Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (53)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Ce face fetele cochetele?!

Aseara am fost la intalnirea virtuala! O bebelina somnorica s-a trezit, si-a intins picioarele, erau paralele cu trupul, iar talpile erau la frunte....pliata ca trotineta fetei mele! Apoi s-a mai misat, a mai cascat un pic...; nu e inca intoarsa, d'aia ma impinge in coaste si o simt cum misca in partea de jos! A fost o mica exceptie, intr-o seara crosheta in partea dreapta cam pe la jumatatea burtii.
La calcule, se pare ca are 1200 grame, dr zice ca e bine! Comparam cu masuratorile Alexiei si clar se va naste mai mare...fata lui tati!

Mai avem voie 4 sapt de dupa care embargou! Nu ca ne-am fi grabit si pana acum...s-a rarit de mult Trebuie sa repet niste analize si sa revin cu ele luna viitoare.

Cam atat de la eco/ctrl.
S'auzim de bine!


Cri mami de Ale ( 2003) & +28 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna dimineata si de la noi! Suntem ff somnoroase azi , pentru ca ieri bebelina a miscat tot timpul cu mici pauze .
Azi asteptam si noi kitul de prelevare pentru celule stem , sper sa si ajunga !
Dupa-amiaza vrem sa luam patutul , de abia astept , este dotat cu carusel , suport pentru biberoane si masuta de infasat .
s 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMARIAM spune:

BUNA DIMINEATA
MATCHAOANA, wow, ce inseamna sa traiesti intr o tara civilizata si sa ai macar citeva facilitati atunci cind esti intr o stare atit de speciala cum e sarcina. eu, desi sunt la prima nastere, (azi intram in luna 8 !!) nu sunt atit de stresata de fenomenul in sine, fie natural fie prin operatie, cit de toate aceste pregatiri pe care le fac, de lista de cumparaturi, care parca nu se mai termina.... Nu mai zic nimic de bani care imi scapa ca ciungului printre degete Multumesc lui DD ca fetita e bine si sarcina mea este normala si usoara!! Cit despre epidurala este tot o moda care a prins bine aici la fel ca si recolatarea de celule stem. am multe prietene si rude afara si habar nu aveau de toate kestiile astea cind au nascut, travaliul este considerat o etapa naturala a nasterii, nu te ajuta nimeni. o prietena din SUA care este medic ginecolog a stat 12 ore in travaliu cu proprii ei colegi din spital, nu i au facut nimic! Iti urez nastere usoara si bebe sanatos si frumos !
SIACOB si fetita mea e mai micuta, probabil va avea doar 3 kg la nastere, dar in rest e totul OK. La inceput m am panicat dar acum sunt f linistita. Ma bucur ca si voi sunteti bine, fara riscuri cauzate de lipsa de greutate.
tuturor!
Mariam 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Missy, sa ai parte de o viata lunga, fericita alaturi de cei dragi si un copilas minunat!!!!

32+Laura Ioana Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

missy La multi ani!!!

_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si minunea din burtica 35+ Anastasia Ioana
AMR 4 saptamani


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

neata
eu sunt treaza de la 5 dimineata ...
as aca daca tot n-am mai dormit am bagat hainuteel bebelinei la spalat
acum astept sa se termine ultima masina sa intind si sa trag un pui de somn
....cand ma uit cate sunt de calcat mi se face rau
mai am de spalat aparatorile pt patut si gata dar astea le las pt saptamana viitoare



_
Adriana mamica de Cezarica Georgian (23 aprilie 2005)
si minunea din burtica 35+ Anastasia Ioana
AMR 4 saptamani


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neata ??

LA MULTI ANI!!! Missy

adriana,wooow ce harnicuta esti de dimineata,eu abia m-am trezit

crixia,felicitari ptr grasunica

coccorina,si eu am cuiburi pe sub acoperisul casei,dar de vrabii.sunt aici de cand ma stiu,asa ma inerveaza mai ales dimineata ca fac o galagie de numa numa,mai ales puii.astea se inmultesc de vreo 2-3 ori pe an parca...

giova,nu am facut multa mancare acu 2 zile,ci multe feluri si cate putin ca sa nu ramana nemancata
ieri am facut spanacul dupa reteta ta si nu mi-a venit a crede cand fiimea a mancat si a mai cerut asa ceva nu se intampla des la ea,mai ales de e o mancare noua

pooh,imi dai emotii de dimineata?? eram asa nerabdatoare la prima sarcina sa treaca timpul mai repede si sa nasc odata dar parca nu trecea timpul asta,statea in loc.acu nus` cum sa mai aman si sa fac sa mai stea timpul in loc ca parca nu am chef de nascare si imi zboara zilele pe sub nas,de ciuda cred

eu fac epidurala clar,daca ma tine mult travaliul nici nu se discuta.te odihnesti macar pana e momentul sa impingi,dar daca stateam cu,contractiile alea asa dureroase pana la momentul cand trebuia sa imping,nus` daca mai aveam putere in mine.te epuizeaza pur si simplu,te stoarce de toate puterile...

am vazut ca vb de bai in cada cu spume si altele.eu nu am renuntat la ele,mai ales ca Ebonee e calare pe mine in fiecare seara in cada.nu pot face decat un dus scurt,asta doar dimineata.imi place sa ma balacesc cu Ebonee cate 1-2 ore in spuma si ratustye.acu nus` cat va dura,poate pana vine bebe.
ce are dea face daca faci o baie relaxanta cu travaliul??
stiam ca asa iti mai ameliorezi din durerea contractiilor cand esti in travaliu dar nu sa til provoace...

si sa aveti o zi frumoasa


pozici
vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siacob spune:

Missy

Pooh ce putin a mai ramas...nu imi vine sa cred.

sa aveti o zi buna!

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

AMARIAM apropo de ceea ce zici tu ca travaluil e o parte naturala a nasterii, stiu caz cand mama a fost lasata sa se chinuie 14 ore, a nascut copilul cu mainile rupte,si ea a necesitat 25 de zile de spitalizare intrucat era rupta perfect in doua.Nu suna bine deloc....zic eu.
Plus ca in unele cazuri copilul daca e in prezentatie pelvina sau cu picioarele inainte exista risc de ruptura uterina sau alte compluicatii.....
nu e tocmai de dorit....
Stiu ca "femeile nasc de cand e lumea si pamantul "dar am vazut si la televizor copilul lasat natural si nenorocit ca nu avut oxigen.....nasol rau de tot...

Mama de exemplu m-a nascut in 10 minute,colega ei de salon in 16 ore.....deci...nu sunt batute in cuie dar mi se pare un risc mare sa lasi totul la indemana naturii



Madalina s29Eva-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!!
Stau putin cu voi dupa care intru in priza.
Multumim de, tare bine a prins, chit ca am baut-o mai tarziu: dus copil la gradi, ceva cumparaturi la Real si numai pe urma cafelutza.

Missy! Sarcina la termen si un bb sanatos! Multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi tie!
Motana or fi avand dreptate aia, dar al meu copil se linistea doar la mine in brate, cand avea colici. La un moment dat, nici nu se mai trezea al meu sot noaptea, caci nu avea de ce.
distractie placuta in continuare.
Nour aoleu dar ce traditie...nu credeam ca e chiar asa. o groaza de cheltuiala si nebunie...numai de asta nu ai tu nevoie dupa ce nasti.
Monica sa-ti fie de bine. cate kg zici ca ai pus? eu am 11 in plus, si mai pun cred minim 2.
matcha-oana super fain! oare la noi cand vor fii conditiile astea? pacat ca nu se face epidurala, sa dea domnul sa nasti repede si usor.
Pooh esti in linie drepata. baga mare cu calcatul sa nu te prinda bb din urma.
Crixia inca se poate intoarce bebe, prin masaje, poti sa mergi in 4 labe, ca bebeii prin casa, atunci cica are loc.
Amariam o fi prins bine peridurala, dar e ca un ajutor ceresc. de ce sa te chinui cand poyti sa nu mai simti durerea? doar pt. ca e ceva natural? Nasa lui marco a zis ca ea nu vrea peridurala, ca rezista. ei bine cand a vazut cum se chinuie, mai ales ca ii era si indusa nasterea si nu se dilata defel..a cerut rapid epidurala. eu am nascut fara, sper sa fie la fel de usor si acum sa nu am nevoie de ea, dar daca as avea dureri groaznice nu as ezita sa o fac.
si p[e dincolo se face, doar ca depinde daca este anestezist in spital la momentul respectiv. acolo nu e obtinuea sa-l chemi de acasa si sa-i dai plicul ca la noi.
Adriana ai fost ca o de dimineata.
Danielle ma bucur ca i-a placut lui Ebonee spanacul. eu ii fac odata /sapt. caci mai mananca si la gradi odata. macar te-ai scos de acum cu un fel de mancare.
si la mine a fost ultima baie. am profitat ca nu e marco acasa, caci venea dezbracat si se baga in cada langa mine...si pe urma incepea cu analizatul. el de regula face baie cu tat-su' sau singur. dar si cand ma prinde pe mine, nu ma scapa.

fug la treaba, mai am 2 ore pana vine soacra, sa le petrec in liniste.
o zi buna sa aveti.

_
Gio33+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput