La noi la Galati sa veniti (39)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

phuu de cand nu am mai scris pe aici!

Oana nu m-am gandit la scoala inca, la invatatoare nici atat, oricum Vlad nu va merge la vreo scoala/invatatoare cu renume, o sa mearga la scoala de cartier la invatatoarea care va lua clasa 1 in 2012. Deocamdata nu pot zice mai mult despre scoala, avem alte etape de trecut pana acolo (probleme personale). Scolile de care vorbiti voi sunt foarte departe de noi, nici nu iau in calcul asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Cine merge la Kumm pe 16 aprilie? (e in Zod!ar)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gitana spune:

Oana ai inscris-o pe Andra la vreo invatatoare?

Am mai aflat ca la scoala 28 e un invatator f bun D-l Nicolae.

Eu tind catre Chitescu de la Sc 13.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

La Brates experience cine mere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_G spune:

gitana nu am inscris-o inca pe andra la scoala.... urmeaza sa merg la o dna invatatoare. dar probabil sapt viitoare. am reusit doar s-o operez de polipi.
am sa va tin la curent ...

Oana - mamica, Andra si Ioana - buburuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:

Gitana, baiatul meu este la scoala 13, dar nu este in clasa doamnei Chitescu, este la doamna Bucataru.Am oscilat intre cele doua invatatoare, dar am ales-o pe cea din urma doar din simplul motiv ca nu face nici un fel de diferente intre copii si ni s-a parut noua la momentul respectiv cea mai buna alegere.Nu pot sa spun ca am auzit lucruri deranjante despre cealalta invatatoare, pur si simplu asta a fost alegerea noastra.Suntem multumiti de evolutia copilului. Faptul ca noi nu am facut niciodata lectiile impreuna cu el si doamna a reusit sa-l faca suficient de constiincios incat sa-si pregateasca singur tot ce are de facut pentru scoala(si sa aiba rezultate remarcabile) fara sa fie nevoie ca noi sa insistam, sa verificam teme conteaza mult mai mult decat prestigiul si faima invatatoarei.Sunt convinsa ca are si partile ei bune sau mai putin bune ca oricare om.
Fiecare parinte are criteriile lui de selectie in ceea ce priveste alegerile pe care le face pentru copilul sau.Analizeaza-ti copilul, gandeste-te bine care sunt prioritatile voatre, ce vreti voi sa faca si ce poate copilul sa faca si pe urma decizi cum crezi tu ca este cel mai bine pentru copilul tau.
M-am lungit cam mult, dar mi-am amintit ca si eu am trecut prin aceleasi framantari, m-am agitat ca un pepsi, mai aveam putin si faceam castinguri, interviuri si licitatii cu cele mai renumite invatatoare din Galati pana cand Adrian a zis "stop, scopul scolii nu sunt nici fitele si nici figurile, snobismul nu are ce sa caute in ecuatia asta".Si acum ii dau dreptate.Am ales o scoala buna, nu cea mai buna, dar o scoala care are un nivel mai ridicat decat scoala pe care o avem in cartier(decat primul intr-o clasa slaba mai bine printre cei buni intr-o clasa buna), care ii ofera si activitati extrascolare.Face handbal si chitara, astea au fost alegerile lui si engleza care a fost alegerea noastra si le face bine si cu drag.Avem mari divergente in ceea ce priveste cititul, asta e pedeapsa suprema care i se poate da, insa m-am impacat cu ideea ca nu-l pot obliga sa faca ceva ce nu-i place.Ce-i da doamna la scoala e lege, dar sa citeasca el de bunavoie o carte nu exista.N-am ce sa-i fac.Romana nu-l atrage de nici o culoare, e singura materie la care mai cere ajutor cateodata, compunerile ii dau batai de cap (si mie la drept vorbind...)
M-am intins cat o zi de post! Sper sa va ajute cu ceva polologhia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Hallo.
Scuzati ca n-am mai scris de muuulta vreme, dar nici timpul nu mai e ce-a fost o data.
Update: Anca e in clasa a 4 a la dna. Mormenche Doina, la Cuza. O recomand din suflet, este 100% ceea ce mi-am dorit. Este foarte implicata, sufletista, o imbinare de bunatate si fermitate. Ceea ce trebuie sa mai spun este ca la Cuza se studiaza din clasa I germana, iar engleza este una din optionale. Din clasa a 3 a am avut program dupa amiaza.
Am vazut ca ati discutat la un moment dat si de dans sportiv. Ai mei fac amandoi acest sport, si din punctul meu de vedere este complet. Li se si potriveste si cred ca am avut si noroc. Eu merg pe ideea ca sportul sa faca parte in cat mai mare masura din viata lor, pentru ca vreau sa aiba un mod de viata activ. Stilul nostru de viata tinde insa sa devina tot mai static si bazat pe comfort, comoditate, asa ca de la o varsta simt chiar ca am nevoie de VOINTA maxima ca sa nu devin sedentara. cred ca e si o chestiune de educatie.

Tudor incepe clasa I din septembrie, l-am inscris la sc. 28. Inca nu stiu sa spun nimic, sa vedem cum va fi.

Mi s-a parut numai mie, sau vacanta asta trece mai repede decat pe vremea cand eram eu la scoala? N-am apucat sa fac tot ce-mi propusesem. N-am bifat inca vizita la stomatolog, rechizitele, "lucratul" pentru scoala (ca teme nu avem, dar...)
Va doresc we placut si sa va bucurati de sarbatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:

s-a dus subiectul asta de tot...
Vilma, succes copiilor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_G spune:

Buna dimineata!
Greu v-am mai gasit ....
Multumesc celor ce si-au spus parerea despre doamne invatatoare, scoli...
Am reusit sa ''ma misc'' putintel. Am vb cu o dna invatatoare, care a notat-o pe fiica mea. Inscrierea oficiala insa, va avea loc in februarie 2012. Din cite am inteles, nu e clara treaba cu clasa 0. si nici doamnele nu stiu ce clasa vor lua (cls 0 sau cls I), nici daca se va face cls 0 in scoli sau la gradinite....
Nu ma pot declara f multumita de alegerea facuta...parca, parca ma bate gindul sa merg la o alta scoala ptr a o inscrie pe Andra...
Pana una alta...am inscris-o la Palatul copiilor...sa mai socializeze in timpul liber si sa ii mai iasa desenele animate din capsor.

Oana, Andra (21.10.2005) si Ioana (24.09.2010)

Mergi la inceput