zic. cu toate ca eu mai am cunostinte care au facut epidurala si a fost la fel ca la mine.

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si cu Tudor Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

'neatza,fetele!

Cocorina,offf,sa vezi ca si la casa noastra,chiar deasupra geamului dormitorului au vrut sa-si faca casa rindunicile.Si au inceput marti,au pus ceva pe-acolo si pt ca sunt extrem de galagioase,nu le-am lasat .Apoi mi-a parut foarte rau,am dar ma gindisem ca poate se orienteaza in alta parte,eu dorm cu geamul rabatat si incepind cu 5-5.30 au un tignal,mama-mia,se adunau cite 10-15.Oricum mai am 2 cuiburi de-a lungul casei.


Fetele,in legatura cu celule stem,multumesc tuturor pt raspunsuri ,sper in urmatoarele zile sa mai primesc.
Avem fete din Italia,voi recoltati?Sau Motana din Mexic?Sau fetele din USA,Clara?Dienuta de Spania,la voi cum e?

Micalsa,nu stiam ca nici tu nu esti hotarita.Eu m-am informat o gramada,am citit,am intrebat si peste tot se vorbeste deocamdata de medicina viitorului.In Ro campania e mult mai agresiva,chiar te convinge desi nu am citit ca in Ro se folosesc la ceva,ei zic ca fac altii ,asta e cel mai usor...
In fine,ce am citit concret si am vorbit vizavi de ele,aici la TU München fac implanturi cu cel stem copiilor bolnavi de diabet tip 1,la unii au inceput sa functioneze,produc insulina insa procentul e f mic,e ceva experimental.In rest,mai stiu de un baietel din Osnabrück cu anemie aplastica care a primit cel in 2005 si e ok.Mai sunt cazuri de implant de cel stem din cordon in USA,majoritatea sunt controversate,este f controversata folosirea lor in cancere la acelasi copil pt ca ele ar fi putut deja fi afectate inca din burtica mamei,cancerul nu e o boala care apare de azi pe miine,sunt convinsa ca e nevoie de multi multi ani,pina cercetatorii se vor pune de-acord,daca se vor pune....Faptul ca ar putea trata multe boli,urmeaza ca viitorul sa o demonstreze.Chestia asta ma face sa fiu nesigura,nu o vad ca o asigurare de viata pt copilul meu.Eu asigurarea de viata o vad ceva concret,un cont in banca,un inceput de cont,etc si de aceea ma tot chinui sa ma hotarasc si sa ma echilibrez spre a lua cea mai buna 'otarire...
Aici campania de recoltare e mai putin agresiva si e mai bine informata,in Ro suna tare mult a afacere.Nu va suparati pe mine,e doar parerea mea.

Patricia,si eu am inceput sa ma uit la baietei cum sunt imbracati ,zici ca m-am tacanit.Aseara am fost pina la Hornbach si m-am uitat la decoratiuni pt camere de baietei,vai-vai,erau tot felul de paianjeni,Spiderman,niste pesti oribili(nu Nemo,asta-i place si fiica-mii),masinute din Caars(astea erau faine dar pt baietei mai maricei,de la 2 incolo)asa ca m-am ales cu niste figuri din W de Pooh desi nu ma dau in vint dupa ei.Fiica-mea a insistat,is faini,viu colorati.Eu optasem pt niste ursuleti dar totusi erau prea stersi.

Amariam,3 kg e f ok pt o greutate la nastere,de fetita si de baietel.Cred ca e greutatea medie.

Giova,cit iti sta soacra?Aseara a plecat si tatal meu spre Ro si tare am mai plins.Vine mama intr-o luna si abia asteptam.Viata mea aici ar fi perfecta cu parintii mei aici.Din pacate si socrii stau f departe ca ne-ar ajuta,sunt ff de treaba....probabil ca daca ar sta aici,nu ar mai fi asa de treaba .
Spune,pliz,cum faci ostropel?

M-ati inebunit cu spanacul.Am si eu in congelator dar nu pot face,plec la film cu fiica-mea si nu pot minca usturoi .Mergem la filmul cu printesa Lillifee...mamici de fetite si voi sunteti cu zinuta asta?

La multi ani,missy!Sanatate si zile senine sa ai!

Mai vin eu pe seara!Zi faina tuturor!






Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna gravidutze

Bine ati revenit printre noi Ema, Mirclau si Nour

Adriana sa va ajute Dumnezeu sa va mutati in casa noua pana ce vine bebelina...Esti o albinuta tare harnicuta...si incearca sa te mai menajezi

Motana filmuletul cu calmatul bebelusului se bazeaza pe metodele drului Karp din USA. Am vizionat un film de vreo doua ore la cursurile de ingrijire a bebelusului. Conform teoriei acestui dr Karp, primele trei luni din viata bebelusului pot fi considerate trimestrul IV de sarcina, intrucat bebelusul nu e pregatit inca pentru viata exterioara si atunci trebuie sa-i reproduci cat mai fidel viata intrauterina. Cele 5 instrumente care pot fi folosite pentru a linisti bebelusul (daca este bineinteles hranit si schimbat dar are o criza de plans) sunt: infasatul dupa metoda DUDU (down, up, down, up), adica ce facea tatal baietelului in filmulet...daca nu se linisteste il pui pe o parte cu stomacelul pe mana ta...apoi ii sasai (cu s de la strumf...adica nu faci ca sarpele)...il legani (cica un balansoar bouncer face minuni..si e indicat chiar sa il pui pe viteza mare deoarece bebelusul e invatat cu miscare la greu din perioada cat a fost in burtica)..si in utima faza ii dai sa sugi sau ii pui suzeta (numai sa ai grija sa nu ii dai suzeta cand ii e foame sau sa ii dai san cand nu ii e foame). Si noi am vazut o gramada de cazuri cu parinti disperati de crizele de plans ale copiilor...iar nenea asta parca era Mesia, asa ii linistea. Deci cred ca metodele lui (de altfel aplicate in trecut si de mamele noastre) chiar sunt eficiente.

Matcha-oana ciudat rau cu epidurala...sa dea Dumnezeu sa ai o nastere usoara si rapida

pooh felicitari pentru intrarea in luna a 9-a. Mai ai putin...trebuie sa scoatem agitatele la putina incalzire

Crixia felicitari pentru rezultatele la echo si pentru o bebelina grasunica. Curiozitate: ti-a explicat medicul necesitatea embargoului? Multa sanatate...la mine a functionat ceaiurile cu miere si lamaie multa si oscillo...dar le-am aplicat in faza incipienta cand simteam primele semne

Giova spor la treaba...si cand apare socrela, la treaba cu eaaaa!!!!!!. Si eu am trebaluit de dimineata si acum sunt in sevraj...darmite tu care ai mai multe saptamani. Si eu am musafiri week-endul asta...imi vin cele doua perechi de nasi ale strumfului de la Iasi. Noroc ca sunt de-ai casei, ca le arat locatia frigiderului si am scapat relativ usor. Dar tot a trebuit sa smotruiesc prin casa..de a trebuit sa iau un no-spa ca mi se intarise burtica...si nu am terminat, vine sotul dupa amiaza si continua el cu treburile mai grele

Pogos si tu esti o adevarata albinuta. Week-end placut la Amara....sa aveti parte de vreme frumoasa iar tu sa te relaxezi

Eu am dat in viciul meleei. Dupa ce am comandat hainute pentru strumf de pe Next (nu va spun de cati bani ca nici mie nu-mi vine sa cred), ieri am ajuns prin Cora si am luat-o de la capat...ca-mi trebuie si pantalonasi de aia, ca si caciulita aia...ba costumasul ala cand iese pe afara...ba tricoul ala, ca mi-a placut culoarea...saracu' sot bombanea in barba ca parca vede ca strumful nu o sa poarte nici jumatate din cat i-am cumparat, ca el creste repede plus ca o sa fie cald, cald de o sa-l tinem doar in Pampers. Dar te pui cu nebuna. Si cand am ajuns acasa...am mai facut si comanda de vreo 10 milioane pe chicobebe de alte lucruri, care spun eu ca sunt utile. Cine spunea de perioada cuibului??!! Eu am intrat in mod evident in aceasta perioada

Alinutza 30+ viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Elou!
Missy sa fii santoasa si iubita,sa ai BB sanatos si nastere usoara!
Romanitza se pare ca fetitele sunt mai miscotele,le place sa danseze si sa cerceteze mai mult. Imi pare rau ca esti varza si e super naspa daca lucrezi 8-9 ore.Nu pti face nik sa-ti fie mai bine?
Mqqm am ras dar am spus ca esti si foarte practicaTare faza cu ciu-ciul.Dar ca tot am citit protestul vostru pe bune acum nu vi se pare ca pt papusi se fac hainutze mai frumoase decat pt BBlaci?Deci ma refer strict la asta nu sa-i imbracam in hainutze de papusi.
Pooh ai gasit in sfarsit cirese!Felicitari pt luna a 9 a!
Si felicitari tuturor celor care si-au vazut BBlusii!Si au primit vesti bune!
Alina si cine mai mai era,cuscra? cu suspiciune de fibroame, nu va mai ganditi,daca nu ati primit un verdict cert si va simtiti bine in rest,mai ales ca nasteti cu ceza va fi bine tot!
Eu am avut o noapte oribila,cu dureri crancene de spate si de burtica.Am luat nospa si cu toate ca am dormit mult,am niste cearcane negreee...Joi am fost in piata cu al meu si m-a lasat singura,cat sa duca o parte din cumparaturi la masina.M-a luat cu junghiuri la burtica si presiune mare jos.M-am speriat si am stat stana de piatra pana s-a intors.Apoi m-au lasat,dar azinoapte au revenit urat de tot.Sper din suflet sa pot duce sarcina la termen, ca nu inteleg.Eu simt ca BBlina a mai crescut,dar si uterul meu abia se mai tine.
Pooh si eu ma uitam ca fomila la toate chestiile iesite proaspete din pamant,zarzamiciuri,fructeAm facut ieri o pasta de conopida si dovlacel cu maio,super gustoasa,numa ca s-a simtit prea tare usturoiul,cred ca nu vom fi atacati de vampiri 5 ani de acu' nainte
As mai scrie,dar iar m-a luat cu dureri de burtiVa pupacim si va dorim we placut!
KISSES


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Missy
sarcina usoara pana la termen si o zmeurica sanatoasa si frumoasa care sa va lumineze vietile

Alinutza 30+ viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Alina eu am comandat kitul pentru celule stem. Sunt convinsa ca in Romania este o adevarata afacere....pentru ca asa e natura romanului: cum prinde o nisa cum o speculeaza. Dar sincer, nu ma lasa constiinta...vorba eumadei, sa fie niste bani aruncati pe fereastra ca tare m-as bucura. Dar daca doamne fereste se intampla vreo nenorocire??!! Nu mi-as ierta niciodata ca desi am avut ocazia nu am facut tot ce se poate pentru sanatatea strumfului. Si la mine vine mama la jumatatea lunii iulie...doamnee, chiar ca e bine si relaxant cand ma gandesc ca o sa am ajutor. Am o mama echilibrata si rationala si care nu m-ar deranja cu nimic...sa-i dea Dumnezeu sanatate

Lucialu, draga cuscra....tare rau imi pare pentru durerile astea de burtica. Ai intrebat medicul de la ce sunt? Si eu ieri am facut efort cu plimbarea mea prin supermarket, numai ca la mine excesul asta de miscare se traduce doar prin intarirea burticii si umflarea picioarelor. Din fericire nu m-a durut burtica ca la CM, ca altfel as fi intrat in panica. Stai linistita...vorba ta, cel mai bun medicament in sarcina este repausul la pat. Si sa dea Dumnezeu sa fie bine si sa duci sarcina pana la termen!!! Eu sunt convinsa

Alinutza 30+ viitoare mamica de strumf baietel Eric Alexandru

Mergi la inceput