La noi la Galati sa veniti (39)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Galatencele!

Mai rarut pe la voi, dar va citesc mereu!
A! Nu vreau sa o ratez pe asta EU SUNT SUPER FERICITA CA AM DOAR BAIETI! Mai putine griji zic eu, dar vom vedea! Sunt singura fata in casa si taare mi-e bine!

La noi, ca si la Laura, gelozie, tipete, plansete, regresie, fitze la mancare, etc, pe cand bb 2 David mananca orice, noi il numim burtica cu picioare

Acum suntem in tarile calde, pt. 2 ani. Am fost in concediu la Paris unde am invitat familia din 2 parti ca sa-l prezentam pe David caci nu-l stiau de cat din poze si de pe net. UF! Bine ca am avut apoi si zile doar pt. noi 4. E obositor rau sa faci pe turistul. Ne-am delectat cu Disneyland, dar nu-l recomand parintilor cu copii sub 6 ani, deci pt. noi a fost bine ca am avut mult timp la dispozitie sa vizitam si sa ne distram pe indelete, dar pt. 2 zile e crima si pedeapsa cu un copil sub 6 ani!Parerea mea!

In rest...citindu-va pe voi, cu ochii minti revad galatiul, incerc sa localizez pubela unde Laura lasa gunoiul, pe unde mai iesiti la plimbare seara, etc. Sigur nu-mi reuseste, dar e placut sa crezi ca vezi!

Va pupacesc pe toate, numai bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Ce bine ca te "gasesc " si la subiectul nostru, Delphi. Ai mereu optimism in cuvinte.Chiar mi-era dor de tine.Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Buna ziua,

Imi cer scuze de deranj; va rog mult sa ma ajutati sa imi fac o idee despre locurile amenajate intr-un fel sau altul pentru copii, in Galati si in judet. Nu ma gandesc la locuri de joaca pentru petreceri, ci la diverse atractii, ceva deosebit, specific zonei/orasului vostru. Unde poate merge un copil si ce poate vedea/face interesant in Galati? Am cautat si pe net, am gasit un parc Tiglina, o pista de role pe Faleza, (despre care poate imi puteti da mai multe detalii), dar nimic despre o plimbare cu vaporasul, de exemplu...
V-as fi recunoscatoare pentru informatii si linkuri,

multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mir3lly spune:

Buna dimineata ! De azi e toamna, asa ca va doresc sa aveti o toamna frumoasa si plina de bucurii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mir3lly spune:

Si pentru ca nu am mai intrat demult, as vrea sa va salut pe toate si sa urez mult succes tuturor boboceilor de clasa I , cum e si al meu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Neata!

Danna daca ma intrebi pe mine as zice ca nu prea sunt atractii pentru copii in galati, da o plimbare cu vaporul poti sa faci, dar detalii nu stiu, stiu ca e un vaporas care merge pana la Tulcea, cred ca si pentru braila, sau pur si simplu treci dunarea cu bacul pana in primul sat si inapoi.


Mir3lly bine ai revenit ! succes baietelului tau care merge in clasaI!

Intrebare: cine imi recomanda un psiholog pentru copil? stiti voi ca il suspectez pe Vlad ca are ceva probleme, am tot amanat, am sperat, sta prost la capitolul comunicare si nu numai zic eu, asa ca m-am hotarat sa consult un medic, da habar nu am ce fel de medic ar trebui, se poate sa fie foarte alintat, invatat sa ii facem toate mofturile, dar e posibil sa aiba si alt ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Hm, eu am fost in concediu o saptamna...voi ce scuza aveti pt linistea asta?
Dana,....nu stiu sa-ti spun ceva anume; se organizeaza plimbari cu vaporasul (sau asa era anul trecut) de pe Faleza, plecarea e de la hotel Vega; langa Galati (foarte aproape, am datele acasa o sa ma uit diseara si revin cu amanunte) este o herghelie unde se poate calari, tot in afara Galatiului, la Garboavele, este o padure frumoasa , s-a deschis de curand o locatie draguta cu piscina...este Turnul de televiziune care un restaurant la inaltime cu o priveliste asupra orasului si a Dunarii foarte frumoasa
Ceva specific...nu stiu.
Mir3lly, succes bobocelului tau.

O zi buna sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Alina parca Vilma spunea ceva de un psiholog.Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Multumesc mult, daca mai aveti informatii, as fi bucuroasa sa le aflu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super-lia spune:

Salut galatencelor!

Ma mai tineti minte? :) Am facut un an si patru luni de cand m-am mutat in USA. Suntem bine si fericiti ai pentru asta ii multumim bunului Dumnezeu. Din cand in cand v-am mai citit, dar sunt aglomerata cu scoala de nursing, copii, sot, casa si alte activitati. Alex e in clasa intai, si Richard e la grupa pregatitore.
Alina, si eu am fost cu Richard la psiholog cand avea trei ani ca si mie m-i se parea ca ceva este in neregula cu faptul ca nu vorbea asa cum ar fi trebuit sa vorbeasca la varsta lui. Este o doamna psiholog la spitalul de copii si are cabinet si la policlinica cu plata( iti recomand sa mergi aici-nu ai nevoie de trimitere si nu este asa nebuneala ca la spital). Imi scapa numele acum...dar daca dai telefon sau te duci la spital ai sa afli. Din experienta mea, daca copilul tau se poarta normal si nu are si alte semne inafara de vorbire nu or sa-i faca nimic. La noi in Romania terapia cu un logoped se face abia dupa ce copilul a implinit patru ani, a inceput gradinita, etc. Eu te sfatuiesc sa mergi (acum) si sa vezi ce spune dar deasemenea iti recomand sa vezi mai mult de un doctor ca sa obtii un diagnostic corect. Daca tu consideri ca el are probleme cauta si un logoped si daca este nevoie incepe terapia de vorbire cat mai devreme.
Eu cand am ajuns in USA, l-am dus pe Richard sa fie testat si intradevar( asa cum banuiam) era in urma la capitolul vorbire. Intr-un an a recuperat foarte mult, si anul asta speram sa fie si mai bine.
Oricum sa speram ca baiatul tau nu are nimic, dar o mama intotdeauna stie foarte bine cand ceva nu este asa cum ar trebui sa fie.

Va pup pe toate si tare mi-e dor de iesire cu voi.


Mergi la inceput