La noi la Galati sa veniti (39)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Hai sa vina si "pisicoloaga" de mine sa-si dea cu presupusul.

Alina ma referam la faptul ca poate ti se aprinde un beculet si-i faci o fratioara lui Vlad Cat despre faptul ca te indeparteaza...chiar vorbeam deunazi cu o fata care este psiholog... Asta este o modalitate prin care copilul pedepseste adultul care l-a "abandonat". Ei, nu e vorba de lasat in mijlocul strazii, dar poate ca faptul ca tu ai stat cu el 2 ani acasa zi de zi, 24 de ore din 24...si la un mom dat a trebuit sa te intorci la serviciu...dintr-o data... pentru el, bebe mic, a fost destul de greu de acceptat. Asa ca...este modul in care copilul te pedepseste.

Ce-am observat si la copilul meu...dar si la altii. Atunci cand perioada de timp a "abandonului" se prelungeste, copilul simte nevoia sa se ataseze de adultul care-i poarta de grija (mai bine, la fel de bine, sau mai putin bine ca mama) si atunci mama si-o ia pe cocoasa la modul: "nu vreau sa te vad", "nu vreau sa vorbesc cu tine", etc...

Cat despre timp liber pentru noi...e f adevarat ca trebuie si-asa ceva. Pe o scara de valori, pentru a te pastra o persoana echilibrata, TU (orice nume ai avea!) trebuie sa fii inaintea tuturor, nevoile tale sa primeze si apoi sa ai in vedere nevoile celorlalti (tot de la psiholog citire). In felul acesta nu ne pierdem valorile.

Eiii, nu stiu cat am fost de coerenta. Concluzia?? Habar n-am

cristina Tine-o tot asa!! Noi n-o sa spunem stop!

laura Si eu sunt tot la strada...si nici macar n-am termopane...si iau pulsul salvarilor care vin de pe dig... si am si cainii din parcare care-si exercita noaptea drepturile asupra teritoriului lor...si dimineata am masina de gunoi/dumbaraul care de cele mai multe ori gaseste cate-un tampit ce-si lasa masina (mica) in fata containerului...si-l auzim pe nenea strigand: "Baaaaaaa, care-ai lasat masina aici!!!" sau claxonul dumbaraului...
Dar daca n-ar fi astea n-ar mai fi viata noatra atat de palpitanta
Eu dorm in orice pozitie, cu lumina, cu zgomote...daca mi-e somn nu ma deranjeaza. Deh, viata studenteasca la camin te caleste

Liliana, Andra-Maria & cu 26+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Salutare, salutare....

Slaba prezenta de ieri pana azi... pai e frumos? Eu ce mai citesc langa cafea azi???

Despre partea cu galagia la strada... asa e.. e chestie de obisnuinta. Noi am stat tot asa, la strada, si inca langa linia de tramvai. Unde mai pui ca era si statia chiar sub geamul nostru, unde coborau mai mereu ”combinistii” ca sa se adape rapid dupa o noapte de munca la barul de la parterul blocului nostru... o placere nu alta! Cand m-am mutat acolo am zis ca nu voi rezista, dar apoi, ma obisnuisem, vara era mai nasol daca tineam si geamul deschis, ca se auzea tot, pana si taraitul de la usile tramvaiului... Dar le auzeam pt moment, si apoi nanica la loc, bucuroasa ca inca nu era ora de trezire...hihihi

Asa ca, Laura, nu-ti face griji te vei obisnui !!!

In rest, ce mai povestiti? Cum ce va mai delectati in dupa-amiezele astea calduroase??



Cris si Razvan cel nazdravan (23.11.2004)

Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Neata!

Liliana multumim pentru consultatia gratuita , ai dreptate, da sa ma pedepsesca dupa 2 ani de la abandon? heheheh nu, e altceva, adika eu cand ajung acasa ma apuc de treab, calcat, spalat, ceva de mancare pentru el, ma joc cu el prea putin, incerc sa il implic si pe el in ce fac eu da nu imi iese mereu, asa ca el se joaca singur si se uita la desene, mai vine din cand in cand la mine si zice "mami face treaba, mami face curatenie", asa trist si pleca , pe cand cand vine tasu e 90% pentru el, adika joaca, plimbat, bunicu la fel il plimba, se joaca, ca doar nu are altceva de facut, plus ca in afara de mine nimeni nu ii pune limite, cu taicasu face cam ce vrea el, cu mine nu prea ii tin figurile, ca imediat il "admonestez" cum zice mama, mai tip la el ca ma scoate din sarite si cand sare calul si o iau nervii mei razna se mai alege si cu o plama la fund.
A nu v-am povestit ca eu sunt impotriva bataii, dar in 4 ani de cand e el a luat cate palme la fund ca nu mai puteam sa ma inteleg cu el, dar cum el pana acum 2 luni avea pampers nu simtea nik, ii ziceam "vlad termina ca iei bataie", de multe ori zicea el "vrei bataie", intr-o zi urla si tipa nu ne intelegeam cu el si tasu ii zice "iei bataie" si el zice "vrei bataie" si taicasu ii scapa o palma la fund pe care a simtito, ei nu va zic ce fata a facut, si-a pus mana la fund si zice "te doare" hehehehe si tasu ii zice : pai vezi asta e bataie , pentru el bataia era o joaca.

Cat despre copilul nr 2 daca o fi sa se intample il fac, da cu buna stiinta ,nu!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Alina vezi?? Ti-ai dat singura raspunsul! Lasat "de capul lui" si vazandu-ti linistita de ale tale...este tot o forma de abandon.
Acum, ca sa lamuresc...nu e abandon la casa copilului sau cine stie ce alta gogomanie...ci viata ne obliga sa nu fim intotdeauna doar mame/sotii. Mai trebuie si-un pic de gospodarie. Asa e la noi

Faza cu bataia...eu am batut-o pe fii-mea o singura data Dar ajunsesem la capatul puterilor. Nu-mi place sa recunosc, dar trebuie sa-mi asum responsabilitatea pentru orice fapta.
Tat-su n-a batut-o niciodata. La noi merge faza cu pedepsele.
Acum...suntem in urmatoarea etapa: are aproape 6 ani dar de mancat singura nici nu se pune problema ca sa nu mai spun ca mancatul in sine reprezinta un calvar.
Asa ca am instaurat regula: mananca frumos cele 3 mese pe zi? primeste bulina rosie! face figuri? se ridica, face pipi, kk, vrea apa, etc...primeste bulina neagra. La 10 buline rosii primeste o jucarie mica, la 20...o jucarie mijlocie, la 30...o jucarie mare! La 3 buline negre, primeste o pedeapsa
Aseara a reusit sa primeasca bulina neagra. Cum de ce?? Pai am strigat-o eu de vreo 5 ori sa vina la masa si tat-su de vreo 3 ori. Nimic! Noi terminasem masa (ca eram lihniti) si ea ne-a dat ignore total. Pana la urma a mancat, dar tot bulina neagra i-am desenat.
Cate rugaminti pe capul ei, cate bocete, promisiuni...am ramas fermi pe pozitie.
P.S. Facem seara consiliu de familie, cu bunici cu tot...ca sa stabilim ce bulina primeste

Liliana, Andra-Maria & cu 26+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Liliana e buna treaba cu pedeapsa, da nu ma duce mintea cum sa ii explic, mai ales cu bulinele, gasesc eu o modalitate, treaba cu recompensa e mai nasoala ca el primeste jucarii aproape zilnic, deci trebuie sa gesesc alta recompensa.
Treaba cu mancatul e jale si la noi, Vlad nu mananca, eu nu stiu cu ce traieste, ieri de dimineata pana am venit eu la 4 nu a mancat nik, a muscat de doua ori dintr-o felie de paine cu cascaval, de macnat la pranz mancare gatita nu se pune problema , cand am venit eu am inceput : vrei aia? ailalta? tot ce aveam in frigider la toate raspunsul a fost :nu, asa ca m-am pus sa prajesc cartofi si sa ii fac gratar, la 5 era gata, se aseaza la masa ia un cartof si gata, se duce la frigi si isi ia pateu , musca de 2 ori din felie si gata nu mai vrea, a mancat in final la 7 cu tasu cand l-a amenintat tasu ca nu ii ia corn cu ben 10 daca nu mananca (cornuri cu ben tan vrea pentru cartonasul din interior nu se la pape, primeste zilnic cam 2-3-4 in functie de cati "prosteste", adika dimineata ii ia tasu unu, la pranz bunicu, eu cand vin de la munca si iar tasu cand ies afara seara), deci io m-am saturat de facut mancare si aruncat ca cere ceva si pana e gata nu mai vrea , mor si ma sufoc si gata!


Asta pentru ca intreba Cristina cu ce ne delectam dupaamiaza cand sunt 30 de grade in casa, nah, fac mancare pt fiimiu, mofturi si el nici nu pune gura! Nu zic ba, i-as face orice, da orice, in fiecare zi numai sa imi zica ce vrea si sa si manance!

Liliac mi-ai dat tema de casa, ma duc si fac plansa pentru buline, va zic eu daca am vreun succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Alina sa-ti spun despre prima noastra experienta. Cred ca Andra era mai micuta decat Vlad. Faza este ca toata ziua stateam cu gura pe ea: "Andra unde-s papucii?? Pune-ti papucii!" Nu ca as fi vreo fitzoasa, ci faptul ca eu nu am covoare (decat ala parlitu') impune purtarea lor. Mai, ma durea capul de explicatii si gura de cat mi-o raceam...a fost in zadar.
Ei, i-am zis intr-o zi ca le-am scris spiridusilor lui Mos Craciun despre ea...si le-am povestit si ce copil deosebit este dar si de faptul ca nu sta cu papuci. A doua zi am venit acasa cu un calendar...i-am zis ca mi l-au trimis spiridusii sa-l pun pe perete iar "ei" o vor pandi pe geam cat este ziua de mare si seara o sa hotarasca daca pe calendar vor lasa un pantof roz sau unul negru In functie de ce pantofi avea acolo ar fi primit cadourile de sarbatori
De-atunci... doar cu mici exceptii sta fata mea desculta in casa.

In prima etapa nu merge ca ii puneti voi buline. O sa se impotriveasca, o sa incerce sa va induplece, sa va ameninte sau sa faca promisiuni de care nu se va tine, avcoz! Daca vine din exterior, daca cel ce hotaraste este un personaj imaginar sau ceva in care el crede, atunci va fi suparat dar va constientiza ca n-are cum sa influenteze rezultatul final.

Noi, aseara cu bulina neagra am avut un adevarat spectacol...si este mai mare ca varsta!

Mult succes in gasirea celei mai bune solutii!
Sunt sigura ca o sa gasiti cea mai buna solutie. Totul este ca impreuna cu cei apropiati sa fiti solidari in actiuni...nu unul sa traga hais si unul cea.

cristina Alina sta la 30'j de grade si gratareste...la mine se fac cam 50 de grade in casa asa ca incerc pe cat posibil sa imi gasesc activitati in aer liber. Majoritatea timpului il "pierd" in parc cu fii-mea. Eu stau frumusel la umbra si mandra se zbenguie.
Nimic constructiv, oricum...
Cand e ceva demn de semnalat... o sa scriu.

Ah, da,mi-am amintit. A fost fii-mea cu taica-miu la circ. Fata a fost incantata asa si-asa, dar taica-miu a fost profund dezamagit Pretul biletului este pe masura, oricum. 30RON/persoana Cam mult, totusi...

Liliana, Andra-Maria & cu 26+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Eee.... uite cum s-au pus fetele mele pe povesti... bun asa!

Liliac, f buna ideea cu bulinutele. O sa incerc sa o aplic si eu.. desi in alte circumstante... cand devine mai naravas asa...

La faza cu masa nu avem probleme. Nici Razvan nu e un mancacios, si, cu ceva timp in urma mai aveam un pic si faceam si eu ca Alina. Cand veneam de la servici nu stiam cum sa ma apuc mai repede sa prepar ceva proaspat. Tot timpul imi era ocupat cu asta. Insa, pana la urma, am cedat nervos si am hotarat sa fac papica gatita de cu seara, cand vin de la servici incalzesc si pap cu el ce avem. Nu mai fac diferente, ce am ii dau si lui. La inceput a fost mai greu, ca nu vroia, dar am fost ferma pe pozitii, insa nu l-am stresat, l-am lasat flamand, si cand cauta ceva desert ca il palea foamea, ii puneam conditia ca ii dau desertul doar daca papa intai si mancare... Si usor usor s-a obisnuit baiatul. Mai mult decat atat am cam exclus si obiceiul de a cumpara deserturi (”sa fie in casa”) ca numai de-alea ar fi mancat. Si vreau sa spun ca acum s-a obisnuit baiatul, ne-am facut un ritual de a manca impreuna cand vin de la servici, si sunt multumita. Acum are un program oarecum stabil de masa...Si are cam 4 mese pe zi

Pupici!

Cris si Razvan cel nazdravan (23.11.2004)

Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Aaa..... Liliac, bine ca ne-ai zis de circ, ca tare imi zbarnaia coditza sa merg. Nu stiam cum sa-mi conving sotul sa ne duca. Eu is innebunita dupa spectacolele de circ, insa nu putem intotdeauna sa impacam bugetul cu toate spectacolele care apar prin oras.. Asa ca, daca e asa slabut, nu ma mai agit

Byeeee....

Cris si Razvan cel nazdravan (23.11.2004)

Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Chiar ca este chef de povestit...bravo fetelor

La noi la fel...si cu mancatul...si cu timpul acordat copiilor.
Daria e mare, incearca sa ma atraga in joaca ei...de cele mai multe ori o atrag eu pe ea: ba gatim(fiecare cu oalele ei), ba calcam (i-am dat masa de calacat aia pt maneci si un fier de jucarie), ii citesc seara...si tot asa....dar se vede dorinta de mai mult.
Acum, de cand e si Luca....nu ma pot intinde si eu putin, evident ca el e langa mine, ca gata "Il iubesti mai mult pe Luca, ii acorzi mai multa atentie"....are niste texte de nu pot dormi toata noaptea apoi de cate remuscari am.

Cu mancatul....Luca mananca si frunzele de la florile din apartament, Daria doar vreo cateva chestii: ciorbita ( nu mereu si doar cu ceapa), gratar, cartofi prajiti ( evident...cred ca le e scris in gene la toti), pate, salam ( dar astea le-am scos de tot din meniu de vreun an, cand cere ceva bun cere salam ), unt, branza gen almette ( dar o fac eu din branza proaspata, unt si smantana sau iaurt) si ciulama, piure, orez, snitele. Carne doar piept de pui, peste doar pane si rar prajit neaparat dat prin malai. Hm...si cred ca doar atat. Fructe: mere , banane, capsuni, fragi, kiwi si atat. Lapte nu, doar iaurt. Cereale, biscuiti, nici un fel de dulce facut in casa , doar tort...dar nu orice fel de tort.

Deci....masa e doar cu amenintari, gen nu primesti kinder daca nu mananci.....si pe timpul gradinitei mananca la ore fixe si nitel mai bine....in vacante nu.

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraFlo

Acum, de cand e si Luca....nu ma pot intinde si eu putin, evident ca el e langa mine, ca gata "Il iubesti mai mult pe Luca, ii acorzi mai multa atentie"....are niste texte de nu pot dormi toata noaptea apoi de cate remuscari am.


Aoileooo, m-ai lovit
Noi acum...cand inca nu suntem in formatie completa, trecem si prin momente proaste.
Ei, sa va pove...

Cand facem acum eco, ne da pozica la bebe, la eco morfologica mi-a dat un "carnat" de poze + CD...si daca am limbrici??? m-am scarpinat si i-am aratat si mandrei, ca deh, sa nu se simta data la o parte. Moama, tragedie, ca ea de ce nu are poze "din burtica" si bebe are asa multe. I-am aratat ca si ea are vreo 3, da-i cu explicatii ca asa erau timpurile, ca nu se faceau atunci prea multe, ca le plateam separat, ca totusi avem cateva... nimic n-a imblanzit-o. Uof, ofta prin somn mititica
Am mai linistit-o dupa ce-am facut o vizionare a celor cateva mii de poze pe care le are de dupa ce s-a nascut.


cristina eu nu am vazut spectacolul..iti spun doar ce mi-a pove taica-miu. Stii si tu ca totul este subiectiv.

Liliana, Andra-Maria & cu 27+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput