Pepenasi de iulie-august 2008-IN SARBATOARE! (122)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

NARCISA, Dumnezeu a fost cu voi asa cum e in fiecare clipa a vietii.

BOTI, ce subiect frumos... Noi inca n-am facut nimic in acest sens decat ca avem program de rugaciunica toti 3 inainte de lapticul de seara. Mai incolo ma gandesc sa ii cumpar ceva gen Biblia repovestita copiilor si asa sa-l invat, iar unde nu ma descurc, cand va avea intrebari, sa ma consult si cu preotul de la biserica unde mergem noi. As vrea sa incep si sa-l duc la biserica, dar undeva dupa 1 an, sa vad daca va avea rabdare, ca l-am dus de 2 ori inainte de Paste si a fost un chin, n-am stiut ce sa mai fac sa nu vorbeasca si sa urle. Voi reincerca doar atunci cand simt ca ma pot intelege cat de cat cu el.

Monica, mami de Luca

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Neatza!
Eu cam varza,dar trecem si peste asta
Timi e pe lapte 100% de alaltaieri,si din asta bea putin,uneori 60 ml,maxim 150,cam la 4 ore.La lingura nu deschide gura.
Aseara pe la 11 avea 40,2 si eram cu un picior in prag spre urgente deja...am zis totusi sa mai astept putin sa vedem daca scade de la supozitor,si a scazut incetuc.I-am pus si comprese pe funte,ca altundeva urla,nu am putut.Doarme intr-una.Azi a si tusit putin,astept sa vad cum se simte,si daca nu se imbunatateste situatia,o duc la dr.Oricum fata de ieri,e alt copil.Azi s-a si jucat deja putin.Problema e ca nu pot sa-i dau panadolul,ca urla cum vede seringa.Cu lingura iar nu pot,ca nu deschide gura.Azi noapte am umplut efectiv casa de sirop.Bucataria,picioarele mele,Timi toata,ca l-a scuipat cat am reusit sa bag cu forta in gura .Azi i-am dat cumva cu seringa,cu forta practic,si l-a inghitit ca plangea.Mi-e groaza sa o vad asa....torturez copilu



Iza mami de Timea (28.06.2008)

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns the_andreea spune:

Monica,nu mai stiu cum am inceput cu Doamne-Doamne,eu am dus-o regulat la impartasit de mica(pana acum3 ani,cand ne-am mutat aici),stiu ca la gardi in Iasi,cand ii punea la culcare spuneau toti "Ingerasul meu",si spunea si ea seara,si acum mai spune,mai rar,e drept.
Dar la un mom dat au venti si intrebarile si cea mai grea a fost:"Cine l-a facut/nascut pe Doamne-Doamne?" la care nu stiu ce rasp i-am dat,oricum am intors-o de fiecare data.

Al meu mandru face ca Tarzan de azi dimineata,fara sa se mai pocneasca ;si repeta cu constiinciozitate ridicatul de jos.Mai sunt 3 sapt si face un anisor.Iar plang

Andreea mami de Theona (27.08.2002) si Casian (18.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

La multi ani fetelor care s-au serbat zilele astea

Noi nu am mai avut timp de forum si am citit acum din urma.

La multi ani pepenasilor nostri

Boti, eu am fost un copil cam grasut care a mers la 1 an si 2 luni si pana la 2 ani a mancat tot ce i se dadea Apoi s-a schimbat macazul si am devenit domnisoara Somalia cum mi se mai spunea prin cartier .Asta ca o paranteza. Si acum tot din categoria usoara sunt dar nu ca Sun cu 47 de kg ci cu vreo 59 la 1.72cm. Sper la 56 ca inainte de sarcina
Noi suntem racite in continuare pentru ca am tinut-o seara la terasa cam dezbracata asa ca ea sufera si noi pe langa ea. Sunt in categoria mama rea si nu stiu cum am ajuns aici ca eu sunt paranoica si previn de obicei cam tot ce se poate dar uite ca

Narci bine ca nu ati fost in avion si Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei care au pierit in accident.

Poate ajungem si noi sa ne cantarim si masuram pe la dr inainte de concediu ca sa vedem cum stam, desi acasa arata 8.600 pe cantar si zic ca e bine.
Noi facem cam tot ce fac ceilalti bebei la varsta ei si mergem f bine de o manuta dar ne este frica sa dam drumu.Daca o las sta singura in picioare dar trebuie sa fie cu o jucarie ceva ca daca nu zice "hei" si se aseaza in fund.
Ies

Mamica de cuminte
iulie 2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ooka, milioane de scuze, am uitat sa zic ca daaaa, am primit, si Garga e fan jucaria ikeoasa. Am vrut sa te sun dar nu era numarul tau de tel pe AWB si mie mi s-a bulit placa de baza la comp de acasa si il aveam salvat acolo. Scuze ca am uitat si multumim frumos pt surpriza

Ana am citit niste articole pe net pe subiectul cu religia si acolo spune ca intradevar cel mai bun moment sunt sarbatorile de iarna.

Am fost, cum va ziceam ieri, la o nunta duminica si la biserica am luat-o si pe garga. Bine, pentru ea a fost un fel de "a walk in the park" dar cand au inceput sa cante dascalii (f frumos, era nunta de fata de preot) a inceput si a mea sa lalaie, i-a placut la nebunie. A trebuit s-o taiem dupa 20 de minute ca deja canta a mea mai tare decat corul

Stiu ca e un pic devreme dar mi-am amintit ca Mai3 spune rugaciunea cu Alexandra inainte de culcare, eu nu stiu daca as putea sa fac asta in fiecare seara, mai degraba as prefera sa-i citesc povestioare ca cele scrise de Narci (cititi-le daca nu ati facut-o inca, sunt foarte faine).

Pe cine am mai intrebat imi spune sa incep prin a duce copilul la biserica, dar eu nu ma simt confortabil in biserica, nu stiu "rutinele", la ce icoana tre sa ma duc, cand sa-mi fac cruce si alte alea. Prefer sa cultiv un Dumnezeu in suflet. Of, grea decizie...

Imi place si ideea cu ingerasii, o sa ma gandesc si la asta. Eu simt nevoia sa-mi fac un fel de "desfasurator" la anumite subiecte ca sa nu fiu luata ca din oala (nu numai de fi'mea dar si de catre alti copii) Povestea cu "cum am aparut io" e pregatita

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Of, si acum sa ma plang si io . Ieri a primit fi'mea prima oara eticheta de "saracuta de ea"

Ma plimbam in parc impreuna cu o mamica vecina, cu fetita de aceeasi varsta cu Nancy si m-a intrebat cum de nu-i niciodata tati cu noi. I-am spus ca suntem divortati si hop, veni si eticheta... M-am cam imbufnat sincera sa fiu, mai ales ca nici pe ea n-am vazut-o vreodata cu sotu', ce-o fi apucat-o sa ma intrebe?

Andreea hai nu mai boci, ce daca cresc, sunt atat de frumosi mai maricei, fiecare varsta vine cu frumusetea ei. Priveste si tu in perspectiva. Io ma surprind ca ma uit la mamicile cu bebelusi mai mici si NU le invidiez, imi place de a mea ca-i mai maricica, ca a inceput sa misune, ca-mi face mai-mai pe cap dimineata de cum deschide okii. O sa mor de placere cand o sa vorbeasca si-o sa dam din bot imediat dupa ce ne spunem buna dimineata...

Iza, abandoneaza siropul si treci pe supozitoare. Si astea-s foarte bune si nici nu va traumatizati reciproc. Eu recunosc sincer ca prefer supozitoarele siropurilor.

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Salut,

Intru scurt doar sa ii multumesc lui moni pentru clarificari.

Sunt cam tauna de cap azi. Mi-a vomat Julia urat de tot aseara, de vreo 3 ori, de-am spalat covor, am schimbat pat si pe mine si pe ta-su' . N-am dormit prea bine aseara asa ca ma duc sa bungen cat doarme asta mica. Sonia e la gradi pana la 1 asa ca...trai nineaca.

Suntem iar singure pana vineri, tati e pe Daytona Beach, mama lui de irlandez cica afaceri...in Hilton Hotel, Daytona, Florida. Mai vrea cineva asa afaceri????

Revin mai de seara

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Madalina mamica fericita de Sonia si bebe Julia
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=73416c45ab38350f329596" target="_blank">Slideshow Sonia www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733e6ffec10c82874e8219" target="_blank">Slideshow Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Fetelor, noi dupa 3 zile cu temperaturi peste 39 am ajuns ieri la urgente cu temperatura de 40.2
Ma rog, ne-au dat ceva medicamente, acuma e mai bine, n-are decit 38. De mincat nici n-o mai chinui, desi acuma au si cintarit-o si are fabuloasa greutate de 7.560 kg la 9 luni jumate. Nici nu vreau sa ma gindesc cit o sa mai scada dupa bolile astea, sint extrem de amarita cu greutatea asta.
Oricum, va multumesc pentru sustinere si gindurile bune

boti, interesant subiect. Nici noi nu mergem la biserica, eu as vrea s-o invat ca Dumnezeu e iubire si ca ii urmam invataturile prin modul in care ne comportam fata de noi si fata de semenii nostri mai degraba decit prin frecventa cu care mergem la biserica. Insa nu m-am gindit exact cum sa abordez subiectul cu ea.
Sper sa nu te superi ca te intreb, stiu ca e un subiect delicat, dar vroiam sa te intreb daca te-ai gindit ce o sa-i zici lui garga legat de tatal ei. Daca sint prea indiscreta zi-mi pas




Mami de Mara (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Boti, bine ca l'ai primit ca altfel trebuia sa ma cert cu astia de la curierat. Oricum io aveam o datorie la tine. pupici

mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Turturico, sanatate multa Marei. Nu te mai stresa cu greutatea, ca de regula dupa scaderi de boala/dinti recupereaza destul de bine. Nici noi nu suntem departe, are 7900 dupa ce haleste 200g, e imbracata cu body, salopeta si are si scutec. Da io ma incint ca ne apropiem de 8 kg

mami de Sofi

Mergi la inceput