La noi la Galati sa veniti (39)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

cristina felicitari pentru bb2! Nimic nu poate fi mai frumos pentru o viitoare mama decat sa viseze cum i se va umple casa.

Laura ce teme, draga, la grupa pregatitoare?? La noi toate se rezolva la gradi, n-am auzit niciodata sa aibe ceva de lucru SI acasa. Am luat noi tot felul de carticele cu activitati dar asta e cumva extra-gradinita.
Ai inscris fata la scoala? Unde?
Noi facem demersuri, trebuie sa ma duc sapt viitoare sa depun actele la sc 29 ca e cea mai potrivita varianta pentru noi. Si-asa caram copila zilnic multi km macar scoala sa fie aproape de casa.
Eu ma bucur ca stau acasa cand mandra va fi in clasa I ca sa-i dau un start bun cu toate ca eu sunt cea mai permisiva dintre toti care o inconjoara.
Ar trebui sa ma gandesc si la serviciu si la o eventuala intoarcere mai rapida in campul muncii dar gandul ca Andra intra in clasa I imi fugaresc piticii din creier.

alina ce-mi place si mie genul asta de "relaxare psihica" dar de cand cu vremea asta de 2 bani zic sar'mana daca pot sa ies pana la colt sa-mi iau o paine.

Radu este baiat bun deocamdata, isi face somnul de noapte binisor, cu vreo 2-3 treziri din dragoste de doar ca acomodarea Andrei cu un intrus in paradisul ei s-a zdruncinat putin. Sper sa ma tina nervii sa le duc pe toate pe un fagas normal si armonios. Deocamdata declar cu mana pe suflet ca este..haos!

Va pupilez!


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Liliac, la sc 29 va fi Daria, la doamna invatatoare Nicoleta M (imi scapa numele ) .Haosul ...se va aseza, rabdare.

Pupici si de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

neata!

Cristina felicitari ! bravo , ai curaj! sanatate tie si lui bb!.

Laura nu cred ca va fi prea curand urmatoarea iesire la shopping ca ma cam terminat finantele .

Eliza banuiam eu ca esti prin zona!

Cristina, Vlad s-a acomodat cu gradinita, da una din educatoare nu s-a acomodat cu el, dimineata zice ca nu vrea la gradi ca il bate doamna ( stiti voi v-am zis ca l=a altoit o ingrijitoare si nu mai uita), momentan e acasa cu mucii pana in brau da ma gandesc serios daca sa il mai duc sau nu la aceasta gradi la program lung, ca oricum nu sta la lung, cred ca o sa caut ceva program scurt si educatoare ok, mai, asta de care zic eu e o acritura, deci eu femeie tanara de varsta ei asa acritura nu am mai vazut, as fi zis ca e Vlad cumva ..... dar nu, cand e cealalta educatoare merge cu drag, ba chiar imi zice ca a papat senvis si la pranz nu a papat mancare da a papat painica (adica se vede ca il baga in seama si il incurajeaza), cand intra in clasa daca o vede pe muratura e jale se vede efectiv cum ii pica fata!
Asa ca fetelor astept recomadari de gradi program scurt , eventual grupa mijlocie ca sa nu il mai mut pana la scoala , o educatoare ok. Laura ceva recomandari???

Liliana si Laura deja au ajuns la scaoala, cum trece timpul!
Liliano nu te intoarce mai repede la munca, la ce sa te intorci, ocazia asta sa stai 2 ani acasa nu o mai vezi tu pana la pensie , aaaaa doar daca vrei sa faci si bb 3 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Laura se pare ca vom fi colege de scoala si de clasa ca la d-na Nicoleta vom fi si noi. Uof, vom schimba impresii despre rezolvarea temelor
Ai dus actele pentru inscriere?? Ca noi vrem sa le ducem sapt viitoare...asa ni s-a spus.


Alina stiu, stiu, asa ma incurajez si eu...ca nu ma mai intalnesc cu clipele astea...dar cateodata m-as duce oriunde..si-n gaura de sarpe
Cat despre gradi cu program scurt...tu stii povestea noastra care a avut ca finalitate retragerea de la gradi respectiva si alegerea altei gradi. Nu stiu ce sfat sa-ti dau in conditiile date.
Pupam pe Vlad si-i dorim insanatosire grabnica.


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Wow, ce mica e lumea Liliac ! Saptamana viitoare si eu vreau sa ajung.

Offf, Alina, de n-ar fi limitele astea financiare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Neata!

Liliac sa imi fie cu iertare da memoria mea e scurta rau, deci mut copilul la scurt sau caut alte optiuni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Alinuta mamis, pentru NOI, si nu e universal valabil, s-a potrivit mai mult ideea de program lung dar la o alta gradinita.
Majoritatea gradinitelor cu program scurt au program o sapt dimineata si una dupa-amiaza ceea ce ne venea peste mana. Apoi, cu mancatul, inca avem o problema dar macar a invatat sa tina lingura in mana SINGURA si sa-si puna pijamalele singura si chiar sa le impatureasca.


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

neata!

Liliana cam ai drepotate programul scurt e o saptamana cu o saptamana ceea ce nu imi convine, probleme cu mancarea avem si noi, iar despre dormit vlad oricum nu doarme la pranz la gradi, asa ca mai sap daca gasesc gradi cu program scurt numai dimineata ar fi bine.


Ce mai feceti? inghetati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmonna spune:

Buna seara
Am si eu nevoie de un sfat: trebuie sa aleg pentru baietelul meu de 3 ani, intre gradinita/camin de langa scoala 28 si cea de la Parfumul Teilor. Asta in conditiile in care noi locuim in Mazepa II.
Aveti copii la vreuna dintre aceste gradinite? Puteti sa ma ajutati cu un sfat?

Va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Buna fetelor...

Multumesc pt urari...

Vai... cand vad ca vorbiti de scoala ma apuca groaza... Mai avem si noi un an si vom merge la scoala.. dar nu stiu deloc nici o referinta pentru scoala asta de langa noi... Ma tem de modul in care va decurge primul an de scoala.. inteleg ca trebuie sa-mi intind antenele sa vad ce invatator are clasa a IV-a si sa aflu detalii despre invatatorul respectiv..corect?

Simmona, nu pot sa-ti dau detalii decat despre gradinita de la parfumul teilor. Stiu ca nu fac decat grupa mijlocie, mare si pregatitoare. Nu stiu in ce masura te-ar satisface sa-ti inscrie copilul direct la o grupa mijlocie (ca se poate si asta). In alta ordine de idei, e o gradinita cu referinte bune, destul de cautata. Interiorul este ingrijit, au si curtea amenajata cu un spatiu de joaca. Exista insa un aspect de care trebuie sa tii cont. Sunt atrasi destul de multi parinti cu stare materiala mai buna, care stimuleaza frecvent educatoarele si vrand-nevrand se creeaza favoritisme in randul copiilor. Nu sunt un caz concret, nu am copilul inscris acolo, insa am o colega care acum cauta gradinita pentru fetita ei si cam asta a aflat.

Si eu sunt de acord cu programul prelungit la gradinita. Si asta din mai multe aspecte.. au un program de masa si somn stabil. Devin oarecum cu mancatul si imbracatul, pentru ca in general se descurca singuri. In plus cand petrec toata ziua la gradi au si timp de joaca.. nu merg la gradi doar pentru a participa la activitatea didactica. Si unde mai pui ca elimini din start sa mai angajezi femeie, pe care va trebui sa o platesti, si nu stii cat va sta si cum se va acomoda copilul. Ma rog.. asta e parerea mea..

Si as mai sta la povesti... dar deocamdata o las pe data viitoare pentru ca trebuie sa o intind acasa... Pupik la toata lumea..

Cris si Razvan cel nazdravan (23.11.2004)

Razvan

Mergi la inceput