La noi la Galati sa veniti (39)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Cristina e foarte bine 4 mese pe zi eu zic merci daca Vlad papa macar o data pe zi ceva mancare, in rest mai rontaie prostii si marea problema e ca desi tot zic de ma doare gura nu ma asculta nimeni, adika tasu si bunicasu, sa nu ii mai cumpere porcarii (pe alta parte ii inteleg, stiu cat de urat face daca vrea ceva si nu ii iei), deci plodul meu nu mananca deloc fructe, foarte rar o gura de banana, sau de mar, para, acum baga pepene, da nu stiu cat de bun e pepenele, am senzatia ca e apa dulce, Vlad nu vrea sa incerce lucruri noi decat daca ii zici ca e DULCE, nu mananca legume. Of, nu stiu unde s-a stricat, cand era mic manca 2-3 fructe pe zi, legume ii faceam la cuptor si le manca, acum no way.

Laura hai ca m-am distrat cu fiitu care manaca si frunzele de la flori , iar despre Daria eu zic ca manaca destule, adika macar stii ce ii place, Vlad nu mananca ciorba deloc, doar supa cu galuste si supa crema de legume, dar o singura data adika azi si maine nu mai vrea, ii mai pot da peste 2 saptamani cam asa, o perioada a mancat bine peste, acum nici din ala nu mai vrea, ca sa nu mai zic ca nu pune gura pe mamaliga, paste , budinci , legume gratinate, cartofi doar prajiti si tot asa rar, orez o data pe luna, la fel si cu mazarea, pe alte legume nu pune gura.

hai ca m-am plans destul da pentru mine "ce mananca Vlad" e chiar o problema, in we fac ardei umpluti cu piept pt el, sper sa manace macar odata.
aaaaaaaa si mai am o mare problema :nu bea apa, aproape deloc, pana acum vreo 3 luni beia lape foarte mult, cam un litru pe zi, a renuntat deodata la el, nu mai vrea deloc, asa ca vrea doar suc si bea tata la suc de ma sperie, noi nu bem niciunu sucuri , copilul da, cumpar portocale intr-o fericire , dar nu stiu daca ii face prea bine atata suc de portocale, cred ca o sa investesc intr-un storcator de fructe sa ii fac si din alte fructe suc.

In concluzie nu manaca deloc sanatos, de fapt nu mananca mai deloc si bea numai porcarii de sucuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Liliac nasoala faza cu gelozia intre frati, am vazut pe la alte mamici ca se "poarta" cand vii cu bb de la maternitate sa ii aduci ei un cadou din partea lui bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Ei, la noi se manifesta de vreo luna gelozia...de cand e acasa si vede mai multe....
Luca e culcat mai des si atunci dadaca/mama/soacra/sotul ( ca el e investit cu aceasta responsabilitate) o "parasesc" pe Daria si se ocupa de Luca....
La joaca: Luca e innebunit dupa ea, si evident ca ii este ca o umbra, de aceea nu putem sa ne jucam impreuna ca 'fetele mari" (domino,cu papusile....) pt ca el trage , vrea tot ce are sora sa in mana
In plus , noi suntem atenti mai mult la el...e mic...nu merge dar se catara, se loveste, ...cum plange cum este luat in brate

In concluzie avem o daria permanent nemultumita si plangacioasa ( a tras ea concluzia ca doar asa ne atrage atentia)....si uneori chiar are dreptate. Ea trebuie sa inteleaga ca este mai mare...trebuie sa renunte la jucaria ca o vrea el,....si tot asa
Lucrurile parca par mai grave scrise....nu va imagianti ca e un tambalau total la noi....sau ca ea este singura mereu....doar ca acum discutam mai mult, i se dau mii de explicatii si exemple ca se inseala, toate datorate unei nesigurante care i s-a "infipt" bine in creier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Alina, pai este bine ca bea suc
Ia sa faceti voi o investitie intr-un storcator si sa pui sa-i faci suc dimineata la pranz si seara. Lasi portocalele deoparte si bagi ardei gras, morcov, varza, gulii, tot ce gasesti pe piata si ar putea avea suc in ele. Pune-l pe el sa participe activ la operatiune. Daca ti se pare ca nu este suficient de gustos...arunca si-o lingura sa miere de albine. Este fff sanatos! Nu numai pt copii ci si pentru adulti. Macar atat cate se poate.
Dar povesti cu spaidermeni si betmeni cu muschi n-aveti?? De-aia de mananca nu'sh ce chestie ca sa fie fortosi??

Cand face urat...sa-l ignore, ca trebuie sa se potoleasca. De-acum este baiat mare si se mai uita si fetele la el ca e figurant Poate functioneaza ceva-ceva. Nu cred ca este reteta perfecta dar cred ca merita incercat.

Laura, pe tine te astept cu cat mai multe povesti fratesti! Tre sa se pregateasca si creierasul meu pentru ce va fi! Imi inchipui cam ce atmosfera simpatica aveti voi de combatut cateodata

Cristina, tu esti o norocoasa ca papa copilul de 4 ori/zi.

Azi este iar cod galben??

Liliana, Andra-Maria & cu 27+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Pfui caldura mare azi! Macar acum e un pic mai bine.
Buna seara fetele. Mai povestiti de copii ca eu una sunt cu ochii cat cepele si bag la cap eventualele solutii ca nu se stie niciodata. Eu n-am ce sa va povestesc prea mult zilele astea ca nu se intampla nimic interesant la mine. Stau cu Mirunica toata ziua, abia astept sa vina sotul acasa sa am si eu un suflet cu care sa stau de vorba (nu cunosc pe nimeni in zona in care stau) , ies la plimbare cu copilul si o iau de la capat dimineata. Acum mi se pare plictisitor dar cand ma voi intoarce la servici probabil ca am sa regret enorm momentele astea. Va pup si abia astept sa va citesc in continuare.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

neata vorbaretelor si !

Liliana esti o comoara, ieri m-am dus acasa , evident Vlad nu mancase nimic toata ziua si i-am zis daca e cuminte, daca papa primeste stelute rosii si daca e obraznic stelute negre, la 10 stelute rosii primeste cadou si 10 negre pedeapsa, nu stie ce e aia pedeapsa da o sa vada el hehehe, asa ca m-am pus si i-am facut ceva de mancare, i-am zis ca si BEN 10 papa asa ca sa aiba putere sa se lupte cu extraterestrii, ei , el nu ar fi vrut sa manance, dar daca asa mananca Ben 10 a mancat si el, i-am facut din mamaliga cu branza si almete un omnitrix (un ceas ca a lui ben) , a mancat nu zic ba, da nu prea mult, s-a ridicat si a zis "hai mami, fa-mi o steluta rosie" si m-am conformat, i-am desenat o steluta pe o foiie si am lipit-o deasupra mesei, el ar mai fi vrut stelute da i-am zis ca numai cand merita. Aseara cand ne-am intors de la plimbare imi zice "mami deseneaza si ben 10 " asa ca pana la urma nu stiu daca a priceput el ce e cu stelutele, sper sa se prinda pana la urma, el e foarte bucuros cand ii desenam, ne pune sa desenam toate animalele, masini, roboti samd, tot ce ii trece prin cap.
Liliac daca si azi tine faza cu stelutele si mancatul dau o bere, sau un suc, ce vrei tu!

hehehe, aseara cand am ajuns la bunicasa i-a zis de stelute, la alea rosii a tinut minte sa zica de cadou da la negre nu stia ce sa zica, eu cand zic ca are memorie selectiva .... tine minte numai ce il avantajeaza, daca ii promiti ca ii cumperi vreun robot ceva nu tace , te toaca marunt pana ii cumperi, acum de exemplu vrea Ramone mov (masinuta din Cars) desi are Ramone rosu .

Mihaela e foarte frumoasa periaoda asta cand stai acasa cu bb, daca bb e cuminte, profita cat poti. Da tu in ce zona stai de nu ai cu cine vorbi?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Alina eu cred ca la el tine, important este sa va tina si pe voi nervii si sa fiti uniti. Ca daca tu pui steluta neagra si vine bunicu si ii da rosie chiar daca nu merita...se duce dreq toata munca.

Acum, el este mic si nu intelege ce inseamna pedeapsa, dar ma gandeam la o solutie (poate merge...dar poate nu) Ii spui asa...ca ai discutat cu Ben 10, omnitrix sau alti bakugani (scuza-mi ignoranta, dar nu prea ma pricep!) si ti-au trimis mesaj pe telefon sau pe calc sau pe orice suport vrei tu...ca daca strange X stelute negre ei vor pleca noaptea la un alt copil care papa si face muschi, ca el n-o sa se poata juca cu "ei" asa..nefortzos. Zic si eu...nu inseamna ca este solutia cea mai buna.

Mihaela chiar asa, pe unde stai de nu cunosti pe nimeni?? Eu chiar daca nu cunosc...ma asez pe cate-o bancuta si incep sa sociabilizez. Macar schimb cateva vorbe articulate (propozitii cu subiect si predicat!). La mine acum nu-i cazul ca Andra este cea mai buna prietena a mea...dar asaaaa...ca idee.

Se pare ca va tine canicula intr-o stare letargica.
Nici eu nu-s asa in... "mood", iar bebe s-a gandit ca azi sa-mi faca splina franjuri. Da' nu ma las

Ce planuri de we aveti?

Liliana, Andra-Maria & cu 27+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Si la noi merge o chestie de genul....cand se apropie Craciunul....o amenintam cu Mos Craciun...si tine.

Eu nu-s letargica de la caldura,...Luca s-a hotarat azi noapte ca somnul e ceva inutil si m-a tinut treaza de la 2 la 5....O incantare. Cred ca l-a durut burtica....a cam plans. Sper sa nu fie nimic grav...week endul trecut ne-am delectat cu o diaree, nu vreau din nou.

Pt copilasii care utilizeaza calculatorul....aveti site-uri preferate? sau jocuri ? Daria s-a cam plictisit de cele de pe cd-urile gen Alba ca zapada, Cenusareasa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Laura, imi pare rau...incearca sa te refaci in we.

Cat despre site-uri...n-o sa-ti vina sa crezi...dar Andra browseaza dupa jocuri mai ceva ca mine . Eu stiu doar atat...sa-i deschid IE si sa o bag pe pagina cu Thomas si friends. De-acolo se descurca...
Are site-ul ala niste bannere si stie ea care-i ala cu zane cu imbracat/dezbracat, creat planse si alte nazdravanii.
De-a rasu'-plansu'!! Da' ce cidiuri aveti voi de v-ati plictisit? Ca avem si noi vreo cateva si poate mai facem schimb si uite-asa mai amanam momentul de plictis.




Liliana, Andra-Maria & cu 27+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

LIliac incercam, incercam cu toate, azi a luat deja prima stea neagra, ca se trantrea cu fundul de pamant si urla, nici nu mai stiu de ce, tasu a zis :il bat, io i-am zis : nu si tot asa, cred ca dupa ce si-a luat steaua neagra a mai luat-o si la fund de la tasu, ca auzeam:na sa ai de ce sa urli .
In alta ordine , vlad e alergic la piscaturi de insecte, daca il vedeti cum arata, am avut 2 tantari in casa, nu stiu pe unde au intrat si l-au piscat de tampla, ureche, obraz si picioare, eh pe picioare e cum e , da are o ureche mareeeeeeeeeee si rosie si de umflata ce e sta tare departe de cap, da in cateva zile ii trece, am mai patit-o si vara trecuta.

Laura cred ca nu are rost sa scriu ce joaca ai mei ca sigur nu o intereseaza pe Daria, se joaca cu niste urati.

io mor de cald, ma topesc, curg apele pe mine, nu mai vreau canicula, gata, vreau sa fie 24 de grade, aiai e temperatura la care eu masimt cel mai bine.

Voi ce face-ti in we? eu curatenie, piata, calcat , spalat , azi cica am musafiri pe seara, maine mergem noi in vizite ca e ziua nasului.

Mergi la inceput