Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (11)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Dodo multumesc!
Simina multumim pt capitolul nou!
Novus, du-o pe Olga la Venetia la o clatita Ana Lugojana.
Gabi si Simona, luni am sa pun pachetel cu ceva pt copilasii vostri, in amintirea Almei.
Simona, i-am pus si lui Eric o carticica, pe langa hainutele si jucaria pt Victor.
Gabi, pt Bogdan am pus o masinuta.
Am trimis pt amandoi bebelusii babetici cu fluturasi.
Bogdana, daca vrei din cartile de care spunea, iti pot trimite pt Andrei. Nu stiu daca mai sunt cele din urma "Cum iubeste mami puiul" si "Pupici pt tatici", dar "Pupici, pupici" care am luat-o ieri pt Clau sigur mai este. Am sa le scanez sa le pun la pagina lui Clau si le puteti salva de acolo, cine doreste.
Noi suntem bine, e frig si nu am iesit din casa. Luni probabil evadez eu ca de luni il duc pe Clau la gradi. Saptaman aceasta am fost legata de amandoi, fiind Clau bolnavior, si nu i-am dus deloc flori ingerasului meu. Iar gasesc plin de buruieni acolo, si azi, de ziua ei inger, trebuia sa-i duc flori proaspete, dar nu ma lasa Alex sa merg.

Patru luni fara Alma...
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.


Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Am fugit la culcare...ca vad ca e liniste pe aici...


Gigelica(Lucia) - de Victor-Andrei (zis si Pitonul SUPER DOTAT)

30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

ANA, VICTOR ANDREI, LENA
SI PUPAM MAMICILE FERICITE; sa va traiasca sufleteii mici si sa creasca mari si frumosi

gigelica eu cred ca tu vrei sa ne batem in putzici; ca si al meu.... nu mi-e rusine cu el ; si fa-ti mila de mine si pune-mi o poza cu rochita pe care ai luat-o; eu sunt disperata, nu am idee cu ce sa ma imbrac la botez peste o saptamana. trebuie sa caut ceva din care sa alaptez repede la nevoie, nu sa trebuiasca sa dau jos tot; ca daca-l apuca pe davidutu urlatuuuu' credeti-ma trebuie sa scot tzitzi instant ca altfel ma stie tot bucurestiul; si sunt cat casa, nu stiu cum as putea sa ma descurc la haine; la saten nu m-as baga ca se patreaza repede, iar eu sunt laptarie- alaptez la un san si curge celalalt ca la balamuc

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel
minunea noastra David


Saru mana de urari!

Draga mea, primul lucru care mpa frapat in maternitate a fost ...lungimea cucului. Langa el erau multi baietei, iar el avea cucul cat 3 cuci de la 3 bebelushi.
Stii care e utopia? Ca tati nu e chiar super dotat (nu intelegeti gresit, ca ma plang... caci e super normala si atat cat trebuie... nu prea as vrea sa ma gadile cu "cucul" lui pe omuletul din gat...intrat fiind prin veveritza si nu prin ).
Eu cred ca seamana cu unul dintre bunici, adica cu tatal meu, caci am auzit-o de nenumarate ori pe mama cand se ciondanea cu tata si ii zicea lu' tata "putza de elefant". Oare ce vroia sa zica??? Bine, ii mai zicea si "maimutzoi", asta nu inseamna ca avea paduchi si se puricea singur si si-i manca precum maimutzele sau ca era innebunit dupa banane...dar asa il mai alinta ea cand vroia sa fie rautacioasa.


Uite rochitza:

http://www.yokko.ro/romana/products/4378/rochie-lunga-din-satin-elastic-cu-bretele-jachete-ocazie-livrare-rapida/

Promit ca ma imbrac maine cu ea si il pun pe Gabi sa imi faca niste poze, ce ziceti???




Gigelica(Lucia) - de Victor-Andrei (zis si Pitonul)

30 martie 2009


sunteti mortale cu povestile despre cuci Asa tare am ras ca am trezit-o pe Ariana si acuma incerca sa isi bage amandoua mainile in gurita

purcelusa mea mica Ariana - 24.03.2009

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Am postat aiurea.

Ayla vroiam sa-ti spun ca am fost de multe ori la Venetia, stam chiar vizavi Si da, am mancat celebrele clatite

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Buna fetele!

La Multi Ani! tuturor sarbatoritilor de astazi ( ma rog, de ieri si de azi, ca e trecut de 12)

Ayla, ma rog pentru sufletelul Almei, sa va vegheze in continuare de sus, de pe norisorul ei

Pisigri, hai sa ne luam de mana sa fugim in lume. Sunt perfect in asentimentul tau. Printesa mea e mega maraita, de 1 sapt s-au intors si colicii si cat nu suntem afara alternam urlete stridente cu maraieli, care tot in urlete dau. Nu ma pot duce nici la baie, decat in concerte (si ma duc, ca n-am incotro), ii pregatesc bagajul de iesit afara in concerte, ma imbrac numai eu stiu cum, o insfac rapid si zburam afara, unde stam cate 4-5 ore dand ture ture, ca numa' asa tace si mai si atipeste putin. Mie mi-a venit de n ori sa imi iau campii, o data am avut o tentativa de a o zgaltai, desi abia citisem in Spock ca e interzis sa faci asta. Nu am zgaltait-o, dar mi-am facut mii de reprosuri ca am avut macar acest gand. O data mi-a venit sa o "arunc" in pat, bine, nu de la distanta Doamne fereste, oricum, nu am facut-o, etc. Iti spun toate astea ca sa vezi ca nu esti singura, ca suntem toti oameni si avem limite. Nu stiu daca sunt cea mai buna mama sau daca sunt facuta sa fiu mama, dar stiu ca mi-am dorit enorm copilul asta si ca fac tot posibilul sa ii fiu o mama buna. Asta insa nu ma face perfecta si nu imi sterge limitele normale oricarui om.

Hai ca m-am intins si e tarziu. Imi astept sotul care, saracul, s-a dus la taierea motului nepotelului nostru, la mare (noi nu ne-am dus ca e frig la mare) si ca sa nu ne lase singure a preferat sa bata drumul Buc-2mai-Buc intr-o zi. A plecat la 11 si vine acum. Si-a spalat toate pacatele, ce mai

Pupici tuturor

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Of tare as vrea sa citesc ce ati scris, dara a adormit piciu, eu sunt obosita dupa petrecere, iar maine dimineata avem drum lung pana la Buc, caci trebuie sa ajungem la o nunta Asa ca o sa recuperez cand oi putea.

Apropos, am descoperit ca David doarme mult mai bine infasat in paturica. Nu-l mai streseaza manutele .

Va puuup

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Citat:
citat din mesajul lui m_monique

cineva in capitolul trecut ma ruga sa scriu despre diversificare. ma gandeam sa incerc azi, dar ioana m-a naucit cu maraitul ei.

diversificarea e o noua etapa, in care copilul invata o noua tehnica noua de mancat, se obisnuieste cu gusturi si consistente. dupa parerea mea mancarea trebuie data numai cu lingurita, chiar daca masa dureaza si o ora.
daca nu exista un program de masa, odata cu diversificarea se va face.

lui andrei ii facusem programul astfel:
- la trezire (6-7) lapte, san
- fructe 9-10
- supa 12-13
- cina 18-19
- lapte la culcare 21-22

eu intre mese nu l-am lasat sa manance, ci doar sa bea apa. asa am avut parte de un copil mancacios.
cand am inceput diversificarea am cumparat scaun de masa. l-am pus sa manance numai acolo. acum, la 2 ani si 5 luni, andrei mananca numai la masa.
nu am fost de acord cu mancatul cu jucarii, facutul de avioane, si alte variatiuni pe tema. de la inceput i-am dat si lui o linguirita in mana cu care se juca, ca mai apoi sa incerce sa ma imite. de cate ori si-a bagat mana in mancare l-am pus sa duca mana si la gura si astfel a invatat sa manance cu mana.
pe mine nu m-a deranjat niciodata ca andrei s-a murdarit in incercarile lui de a manca singur. chiar l-am incurajat. ca timpul s-a murdarit din ce in ce mai putin, dar a invatat sa manance singur.
deasemenea mi s-a parut important sa-l invat sa se spele pe maini inainte si dupa masa.

am constatat ca atunci cand mancam si noi odata cu el era tare fericit. iar cand ii dadeam si din mancarea noastra era in al noualea cer. se simtea important.
eu din lipsa de timp faceam mancare pentru toata familia. asa am inceput si noi adultii sa mancam dietetic.
-------------------------------------------------------------------------
mami de Andrei (16.12.2006) si Ioana (03.04.2009)



eu te rugasem

ma gandeam daca poti detalia inceputurile diversificarii adica pricipiile esentiale le-am citit dar practica
adica de exemplu supa dupa cat timp se introduce, la inceput ce ii dai doar zama de pe fierturi, la inceput doar din morcov sau

poate va fi mai simplu decat mi se pare mie acum, dar pana atunci a timp sa ma documentez si cel mai bine de la mamicile cu experienta

Mami lui Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari




O sa postez si eu ce am invatat la cursuri despre diversificare, da sa ajung acasa. Daca uit, sa ma tragi de maneca

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Gigelica,
m-am tavalit de ris azi cind am citit ce ai scris. Lasa bre cucul baiatului in pace, ca o sa se faca de pe-acuma ditamai coada la usa ta si nu stiu daca o sa-ti convina

Plecam noi in lume, nu-i bai, dar...pe astia mici cu cine ii lasam?

Acu va zic si eu buna dimineata ca oamenii. V-as invita si la cafea, dar eu daca beau, beau una luuuunga si cu muuuult lapte si muuuuult zahar mai pe la prinz cind e primul "nu mai pot de oboseala". Dimineata sint relativ fresh de obicei, poate azi mai mult ca pina acuma, ca m-am suparat pe tati si am plecat sa ma culc de la inceput in camera Pisilincai, si ca sa nu "fac doua drumuri" am luat Pisicutza in pat cu mine de pe la 23, cind m-am culcat eu. A supt un pic atunci, ca am cam deranjat-o cu trambalatul dintr-un pat in altul, si a dormit pina la 3, cind iar a supt si s-a culcat. De trezit, desigur, s-a trezit la 6 ca de obicei; nu stiu ce treaba au copiii astia la ore de-astea matinale, dar...tare importante trebuie sa mai fie. Acuma ma intreb daca nu cumva a gasit singura tzitzi si a mai supt si dupa ora 3, ca vad ca e vesela dar nu-i e foame...

Doamne-ajuta de o zi mai buna, si la voi toate si la noi !

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/ (poze noi)

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Buna dimineata, dragele mele,

Vad ca a aparut si soarele pe cerul plin de praf si de poluare al Bucurestiului...deci o sa iesim sa plimbam Pitonul.
Pisigri, ma bucur ca esti ok azi si , de asemenea, ca Pisilina ta da semne de buna dispozitie.
Sa stii ca si Pitonul are un fix cu orele 3 si 6 dimineata. In rest, din toate celelalte 24 ore dintr-o zi, nu le respecta deloc, dar cele de noaptea si dimineata sunt sfinte pentru el. Si mie imi vine sa ma jumulesc de somn.
Io mi-am facut o cana cu lapte si o lingurinta de inka, am papat-o cu biscuitzi si acum...ma culc la loc.
Tati il plimba prin casa sa scoata aerul. Dar s-a plictisit, asa ca il preiau eu pe Piton.

Va doresc o duminica placuta tuturor!


Gigelica(Lucia) - de Victor-Andrei (zis si Pitonul SUPER DOTAT)

30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Buna dimineata!Vineri am facut si noi vaccinul si puiutul s-a comportat destul de bine.Nu a plans decat la intepat si apoi s-a linistit.Are 5,5 kg si 59 cm.Pisigri ma alatur si eu mamicilor care si-au pierdut rabdarea cu copilasii si stiu foarte bine ce inseamna sa nu poti face nimic sa iti consolezi puiutul.Din fericire pe mine ma ajuta mama cu cei trei muschetari si cand simt ca nu mai pot i-l dau ei pe Darius si ma ocup de ceilalti doi.Stiu ca exista copii cuminti care dorm de la inceput cate 4-5 ore legate dar eu nu am avut parte de asa ceva.M-am obisnuit cu ideea ca ai mei sunt mai agitati si ma bucur cand vad ca a mai trecut inca o zi si ne apropiem de mult asteptatele 4 luni.Va doresc tuturor o duminica placuta!

Mergi la inceput